Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 14 Αυγούστου 2008.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Σε τρόμαξε και σένα, αθώο μου; Μη στεναχωριέσαι, δεν τα εννοεί.
     
  2. female

    female Contributor




    λολ... Φωτιά στα σαββατόβραδα...



    Υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόποι να είναι κανείς δυναμικός. Όντας και γλυκός ... Ο καθένας και η καθεμία έχει τον τρόπο του / της. Και ούτε αυτός είναι απαραίτητα και πάντα ένας εις έκαστον ... Αυτό μ' αρέσει περισσότερο με τους ανθρώπους, η ποικιλία των τρόπων και χαρακτήρων, και dora_salonica και elfcat... Φαντάσου, μέχρι και ο Dolmance έχει το ενδιαφέρον του... :ρρρ




     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Πάλι με άλλον με μπέρδεψε....
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Εmma o τίτλος του νήματος σου "επίθεση, άμυνα" είναι καλός ...Η ουσία του θέματος όμως, βρίσκεται στο "κάτι άλλο"…

    Εδώ είμαι bitch dora από την Σαλόνικα ...!!  
    Αλλά γιατί μερικοί, Μου έχετε προσδώσει τον χαρακτηρισμό "bitch"?  

    Επειδή δεν χαρίζομαι και δεν μου αρέσει να φορώ συνέχεια το φωτοστέφανο της καλοσύνης και της ευγενείας για να γίνομαι αρεστή?
    Όλοι γνωρίζουμε ότι ο κόσμος, δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Αυτό και μόνο κάνει τα κέρατα μου να εμφανίζονται συχνά πυκνά, στο κεφάλι μου. Αυτή η διαδικασία που με διαολίζει, λειτουργεί αυτόματα και ανακλαστικά.

    Μήπως είμαι "bitch", επειδή δεν με συγκινούν τα κροκοδείλια δάκρυα και οι παρακλήσεις? Χόρτασα από δαύτα και πολλές φορές πνίγηκα μέσα σε αυτά.
    Γιατί να με συγκινούν ολ΄αυτά, όταν κάποιοι επιτήδειοι τα χρησιμοποιούν ασύστολα ως μέσα, μεταμορφώνοντας τα σε ένα "Δούρειο Ίππο" για να εισβάλουν στην ψυχή Μου και που τις περισσότερες φορές το κάνουν, όχι για να την κατακτήσουν με θεμιτά μέσα, αλλά για να την λεηλατήσουν.

    Είμαι μήπως "bitch", επειδή κρατώ αποστάσεις ασφάλειας από πολλούς που δεν μου γεμίζουν το μάτι και μένω στο "καλημέρα" και το "καλησπέρα" ή και πολλές φορές ούτε καν και σ΄αυτά?
    Η αλήθεια είναι ότι με μερικά άτομα δεν γουστάρω συναλλαγές και χαιρετούρες. Δεν το κάνω μόνο για το δικό Μου καλό, αλλά και για το δικό τους. Στην ουσία, θα πρέπει να με ευγνωμονούν επειδή δεν θέλω να τους κοροϊδεύω, να τους ματώνω, να τους πληγώνω ή να τους τιμωρώ για την αναίδεια ή την ανοησία τους. Μερικοί, δεν χρειάζονται την bitch πλευρά μου για να ξεφτιλιστούν…το καταφέρνουν μια χαρά, να ξεφτιλίζονται και από μόνοι τους.

    Ίσως μερικοί να με βαφτίσατε "bitch", επειδή δεν έχω την ικανότητα να στολίζω με ωραία λόγια, αυτούς που θεωρώ ανεπαρκείς, ανόητους, υποκριτές, κακεντρεχείς ή απατεώνες.
    Ίσως ακόμα επειδή δεν χειροκροτώ ολʼ αυτά που θεωρώ ανυπόστατες φιλοσοφίες μαστορικά φτιαγμένες, που έχουν κατασκευαστεί σαν κουστούμια έχοντας ερμητικά ραμμένα την έξοδο απο τα μανίκια, και που έχουν σαν σκοπό να μπορούν να περιορίζουν τους πραγματικά ελεύθερους ανθρώπους….
    Μένοντας αδρανής σε ολ΄αυτά, Μου κάνει κακό…

