Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM EROTICA

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM / Fetish Parties' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 16 Απριλίου 2008.

  1. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: BDSM @ EROTICA

    Ολο εισαγωγες βλεπω. Πως θα παμε μπροστα χωρις εξαγωγες? Θα βουλιαξει η οικονομια. Περη στο επομενο ερωτικα του Καιρου σε βλεπω να κανεις δημοσιο σεσσιον στην Αιγυπτο.

    υ.γ. Οσοι δεν ασχολουνται με το βδσμ, το ψαρεμα η το κυνηγι , εχει ωραιοτατη εκθεση με κεντημα και πλεξιμο στο παλιο αεροδρομιο του Ελληνικου.
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM @ EROTICA

    Ελα εσυ και ας μας την λες.............πρωτο τραπεζι πιστα θα σου εχουμε.... 
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: BDSM @ EROTICA

    Ένα δημόσιο forum είναι χώρος έκφρασης απόψεων και ανταλλαγής επιχειρημάτων. Ουδείς απαγόρευσε ή απέτρεψε κανένα από να πάει στην είσοδο στης έκθεσης να δώσει τα 15 ευρώ και να εισέλθει. Όπως και ουδεις νομιμοποιείται να αποτρέπει κανέναν από το να «φιλοσοφεί» κατά το δοκούν.

    Ήταν φυσιολογικό η έκθεση του BDSM δίπλα στην έκθεση μεγενθυτών πέους να μη μας βρει όλους ενθουσιώδεις υποστηρικτές για χίλιους δυο λόγους όπως π.χ. ο κίνδυνος να παρεξηγηθεί το θέμα και να θεωρηθούμε όλοι ως μικροστούσουνοι.

    Παντως η υιοθέτηση του BDSM ως προϊόντος, δεν απέχει πολύ από την επιτυχία καθώς αυτές είναι οι τάσεις της αγοράς. Προσωπικά δε μ ενοχλεί να υπάρχουν BDSM clubs, BDSM toy shops, BDSM SPA κλπ. Αλλά δεν είναι δικία μου δουλειά να τα αναπτύξω. Είναι δουλειά των επενδυτών και επιχειρηματιών. Εγω ως καταναλωτής μπορώ να κάνω χρήση αυτών των υπηρεσιών και προϊόντων ή να μην κάνω.
     
    Last edited: 22 Απριλίου 2008
  4. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    Σουπερ! Θα κάνω ότι μπορώ για να είμαι και εγώ εκεί!  
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    BDSM @ EROTICA

    Όσοι αναφέρεστε στα ακριβά προϊόντα των sex shops (και μάλιστα κακής ποιότητας) έχετε απόλυτο δίκιο.
    Κανένας δεν ζητά από εσάς να γίνετε το αγοραστικό τους κοινό. Αντίθετα πιστεύω ότι είναι μια καλή κίνηση, το να επισκεφτείτε την έκθεση και να γυρίσετε την πλάτη στα προϊόντα τους, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο την διαμαρτυρία σας. Μπορείτε επίσης να διαμαρτυρηθείτε γι αυτό, εξηγώντας στους υπεύθυνους αυτών των περιπτέρων την δυσαρέσκεια σας. Αν δεν καταλάβουν ….πρόβλημα τους.

    Αυτό που έχω να πω εγώ, είναι ότι Ε/εμείς δεν θα έχουμε καμία σχέση με όλο αυτό το εμπορικό κομμάτι της έκθεσης. Θα λειτουργήσουμε ανεξάρτητα σαν ένα φεστιβάλ BDSM & Fetish. Θα πρέπει να ξέρετε ότι ο χώρος μας παρόλο που βρίσκεται μέσα στην έκθεση, είναι ξεχωριστός και αυτόνομος από την υπόλοιπη έκθεση και ειδικά διαμορφωμένος για να ικανοποιήσει τις δικές μας ανάγκες και όχι αυτές των εμπόρων. Σκοπός μας είναι η ψυχαγωγία και η ενημέρωση η δική μας, αλλά και όσων επισκεπτών της έκθεσης προσέλθουν και ενδιαφερθούν. Σαφώς έχουν και αυτοί το δικαίωμα να προσεγγίσουν το BDSM αν το θέλουν.

    Όλα τα υπόλοιπα που διαβάζω, λυπάμαι που το λέω, είναι κακοπροαίρετα, αυθαίρετα και αβάσιμα συμπεράσματα, που δεν μας αφορούν.

    Θα χαρώ λοιπόν να δω όσους περισσότερους φίλους στο δικό μας χώρο.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: BDSM @ EROTICA

    Το να εκφράζει κανείς το βάσιμο προβληματισμό του για την εμπορευματοποίηση, άντε - τη σεμιναριoποίηση, του έρωτα είναι θέση και όχι καλή ή κακή προαίρεση. Αδιαφορώ αν στο βημα του σεμιναρίου είναι ο σεξολόγος Ασκητής ή η Goddess Bubble γιατί διαφωνώ με την γενικότερη προσέγγιση. Οι θέσεις μου περί αυτού είναι γνωστές από παλαιά. Δεν είναι τυχαίο που συνδέω το παρωνύμιό μου με τον ερωτικό «Μεγάλο Ανατολικό» σηματοδοτώντας και με αυτόν τον τρόπο και την άποψή μου περί έρωτα.

