Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSMites και vanilla

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 1 Νοεμβρίου 2007.

Tags:
  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Μεσα στην κοινοτητα αρκετοι ανθρωποι φαινονται τουλαχιστον απο το status τους ως vanilla.πως βλεπουν ,αντιλαμβανονται ολοι την ''ιδιαιτεροτητα'' των υπολοιπων BDSMιτων;τι τους εξιταρει;
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    σαν τους Βορειους και του Νοτιους της Αμερικης ... μπορει να επαιζαν φαπες μεταξυς τους αλλα μια χαρα κατελαβαν τον υπολοιπο κοσμο ...
     
  3. llazouli

    llazouli Contributor

    Προσωπικά δεν βλέπω δυό αντιμαχόμενα στρατόπεδα αφού είναι δύσκολο να οριοθετήσουμε σαφώς ποια χαρακτηριστικά περιλαμβάνουν οι βανίλιες και ποια οι bdsmers. Και για του λόγου το αληθές, υπάρχουν βανίλια ζευγάρια που επιδίδονται σε αξιοζήλευτες bdsm τεχνικές και η σχέση κυριαρχίας-υποταγής ενυπάρχει σε όλες τις επαφές, ερωτικές και μη και δεν είναι εφεύρεση του bdsm.
    Στο φόρουμ ο διαχωρισμός έγινε για λόγους ευκολίας, για να μπορούμε με μια ματιά στο προφίλ να καταλαβαίνουμε προς τα πού κλίνει η ερωτική έκφραση του καθενός, χωρίς αυτό να σημαινει βέβαια ότι πρέπει να το δέσουμε και κόμπο αφού ακόμη και στους ''καθαρούς'' bdsmers, όσοι άνθρωποι τόσες γνώμες.
    Για μένα, που απέχω πολύ από ψυχοσύνθεση σκλάβας ή αφέντρας, είναι πολύ γοητευτικό εδώ ότι τα πράγματα λέγονται με το όνομά τους και γίνεται προσπάθεια απενοχοποίησης της ερωτικής επιθυμίας ακόμη και στις ακραίες της εκφράσεις. Αυτό που με χαλάει είναι οι καταναγκαστικές συμπεριφορές είτε αφορούν κυριαρχικούς είτε υποτακτικούς. Πιστεύω ότι δεν οφείλουμε να συμμορφωνόμαστε σε κανόνες συμπεριφοράς ανάλογα με το στάτους, αντιθέτως να αφήνουμε χώρο στην ερωτική επιθυμία να αφυπνιστεί και να δώσει τα μέγιστα.
     
  4. Puma

    Puma Regular Member

    Συμφωνώ με πολλά απ' όσα είπε η llazouli, αν όχι με όλα. Και μένα αυτό που μου αρέσει περισσότερο απ'όλα εδώ είναι ότι οι περισσότεροι έχουν τη δυνατότητα να εκφράσουν αυτά που τους αρέσουν περισσότερο χωρίς να υπάρχει 'φόβος' ότι θα παρεξηγηθούν. Και είναι ωραίο το γεγονός ότι δεν πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά για μεγάλο αριθμό χρηστών. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γίνονται ωραίες και ενδιαφέρουσες συζητήσεις με συχνή ανταλλαγή απόψεων και τελικά να μαθαίνουμε νέα πράματα   Θεωρώ πως ακόμα και πολλοί vanillas στις μεταξύ τους σχέσεις, έχουν έστω και λίγα στοιχεία bdsm και στον ερωτικό τομέα αλλα και γενικότερα στον τρόπο ζωής και χωρίς μάλιστα να γνωρίζουν καν τον όρο! Αυτό που ίσως είναι το πιο όμορφο απ'όσα έχω παρατηρήσει σε διάφορα posts αλλά και σε συζήτησεις με κάποια άτομα, είναι το συναισθηματικό δέσιμο που αναπτύσσεται μεταξύ bdsm ατόμων, που ο καθένας έχει το ρόλο του αλλά δεν αρκεί από μόνος του... πρέπει να υπάρχει και ο άλλος για να αλληλοσυμπληρώνονται. Ο Master π.χ. θα χρειαστεί τη σκλάβα για να τον συμπληρώσει ανάλογα και το ανάποδο. Κάτι βέβαια που γίνεται και στις vanilla σχέσεις, απλά ίσως διαφέρει η εξωτερίκευση/έκφραση των συναισθημάτων ανάλογα με τα άτομα.

