Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM contract

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 20 Ιουνίου 2005.

  1. Vergina

    Vergina I'm just a vision on your TV screen

    Πρέπει να είναι γραμμένα σε χαρτί;
    Υπογεγραμμένα με στιλό και σφραγίδα ή αίμα;
    Δεν μπορούν απλά όλα αυτά να συμφωνηθούν και να αναθεωρηθούν από κοινού χωρίς ενυπόγραφη συγκατάθεση/συμφωνία ;
    Όσο και αν verba volant, scripta manent, αν δεν υπάρχει συναίνεση, συμφωνία και συννενόηση, δεν διασφαλίζεται η ασφάλεια του υ απλά από ένα συμβόλαιο
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Πολλές ταινίες βλέπετε και εδώ δεν είναι Αμερικα. Κι ας γίναμε Σικάγο σε κάποια θέματα.

    Όταν είσαι πολυδισεκατομμυριουχος με ελικόπτερο και γουστάρεις να γάμοδέρνεις άσημες και αταλαντες εικοσιεξαχρινες παρθένες, ξέρεις ότι όλο αυτό θα καταλήξει σε αμερικανικές αίθουσες δικαστηρίου, όπου μιλανα μιλανε μιλάνε και ουσιαστικά τίποτα δε λένε, μέχρι που θα πει κάτι ο άλλος, θα σε πιάσει στον ύπνο και θα πετάξει εκείνο το αμίμητο "δεν έχω άλλες ερωτήσεις προς τον μαρτυρά". Ε, γι αυτό και γράφουν συμβόλαια, για να πείσει τους 12 άσχετους ότι τα θελε ο κωλαράκι της. Αυτά εδώ στο Ελλαντα δεν ισχύουν.

    Εδω στο Ελλαντα οι μόνοι που έχουν ελικόπτερο είναι οι πολιτικοί, που όλο νύχτα θα φύγουν κι όλο μένουν και γαμανε τους πάντες και τα πάντα, παρότι έχουν υπογράψει συμβόλαια και περγαμηνές, δυστυχώς εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το "συμβόλαιο" εν τω βιδιεσέμιω είναι ένα απλό κ...χαρτο ( δεν ήξερα πως να το θέσω πιο κομψά, συγνώμη ), που πέραν των "αντισυμβαλλομένων", θα είχε την ίδια αξία/ισχύ που έχει ένα κουτάκι με προφυλακτικά παρατημένο στην κουζίνα ενός μοναστηρίου εσωκλείστων καλογρέων.

    Δηλαδή αν για τα όποια δύο, τρία, ν μέλη του "συμβολαίου" θα είχε το chicε του ή θα τους έδινε την όποια ψευδαίσθηση σιγουριάς, ότι θα τηρηθούν απαρεγκλήτως τα όποια συμπεφωνημένα, de gustibus ( aka κολοκυθόπιτα τους ).

    Τέσπα, οι ανθρώπινες σχέσεις είναι - θεωρητικά - τόσο δυναμικές και απρόβλεπτες όσο και η θάλασσα.
    Επιπλέον, ακόμη και το πιο στιβαρό συμβόλαιο - υπό κάποιες προϋποθέσεις - μπορεί να σπάσει ( σίγουρα μπορεί να καταστρατηγηθεί ανά πάσα στιγμή και για οποιοδήποτε λόγο, πάντα με τις ανά την περίπτωση συνέπειες ).

    Το ζήτημα είναι να μην φτάσει κάποιος εκείνες τις συνέπειες, να τις γευτεί.
    Άρα, η εμπιστοσύνη μάλλον δεν κατοικοεδρεύει σε κανένα χαρτί, αλλά είναι θέμα επιλογής εκείνου που φέρει για χ, ψ, ω λόγους το μεγαλύτερο ρίσκο, καθώς και τύχης ( οράτε "υποπαραγράφους" : διαπραγματεύσεις, επιθυμητό αποτέλεσμα και τρόποι/μέθοδοι επίτευξης του προαναφερομένου )
     
    Last edited: 9 Οκτωβρίου 2019
  4. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    ΟΧΙ  
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Απαραίτητο - όχι
    Χρήσιμο - ίσως. Μπορεί να συζητηθούν εκτενέστερα κάποια θέματα- κάτι που μπορεί να μην έγινε προφορικά, αλλά ως εκεί
    Αίσθηση μεγαλύτερης ασφαλείας - όχι

    Αν υπάρχουν κάποιοι που τους αρέσει /φτιάχνει /καυλωνει να το κάνουν γιατί μόνο ως ένα καυλοχαρτο μπορώ το εκλάβω. Σε ότι αφορά την νομική ισχύ αυτού του συμβολαίου όπως προείπαν, δεν έχει καμία σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Θα μπορούσα να το εκλάβω και ως ένα σύμβολο στο bdsm όπως το κολάρο, σε άπειρα ξένα sites με ανάλογη θεματολογία είναι πολύ της μόδας πριν την ιστορία του Mr. Grey.

