Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm σχέση και διαφορά ηλικίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος periandros_, στις 16 Ιανουαρίου 2018.

  1. rea..

    rea.. Contributor

    Το σχόλιο σας μου δίνει την ευκαιρία να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα και σας ευχαριστώ.
    Συμφωνούμε απόλυτα όσον αφορά την άρνηση αποδοχής .. και έτσι ακριβώς το έθεσα. Η οποιαδήποτε άρνηση αποδοχής κάθε τετελεσμένου και αδιαπραγμάτευτου, όπως είναι το ηλικιακό, είναι μια ανούσια ταλαιπωρία.
    Η επίγνωση (ούτε καν αποδοχή) της εκάστοτε ρευστής πραγματικότητας μας είναι σπουδαία ικανότητα και σπάνια.
    Τοποθετήθηκα πάνω στο σχόλιο της "ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗΣ" σημασίας της ηλικίας. Συμφωνώ ότι παίζει ρόλο αλλά όχι πρωταρχικό. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει πρωταχικής σημασίας κριτήριο σε αντικειμενική βάση εφόσον καθένας από εμάς είμαστε σύνολα από πολυάριθμα χαρακτηριστικά.
    Μίλησα για ερωτευσιμότητα και δεν ακούμπησα το "σχετίζεσθαι" της υπόθεσης. Όπως έχω ξαναπεί και σε άλλο νήμα,θεωρώ πως είναι ανώφελο να κρίνω κάθε είδους σχέση που υπάρχει και λειτουργεί μακροχρόνια - παγκοσμίως με μοναδικό κριτήριο στην κατοχή μου την προσωπική μου εκτίμηση και γούστο.

    Η ηλικία παίζει ρόλο, αλλά παίζει και η προσωπικότητα. ο Ωνάσης θα μπορούσε να με "ρίξει" σε όποια ηλικία και αν ήθελε. Γιατί ήταν ακαταμάχητα χαρισματικός.
    Φήμες λένε ότι ο Τζακ Νικολσον έχει καταπηδήξει όλες τις φίλες της κόρης του ( Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά είμαι φαν και με ευχαριστεί να ισχύει  .)
    Η φήμη- δόξα- φράγκα,σε περιπτώσεις "μεγαθηρίων" είναι απλά κάτι που υπάρχει πολύ φυσικά και λογικά σαν αποτέλεσμα.
    Αλλά και στην "μικροκλίμακα" την δική μας, υπάρχουν μπατιράκια κάποιας ηλικίας που διαθέτουν το μπλα μπλα να γοητεύσουν νεότερους ανθρώπους. Συμβαίνει.. όπως συμβαίνουν πολλά είδη σχέσεων που δεν μπορώ και δεν μου χρειάζεται να μπορώ να καταλάβω "τον μηχανισμό" τους.
     
  2. rea..

    rea.. Contributor

    Ναι τελικά το αυθεντικό είναι το εσωτερικό γιατί είναι το φυσικό. Συνήθως οτιδήποτε συνάδει με την φυσικότητα εμπεριέχει ομορφιά. Κατ εμέ. 
     
  3. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Καμιά φορα ο "νεος " τρεχει, αλλα δεν γνωριζει προς ποια κατευθυνση, χανεται στη διαδρομη, ισως κ να μην φτασει στον προορισμο του. Ο ΄παλιος΄ περπαταει, προς τη σωστη κατευθυνση,δημιουργει το δικο του δρομο, αν χρειαστει. Κ οι δυο εχουν τα θετικα τους. ( κ υπαρχουν κ ορισμενοι που συνδυαζουν κ τα δυο) 
     
  4. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Θα σταθω στο κομματι που λες για την λαθος διαδρομη ενος νεου.
    Προσωπικα πολλες φορες έχω χαθεί στη διαδρομή.Κάπως έτσι ανοίγω και νεο δρόμο.Σκεψου δυο νέους μαζι τώρα να χάνουν την διαδρομή πόσους νέουςδρόμους μπορούν να ανοίξουν.μαζί η χωρια.

    (Σημείωση: καθως εγραφα την απαντηση,ενιωσα μια ξαφνική και όμορφη ανατριχιλα  )
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δεν έμπλεξα απολύτως τπτ και δεν καταλαβαίνω το κουοτ, πάνω στο ποστ μου.

    Αν θέλετε να γράψετε κάτι δικό σας κάντε ένα μεμονωμένο ποστ, περιττό το κουοτάρισμα.

