Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm χωρίς S/m

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 31 Ιουλίου 2023.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Αν ταυτίζεστε με τον συγκεκριμένο, άγνωστο και αδιάφορο για εμένα κύριο, δικό σας πρόβλημα.
    Μπορείτε να ρωτάτε αυτόν. Γιατί μπαίνετε στον κόπο να απευθύνεστε σ΄εμένα, όταν έχετε έναν πρόθυμο γνώστη του θέματος, να σας λύσει την όποια απορία;
     
  2. Queen87

    Queen87 Contributor

    Για κάτι που ειπώθηκε από εσάς θα ρωτήσω κάποιον άλλον; Κάπως άκυρο μου ακούγεται. Δεν υπάρχει πρόβλημα μπορώ να μην σας απευθύνομαι εφόσον δεν το επιθυμείτε. Επίσης δεν είπα ότι ταυτίστηκα.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Αναφέρετε το όνομα του τονίζοντας ότι απαντούσε στις απορίες σας.
    Αυτό αρκεί.
    Τι με μπλέκετε με κάποιον που μου είναι αδιάφορος, στα καλά καθούμενα;
     
    Last edited: 1 Αυγούστου 2023
  4. Queen87

    Queen87 Contributor

    Ησυχάστε Κύριε @espimain δεν σας μπλέκω πουθενά. Δεν επιθυμείτε να απαντήσετε. Είναι σεβαστό.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Μια χαρά ήσυχος είμαι.
     
  6. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Όμορφο νήμα.  
    Για μένα, είναι απλά τα πράγματα. Χωρίζω το BDSM σε δυο βασικούς πυλώνες. Στο κ/υ και στο s/m . Αυτά μπορεί να συνυπάρχουν, μπορεί και όχι.
    Όσα χρόνια παρατηρώ το "χώρο" βρίσκω εξαιρετικά σπάνιο οι σχέσεις αυτές να μη διέπονται από σαδομαζοχισμό. Ούσα η ίδια σαδίστρια είναι αυτού του είδους οι επιθυμίες και φαντασιώσεις που με οδήγησαν εδώ. Παρόλα αυτά θεωρητικά μπορεί να υπάρξει BDSM χωρίς σαδομαζοχισμό ακριβώς όπως μπορεί για κάποιους και χωρίς κ/υ.
    Η μοναδική μου ένσταση αν μου επιτρέπεις αφορά τη χρήση της λέξης "πυρήνας" κι αυτό γιατί θεωρώ ότι οι πυρήνες κάθε σχέσης BDSM είναι τόσοι όσες και οι σχέσεις. Μοναδικοί κατά περίπτωση.

    edit @margarita_nikolayevna είδα το ποστ σου μετά που έγραψα.  
     
    Last edited: 1 Αυγούστου 2023
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

      
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

    Εχω την αίσθηση οτι έχετε μπερδευτεί λίγο.
    Και θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω γιατί.

    Το ακρονύμιο BDSM είναι ακριβώς σαν το ακρονύμιο LGBTQ
    Οταν χρησιμοποιείται το ακρονύμιο LGBTQ δεν νομίζω οτι ολοι λιγο πολύ ανφερόμαστε οτι δεδομένα κάποιος πρέπει να είναι transgender και queer για να μπορεί να είναι και lesbian ή gay.
    Ούτε οτι ο πυρήνας του LGBTQ είναι οι bisexual, ούτε οτι αν δεν είσαι υποχρεωτικά lesbian και είσαι κάτι άλλο απο τα αρχικά δεν μπορείς να βρίσκεσαι κάτω απο την "ομπρέλα" του LGBTQ.
    Έτσι είναι και το BDSM
     
  9. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Δεν θα το κρύψω πως μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε γιατί κι εγώ είμαι πιο κοντά στην άποψη της @margarita_nikolayevna

    Θα με ενδιέφερε αν το θέλετε κι εσείς να το αναπτύξετε. 
     
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Νομίζω πως δεν έχει τόσα στεγανά το bdsm δηλαδή μπορεί κάποιος να είναι σαδομαζοχιστής ας πούμε.
     
  11. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Αυτό εννοώ ως πυρήνα τους δύο πυλώνες που λέτε κι εσείς.
    Το αντίστροφο πώς το σκέφτεστε; Διότι δεν είμαι τόσο σίγουρη πως κατάλαβα.
    Στην Ισχύ πόση συμφωνία μπορεί να χωρέσει; 
    Έχει και φεγγάρι απόψε είναι και πρωτομηνιά!

    Καλό μήνα σε όλους/ες!

    Edit:
    Ευχαριστώ πολύ!  
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Σε μερσω  
    Πάνω κάτω κι εμένα η εικόνα μου απέναντι στο χώρο αυτό του bdsm είναι η ίδια, πως έως τώρα δηλαδή, δεν έχω συναντήσει κάποια σχέση ανεξάρτητα ακρωνυμίου η οποία να μην έχει σαδομαζοχιστικό στοιχείο.
    Όσον αφορά τον πυρήνα, όπως έγραψα και στην @margarita_nikolayevna κι όπως κι η ίδια τοποθετήθηκε οι πυλώνες του bdsm είναι η Ισχύς κι ο πόνος. Δηλαδή γύρω από αυτά περιστρέφονται οι συσχετισμοί και οι ασύμμετρες σχέσεις που συνάπτουν οι εμπλεκόμενοι.