Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm χωρίς S/m

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 31 Ιουλίου 2023.

  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα με την απάντηση που δώσατε και πιο συγκεκριμένα, δεν κατάλαβα τίποτα.
    Αν θέλετε να το αναλύσετε παραπάνω. 
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Μου κάνει εντύπωση το ότι συμφωνείτε με κάτι που λίγο παρακάτω λέτε ότι δεν καταλαβαίνετε.
    Παρόλα αυτά ας τα πούμε λίγο ακόμη.
    Η προσωπική μου άποψη πάντα ήταν ότι δεν νοείται BDSM χωρίς μιας κάποιας μορφής ή επιπέδου Κυριαρχίας - υποταγής.
    Δηλαδή ακριβώς το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζετε στο εισαγωγικό σας μήνυμα στο νήμα.
    Αυτό που με κάνει να δέχομαι πως ότι περιλαμβάνεται στο ακρωνύμιο μπορεί να θεωρηθεί BDSM, είναι το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα όταν προβληματίστηκα στο αν είναι BDSM το σιμπάρι ή ακόμη περισσότερο αν είναι BDSM το να δένεται κάποιος μόνος του ή αν ένας αλγολάγνος ευχαριστιέται το αυτομαστίγωμα.
    Ορθολογικά αυτές οι πρακτικές, το σιμπάρι ή το αυτοδέσιμο και το αυτομαστίγωμα, δεν περιλαμβάνουν από μόνες τους D/s. Παράλληλα κάποιες δεν απαιτούν καν την ύπαρξη ηγουμένου και ακολούθου.
    Γι’ αυτό υποστηρίζω πως ότι περιλαμβάνεται στο ακρωνύμιο μπορεί να θεωρηθεί BDSM. Για εμένα προσωπικά δεν έχουν ενδιαφέρον οι όποιες πρακτικές δεν ξεκινούν από την ύπαρξη ή την προσδοκία Κυριαρχίας – υποταγής, αλλά αυτό δεν ακυρώνει τις άλλες από το να θεωρούνται BDSM.
     
    Last edited: 2 Αυγούστου 2023
  3. Dapom

    Dapom Contributor

    χαχαχα...συγγνώμη για το μπέρδεμα

    Θα προσπαθήσω να σας δώσω ένα άλλο παράδειγμα.

    Η "λέξη" BDSM είναι ο τίτλος ενός συνόλου που συμπεριλαμβάνει πρακτικές όπως το bondage, τύπους σχέσεων όπως το D/s κλπ (δεν απαριθμώ τα πάντα αλλά νομίζω οτι γνωρίζετε ή καταλάβατε τι συμπεριλαμβάνει)

    Καλά μέχρι εδώ;

    Πάρτε τώρα την λέξη ΚΟΚΚΙΝΟ. Το κόκκινο λοιπόν είναι ένας τίτλος που συμπεριλαμβάνει λουλούδια, επιπλα και οτι κόκκινο μπορείτε να φανταστείτε.

    Οταν λοιπόν χρησιμοποιούμε την λέξη κόκκινο δεν θεωρούμε πάντα οτι είναι παπαρούνα ή πάντα ντομάτα. Μπορεί να είναι και παπούτσια ή μελάνι. Ή μπορεί να είναι συνδιασμός όπως πχ μια κόκκινη ντομάτα ζωγραφισμένη με κόκκινο μελάνι.

    Ε λοιπόν ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με το BDSM. Οταν λέμε BDSM δεν θεωρούμε πάντα οτι ειναι σαδισμός και μαζοχισμός. Μπορεί να είναι σκέτος σαδισμός, χωρίς τίποτα άλλο, ή μπορεί να είναι σαδισμός με σχέση D/s.

    Βοήθησα καθόλου;
     
  4. silviasl

    silviasl H Sulvia Tou

    'Ετσι γιατί το λεω εγώ.Η αποθέωση της διαλεκτικής!
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Τα «θέλω» σας μου είναι παντελώς αδιάφορα.
     
  6. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Αν θα έθετα ποτέ έναν κεντρικό πυρήνα (με την έννοια ενός καθολικού άξονα κίνησης - άντλησης νοηματοδότητσης), αυτός θα ήταν η καθοδήγηση. Με οποιοδήποτε διαθέσιμο μέσο και τρόπο και για όπου...
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Καλώς τον @Enthralling kernel G
    Χαιρετίζω την επανεμφάνιση σου μετά από δύο χρόνια.
     
  8. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Ναι συμφωνώ κι επαναδιατυπώνω λέγοντας πως δεν κατάλαβα αυτό εδώ
    που έγραψε η @margarita_nikolayevna και την ρώτησα
    Διότι νομίζω πως αντιλήφθηκα πώς το έθεσε, είμαι τώρα περισσότερο κατανοητή @espimain ?  
    Το δίπολο Κυριαρχία - υποταγή δεν έχει μέσα του καμία μορφή σαδομαζοχισμού;
    Ακόμη και ψυχολογικής φύσεως;
    Έχετε πέσει to the point, όμως σε ένα μέρος της σκέψης μου, που με έφερε στο άνοιγμα του νήματος.
    Φυσικά και όχι δεν είναι από μόνες του D/s.
    Οτιδήποτε περιλαμβάνει το bdsm λίγο πολύ δεν περιστρέφεται γύρω από το σαδομαζοχισμό;
    Γι'αυτό και έγραψα στο νήμα
     
     
  9. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Ναι  

    Και γίνεται σαφές εδώ.

    Μπορεί δηλαδή να μην υπάρχει το δίπολο του σαδομαζοχισμού.
     
