Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM on the side

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος AndreDelastrange, στις 31 Μαρτίου 2016.

  1. Αν στη θέση του "δε μπορώ" βάλεις το "δε θέλω", θα βρεθείς ένα βήμα πιο κοντά στη λύση.
     
  2. Αυτό εννοείται.....αυτή είναι η σημασία του (δεν μπορώ) στην συγκεκριμένη πρόταση!!!
     
  3. Dapom

    Dapom Contributor

    Αυτό που γίνεται πάντα στις κουβέντες με αυτο το θέμα είναι οτι κανείς δεν ξεχωρίζει το σεξ απο τη σχέση.

    Και αναρωτιέμαι...το σεξ πρέπει να υπάρχει μόνο μέσα στη σχέση; Μπορεί να υπάρξει σεξ χωρίς σχέση; Μπορεί να υπάρχει το σεξ σα μέσω ηδονής μόνο; Το σεξ οταν υπάρχει σχέση έχει την ιδιότητα (σύμφωνα με τα λεγόμενα) να υποδεικνύει την "πίστη" του ενός συντρόφου στον άλλον...οταν δεν υπάρχει σχέση τι υποδεικνύει; Τι κάνει το σεξ να είναι ενας χαμαιλέοντας και ανάλογα αν βρίσκεσαι σε σχέση ή οχι να έχει "κακή" ή "καλή" πλευρά;
     
  4. AndreDelastrange

    AndreDelastrange Regular Member

    1. Τις προστακτικές καλύτερα να τις κρατήσεις για το υ σου.
    2. Σου είπε κανένας ότι μόλις ξεμύτισα από τη σπηλιά μου και χρειάζομαι ξεναγό για την Ερμού;
    3. Δε γουστάρω σεξιστικό και μισογυνικό παραλήρημα στο νήμα μου.
     
  5. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    χαχαχαχαχα εχεις μεγαλη πλακα
     
  6. AndreDelastrange

    AndreDelastrange Regular Member

    Ναι και επίσης είμαι πολύ γλυκούλης.
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ε καλύτερα αδέσποτος, δε θα έχεις και τη δέσμευση του... "πιστού σκύλου"  
     
  8. Δεν είναι αυτο που θα ήθελα....αλλά καταλαβαίνω το ΑΛΛΆ...
     
  9. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    πιστε σκυλε, ακουσε, μπορει να ΜΗΝ ασπαζομαι τον τροπο σκεψης και συμπεριφορας σου,
    στην πραγματικοτητα αυτο που λες μου ειναι παντελως αγνωστο και εξω απο τον γαλαξια μου,
    αλλα...

    καταλαβαινω οτι δεν εισαι ευχαριστημενος, γιατι δεν εχεις αυτο που θες,
    τουλαχιστον οχι αυτη τη στιγμη,
    ετσι αναγκαζεσαι να αποδεχτεις αυτο που εχεις, τωρα,
    με την προσδοκια του καλυτερου.

    Αντι να καθεσαι να εξηγεις στην φαλαινα (θηλαστικο του νερου) τη χαρη της πτησης με μονοπλανο (τεχνικο επιτευγμα)
    ασε τους ηθικολογους, τους θεωρητικολογους και τους ασυστολους μπλαμπλακηδες
    να πεισουν τους εαυτους τους για το αλαθητο και το προτυπο των πραξεων τους.

    {
    που στην πραγματικοτητα καθε αλλο ειναι,
    εχουν ριξει τοση ζαχαρη στα σκατα τους, που ειναι πλεον πεποισμενοι
    οτι ΑΥΤΟΙ ειναι οι καλυτεροι λουκουμαδες... mmmmm  
    }

    Ανασυγκροτησου, συγκεντρωσου, και με αφετηρια αυτο που εχεις τωρα,
    μπορεις να τα βρεις πολυ καλυτερα απ οσο φανταζεσαι.

    Ασε τους να δειχνουν φεγγαρια με το δακτυλο, ξεχνανε οτι εχουν αλλα τεσσερα....
     
    Last edited: 4 Απριλίου 2016
  10. yannouli

    yannouli busy mind


    Μου αρέσουν τα επιχειρήματα και η βιωματική κατάθεση συναισθηματων σου @peleas . Σε ευχαριστώ για αυτή την απάντηση.
    Δεν έχω υπάρξει ποτέ σε αυτή την θέση του ''διπλοζωίτη '' και εύχομαι να μην συμβεί. Η διπλή κρυφή ζωή για μένα είναι προδοσία και αυτή η κατασταση είμαι σίγουρη ότι θα με κουραζε και η ψυχική φθορά πιστευω θα με έκανε να μην νιώθω ούτε ήρεμη , ούτε ασφαλής.
    Σημαντικά στοιχεία, για να κοιμάσαι ησυχα τα βράδια….



    Στο νήμα αυτό, πιστευω, ότι δεν δικάζονται οι απανταχού διπλοζωίτες , ούτε το αν είναι σωστό ή λάθος αυτό που κάνουν . Ισα ισα θα ελεγα δίνεται βήμα προς αυτους που το ζουν να καταθέοσυν τις αποψεις τους. Το μονο σίγουρο είναι ότι θα διαφωνήσουμε . Αυτό που για μένα μετράει είναι να υπάρχει διάλογος με επιχειρήματα αναμεσα σε κάποιον που το κάνει και σε κάποιον που δεν το επικροτεί χωρίς όμως αφορισμούς και χαρακτηρισμούς….


