Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bondage (δέσιμο)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 11 Ιουλίου 2005.

  1. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Κατά την γνώμη μου ή πιο ερεθιστική τεχνική. Τι πιο ωραίο από μια sub δεμένη με διάφορους τρόπους να προσπα8εί και να αγκομαχάει να λυθεί ενώ είναι φιμωμένη. To bondage είναι από τα πιο συνηθισμένα και πολλοί που ασχολούνται με αυτό δεν ασχολόύνται με άλλες πτυχές του Bdsm.

    Τι εμπειρίες έχετε από bondage και τι εξοπλισμό χρησιμοποιείτε?
    Το συνδιάζεται και με S/m η είναι αρκετό από μόνο του.
    Πόση ώρα μπορείται να είστε δεμένος/η και πόσο επυκίνδυνο είναι (εάν είναι)
     
  2. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Konstantinos (βέβαια ο sub και όχι η sub στην δική μου περίπτωση  ). Το bondage είναι η ποιο ερεθιστική τεχνική και το αγαπημένο μου θέμα στο BDSM και ειδικά στην ποιο σκληρή μορφή του, και ελπίζω η Αφέντρα μου να το εξασκεί επάνω μου συνέχεια. Μου αρέσει να έχω κάποιου είδους δεσμά όλη την ώρα και όποτε η Αφέντρα μου το κρίνει να με κράτα σε πλήρη περιορισμό χρησιμοποιώντας ότι εξοπλισμό επιθυμεί. Προσωπικά προτιμώ τα σχοινιά και κάθε είδους κουκούλες μάσκες και φίμωτρα. Όσο για το πόση ώρα μπορεί κάποιος να είναι δεμένος αυτό εξαρτάτε καθαρά από το πόσο σφιχτά είναι τα δεσμά.
     
  3. PD

    PD Regular Member

    Συμφωνώ απόλυτα Konstantinos ότι μια sub δεμένη με διάφορους τρόπους (και αντίστοιχα ένας sub για τις Females) είναι από τα πιο ερεθιστικά κομμάτια του BDSM.

    Αγαπημένη μου στάση δεσίματος είναι η γνωστή σε όλους μας hogtied (photo-παράδειγμα στο τέλος του μηνύματος). Είναι από τις συχνότερες και ίσως ποιο ερεθιστική. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι πολλά μεγάλα sites του εξωτερικού την χρησιμοποιούν σχεδόν σε κάθε τους video ή clip.

    Αγαπημένα μου tools είναι κυρίως ότι μεταλλικό (π.χ. χειροπέδες μεταλλικές χεριών ή ποδιών, metal fiddle, metal spreader κλπ.). Μ’ αρέσουν επίσης και τα δερμάτινα “δεσμά” (π.χ. δερμάτινες χειροπέδες, ζώνες, λουριά κλπ.) ενώ μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα Medical “δεσμά”.

    Άφησα τελευταίο τα σχοινιά (ropes) γιατί αν και μ’ αρέσει πολύ να τα βλέπω σε φωτός και videos, εντούτοις θέλω λίγο training καθώς πολύ συχνά δεν καταφέρνω να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Θέλει όμως (ειδικά το rope bondage) τεχνική και πιστεύω και εμπειρία για να πετύχεις ότι ακριβώς θες.


    221]222]223]
     
  4. Dominion

    Dominion New Member

    Ίσως η μόνη δραστηριότητα του BDSM που μπορεί να θεωρηθεί τέχνη από μόνη της (το χεράκι τους σε αυτό βέβαια έβαλαν και οι Ιάπωνες) και , κατά την ταπεινή άποψη του γράφοντα, ή πιο μα πιό ερεθιστική (τουλάχιστον οπτικά). Και έγω με την σειρά μου χρειάζομαι πολύ training ακόμα με τα σκοινιά (το πιο αγαπημένο υλικό). Ωστόσο, με απαραίτητα μέτρα ασφαλείας πάντοτε, την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους ανειδίκευτους και μη. Άλλα αγαπημένα υλικά (κολλητική ταινία καλής ποιότητος, αλυσίδες, μεταξωτά μαντήλια κυρίως για φίμωτρα και blindfolds)
     
  5. eros_hermes

    eros_hermes Regular Member

    Όπως και να το κάνουμε το bondage είναι η αρχή(κάτι σαν την προθέρμανση των αθλητών) για τη συνέχιση και ολοκλήρωση ενός BDSM προγράμματος (ας το πούμε έτσι). Ιδιαίτερα ερεθιστικό αμφοτερόπλευρα τόσο για τον/την s
    που ακινητοποιημένος/η βρίσκεται στη διάθεση του/της D,ιδιαίτερα αν συνδιά-
    ζεται με blindfolding, ανεβάζει την αδρεναλίνη με την αναμονή του τι θα επα-
    κολουθήσει.Εκείνη είναι η στιγμή για τον/τη D,μιά και οι αντιστάσεις του/της s
    έχουν εκμηδενιστεί,να καταρρακώσει ψυχολογικά ταπεινώνοντας λεκτικά τον/τη ακόμα και να βρεί η να μάθει τα όρια του/της.
    Ακόμα και στο bondage πρέπει να έχει προσυνενοηθεί η λέξη ασφάλειας ιδιαίτερα αν γίνονται "unfamiliar positions".
    Προσωπικά μου αρέσουν όλα τα είδη του bondage που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής (μεταλλικές,δερμάτινες χειροπέδες,σχοινιά,μαντήλια κλπ) και έχω τη
    περιέργεια να δοκιμάσω το "bondage in furniture" (cross,wheel κλπ).Δεν έχω
    ακούσει γιά κάτι τέτοιο στη Ελλάδα και αν έχει εμπειρίες κάποιος/α bro/sis ας
    τις εκθέσει.
     