    Προσωπικά με αφήνει αδιάφορη

    Το αν μπορεί να δημιουργηθεί μια υγιής σχέση δεν καταλαβαίνω ως ερώτημα σε σχέση με το συμβόλαιο. Η υγεία της σχέσης εξαρτάται από αυτό;
     
  6. milgeo69

    milgeo69 Regular Member

    Θεωρώ ανοησία την ύπαρξη τέτοιων συμβάσεων. Με μια μικρή εξαίρεση Αν είναι στα πλαίσια του role playing, άρα λειτουργεί ως σημαινόμενο.
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    τα ίδια παντελάκη μου...
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Έχω μια καταπληκτική ιδέα.
    Θα σου κάνω ένα συμβόλαιο, αορίστου χρόνου, με μισθό 5 χιλιάρικα, για να μου κάνεις αέρα. Θα υπογράψεις, δεν θα πατήσεις ποτέ κι εγώ δε θα σου δώσω δεκάρα, και άκου τώρα το κόλπο. Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή θα κάνεις 24ωρη απεργία με σκοπό να πάρεις αυξηση απ τα 5 χιλιάρικα και εγώ θα κάνω Τρίτη και Πέμπτη στάση πληρωμών και αίτημα την κατάργηση της σύμβασης. Και άκρη δε θα βγάλουμε ποτέ. Ζάχαρη! BDSM ανώτατου επιπέδου.
     
  9. valiageorgiou

    valiageorgiou New Member

    Εννοείται ότι είναι το αλατοπίπερο σε αυτού του είδους τη σχέση. Είναι ιδιαίτερη η σχέση και πρέπει να μπούν κανόνες στα παιχνίδια που θα εφαρμοστούν. Και για μένα αξίζει τον κόπο να συνταχτεί!!
     
  10. Rotoras

    Rotoras Regular Member


    Να είσαι καλά που με ένα μόλις ποστ και σημερινή εγγραφή, έκανες παράθεση 16 χρόνια πίσω και με βοηθάς να καταλάβω.
    Το μόνο που έχω να πω είναι ότι για σένα αξίζει να συνταχθεί (σόρρυ που το γράφω με θ) αλλά για'μένα είναι εντελώς στημένο.
    Αφήνω ένα παράθυρο σε πολύ-πολύ-πολύ ειδικές περιπτώσεις, όπου και πάλι...ποιος μου λέει εμένα ότι όλα θα πάνε καλά αν σκάσει κανένα "κανόνι"; το χαρτί; θεωρώ λοιπόν ως άσχετος ότι ο λόγος αφορά '"ασφάλεια" από "παρατράγουδα".

    Στις υπόλοιπες περιπτώσεις π.χ σεξ, δεν βλέπω κάποιο νόημα στο να λέω "θα κάνω αυτό, αυτό, εκείνο, το άλλο, έτσι κι αλλιώς" πριν γίνει κάτι και να μου λέει κι η άλλη τα ίδια. Στήσιμο του αιώνα κατ'εμέ. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει ο βλαξ.
    Για άλλη μια φορά δεν θα κουραστώ να διαφωνήσω. Πρώτη φορά τα ακούω αυτά τα πράγματα.
    Μέχρι τώρα ήξερα ότι ο κόσμος γαμιέται, κάνοντας ότι θέλει και μη κάνοντας ότι δεν θέλει.
    Φαίνεται, με κορόιδευαν...

    Πάμε παρακάτω...

     
     
    Last edited by a moderator: 4 Ιουνίου 2021
  11. iolanda

    iolanda Contributor

    @Rotoras
    Καλό είναι, πριν εκφράσουμε μια άποψη, να έχουμε μια ελάχιστη γνώση του αντικειμένου.
    Έχετε διαβάσει κάποιο τέτοιο συμβόλαιο;
    Ξέρετε τι γράφει;
     
  12. Rotoras

    Rotoras Regular Member

    Δεν αναγράφεται στους κανόνες του σάιτ να έχω κάνει κάτι τέτοιο.
    Βέβαια πολλά αναγράφονται αλλά ας πάμε παρακάτω. Θα ρωτάω ότι θέλω και θα απαντάει όποιος θέλει κι αν θέλει.
    Όταν θα απαντήσουν κι όλα τα προηγούμενα μέλη που είχαν την ίδια απορία πάνω κάτω, θα σου απαντήσω κι εγώ.
    Έτσι θέλω να γίνει. Μου βγήκε το σαδιστικό μου.