    Πέραν όμως της έκφρασης των όποιων προβληματισμών μου, και απορρίπτοντας το χαρακτηρισμό του κακοπροαίρετου, εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας και ενδεχομένως να επισκεφθώ την έκθεση.
     
  7. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Απάντηση: BDSM @ EROTICA

    Οι προβληματισμοι για την εκμεταλλευση των ερωτικων μας προτιμησεων προκειμενου καποιοι να κερδοσκοπουν ειναι κοινοι.Για αυτο και γυρναμε την πλατη μας σε αυτους και παμε να κανουμε οτι μπορουμε για να περασουμε εμεις καλα και να διαδωσουμε τον χωρο μας απενοχοποιωντας τον και αποσαφηνιζοντας τον το κατα δυναμιν.
     
  8. Mistress_Vanda

    Mistress_Vanda Regular Member

    Καλημέρα!

    Μία βασική διόρθωση σχετικά με την εμπορευματοποίηση των BDSM clubs. Θα μιλήσω ώς ιδρύτρια ενός τέτοιου club και όχι ώς θαμώνας.

    Τα περισσότερα BDSM clubs (εκτός φυσικά απο τα Pro-Doms) ανήκουν στα μέλη τους και ΟΧΙ στους ιδρυτές τους. Τι σημαίνει αυτό? Οτι στο δικό Μας club για παράδειγμα για να μπείς πρέπει να γίνεις μέλος. Κάνεις αίτηση online ή σε συστήνει κάποιος που είναι ήδη μέλος. Αυτό είναι γαι την ασφάλεια όλων Μ/μας. Οταν γίνεις μέλος έχεις τα εξής προνόμια -

    1) Αυτομάτως ανοίκεις στην επιτροπή μελών που αποφασίζει για τις ενέργειες του club. Οι ιδρυτές του club μία φορα το χρόνο καλούν γενική συνέλευση για όλα τα μέλη όπου συζητιούνται τα ετήσια έσοδα του club, ιδέες καλυτέρευσης, αλλα και το πού θεωρούν τα μέλη ότι πρέπει να διοχετευθούν τα χρήματα απο τα έσοδα. Στην αγορά παραπάνω επίπλων? Στην χρηματοδότηση workshops? Σε ενοικίαση διαφορετικού χώρου?

    2) Ως μέλος έχεις το δικαίωμα ψήφου για αλλαγή Επιτελείου του BDSM club. Το κάθε BDSM club δίπλα στους Ιδρυτές έχει μία μεγάλη ομάδα ανθρώπων που δουλεύει στα παρασκήνια. Υπάρχει ο Συντονιστής (Πρόεδρος), ο Γραμματέας, ο Treasurer, ο Υπεύθηνος Δημοσίων Σχέσεων και άλλοι. Μία φορά το χρόνο αυτή η ομάδα αλλάζει. Ανακυκλώνονται τα άτομα απο τα ίδια τα μέλη.

    3) Το club Μας αυτή τη στιγμή είναι το ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ στη Σκωτία και ένα από τα μεγαλύτερα στη Βρεττανία. Εγώ έχω για λίγο αποσυρθεί διότι δέν τα προλαβαίνω όλα μαζί (έπρεπε να τελείωσω και το PhD Μου κάποια στιγμη!) Σ/σας διαβεβαιώ ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ μπήκαν λεφτά στις τσέπες Μ/μας. Βγάλαμε πάρα πολλά λεφτά σαν BDSM club, αλλά όλα τα έσοδα ελέγχονται αυστηρότατα απο τα μέλη και διοχετεύονται στο club ΟΧΙ στους ιδρυτές.

    Πού ακριβώς λοιπόν τιθεται θέμα εμπορευματοποήσης?

    Το πιό αστείο είναι ότι τα έσοδα απο ΟΛΑ τα σκλαβοπάζαρα που διοργανώσαμε πήγαν σε charities! Αυτό αποφάσισαν τα μέλη Μας και αυτό Εμείς πράξαμε. Την πρώτη χρονιά δώσαμε χρήματα στο Cancer Research, τη δεύτερη στο Heart Foundation, και πρόσφατα στο PDSA.

    Για να μιλάτε λοιπόν για εμπορευματοποίση θα πρέπει να γνωρίζεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το πώς λειτουργούν τα πράγματα. Αλλιώς καταλλήγουμε σε παρεξηγήσεις βασισμένες σε ημιμάθεια, και σε άτοπα βαρύγδουπα σχόλια που ενώ δημιουργούν εντυπωσιασμό σε κάποιον που δέ ξέρει δέν έχουν καμία απολύτως βαρύτητα.

    Συμφωνώ απόλυτα στο να διαφωνούμε και πάντα πρέπει να ακούγονται διαφορετικές πλευρές. Αρκεί όμως αυτές να είναι βασισμένες σε πραγματικά στοιχεία και όχι στο τί νομίζει ο κάθε ένας από Ε/εμάς...