    Και ως προς το παρακάτω :


    Η λέξη συναίνεση δεν είναι καθόλου τυχαία στο bdsm . Και επαναλαμβάνεται , Και απαιτείται από τα sessions μεχρι το M/s . Είναι σαν να λες…δειξε μου όλη την εικόνα, όλο το πλαίσιο ατόφιο και αφησε με ελεύθερα να αποφασίσω αν αυτό που μου ζητάς ταιριάζει με μένα , σε μένα και αν είναι για μένα. Υπάρχει πιο συνειδητοποιημένη επιλογή από αυτό ? Προφανως και όχι , γι αυτό υποθέτω πως έπαιζες πιο άνετα με ανοιχτά χαρτιά καθως συνηθως το ξεκαθάρισμα λειτουργεί αγχολυτικά .

    Ισως τελικά η ειλικρίνεια είναι ο κοινός παρανομαστής των ανθρωπινων σχέσεων.
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Το νήμα αναφέρεται σε D/s σχέσεις, που όπως λέει εδώ η @Madeleine Rk, "δεν είναι απλά μια "κανονική" ερωτική σχέση, είναι πολλά παραπάνω", και συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.

    Οι ερωτήσεις αυτές όμως υποδηλώνουν μια διαφορετική προσέγγιση που αναγνωρίζω και σαν δικιά μου - την Τ/b. Ελαφρώς off topic λοιπόν.

    Αν ορίσουμε ως "σχέση" μια πλήρως ανεπτυγμένη αλληλεξάρτηση, για μένα ναι, μπορεί να υπάρξει σεξ ως μέσο ηδονής, εκτός σχέσης και χωρίς σχέση. Για την ακρίβεια, αυτό με καλύπτει κατά μεγάλο μέρος, αν ανάμεσα στα άτομα που εμπλέκονται υπάρχει εξ αρχής πλήρης ειλικρίνεια ως προς τα πάντα, από ενδεχόμενες δεσμεύσεις μέχρι όρους και κινκιές.

    Καταλαβαίνω ότι αυτό μπορεί να ακουστεί πολύ συμφεροντολογικό αν υπάρχουν τρίτα άτομα απ' έξω, και ίσως είναι, αλλά δεν είμαι υπεύθυνη για τις επιλογές και τη ζωή των άλλων, είμαι υπεύθυνη μόνο για τον εαυτό μου.
    Και για να συναινέσω χρειάζομαι πλήρη γνώση της κατάστασης, όπως και των όποιων συνεπειών της.

    Για να περιγράψω τη θέση μου θα χρησιμοποιήσω τα λόγια της @yannouli - ελπίζω να μην τα διαστρεβλώνω πολύ από το αρχικό τους νόημα:
     
    Last edited: 5 Απριλίου 2016
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    ευχαριστώ για το σχόλιο, καθώς εξακολουθώ να νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα του νήματος, αν κάποιος/α έχει βανίλα γάμο και εξωσυζυγική bdsm σχέση μπορεί να νοείται Κυρίαρχος ή όχι. Και όχι το ξενοπήδημα και ο σχετικός καημός του καθενός / της καθεμιάς.

    Αν κατάλαβα καλά μου λέτε 2 πράγματα.

    Πρώτον, ότι η διαφοροποίηση έρχεται από τις προθέσεις του Κ μέλους και την ικανότητά του να διαβλέπει την υποτακτικότητα. Συγγνώμη, αλλά δεν έχω γνώσεις ψυχανάλυσης, οπότε μέχρι να βγει ακτινογραφία προθέσεων, οι κατά δήλωση προθέσεις δεν μου λένε κάτι. Ούτε μπορεί κανείς να ξέρει τις προθέσεις του κάθε μέλους στον κάθε βανίλα γάμο. Δεν ξέρω κι αν το "χάρισμα" του Κυρίαρχου να βλέπει την υποταγή εν υπνώσει αρκεί. Αλλοι εδώ μέσα θα πούνε ότι ο Κυρίαρχος την υποταγή τη γεννά ή την επιβάλει. Μόνο ότι συμβαίνει εν τοις πράγμασι, όχι μέσα σε ψυχές, μπορούμε να συζητήσουμε. Αυτό προσπάθησα να δείξω με τις ερωτήσεις μου, όχι κάτι άλλο.

    Δεύτερον, μου λέτε ότι παίζει διαφορετικό ρόλο το συμφωνημένο και δηλωμένο πλαίσιο. Σε αυτό συμφωνώ. Μήπως όμως τότε το bdsm είναι ένα πλαίσιο; Μήπως η εν bdsm Κυριαρχία είναι ένα υποσύνολο της Κυριαρχίας γενικά;

    Αν το bdsm είναι ένα πλαίσιο, τότε ως πλαίσιο, έχει όρια, θέτει κανόνες, έχει ορισμούς. Και αφήνει κάποιους απέξω. Είναι κάτι πολύ ανθρώπινο. Αλλά εδώ μέσα έχει φουντώσει η ασφυξία, έχουμε πλέον μαζέψει όλους τους δε-με-χωράει-το-δέρμα-μου και καθημερινά δίνονται τιτάνιες μάχες να καταργηθούν οι κανόνες και οι ορισμοί, να χαλαρώσουν τα πλαίσια, να είναι όλοι όλα, όπως και όποτε θέλουν.

    Φυσικά, αν διαβάσει κανείς το φόρουμ, όλα τα πλαίσια καταλύονται πλην ενός: του γάμου! Αυτό το πλαίσιο, έχει (και) για την εν ελλάδι bdsm κοινότητα το μ'όνο αδιαμφησβητητο στατους. Της ιερής γελάδας....