    :- )
     
    Last edited by a moderator: 17 Ιανουαρίου 2018
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    @elfcat
    ευτυχώς, η ηλικία είναι απλώς ένας αριθμός. Είναι,ενδεχομένως, ενδιαφέρουσα η μελέτη βιολογικής και χρονολογικής ηλικίας του ατόμου μα μόνο σε επιστημονικό επίπεδο.
    Οι άνθρωποι που "παραμορφώνονται από τις πλαστικές" είναι σαφές πως δεν κυνηγούν το γήρας μα τον εαυτό τους.

    Η συμβατότητα, πνευματική και σωματική, των ανθρώπων δεν βασίζεται σε αριθμούς.
     
  7. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω στο ότι τα όλα (τα άψυχα) αποτιμώνται και όλα μπορούν να αποκτηθούν.
    Αυτό όμως δεν ισχύει και για τα έμψυχα.

    Τα λεφτά μπορούν να νοικιάσουν, όχι όμως να αγοράσουν τα πάντα. Ειδικά τις συνειδήσεις, πολύ δε περισσότερο τα αισθήματα.
     
  8. brenda

    brenda FU very much


    Eσάς τους δύο νέους, σάς έχω ξεχωρίσει και σάς έχω συμπαθήσει. Κι ας δηλώνει άσχετος με το bdsm ο ένας.
    Μου αρέσουν οι απόψεις σας, ένιωσα την ανάγκη να το πω δημόσια, ελπίζω να μην σάς πειράζει.
    Σε ό,τι αφορά την βασική ερώτηση, πέραν του γεγονότος πως είναι ένα θέμα, ''να΄χαμε να λέγαμε'', καθώς μπορεί κανείς να επιχειρηματολογεί αέναα υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης και να'χει και όλα τα δίκια του κόσμου, νιώθω κι εδώ την ανάγκη να πω, πως βασική σε όλα είναι η ανθρώπινη συμβατότητα. Το αν διέπεται από ηλικιακά κριτήρια αυτή η συμβατότητα, εξαρτάται για τι ανθρώπους μιλάμε.
    Δεν είναι σίγουρα όλα άσπρο-μαύρο.
    Μπορεί κάποιον οι συνομήλικοί του να τον φρικάρουν.
    Μπορεί να γουστάρει να σχετίζεται με μικρότερους ή με μεγαλύτερους ανθρώπους, γιατί έτσι την βρίσκει, μπορεί να το έχει σκεφτεί και να έχει κατασταλλάξει ή να είναι απλά το φετίχ του.
    So Fucking What?
    Ειλικρινά, τα στερεότυπα έχουν κάψει τον εγκέφαλο ορισμένων ανθρώπων, ξεκολήστε λίγο, πάρτε μία ανάσα και αποταυτιστείτε από την διατύπωση περιοριστικών απόψεων με ''καθολική ισχύ'', για σάς το λέω βρε κουτά, να το ξέρετε, γιατί εμείς, ούτε που σάς καταλαβαίνουμε και ούτε που μάς αγγίζετε, το ξέρετε θαρρώ.
    Ακολουθεί επαναδιατύπωση πάγιας θέσης μου: οι ηλικίες είναι απλά νούμερα, αρκεί οι άνθρωποι να μην είναι νούμερα._ 

    ΥΓ. Έχω γνωρίσει ''νούμερα'' και νούμερα. Άνθρωποι που κατηγορούσαν τα νούμερα και είναι νουμεράκλες ολκής οι ίδιοι.
    Κι εγώ που σάς μιλάω, -μπορεί να - είμαι ένα νούμερο, επίσης (σίγουρα είμαι μεγάλο νούμερο, με τον τρόπο μου).
    Το θέμα είναι να μην μπει κανείς στην διαδικασία να με κρίνει έτσι ή αλλιώς γιατί είμαι στην ηλικία που είμαι και να θελήσει να με βάλει στο δικό του ''κουτάκι''. Αυτό κάνουμε, διαρκώς εμείς οι άνθρωποι, βάζουμε σε κουτάκια και κατατάσσουμε, ''είναι μεγάλος γι αυτό'', ''είναι μικρή για το άλλο'', ''είναι πολύ το ένα, ή το άλλο''. Βασικά δεν ξέρω γιατί πρέπει να επικρίνουμε, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση, το θέμα λοιπόν είναι πως το ηλικιακό κριτήριο δεν μπορεί να αποτελέσει τροχοπέδη για μία bdsmική σχέση, ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Θα το προσμετρήσει κανείς, ανάμεσα σε άλλα κριτήρια και κατά περίσταση, θα του δώσει την σημασία που του αξίζει, έτσι κι αλλιώς. Ουδείς λόγος υπερσπουδαιολόγησης! Σάς ασπάζομαι σεβαστικά... 
     