    Φιλικά,

    Vanda.
     
  9. latexduck

    latexduck Contributor

    Φαντάσου δίνετε Ε/εσείς λεφτά σε φιλανθρωπικά ιδρύματα και αυτοί που αποκαλούνται φυσιολογικοί όσον αφορά το θέμα σεξ δεν δίνουν ούτε ένα ευρό... Συγχαρητήρια! Αν μη τι άλλο η απάντηση σου ήταν αποστομωτική και με επιχειρήματα.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Misterss Vanda πολύ καλή και επεξηγηματική η τοποθέτηση σου για όσους δεν γνωρίζουν το πώς λειτουργούν τα BDSM club στο εξωτερικό. Μακάρι να είχαμε κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα. 'Όπως βλέπεις όμως, σαν Έλληνες λόγο ιδιοσυγκρασίας, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ούτε online, πόσο μάλιστα σε real time.

    Σε αυτήν την περίπτωση του BDSM @ Erotica, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Κάποιος άλλος τρέχει και βάζει τον κόπο του και το άγχος του για την επιτυχία, αναλαμβάνοντας την ευθύνη της διασκέδασης και της ψυχαγωγίας των επισκεπτών.

    Ζητάμε απλά την συμμέτοχη σας στα δρώμενα και τίποτε άλλο...

    Ας μην συνεχίσουμε λοιπόν τις αντιπαραθέσεις... δεν βγαίνουν άλλωστε πουθενά και δεν είναι δημιουργικές, αφού δεν προσφέρουν τίποτε σε κανένα, αλλά ούτε και στο "χώρο".
    Ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε σε συνεργασία όλοι μαζί, για να περάσουμε καλά....
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM @ EROTICA

    Καλό μεσημερι

    Δε βαζω ολόκληρο το post σου για την οικονομία του thread. Προφανώς μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα. Η αυτοργάνωση και ο αυτοπροσδιορσμός των ανθρώπων είναι γενικότερη πολιτική μου θέση. Φυσικά και δεν κάνω κριτική στα BDSM clubs όπως τα εννοείς, ως αυτοοργανούμενες BDSM κοινότητες.

    Με δεδομένο πως η έκθεση erotica δεν είναι πρωτοβουλία αυτοοργάνωσης αλλά μια καθαρά εμπορική έκθεση δονητών, προφυλακτικών και πορνο-DVD, το να εκφράζει κανείς τον προβληματισμό του για την προώθηση του BDSM μέσα από τη συμμετοχή σ’ αυτή δεν είναι απόρροια ημιμάθειας.

    Παρακαλώ λοιπόν αντί για τους χαρακτηρισμούς αυτούς, αν ενδιαφέρει ο διάλογος, να γίνεται με σοβαρά επιχειρήματα όπως π.χ. να μιλήσει κανεις για εισοδισμό και διάβρωση από τα μέσα των εμπορικών και καπιταλιστικών δομών ή για συνειδητή εκμεταλλευσή των δομών αυτων για την προωθηση των σκοπων του. Αν μαλιστα κάνει και αναφορά στον Τρότσκι, θα παραδεχθώ το λάθος μου.
     
  12. Mistress_Vanda

    Mistress_Vanda Regular Member

    Re: Απάντηση: BDSM @ EROTICA

    Η απάντηση Μου είναι στηριγμένη σε αυτή την πολύ ξεκάθαρη σου πρόταση. ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ και ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ.

    Επίσης ανέφερες - "να μιλήσει κανεις για εισοδισμό και διάβρωση από τα μέσα των εμπορικών και καπιταλιστικών δομών ή για συνειδητή εκμεταλλευσή των δομών αυτων για την προωθηση των σκοπων του"

    Με άλλα λόγια να μιλήσουμε για τη δομή της καπιταλιστικής κοινωνίας...και πού ακριβώς θα Μας βοηθήσει αυτό? Ως Μεσαιονολόγος θα μπορούσα να Σου μιλήσω ώρες για τις ρίζες αυτού του φαινομένου...αλλά και που θα βγεί σε σχέση με το θέμα Μας? Αν και η σηζήτηση Μας θα ήταν στηριγμένη στον Kantorowizc και όχι στον Τρότσκι! Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά και ας μήν τα κάνουμε πολυσύνθετα.

    Γίνεται μία έκθεση. Η ίδια έκθεση γίνεται σε όλο τον κόσμο εδώ και χρόνια. Είναι η πρωτη φορά που γίνεται στην Ελλάδα. Είναι η πρώτη φορά που ο χώρος του BDSM είναι πραγματικά ενεργός στη χώρα Μας. Μας δίνεται η ευκαιρία να κάνουμε κάτι συλλογικό με ΑΦΟΡΜΗ την έκθεση. Προσωπικά δέν Με ενδιαφέρουν οι δονητές, οι μεγενθυντές, και λοιπά...άρα δέν θα πάω στον υπόλοιπο χώρο της έκθεσης.

    Απλά.