    Δεν κρατώ τσεκούρι στο χέρι, δεν ξυραφιάζω άτομα, δεν μου αρέσει να σφαγίαζω και να χύνω τα έντερα των ανθρώπων προς τα έξω, δεν με κουράζει που μερικές φορές ακόμα, κυνηγάω και την ουρά μου.
    Απολαμβάνω να γίνομαι σαρκαστική, ακόμα και με τον εαυτό μου, που τον εκθέτω συνειδητά ως βορά στα όρνεα. Τότε παλεύω μαζί τους νοιώθοντας τον πόνο από τα πεινασμένα ράμφη των κοράκων που με περιστοιχίζουν. Αυτά είναι μικρά και σιχαμερά όντα που καραδοκούν στο διάβα μου, επιβεβαιώνοντας την ύπαρξη τους. Τότε φτύνω και κλοτσάω, πολλές φορές ακόμα και στον αέρα. Ξεγλιστράω και ξεφεύγω συνεχίζοντας το ταξίδι μεταφέροντας το δηλητήριο μέσα μου. Χρόνια τώρα, αυτό το έχω αναγάγει σε τέχνη.

    Είμαι ένα άτομο "ιδιαζόντως απεχθές", επειδή δεν θρέφω τον κόσμο με παραμύθια, δεν κουρσεύω όνειρα, δεν τον κοιμίζω λέγοντας του πως θα παλέψω για το όνειρο του ή και για να μʼεμπιστεύονται. Δεν αφήνω κανένα να κοιμάται όρθιος νοιώθοντας όμορφα, μέχρι να μην ξαναξυπνήσει ποτέ!!

    Η φουρτουνιασμένη Μου ψυχή όμως, μερικές φορές νοιώθει απέραντη γοητεία!
    Μπορώ να είμαι και ευτυχισμένη.…Απολαμβάνω στο υπέρτατο την ευχαρίστηση και την αγάπη που Μου δίνουν οι ήσυχες ιδιαίτερες στιγμές Μου.
    Όσοι φίλοι με αγαπούν πραγματικά και με δέχονται γι αυτό ακριβώς που Είμαι, Μου ομολογούν με ειλικρίνεια αλλά και έκδηλη ανησυχία, ότι δεν Με φοβούνται γιʼ Α/αυτούς. Με θεωρούν ακίνδυνη. Λένε πως δεν γίνομαι επικίνδυνη, παρά μόνο για τον εαυτό Μου!!
    Η εξήγηση είναι απλή φιλαράκια…!!!   Είτε το θέλουμε, είτε όχι, δεν νοσηλευόμαστε όλοι στην ιδία πτέρυγα…! Πάρτε το χαμπάρι!!

    Τελικά έχω συνειδητοποιήσει ότι το πρόβλημα με μένα είναι, ότι δεν μπορώ να ονειρευτώ ποτέ, αυτό που ίσως θα Μου έφερνε την γαλήνη γμτ…..
    Από καπετανέος, θα ήθελα να μπορούσα να γίνω ναύτης.

    Ας ανάψω τώρα ένα τσιγάρο να πνίξω τις σκέψεις Μου. Θα προσπαθήσω για άλλη μια φορά, μέσα από τον χρησμό του καπνού, να διακρίνω τα κεκτημένα Μου…
     
     
  5. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Καλο ειναι να μην μπερδευουμε την ΚΑΚΟγαμια με την Αγαμια... 
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Πολύ σωστό.
    Η κακοπηδηγμένη γυναίκα μετατρέπεται πολύ εύκολα σε bitch μέχρι να την πηδήξουν όπως πρέπει.
     
  7. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    ειναι σαν τα μεταχειρισμενα αυτοκινητα ...αμα ο πρωτος ιδιοκτητης δεν το ''στρωσει'' καλά στην αρχη μετα συνεχεια προβληματα βγαζει!!
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    SM_Art_Lady  

    Kανείς (νομίζω) δεν είπε ότι όλα τα δυναμικά άτομα είναι bitches και όλα τα καλωσυνάτα/ευγενικά δεν είναι. Bitchy συμπεριφορά (αν μη τί άλλο) μπορεί να συναντηθεί κατά περιστάσεις σε όλους σχεδόν. Το θέμα είναι ότι σε κάποια άτομα, αυτή η συμπεριφορά είναι συνεχής.

