Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM/kink στην Ελλάδα 1980-2000

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Brt, στις 15 Μαϊου 2020.

  1. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Είμαστε αισίως στο 2020, και το kink έχει γίνει mainstream και κάπου μόδα. Σίγουρα όλοι κάπως το έχουν ακούσει, χωρίς όμως να μπουν στον «χώρο», να ψαχτούν. Εμπειρία έχω από ΗΠΑ όπου κάθε ζευγάρι που έχει αρχίσει να βαριέται τον εαυτό του, θα μπει στην διαδικασία να δεθεί, να χτυπηθεί, να ντυθεί και να έρθει σε ένα kink party. Swinging clubs μην πω και σε κάθε γωνία, και ακόμα και εταιρικά πάρτυ θα γίνουν με αισθητική dungeon, με εσάνς κινκ και δεμένες χορεύτριες.

    Ακόμα πιο ωραίο ήταν ότι η γραμματέας μας σε μεγάλη πολυεθνική ερχόταν ωραιότατα ντυμένη little girl, με σιδεράκια, το κολλάρο της, στέκα με αυτάκια, κάλτσες μέχρι το γόνατο και καρό φουστίτσα, ενώ μου έδινε να υπογράφω με στυλό με ροζ φουντίτσες. Γενικά με τις φουντίτσες είχαμε θέμα...Ήταν σαν έχει ξεράσει ροζ τριχόμπαλες ένας μεγάλος ροζ γάτος στον όροφο. Ψαρωτική όμως ήταν και μια φύλακας, Domme, με φουλ μαύρο βάψιμο, mistress κολιέ, μακρύ μαύρο μαλλί, μαυροντυμένη...το μαστίγιο της έλειπε πραγματικά. Απορίας άξιο πώς κάθε μέρα έβαφε τα μάτια της με όλο αυτό το μαύρο μολύβι, σκιά, κραγιόν...και κρατούσε όλη μέρα.

    Η εισαγωγή έγινε γιατί είναι συναρπαστικό πώς έχει προχωρήσει ο χώρος τα τελευταία χρόνια. Κάπου το 2000 κατάλαβα από υπήρχε ένα κανάλι στο irc και έτσι αρχίσατε να επικοινωνείτε. Πριν όμως; Δεν ρωτάω επειδή είμαι μικρή σε ηλικία, ίσα ίσα τα έχω τα χρονάκια μου, απλά εσείς τα έχετε ζήσει τότε.

    μερικές ερωτήσεις και συγνώμη για την άγνοια μου
    1. Πως βρίσκατε τα παιχνίδια; Σε καταλόγους; Ποσα σεξ shops είχε η χώρα; Έπρεπε να έρθετε Αθήνα να τα βρείτε;
    2. Πως βρίσκατε συμπαίκτες; Χωρίς όλα αυτά τα κοινωνικά δίκτυα. Έπρεπε να ξεκινάτε συνειδητοποίηση (enlightenment) κάθε φορά που θέλατε νέο μέλος;
    3. Πως γινόταν η εκπαίδευση; Με βιβλία; Με βιντεοκασετες; Γιατί βίντεο, ιστολόγια, ημερολόγια, εκπαιδευτικά σεμινάρια λογικά δεν υπήρχαν. Ξέρω ότι τότε ήταν πιο σημαντική η έννοια του μέντορα, γιατί όντως τα μάθαινες από μέντορες , από το πως δένεται ο κόμπος μέχρι τι λιπαντικό δεν χαλάει τα «εργαλεία»
    4. Υπήρχαν μέντορες; Έρχονταν από εξωτερικό; Πηγαίνατε εσείς;
    5. Υπήρχαν χώροι που μπορούσατε να πάτε, η έφτιαχνε ο καθένας το δικό του χώρο;
    6. Πως σας φαίνεται η εξέλιξη τώρα; Τι σας λείπει και τι δεν σας λείπει από εκείνη την εποχή;

    Η πιτσιρικα αυτή είναι εφηβικό είδωλο
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Οι δική μου περιπλάνηση αρχίζει στα '90's, στα '80s ήμουν έφηβος που πίστευε ότι κάποια στιγμή θα τον μπαγλαρώσουν οι άντρες με τα άσπρα, θα τον κλείσουν μέσα και θα πετάξουν το κλειδί.

    Επειδή είχα πιστέψει ότι είμαι ψυχανώμαλος δεν το έψαχνα παραπάνω, διάολε, όχι να τους δώσω και το κλειδί στο χέρι!
    Τους σπρώχναμε... διακριτικά  
    Στου κασίδι το κεφάλι.
    Στου κασίδι το κεφάλι, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω δεν το διαφήμιζα.
    Δεν γνωρίζω/δεν το έψαξα
    Η εύκολη εύρεση αντίστοιχου υλικού είναι τόσο ευχή όσο και κατάρα, όπως είχε παρατηρήσει πολύ εύστοχα σε κάποιο νήμα ο @Master Electro-pain
     
  3. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Το ΟΚΜ έκανε θραυση την εποχή που λες.
    Επίσης οι αγγελίες στις εφημερίδες λέγανε και ζητούσαν πολύ ξεκάθαρα τα bdsm θέματα .

    Και clubbακια υπήρχαν, αν ήξερες που να πας.

    Ποιο σημαντικο από όλα, δεν ήταν η ποσότητα που έπαιζε βαρυνοντα ρόλο, αλλά η ποιοτητα.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor