Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm χωρίς S/m

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 31 Ιουλίου 2023.

  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Ευχαριστώ πολύ για την ανάπτυξη της σκέψης σας   είναι πολύ κατατοπιστική και φωτίζει κάποια πιο σκοτεινά σημεία που δεν έχουν έρθει ακόμη στο φως.
    Αυτό κι αν είναι αλήθεια!  
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Προσωπικά, οδηγήθηκα στο BDSM λόγω της σεξουαλικά ενεργητικής αλγολαγνείας μου. Ο σαδισμός μου, βέβαια, είναι πέρα από σεξουαλικότητες. Το βέβαιο είναι ότι η σεξουαλικά ενεργητική αλγολαγνεία μου καθώς και ο σαδισμός μου, καταλαμβάνουν περίοπτη θέση στους ιδιοκτησιακούς συσχετισμούς μου.
     
  3. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Με την έννοια της κυριαρχίας όπως το εννοούμε εντός της ασύμμετρης σχέσης D/s, M/s όχι αλλά ακόμη κι εντός ενός play μπορεί να υπάρξει ας το πω "στιγμιαία", όχι πάντα φυσικά, εξαρτάται από τα άτομα και την μεταξύ τους σχέση.

    Συμφωνούμε  

    Συμφωνώ κι εδώ αλλά θα προσθέσω πως πέραν του εγκλωβισμού της ζωής, αναμορφώνει κι όλας, κατά τη Σαδική θεώρηση ο Σαδιστής επαναπροσδιορίζει το άτομο ολικά.
    Όμως δεν είναι μόνο αυτό Κυριαρχία κι αυτό το λέω γιατί διαβάζοντας τόσο καιρό εδώ, δεν το ζουν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο διότι αξίζει δικό του νήμα αυτή η συζήτηση.

    Το θέσατε εύστοχα και θα συνεχίσω τη σκέψη αυτή, πιστεύοντας πως το έχω αντιληφθεί πλήρως, λέγοντας πως στο bdsm αρέσκονται οι σαδομαζοχιστές και θα μας έβαζα όλους κάτω από αυτήν την "ομπρέλα".

    Φυσικά αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη θα ήθελα να τη διαβάσω, αυτός είναι κι ο λόγος που άνοιξα το νήμα.  
     
    Last edited: 7 Αυγούστου 2023
  4. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Κι εγώ από τον ίδιο περίπου δρόμο βρέθηκα εδώ, βέβαια από την άλλη μεριά της τραμπάλας. 

    Οπότε θα έλεγες πως δεν θα μπορούσε να υπάρξει bdsm-ικος συσχετισμός άνευ σαδομαζοχισμού;
     
  5. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Για εμένα όχι, δεν μπορεί να υπάρξει. Πάντα το υποτακτικό ή παθητικό μέλος ενός συσχετισμού, θα κρύβει μέσα του μαζοχιστικές τάσεις.
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς άλλωστε.

    Χαίρομαι για το εξαιρετικό νήμα που ανοίξατε.
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ναι, προς τα εκεί τείνω.