Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM = sex?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ipakouos, στις 21 Ιανουαρίου 2006.

  1. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Νομίζω πως αν δεν ορίσουμε στενά το "σεξ" με την ολοκλήρωση όλων των διαδοχικών σταδίων που ανέφερε ο Κίνσεϊ, και φτιάξουμε την εξίσωση να λέει BDSM=ερωτισμός δεν θα έχει κανείς πρόβλημα.
     
  2. inlx

    inlx Regular Member

    RE: RE: BDSM = sex?

    Αυτό, όπως σίγουρα έχει υπ΄ όψιν της η MsAliki είναι ένα "απόφθεγμα" της Elise Sutton στην οποία έχουμε επανειλημμένως αναφερθεί τόσο η MsAliki όσο κι εγώ. Για να ακριβολογούμε να ολόκληρη η φράση της: Sex is for the woman's pleasure and it will be for the male's pleasure only when
    the woman allows it. (δειτε elisesutton.homestead.com/successfulsub.html).

    Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει η MsAliki πώς ακριβώς την καταλβαίνει αυτή την φρασούλα. Αλλά για να δώσω το καλό παράδειγμα (να μη ρωτάω μόνο) λέω εγώ πώς την καταλαβαίνω: Για μένα το νόημα (το οποίο προσπαθώ να εφαρμόζω και στην προσωπική σεξουαλική μου ζωή) είναι ότι το σεξ γίνεται με προταρχικό σκοπό να αποκομίσει ευχαρίστηση (ηδονή) η γυναίκα και η ηδονή του άντρα συνίσταται στο να βλέπει τη σύντροφο του να αποκομίζει ηδονή. Η ηδονή (με την μορφή της ολοκλήρωσης = οργασμός) θα έρθει για τον άντρα συνήθως στο τέλος, όταν η ευχαρίστηση της γυναίκας έχει ολοκληρωθεί, και εφόσον η τελευταία το αποφασίσει. Το ΑΝ θα το αποφασίσει εξαρτάται από τις προσωπικές της απόψεις και το πρόγραμμα "στέρησης οργασμού" (orgasm denial) που εφαρμόζει. Υπάρχουν κάποια βιολογικά δεδομένα που υποστηρίζουν μια τέτοια αντίληψη, δηλαδή ότι η γυναίκα είναι ικανή για πολλαπλούς και παρατεταμένους οργασμούς ενώ ο άντρας επιτυγχάνει έναν, μετά από τον οποίο χάνει την στύση και τον ερεθισμό του και πρέπει να περάσει μια περίοδος "ανάκαμψης" για να συνεχίσει την σεξουαλική δραστηριότητα, περίοδος που εξαρτάται από την ηλικία και μπορεί να κυμαίνεται από κανένα μισάωρο στις πιτσιρικάδες μέχρι μέρες ολόκληρες στους παππούδες. Όσο διαρκεί αυτή η περίοδος αναγκαστικά η σεξουαλική δραστηριότητα διακόπτεται. Επιπλέον, παρατηρείται σε πολλούς αν όχι όλους στους sub ότι η διάθεση τους για υποταγή αυξάνεται όσο βρίσκονται σε κατάσταση ερεθισμού χωρίς να μπορούν να τελειώσουν, ενώ μειώνεται αμέσως μετά τον οργασμό. Ο sub που έχει ενστερνιστεί αυτό το μοντέλο σκέψης πάντα στο τέλος της σεξουαλικής δραστηριότητας βρίσκεται αντιμέτωπος μ΄ ένα δίλημμα: Από την μία βιολογικά το σώμα του επιθυμεί την κορύφωση και την απόλαυση ενός οργασμού, ψυχικά όμως ταυτόχρονα επιθυμεί να παραμείνει στην κατάσταση παρατεταμένης διέγερσης που τον κάνει να βιώνει πιο έντονα και πιο απολαυστικά τη διαδικασία της υποταγής. Φυσικά, ενόψει του είδους της σχέσης από το δίλημμα αυτό δεν θα βγει ο ίδιος αλλά θα τον βγάλει η αφέντρα με την απόφαση της για το αν θα έχει οργασμό ή όχι.