  9. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Τώρα αυτό μου θυμίζει: ''σας ασπάζομαι Φαίδων''     που έγραφε ο Ξενόπουλος.

    Δεν είχα να προσθέσω τίποτα ουσιαστικό, αλλά θα έσκαγα αν δεν το 'γραφα  

    κι επειδή πρέπει να παραμείνω έστω και λίγο εντός θέματος,

    Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην κάνει κάπου λάθος, διαφορετικά κάποιοι θα ήταν θεοί. Όπου και πάλι οι ενέργειες τους στα πλαίσια της ερμηνείας των θνητών ματιών κάπου κάπου μοιάζουν άλογες ή κι άδικες, ή εσφαλμένες.
    Όλοι κάνουμε λάθη, όλοι κάπου είμαστε ψώνια και όλοι θέλουμε ό,τι θέλουμε. Όταν μιλάμε για λάθη και για επιθυμίες δεν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια. Υπάρχουν αντικειμενικά ορθά δεδομένα που καθένας εκλαμβάνει βάσει της βούλησης, της αντοχής, των εμπειριών του, ακόμη και της ψυχοσύνθεσης του και τα αξιοποιεί αναλόγως.
    Ωστόσο όπου μαζεύονται πολλές απόψεις σύμφωνες ή αντίθετες με κάτι, δημιουργούνται στερεότυπες απόψεις κι οι οποίες πια ως παγιωμένες αντιλήψεις, διαιωνίζονται.
    Η πρώτη θέση που στηρίζω είναι αυτή που υπονόησα και στο πρώτο μήνυμα μου: γιατί μεγαλύτερη; Εν ολίγοις, γιατί να πρέπει να τεθεί και αυτός ο προσδιορισμός στην αναζήτηση κάποιου; Γιατί να μπει κάποιος στην καταγραφή ομοιοτήτων και διαφορών, αβαντάζ και ντεζαβαντάζ, για τις μεγαλύτερες ( τους μεγαλύτερους ) και για τις μικρότερες ( τους μικρότερους ); Αμέσως αμέσως, ακυρώνουμε το σπουδαιότερο απ' όλα τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου: τη μοναδικότητα καθενός μας.
    Μια 65χρονη όπως έγραψε η Rea μπορεί να είναι όμορφος άνθρωπος, να αισθάνεται νέα και να διασχίζει κάθε καλοκαίρι τη Σαμαριά που οι έφηβοι τα φτύνουν, να λάμπει το πρόσωπο της απ' την εσωτερική ακτινοβολία. Ναι ισχύει. Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν ισχύουν όσα πολύ σωστά τόνισε σε όλα του τα μηνύματα ο Gotham.
     
    Last edited: 17 Ιανουαρίου 2018
  10. libra

    libra Regular Member

    Η καινοτομια ναι προερχεται απο τους νεους κ ειναι απολυτως λογικο. Οι μεγαλοι εχουν την εμπειρια. Και δεν ειναι καθολου σιωπηλα αυτο αποδεκτο. Φωναζει. Κ οι δυο μαζι, οταν ειναι σε θεση να συνεργαστουν μεγαλουργουν.
    Οι ηγετες ειναι αλλο πραγμα. Ο ηγετης δεν εχει ηλικια.
     
  11. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Αυτο εννοουσα γραφοντας,πως και οι δυο εχουν τα θετικα τους. Απλα συχνα προτιμω να ειμαι λιγο σκοτεινος,οχι ιδιαιτερα επεξηγηματικος, δινοντας ετσι το εναυσμα στον αναγνωστη ( οποιος θελει κ μπορει ) να σκεφτει περαιτερω.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αν προσέθετες ένα 2ο "καμμια φορα" όσον αφορά και την βεβαιότητα το ότι ο "παλιος" περπατάει προς την σωστή κατεύθυνση κοκ, δεν θα με ενοχλούσε τίποτα στα πιο πάνω.
    Αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο ως κανόνας. Ποτέ δεν είναι ικανοποιητική ένδειξη η ηλικία, ούτε για την σοφία, ούτε για την ωριμότητα, ούτε για την νοημοσύνη και σίγουρα ούτε για το πόσο πετυχημένη θα είναι μια προσπάθεια σχέσης. Εχω δει νέους να βρίσκουν την κατεύθυνση και παλιους να μην ξερουν που τους παν τα 4.