    Μου αρέσει επίσης ο διαχωρισμός με βάση το status, γιατί βλέπεις περίπου τι προτιμήσεις έχει ο καθένας, αν και, όπως είπε και η llazouli, δεν είναι πάντα απόλυτο αυτό. Άλλωστε το καλό είναι ότι υπάρχει από πολλούς έμπνευση και ποικιλία γούστων και ιδεών για καινούρια πράματα. Εγώ προσωπικά με θεωρώ vanilla γιατί στερούμαι bdsm εμπειριών, θεωρώ πως κι εγώ απέχω πολύ από ψυχοσύνθεση σκλάβου ή αφέντη, ωστόσο μου αρέσει να ενημερώνομαι γύρω από το θέμα μια και υπάρχει μεγάλη ποικιλία και γιατί όχι να εμπλουτίζω και τη vanilla σχέση μου με κάποια στοιχεία bdsm.
     
  5. HiSasori

    HiSasori Regular Member

    Εγώ και το BDSM έχουμε μία περίεργη σχέση. Μου αρέσουν οι αρχές του, φαντασιώνομαι την πράξη του και κυρίως, με τρελαίνουν οι οπτικές εικόνες του.. Κυρίως το σχοινί που θεωρώ ερωτική τέχνη  

    Αλλά ξέρω ότι δεν είναι για την καθημερινότητά μου. Βλέπετε, είμαι ενάντια του lifestyle για τον εαυτό μου σαν άνθρωπος. Όπως ακούω γκόθικ χωρίς να φτάσω να κυκλοφορώ με μαύρα και μάσκαρα, έτσι δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να με χαρακτηρίζει το BDSM. Αν κάπως θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου, αυτό θα ήταν ως "Παρατηρητής", κάτι σαν Watcher.. Ρουφάω και μαθαίνω από παντού.

    Σαν ψυχή λοιπόν παραμένω πάντα στην απέξω, εξού και vanilla. Τρέφω όμως σεβασμό για αυτούς που είναι δοσμένοι και συνειδητοποιημένοι σε κάτι, στην περίπτωσή μας το BDSM.. 24/7, αληθινά στάτους ή wannabe δεν κρίνω, ακούω, παρατηρώ και μαθαίνω!
     
  6. bdsmslave191

    bdsmslave191 Regular Member

    θα απαντησω με ερωτηση και ελπιζω να καταλαβετε τι εννοω.ποσα πραγματα εχει να σου προσφερει μια νυχτα με σεξ και ποσα μια νυχτα με καποιες τεχνικες Bdsm μεσα?
     
  7. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Πιστευω οτι ακομη και στις vanilla σχεσεις ενα light bdsm υπαρχει, διαχυτο, να υποβοσκει.
    Ολους μας ειτε στον bdsm χωρο, ειτε στον vanilla, μας εξιταρει παντα η ιδεα πως καποιος η καποια ενδιδει στις "ορεξεις" μας, μας υπακουει και κανει ο,τι του λεμε προκειμενου να μας ικανοποιησει.
    Ακομη και σε μια καθαρα vanilla σχεση,οταν η γυναικα εμμεσα "διαταζει","φερε μου ενα ποτο", και αυτο μια δοση bdsm σε light μορφη ειναι.
    Αρα ουδεις εδω μεσα δεν ειναι ασχετος με το......θεμα.
     
  8. bdsmslave191

    bdsmslave191 Regular Member

    ναι αλλα βγαινει αυθορμητα χωρις να εχει περασει καν απο το μυαλο μας το bdsm οποτε δεν πρεπει να υπολογιζεται ουτε σαν Light κατασταση!!!
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Το οτι δεν εχει περασει απο το μυαλο μας δεν σημαινει πως δεν ειναι!!!
    Ισα-ισα το αυθορμητο ειναι πολυ πιο ωραιο!!!!
     
  10. bdsmslave191

    bdsmslave191 Regular Member

    σεβομαι την την αποψη σου αγαπητη Μirella αλλα δεν μπορω να συμφωνησω σε αυτη.απο την στιγμη που δεν ειναι υπαρκτο το bdsm σε αυτου του ειδους σχεσεις δεν μπορουμε να μιλαμε καν για αυτο.αν ηταν ετσι οπως λες τοτε και εμεις ολοι που ανηκουμε στο χωρο αυτο θα ειμασταν κοινωνικα αποδεκτοι στους αλλους και δεν θα μας ελεγαν ανωμαλους.ειτε σε light ειτε σε hard μορφη απο την στιγμη που δεν αναγνωριζεται απο τους ιδιους η υπαρξη του δεν μπορω παρα απλα να την χαρακτηρισω ως μια μερα απλου καθημερινου σεξ!!!
     
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Αυτοι που μας λενε ανωμαλους, ειναι ακριβως αυτοι που εχουν αμεσοτατη σχεση με αυτο που αποδοκιμαζουν!
    Θυμασαι ποσα αποδοκιμαζε η Ελενη Λουκα??????????????????
    Την εχεις δει πως εχει γινει τελευταια???????
    Αρα...............................................................
     
  12. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: Re: BDSMites και vanilla

    Μια νύχτα με "λάθος/άχρηστο" παρτενέρ(βδσμ) και λάθος τεχνικές μπορεί να σου προκαλέσουν σοβαρές βλάβες.