Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM contract

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 20 Ιουνίου 2005.

  1. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Κατά την γνώμη μου το Bdsm Contract είναι ανούσιο. Ποιός λόγος να γίνει κάτι τέτοιο ? Δεν το βρίσκω απαραίτητο
     
  2. metalswitch

    metalswitch New Member


    Συμφωνώ απόλυτα... Για μένα είναι ένα ακόμη στοιχείο που σε βάζει πιο βαθιά στην λογική μιας σχέσης D/s
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Θεωρω πως το συμβόλαιο δεν είναι παιχνίδι, άσχετα αν δεν έχει νομική ισχύ.
    Έχει ηθική ισχύ και στα πλαίσια της σχέσης και στα πλαίσια του lifestyle. Η τήρηση ή όχι ενός συμβολαίου αποτελεί κάτι σαν "συστατική επιστολή" για κάποιον που ασχολείται σοβαρά.

    Όπως αναφέρει η Phaedra βοηθάει και στο να γίνουν ξεκάθαρες οι απαιτήσεις του/της Dom/me αλλά και να έχει το sub την ευκαιρία να καταλάβει αν αυτό και κατα πόσον στο οποίο προτίθεται να αναμιχθεί τον/την εκφράζει.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Ολες οι προσωπικές σχέσεις που έχουν και το στοιχείο της θεληματικής δέσμευσης, ακόμα και μία απλή φιλία αλλά και ένας ερωτικός δεσμός, ένας γάμος κλπ, βασίζονται σε ένα άγραφο συμβόλαιο. Π.χ. δεν το έχουμε συζητήσει ποτέ με μία φίλη μου αλλά είναι δεδομένο και πολύ βασικό και για τις δύο ότι εγώ θα τη βοηθάω προσφέροντας λύσεις που βασίζονται στην κοινή λογική και αυτή θα με στηρίζει συναισθηματικά, όποτε χρειάζεται. Αν λείψει αυτή η "συναλλαγή" η σχέση είτε μεταβάλλεται ριζικά είτε διαλύεται.

    Το ίδιο και στο BDSM, ένα συμβόλαιο και μάλιστα γραπτό, εφόσον αντανακλά τα πραγματικά δεδομένα της σχέσης και όχι αυτό που ένας από τους δύο ή και οι δύο θα ήθελαν να ισχύει, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο γιατί βοηθάει και τα δύο μέρη να συνειδητοποιούν τι θέλουν ο ένας από τον άλλο και αν είναι θεμιτό και εφικτό αυτό που θέλουν.

    Δε συζητάμε για την αναγραφή αφηρημένων εννοιών που όλοι τις αποδεχόμαστε σε επίπεδο αρχής αλλά στην πράξη τις εφαρμόζουμε με διαφορετικό τρόπο, όπως η αγάπη και η αφοσίωση. Συζητάμε για το ξεκαθάρισμα ορισμένων βασικών θεμάτων, όπως π.χ. έχει ο Κυρίαρχος το δικαίωμα να δημοσιεύσει στο internet φωτογραφίες από τη σκλάβα του κατά τη διάρκεια μίας σκηνής; Έχει η σκλάβα το δικαίωμα να μιλάει με άλλες σκλάβες; Με άλλους Κυρίαρχους; Μήπως πρέπει να δίνει λόγο στον Αφέντη της γι αυτό; Και άλλα πολλά.

    Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πολλά ανασφαλή άτομα, και δε θεωρώ την ανασφάλεια ντροπή ή συμφορά, έλκονται από το BDSM ακριβώς γιατί προσφέρει τέτοιες δομημένες προσεγγίσεις όπως συμβόλαια προσωπικά, προδιαγραφές για τον Κυρίαρχο, ξεκάθαρα δικαιώματα και υποχρεώσεις για τη σκλάβα κλπ.
     
  5. slavesissy

    slavesissy New Member

    μια M/S σχέση θα πρέπει να ορίζεται απο κάποιους κανόνες συμπεριφοράς.
    Οι κανόνες δεν είναι απαραίτητα ίδιοι αλλά διαφοροποιύνται απο σχέση σε σχέση.
    Εμένα προσωπικά θα μου ήταν χρήσιμο να γνωρίζω τι προσδοκά και τι απαιτεί μια Κυρία απο την σχέση Της μαζί μου.
    Σ αυτή την περίπτωση θα μου ήταν αναγκαία μια γραπτή συμφωνία μαζί Της.
     
  6. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Εχει κανει κανεις σας η γνωριζει καποιον που να εχει κανει τετοιου ειδους συμβολαιο ?
     
  7. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Στους όρους που υπογράφουμε στις τράπεζες ειναι σίγουρα και ενα bdsm contract κάπου σε ψιλά γράμματα...  
     
  8. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Πιστεύω πως ενα τετοιο συμβόλαιο βοηθάει και υπενθυμίζει στο υ πολλά πράγματα όταν αυτο χρειάζεται .Προσωπικα θα υπέγραφα .
     
  9. Katemou

    Katemou Εκτός λειτουργίας

    Θεωρείται χρήσιμη μια σύμβαση-συμφωνία μεταξύ Κ-υ όπου θα ορίζονται,ευθύνες, όρια, όροι για το υ μέλος;
    Για να νιώσει ασφάλεια..εμπιστοσύνη απέναντι Του και να γνωρίζει τι να περιμένει από τη σχέση .
    Μπορεί να δημιουργηθεί μια υγιείς σχέση;
     
    Last edited: 9 Οκτωβρίου 2019
  10. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Γενικός κανόνας δεν υπάρχει, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
    Και κυρίως από την εμπειρία και συνειδητότητα του υ.

    Εκεί, χοντρικά πάλι, είναι που αναλαμβάνει η εμπειρία του Κ ώστε
    να διαπιστώσει τι λειτουργεί καλύτερα και στο υ και σε μια σχέση.
    Εάν δηλαδή οι κανόνες ή το μυστήριο λειτουργούν θετικότερα.
     
  11. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    Σύμβαση αορίστου κάνε
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το λύνει αυτό ένα χαρτί;

    Σε μια Κ/υ σχέση το ουσιαστικό contract είναι η ίδια η σχέση.