Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM Interiοr Design

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iwnas, στις 20 Ιανουαρίου 2009.

  1. Iwnas

    Iwnas Regular Member

    Έχοντας μαι γενικότερη μανία με το interior design (Είτε λόγω επαγγέλματος είτε επειδή γουστάρω να αλλάζω τα στερεότυπα οικιακά περιβάλλοντα στα οποία ζούμε) και σχεδιάζοντας πολύ συχνά διάφορα projects προς αυτήν την κατεύθυνση, σκέφτηκα να κάνω ένα νέο project εισάγοντας την BDSM αισθητική μέσα στο οικιακό περιβάλλον. Πέραν της σχεδίασης ενός χώρου που θα χρησιμεύει ως play room σκέφτομαι να βάλω μερικές BDSM πινελιές και στους υπόλοιπους χώρους του σπιτιού.
    Θα ήθελα λοιπόν τις απόψεις σας σχετικά με πράγματα και κατασκευές που θα θέλατε εσείς να έχετε στο χώρο σας και να κινούνται προς αυτήν την κατεύθυνση.
    Επίσης σκέφτομαι να προσθέσω και ένα ξεχωριστό session με πρωτότυπες BDSM κατασκευές επίπλων (να συνδέσω δηλαδή την λειτουργικότητα ενός επίπλου με την προοπτική μελλοντικής χρήσης του για την εφαρμογή BDSM πρακτικών).
    Οι ιδέες και οι προτάσεις όλων σας θα μου φανούν εξαιρετικά χρήσιμες για αυτό μην διστάσετε να τις εμφράσσεται ακόμα και αν νομίζεται πως αυτές είναι δύσκολο αν εφαρμοστούν.

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
     
  2. Jomaru

    Jomaru Guest

    να βαλεισ κρικακια.. θα επανελθω αργοτερα
     
  3. Jomaru

    Jomaru Guest

  4. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    ωραίο το κελί.
     
  5. DiDi

    DiDi Regular Member

    Kάτι που με ξετρελένει είναι τα καλαπόδια.. τοποθετημένα στους αγαπημένους μου χώρους του σπιτιού. Κραββατοκάμαρα και σαλόνι. Θα μου άρεσε λοιπόν να υπάρχουν καλαπόδια το οποία να μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν από εμένα σαν έναν τρόπο ακινητοποίησης και φυσικά αστάθειας...χωρίς να δείχνει στον καθένα που μπαίνει τουλάχιστον στο σαλόνι τη λειτουργία τους, η είσοδος στην κρεββατοκάμαρα απαγορεύεται αυστηρά από τον οποιοδήποτε.
     
  6. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: BDSM Interiοr Design

    Λογω και δικου μου επαγγελματος εχω φτιαξει στο παρελθον αρκετους χωρους με BDSM περιεχομενο, οπως επισης και εχω δει παρα πολλους τετοιους χωρους.

    Το πιο γελοιο, πρακτικο και συναμα αστειο και ομορφο το εχω δει σε ενα σπιτι φιλικου ζευγαριου στην Γερμανια. Το σπιτι ειναι μεζονετα, στον πανω οροφο ειναι το υπνοδωματιο τους φυσικα απολυτως διαμορφωμενο στις προτιμησεις του ζευγαριου. Σταυρους, κρικους κλπ. Το πιο περιεργο ομως ηταν το κλουβι. Ειδικη κατασκευη φυσικα σε θερμενομενο πατωμα για να μην κρυωνει εκεινη κλπ κλπ, τα καγκελα ομως ειχαν και μια αλλη λειτουργια. Κρεμονταν ζαρντινιερες και μεσα ειχαν γλαστρες!!!!

    Νομιζω πως δεν ειναι και τοσο χρησιμη η πληροφορια....αλλα αστεια ηταν....
     
  7. female

    female Contributor



    Δύο ιδέες που μου ήρθαν τώρα που διάβασα το νήμα και ίσως να μην είναι εφαρμόσιμες, μιας και η πείρα μου στην πράξη, ως βανίλλα, είναι ανύπαρκτη --

    Παραβάν με ξύλινα, κανονικά πλαίσια, τα οποία στο εσωτερικό τους φτιάχνουν πυκνό ιστό αράχνης από μεσαίου πάχους υπόλευκο σκοινί. Στο μεσαίο (ή και σε όλα, αν σου ταιριάζει) φύλλο, και από το πάνω μέρος του, κρέμονται μεγάλοι μεταλλικοί, "σκουριασμένοι" κρίκοι. Υποθέτω πως έτσι, το δέσιμο θα μπορεί να γίνεται είτε με το πρόσωπο προς τα έξω, είτε προς τα μέσα, μιας και το σκοινί του "ιστού" θα έχει κάποια ελαστικότητα και κενά για ελεύθερη αναπνοή.

    Μεταλλικές αλυσίδες, μεσαίου πάχους ως στοιχείο διακόσμησης. Θεωρητικά, και ως κάποιου συμβολικού είδους "κουρτίνα" αν παρατεθούν σε σειρές. Εδώ σημασία έχει το στοιχείο του ήχου που μπορεί να παράγουν. Επίσης και σε πιο ελαφριά εκδοχή μετάλλου, να μιμηθούν "πολυέλαιο", φωτιστικό ταβανιού, με κομμάτια να κρέμονται, ίσα ή άνισα, όπως θα κρέμονταν τα κρύσταλλα ενός πολυελαίου. Όχι πρακτικό, αλλά συμβολικό.

    Φυσικά, αν δεν είσαι λάτρης του μίνιμαλ, μπορείς να διαλέξεις κάποια γενικότερη "θεματολογία" ανάλογα τα γούστα σου, όπως, για παράδειγμα, ανατολίτικο, αραχτό, ράθυμο ύφος, ή στοιχεία παλιού γαλλικού μπορντέλου, που τόσο αρέσουν σε κάποια ψυχή εδώ.

    Να μην ξεχάσεις αυτό που οι παλιοί άρχοντες είχαν πάντα, αν και μερικές φορές καλά κρυμμένο -- έναν καλόγουστο πίνακα με υπαινικτικά αισθησιακό γυμνό.


     
  8. hugger

    hugger Regular Member

    και εξακολουθεις να θεωρεισαι vanilla?   τι θαλεγες για παπρικα ή τσιλλι ?
     
  9. female

    female Contributor



    Και οι βανίλλα, έχουν φωτεινά διαλείμματα φαντασίας, αγαπητέ. Στο δικό μου, πάντως, σπίτι, διακόσμηση να παραπέμπει σε βδσμ ή σε φετίχ δεν θα έβαζα ποτέ. Τι δουλειά έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο; :ρρ

     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    να μία πρόκληση για να αποφύγουμε τα συνιθισμένα σκηνικά σε σαδομαζό videos ...
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Απεχθάνομαι την αισθητική κουλτούρα που πλαισιώνει το BDSM (στη διακόσμηση και γενικώς). Λατρεύω τους απρόσωπους χώρους όπως λ.χ. δωμάτια ξενοδοχείων.
     
  12. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    βδσμ σε δωματιο ξενοδοχιου????????   ..........