    Για να μην παρεξηγηθούμε και αρχίσουμε πάλι τους καβγάδες και τις αντιπαραθέσεις δεν θέλω να πω ότι όλα τα παραπάνω είναι το "πρέπει" ή το "φυσιολογικό". Εγώ (και προφανώς οι sub της Elise Sutton ή της MsAliki) έτσι τη βρίσκουμε, αν κάποιοι άλλοι αλλιώς δικαίωμα τους...
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Ας μη γινόμαστε τόσο επιφανειακοί!!! Ελάτε τώρα... σαφώς το σεξ εχει σοβαρό ρολο στη ζωή όλων μας...και σαφώς εμπλέκεται δυναμικά και ηδονιστικα με τους όρους και τις πρακτικές του lifestyle Αλλα αλίμονο!! Αν μιλάμε για kinky pleasure σαφώς δεν μιλάμε για BDSM !! και αν όλοι συμφωνουμε σε αυτο τότε σαφώς BDSM δεν ειναι = sex... ! Δεν μπορεί να ειναι Αφέντης καποιος στο κρεβάτι και πετ στην καθημερινότητα... Ουτε το αντίστροφο φαντάζομαι....
    Δεν μ'αρεσει να μπαινουν ορισμοί σ'αυτα διοτι θεωρώ οτι ειναι δύσκολο να οριστούν επακριβώς ...μα σαφως BDSM δεν σημαίνει σεξ!!
     
  4. LordRob

    LordRob Regular Member

    Επειδή έχω ήδη εκφράσει τις απόψεις μου σε αυτο το θέμα, και για να μην υπάρχει επανάληψη εκ μέρους μου, βλέπετε:

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=1463
     
  5. Astarty

    Astarty Contributor

    Επιτρέψατε μου να πω ότι για μένα δεν νοείται BDSM χωρίς σεξ. Αναφέρομαι στο σεξ με την έννοια της σεξουαλικότητας και όχι της συνουσίας.
    Το BDSM είναι τρόπος έκφρασης της σεξουαλικότητας,

    Τα στοιχεία του BDSM (bondage, discipline, domination, submission, sadomasochism) είναι οχήματα προς τον οργασμό (απόλαυση). Ίσως κάποιοι να πούνε «Μα καλά, η άρνηση οργασμού;» Μην ξεγελιόσαστε…Κανείς δεν θα έμενε σε μια BDSM σχέση αν δεν υπήρχε οργασμός σαν τελικό αποτέλεσμα..
    Σχηματικά θα το έδινα κάπως έτσι:

    ΑΙΤΙΑ (ΑΦΟΡΜΗ) ΔΙΑΔΡΟΜΗ (ΤΡΟΠΟΣ) ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
    Ψυχολογικές καταβολές BDSM Οργασμός

    Κάπως έτσι εξηγώ και αυτό που έγραψε ο DreamMaster στο παρελθόν:
    Και επιπλέον έτσι εξηγώ πως η θέση μας στην κοινωνική ζωή (κυρίαρχος, υποτακτικός) δεν αφορά το BDSM. Διαφορετικά ως status μου εδώ μέσα θα έπρεπε να είχα: Κυρίαρχος. (Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο).

    Αστάρτη
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Νομίζω ότι σε αυτή τη γωνιά του κόσμου που Κ/κατοικούμε, δε θα Έ/εχουμε πρόβλημα να Σ/συμφωνήσουμε σε ένα, τουλάχιστον, θέμα, ότι το BDSM συνδέεται πολύ στενά με το σεξ, με την ευρεία (ερωτισμός) και τη στενή (σεξουαλική επαφή) έννοια.