    Επιπλέον, συμφωνώ απόλυτα με τα λόγια της female, καθώς σε αυτά καθρεφτίζεται και η δική μου άποψη:

     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

    Ξέρεις πολύ καλά ότι είμαι σκέτο μέλι... 

    Πράγματι όμως, κάτι με ενόχλησε χθες που το έγραφα αυτό, γύρισε το κεφάλι μου ανάποδα, όπως η Λίντα Μπλαιρ στον Εξορκιστή. Σκέφτηκα, γιατί απαιτείται άραγε από μία γυναίκα να μην θυμώνει, να μην φωνάζει, να μην καυγαδίζει; Γιατί θεωρείται ότι η θηλυκότητα είναι συνυφασμένη με την γλυκύτητα; Δεν είμαι αγενής, τουλάχιστον προσπαθώ να μην είμαι, αλλά παρατηρώ ότι πολύ συχνά είμαι ιδιαίτερα δυναμική στις συναναστροφές μου, με την έννοια περισσότερο του self-assertive, δεν ξέρω να το μεταφράσω. Είναι αυτός που διεκδικεί αυτό που θέλει με σιγουριά, χωρίς να υποχωρεί. Ίσως να γίνομαι και bitch μερικές φορές, έτσι όπως κατάλαβα να το εννοείτε σ' αυτό το νήμα. Σίγουρα δεν μιλώ για την κακή συμπεριφορά ενός κακομαθημένου παιδιού.

    Θυμάμαι κάποτε που ο MasterJp δυσαρεστήθηκε μαζί μου επειδή τον διέκοψα. Αυτό ακριβώς εννοώ. Όταν τον διέκοψε κάποιος άντρας με τον οποίο συνομιλούσε σε εκείνη την περίσταση, δεν έδειξε να δυσαρεστήθηκε. Μήπως τα στερεότυπα είναι τόσο βαθιά ριζωμένα μέσα μας που ότι και να κάνουμε δεν μπορούμε να τα αποσείσουμε;

    Είναι κάτι που πάντα με ενοχλούσε. Γι αυτό και το κατέθεσα.

    ΥΓ. SΜ_Αrt_Lady, τα φιλιά μου. 
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Εmma μου,
    Στο post που ανέβασα, δεν είπα ότι όλα τα δυναμικά άτομα είναι bitches.
    Άλλωστε δεν νομίζω ότι το να είναι κάποια bitch, μπορεί να ανήκει μόνο στην κατηγορία των δυναμικών γυναικών. Γνωρίζω και αρκετές bitches…χαμηλών τόνων.
    Πάντως αναφέρθηκα αποκλειστικά σε μένα, επειδή έτσι με αποκάλεσε η συναδέλφισα dora,   αλλά το ακούω συχνά και από άλλους γύρω Μου.  
    Δεν με κολακεύει...αλλά το αντέχω!  
     
    Last edited: 11 Σεπτεμβρίου 2008
  11. Emma

    Emma Contributor

    SM_Art_Lady, προσωπικά πάντως δεν βρήκα κάτι bitchy στον τρόπο με τον οποίο χειρίζεσαι τις καταστάσεις όπως ανέφερες στο προηγούμενο ποστ. Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ ενός ατόμου που έχει την δύναμη να χειριστεί τις καταστάσεις επιτυχώς/κατά το επιθυμητόν με όσο το δυνατόν λιγότερους συμβιβασμούς, από ένα άτομο που χειρίζεται τις καταστάσεις (φαινομενικά) δυναμικά επειδή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο θα αποτύχαινε (ή επειδή έτσι έχει συνηθίσει ή επειδή βαριέται/φοβάται να προσπαθήσει κάπως αλλιώς ή ... ή ... κτλ - όλα όσα ανάφέρθηκαν ήδη από διάφορα μέλη σε προηγούμενα ποστς).  
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ευχαριστώ!
    Πέστα σε αυτούς που με αποκαλούν έτσι!!