  6. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Αν η αφέντρα διαθέτει φαντασία τότε μερικά μέτρα σχοινί μπορούν να κάνουν θαύματα. Μπορεί να δέσει όλο σου το κορμί. Θέλει όμως να έχεις κάνει πρόσκοπος ή ναυτικός, ή να είσαι Ιάπων.
     
  7. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Υπάρχει κανείς άραγε από εμάς εδώ που να μπορεί να κάνει αυτό το πράγμα έστω και στο περίπου ? Δεν μιλάω για τους επαγγέλματίες που βλέπουμε στα bondage videos αλλά για άτομα που προσπαθούν να επυτίχουν κάτι τέτοιο.  


       
     
    Last edited: 17 Μαϊου 2006
  8. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Kωνσταντινε,
    το bondage στις φωτογραφιες δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο παρολο που δειχνει περιπλοκο. Εφ' οσον σε ενδιαφερει, θα σου προτεινα το βιβλιο The Seductive Art of Japanese Bondage της Fetish Diva Midori. Η φωτογραφια ειναι υπεροχη, και η Midori περιγραφει λεπτομερως και με εικονες πως να επιτευχθει το αποτελεσμα. Το καλο ειναι οτι τα διαφορετικα bondage που δειχνει στηριζονται σε διαφορετικες βασικες αρχες και ετσι μαθαινεις περισσοτερα απ οτι φαινεται. Επισης δεν ειναι ενα βιβλιο που στηριζεται πολυ στους κομπους (οι οποιοι σε αντιθεση με αυτο που περιμενα οταν αρχισα στο lifestyle, δεν ειναι και τοσο απαραιτητοι τελικα.)
     
  9. Master-rope

    Master-rope New Member

    Καταρχήν ένα αρχικό γειά σε όλους μιας και είμαι καινούργιος στο site.

    Όσον αφορά το bondage, το ασκώ εδώ και 3 χρόνια τώρα σε άτομα που το επιθύμούν και μπορώ με σιγουριά να πώ ότι για μένα είναι το καλύτερο που μπορούσε να μου συμβεί. Δεν είναι μονο η αίσθηση ότι κυριαρχείς πανω σε κάποιον: είναι το γεγονός ότι κάθε φορά είναι διαφορετικό, κ΄θε φορα δημιουργείς κάτι καινούργιο, κάθε φορά μπορείς να θαυμάσεις το έργο σου και να σημειώσεις τις ατέλειες για να τις διορθώσεις. Με το να δένεις αλλους, δεν τους υποτάσσεις απλώς, δημιργείς δεσμούς που ίσως και να είναι δυνατότεροι κι από ναυτικούς κομπους.

    Αυτά για πρώτο μήνυμα. Θα τα ξαναπούμε σύντομα
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    master-rope καλοσώρισες  

    leopoldos το ποστ σου με προβλημάτισε και μια και σίγουρα γνωρίζω πως Ο Κύριος μου δεν Είναι ναυτικός και σίγουρα δεν είναι Ιάπων, αναρωτήθηκα από πού έμαθε τόσο καλά την τέχνη του bondage, έτσι Τον ρώτησα...
    Ήταν πρόσκοπος!!! λολ

    Πιστεύω όμως πως αυτό δεν θα αρκούσε αν δεν Είχε την αγάπη για την τέχνη αυτή, γιατί πιστεύω πως όντος είναι τέχνη.

    Μια ματιά στο βιβλίο The Seductive Art of Japanese Bondage, που προανέφερε η Phaedra, είναι νομίζω αρκετή για την απόδειξη αυτού.  

    Το Bondage το απολαμβάνω και μόνο του, ακόμη και σαν εικόνα το σώμα μου με όμορφους κόμπους μου γεννά όμορφα συναισθήματα, και υποθέτω και Στον Αφέντη μου, το πως πιέζουν οι κόμποι το σώμα, πως το χαράζει το σχοινί, και αναμφισβήτητα ο περιορισμός κινήσεων είναι μαγευτικός. Γενικά λατρεύω να είμαι δεμένη. Λατρέυω να είμαι απόλυτα ακινητοποιημένη ακόμα και να βλέπω tv ή να κοιμάμαι.
    Και βέβαια πολλές φορές γίνεται και προοίμιο κάποιου play.
     
  11. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Σαν καλομαθημένη submissive λατρεύω να με δένουν με μαλακό σχοινί ή με cuffs χωρίς αυτό να σημαίνει πως γίνεται αυτό που αρέσει σε μενα.  
    Δυστυχώς δεν μου επιτρέπεται για λόγους υγείας το πολύωρο δέσιμο σε άβολες στάσεις αλλά ευτυχώς Ο Κύριος μου έχει αρκετή φαντασία. λολ
    Δεν θυμάμαι Κωνσταντίνε να με έχουν δέσει ποτέ μόνο, πάντα υπήρχε και το SM.
     
  12. Master-rope

    Master-rope New Member

    Kαλησπέρα και πάλι

    Μια απορία της κοπελιάς μου η οποία μυείται αργά και σταθερά στο bondage: πως δικαιολογείς τα σημάδια απο τα σχοίνια μες το κατακαλόκαιρο φορώντας bikini???? Επειδή εγώ δεν έχω βρεί πειστική απάντηση ακόμα ρωτάω τους πιο έμπειρους. Η απάντηση "το κάνεις για τον αφέντη σου" δεν πιάνει ακόμα αφού δεν έχει φτασει σε τετοιο σημείο η σχέση μας. Προσωρινά εγώ έχω καταφύγει στο scarf bondage αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι τόσο καλά.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την φαιά ουσία που θα καταναλώσετε για να μου απαντήσετε.