    Απλά, θα ήθελα να σημειώσω ότι υπάρχουν πραγματικες BDSM κοινότητες (π.χ. Σαν Φραντσίσκο) όπου η σεξουαλική επαφή στις συνεδρίες θεωρείται "εκτός θέματος" και γενικά, αποσυνδέεται σε μεγάλο βαθμό από το BDSM. Δεν απορώ. Πλήρωσαν πολύ υψηλό φορο αίματος με το AIDS, σ εκείνα τα μέρη.
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Οι σχέσεις μου είναι M/s σχέσεις και το σεξ είναι απαραίτητο κομμάτι τους. Πολύ πρόσφατα συνειδητοποίησα την ανικανότητά μου πλέον να αποσυνδέω το σεξ από τις M/s σχέσεις, και να ικανοποιούμαι έστω και σε ένα μικρό βαθμό από αυτό, όταν δεν έχω σκλάβο.
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Επιτέλους και μια γυναίκα που το λέει ξεκάθαρα: «Κάθομαι». Συγνώμη Σίραχ για τον ενθουσιασμό μα είχα αρχίσει να πιστεύω πως όλες οι κυρίαρχες είναι ανέραστες.
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Πιστεύω ότι είναι άρρηκτα συνδεδεμένο το BDSM με το σεξ, αλλά πράγματι κάποια ζευγάρια, κυρίως Αφέντρες/σκλάβοι δεν έχουν βρει τη φόρμουλα ώστε να απολαμβάνουν και τα δύο ταυτόχρονα, ίσως γιατί θεωρούν ότι με τη διείσδυση ανατρέπεται ή έστω κλυδωνίζεται η δομή της σχέσης. Κατά τη δική μου αντίληψη, ο σκλάβος υπάρχει στη σχέση (και) με σκοπό την παροχή υπηρεσίων, επομένως, και οι ερωτικές υπηρεσίες είναι μέσα στις καθημερινές του υποχρεώσεις. Από εκεί απορρέει πιθανώς και η ανάγκη για την πειθαρχία του σκλάβου, που υποστήριξα σε παράλληλο νήμα.
     
  10. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: BDSM = sex?

    Σίγουρα είναι συνδεδεμένα και θα αναφέρω ένα μικρό παράδειγμα.
    Οταν η σκλάβα ασχολείται με τα πόδια του κύριού της και του προκαλεί ερεθισμό, ή όταν ο σκλάβος ασχολείται με τα πόδια της κυρίας του και της προκαλεί ερεθισμό, τότε ο ερεθισμός αυτός δεν είναι στα πλαίσια του sex?
    Δεν θεωρώ το sex μόνο και μόνο αναφέρεται στην πράξη συνεύρεσης καθεαυτή και γι' αυτό τα θεωρώ αλληλένδετα και δεν νοείται BDSM χωρίς sex.
     
  11. Guest05

    Guest05 Guest

    «Θα σε γαμήσω!»

    Έτσι είχα τιτλοφορήσει μια δημοσίευση πριν καιρό την οποία παραθέτω.


    Έγινε πέρα για πέρα αντιληπτό από τα σχόλια των γυναικών τότε, αυτό που λες. «...θεωρούν ότι με τη διείσδυση ανατρέπεται ή έστω κλυδωνίζεται η δομή της σχέσης....»

    Το κακό είναι πως κι εγώ αυτό πιστεύω. Μιας κι ερωτικές υπηρεσίες μπορεί να ζητάει κάποιος μόνο με αντίτιμο. Κοινώς «βίζιτα». Πειθαρχημένο γαμήσι κατ απαίτηση , πίστεψέ με,
    κάνουν μόνο οι επαγγελματίες.
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Μήπως δεν είχες εκπαιδεύσει τις σκλάβες σου σωστά σε αυτό το κομμάτι; Δεν θέλω να επεισέλθω σε λεπτομέρειες, και έτσι δεν είμαι σε θέση να προβάλλω ως επιχειρήματα, παραδείγματα από την προσωπική μου εμπειρία, για να υποστηρίξω την άποψή μου, αλλά πολύ γενικά μπορώ να σου γράψω πώς η εμπειρία μου μού απέδειξε επανειλλημένα ότι η τελευταία σου πρόταση δεν ισχύει. Ένας πειθαρχημένος και σωστά εκπαιδευμένος σκλάβος, μπορεί να προσφέρει ερωτικές υπηρεσίες της απόλυτου αρεσκείας της Κυρίας του.