Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 14 Αυγούστου 2008.

  1. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Re: Απάντηση: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Όταν λες "δεικτικός" εννοείς ότι κάποιον δείχνω;
    Syrah είναι μία γαλλική ποικιλία σταφυλιού. Προφέρεται Συρά. Το h ως γνωστόν στα Γαλλικά, τα Ιταλικά και τα Ισπανικά είναι πάντα σιωπηλό. Η υπογραφή μου αναφέρεται στο χανουμάκι του γνωστού λαϊκού τραγουδιού του αθάνατου Τσιτσάνη. Όχι σε σταφύλια. Τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Nα λογοκρίνουμε και τον αθάνατο Τσιτσάνη;;;  
     
  2. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Δηκτικός. Ευχαριστώ για την ορθογραφική διόρθωση. Να μου επιτρέψεις ομοίως μια και από εμένα, συγκεκριμένα στην υπογραφή σου, καθώς το ομώνυμο άσμα μιλά για την Σεράχ. Κρίμα να σπιλώνεται η μνήμη του Τσιτσάνη με ορθογραφικό λάθος.
     
  3. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Ναι αλλά ο αθάνατος Τσιτσάνης ήταν από τα Τρίκαλα και τα βλαχαδερά συχνά λένε τα η,ι,υ > ε. Πχ περετός αντί πυρετός. Όχι πως έχω πάει ποτέ, στην τηλεόραση το έχω ακούσει. Επίσης έχω ακούσει ότι εκεί έχουν και "γίδια". Τι είναι "γίδια"; Μήπως είναι κάποιο είδος χανουμάκια ή κάποιο είδος σταφύλια;
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Αυτή ακριβώς η «εξωτερίκευση» είναι ο ορισμός της αντικοινωνικής-αγενούς συμπεριφοράς.
    Δηλαδή «κάνω αυτό που γουστάρω και δε με ενδιαφέρει αν έχει συνέπειες αυτή η συμπεριφορά μου».

    Δεν γνωρίζω αν «εξιτάρουν» περισσότερο τον κόσμο, προσωπικά όμως με ενοχλούν ιδιαίτερα μιας και δημιουργούν πρόβλημα με τη συμπεριφορά τους στη συνεργασία και την ομαλή συνύπαρξη.
    Αντίθετα οι ευγενείς άνθρωποι λόγω του ότι δε δημιουργούν τέτοια προβλήματα, δε δίνουν σε κανένα δικαιώματα να ασχοληθεί με τη συμπεριφορά τους.
     
    Last edited: 5 Σεπτεμβρίου 2008
  5. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Δεν το αποκλείω καθόλου. Για την ακρίβεια, όταν μια τέτοιου είδους συμπεριφορά συνοδεύεται από οξύνοια, το βρίσκω άκρως γοητευτικό (ίσως ακόμα κι όταν ο "στόχος" είμαι η ίδια).
     
  6. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Βουλγαράκης! Το βρήκα;
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Αν μια προσωπικότητα είναι πλήρως... όλα αυτά που ανέφερες γιατί να τα κραυγάζει? Πχ. μια ωραία γυναίκα που γνωρίζει ότι είναι ωραία, ουδέποτε θα κραυγάσει την ομορφιά της. Της είναι δεδομένη. Το ίδιο και στους άλλους. Αν όμως δεν νιώθει βεβαιότητα για την ομορφιά της, θα την κραυγάζει διαρκώς για να της την επιβεβαιώνουν οι τρίτοι. Στο τέλος θα κουράσει....

    Οι bitches είναι κουραστικές γενικώς. Το χειρότερο δεν έχουν επίγνωση αυτού του γεγονότος. Με το χρόνο απομένουν τελείως μόνες τους. Τι κρίμα! Και είχαν τόση αυτοπεποίθηση και ελευθερία....