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Ακόμη και για το T/b?
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ότι για να ασκήσεις Ισχύ σε κάποιον δεν είναι καθόλου απαραίτητο να του ασκήσεις πόνο. Σωματικό ή άλλου είδους.
    Θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι αντιστάσεις που υπάρχουν συχνά από την πλευρά του υποτασσομενου δείχνουν ότι βιώνει ένα είδος πόνου. Αλλά ούτε αυτές υπάρχουν πάντα. Κι εξάλλου, στη δική μου εμπειρία, αυτό τον πόνο δεν τον προκαλεί ο Ισχυρός αλλά τα αφηγήματα, τα στερεότυπα και οι εντροπίες του υποτασσομενου.
    Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχουν πάντα.
    Ούτε είναι μέσο. Ίσως πιο πολύ side effect.

    Η αλήθεια είναι καμία απολύτως  
    Στα καθ'ημάς, σε αυτή την ιστορική φάση και την κοινωνία που ζούμε μπορεί απλά να υπάρξει συμφωνία για το αν η κατίσχυση θα επιφέρει σχέση Κ/υ.
    Αλλά η ροπαλιά στο κεφάλι καμία συμφωνία δεν χωρά  
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Διαβάζοντας έως τώρα τις τοποθετήσεις διακρίνω ότι το κέντρο βάρους έχει μετατοπιστεί στον "σεξουαλικό σαδισμό".

    Στον σαδισμό εκείνο που εκφράζεται μέσα από sessions είτε εντός μιας ασύμμετρης σχέσης, είτε εντός ενός s/m συσχετισμού είτε ενός T/b συσχετισμού με s/m στοιχεία.

    Ο "σεξουαλικός σαδισμός" δεν είναι Κυριαρχία.

    Και αυτό μπορούμε να το διαπιστώσουμε από τις καταταθέσεις πολλών υποτακτικών ατόμων σε αυτό το φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια, που αρέσκονται και "στον σεξουαλικό σαδισμό"

    Προσωπικά Έχω διαβάσει αρκετές τέτοιες τοποθετήσεις και Έχω συνομιλήσει με κάποια submissives που υπό προϋποθέσεις αρέσκονται στον "σεξουαλικό σαδισμό".

    Μάλιστα έχουν γίνει και πολλές συζητήσεις επ' αυτού, αρκετές εκ των οποίων έντονες.

    Θα αναφερθώ στον Σαδισμό γιατί Φρονώ ότι εκεί εδράζεται η Κυριαρχία.

    Ο Σαδισμός είναι η περίπτωση εκείνη που συναντάται σε κάποιους ανθρώπους.

    Οι Σαδιστές διακατέχονται από το πάθος του απόλυτου ελέγχου επάνω σε κάποιον άλλον άνθρωπο ή ανθρώπους.

    Εκείνος που ασκεί τον απόλυτο έλεγχο σε έναν άλλο άνθρωπο τον καθιστά και Ιδιοκτησία Του.

    Παλαιότερα, όταν σε αυτό το φόρουμ Ε/έγραφαν άνθρωποι με συνείδηση εαυτού, είχε γραφτεί από Σαδιστικό άτομο ότι αν δεν το εμπόδιζε ο νόμος θα έφτανε έως και τη θανάτωση του slave για την ικανοποίηση του Σαδισμού Του.

    Είχα και εξακολουθώ να Έχω κάθετη διαφωνία με αυτό γιατί Θεωρώ ότι ο Σαδιστής δεν καταστρέφει τη ζωή αλλά εγκλωβίζει την ζωή.

    Ο Σαδιστής θέλει να είναι ο Κυρίαρχος της ζωής για αυτό και διατηρεί τη ζωή στα θύματα Του.

    Αν αυτό το πάθος για τον πλήρη έλεγχο της ζωής δεν είναι Κυριαρχία τότε αναρωτιέμαι τι είναι Κυριαρχία.

    Είναι ένα ιδεατό που πιστεύει ότι η Κυριαρχία είναι Χαρισματική;

    Που πιστεύει ότι υπάρχουν "φυσικοί" Κυρίαρχοι και "φυσικοί" σκλάβοι, κάτι που ακουμπά στην ιδεολογία του κοινωνικού Δαρβινισμού;

    Ότι δηλαδή υπάρχουν οι προικισμένοι έναντι των αδύναμων;

    Είναι η πεφωτισμένη ικανότητα της έμπνευσης που έχει δοθεί (από που; ) σε κάποιους;

    Φρονώ ότι τίποτε από τα παραπάνω δεν συνιστούν Κυριαρχία και ότι Κυρίαρχος είναι ο σαδιστικός χαρακτήρας που έχει αποδεχτεί τη διαφορετικότητα του.

    Για αυτό και αυτές οι σχέσεις είναι για λίγους.

    Μόνο για Ε/εκείνους που δεν Μ/μπορούν να κάνουν αλλιώς.

    Στην Κυριαρχία δεν ισχύει η ρήση "Δεν φτάνει να θέλει, πρέπει και να μπορεί"

    Στην Κυριαρχία ισχύει η ρήση "Ό,τι Θέλει το Μπορεί"

    Υπό αυτή την έννοια Κ/υ χωρίς "σεξουαλικό s/m" μπορεί να υπάρξει.

    Όμως Κ/υ χωρίς τον Σαδισμό και τον μαζοχισμό ως κομμάτια της συγκρότησης των ανθρώπων που εμπλέκονται σε αυτό δεν μπορεί να υπάρξει.

    Iagos
     
    Last edited: 4 Αυγούστου 2023