    Οι bitches δεν 'εξιτάρουν". Ειδικά στους χώρους εργασίας. Το πιο πιθανόν είναι να τις βρίζουν οι άλλοι ομαδικά από πίσω τους. Επίσης και απο εμπειρία το λέω είναι πολύ εύχρηστες και προβλέψιμες... Είναι τόσο προφανής η ανεπάρκειά τους... 
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. llazouli

    llazouli Contributor

    Το σίγουρο είναι ότι με τους/τις bitches, ασχολούμαστε περισσότερο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αφού με τη στάση τους γίνονται το επίκεντρο της προσοχής και ''αναγκάζουν'' τους υπόλοιπους να πάρουν θέση ή να δώσουν λύση στα θέματα που προβάλλουν. Ο ευγενής άνθρωπος συνήθως θα πει την άποψή του νηφάλια και θα αποφύγει να θέσει θέματα που ίσως φέρουν σε προβληματική θέση, συνεργάτες, φίλους, γενικότερα τον κοινωνικό του περίγυρο. Παίζει συμβιβαστικό ρόλο στις διενέξεις, σε αντίθεση με τον αδιάλλακτο, εκρηκτικό, απρόβλεπτο τρόπο συμπεριφοράς, εκείνου/ης που δε διστάζει να ανακατώσει το σύμπαν, προκειμένου να διεκδικήσει και να αυτοπροβληθεί. Αναμφίβολα, ''εξιτάρουν'', ανάβουν τα πνεύματα, υπάρχουν και έξυπνοι και βλακόμουτρα ανάμεσα τους και το είδος τους διακρίνεται πολύ εύκολα. Όπως και ανάμεσα στους ευγενείς, υπάρχουν οι άνθρωποι που δεν αντέχουν τις εντάσεις εκ φύσεως γι αυτό και υιοθετούν χαμηλούς τόνους και συμβιβασμούς, πιθανώς εκεί που θα έπρεπε να δικεδικήσουν δυναμικότερα το δίκιο τους.
    Γενικότερα, πιστεύω, ότι δεν έχουμε δυο διακριτές κατηγορίες αγενών και ευγενών, γιατί σχεδόν όλοι μας, κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις, θα μπορούσαμε να υιοθετήσουμε bitcy συμπεριφορά σε κάποια φάση της ζωής μας. Και βέβαια είναι απαραίτητο...πώς αλλιώς μπορεί να γίνει; Πότε οι αλλαγές, οι μεταβάσεις, έγιναν ειρηνικά; Μακάρι να είχαμε φτάσει σε τέτοιο επίπεδο συνειδητότητας, ώστε να μη χρειαζόμασταν τη ''φωτιά και το μαχαίρι''...
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Δεν βλέπω απολύτως κανέναν λόγο γιατί μία γυναίκα πρέπει να είναι γλυκιά και καλόβολη. Φωτιά στ' αρχίδια σας.

    Δεν δίνω απολύτως καμία σημασία σε αυτό που περιμένει κάποιος από μένα. Αδιαφορώ πλήρως για τις κοινωνικές προσταγές. Αρνούμαι να συμμορφωθώ με ένα καλούπι.

    Εάν επιθυμώ κάτι, το διεκδικώ. Εάν μπορώ να το πάρω με οποιονδήποτε τρόπο, θα το πάρω. Εάν κάποιος με αποκαλέσει bitch, το πιο πιθανό είναι ότι θα γελάσω. Αν με τσατίσει πολύ, την έβαψε.

    Όταν μου επιτίθενται, δεν αμύνομαι. Επιτίθεμαι κι εγώ.

    Θεωρώ ότι είμαι απόλυτα υγιής ψυχικά σε αυτή την αντιμετώπιση της θηλυκότητάς μου. Θηλυκό δεν σημαίνει βούρλο.

    Τί bitch και αηδίες. Ξυπνείστε βρε...

    Δεν μιλάμε για κομπλεξικές αγάμητες δυστυχισμένες γυναίκες. Για μας μιλάμε. Έρη, πού είσαι; Smart, Tropical, Lola, female, πού είστε βρε;

    Μπράβο στην Atroce, για ακόμη μία φορά. Εύγε. Πού νάμουνα και φεμινίστρια...
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Ντόρα,
    γιατί τρομοκρατείς στα καλά του καθουμένου τα άλλα παιδάκια;
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Εγώ τώρα που είμαι γλυκιά και καλόβολη και δεν θέλω να βάλω φωτιά στα αρχίδια κανενός... δε θα με κάνετε παρέα?