Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bondage (δέσιμο)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 11 Ιουλίου 2005.

  1. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Άλλο το θέλω και προχωρώ προς τη κατεύθυνση του να μπορέσω να το κάνω, κι άλλο το θα ήθελα να μπορώ να το κάνω. Επίσης μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και πράγματα τα οποία μπορεί να μας αρέσουν γενικά, βλέποντας τα ως τρίτοι, χωρίς να σημαίνει ότι θα θέλαμε να εμπλακούμε απαραίτητα κι εμείς σε αυτά. Δεν είναι κακό. Αλλά σίγουρα το θέλω από το μπορώ, χρειάζεται να διαχωριστεί. Όταν μπλέκονται αυτά τα δυο ελλοχεύουν πολλοί κίνδυνοι και χρειάζεται να προχωρά κανείς με προσοχή. Γιατί μετά την απομάκρυνση από το ταμείο...
     
  2. kinkfestation

    kinkfestation princess pig

    Αρχικά να πούμε ότι το bondage φαίνεται ωραίο ανεξαρτήτως φύλου.

    Τώρα που έφυγε από τη μέση αυτό, ας πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου. Χρησιμοποιώ jute σχοινί και αναλόγως τις ορέξεις μπορεί είτε να είναι αυτό το μόνο παιχνίδι του session ή να συνδυαστεί όμορφα και με άλλα παιχνίδια.

    Προσωπικά αντέχω αρκετή ώρα δεμένη, μόνο που στα box ties (χέρια δεμένα πίσω από την πλάτη) μπορεί να κουραστούν οι μυες των χεριών μου. Καταραμένη τενοντίτιδα.

    Όπως κάθε περιοριστική διαδικασία, έτσι και το bondage μπορεί να είναι επικίνδυνο, για πολλούς λόγους. Μπορεί ο giver να είναι ανεξοικείωτος και να χτυπήσει κάποιο νεύρο. Μπορεί το σχοινί (ναι, μόνο για σχοινί θα μιλήσω εδώ) να είναι τόσο σφιχτό ώστε να διακόψει προσορινά την κυκλοφορία του αίματος. Θέλει προσοχή, εξάσκηση, ενημέρωση και υπομονή.

    Για μένα σημασία έχει να γίνεται τεχνικά όσο το δυνατόν πιο ορθά κι ας μην είναι τόσο "καλλιτεχνικό το αποτέλεσμα.  
     
  3. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Ω ναι 
     
  4. Καταραμένη τενοντιτιδα και στα δυο χέρια
    Αδικία........ καμία σωτηρία Ε?
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2018
  5. JohnPA

    JohnPA Regular Member

    Υπαρχουν ειδικά σχοινιά για αυτή την περίπτωση δεν θα τα πάρεις από τα σιδηρικά της περιοχής σου μπορείς να επισκεφτείς ένα sex shop έχουν τα πάντα τώρα για το δέσιμο πρέπει να ξέρεις λίγα πράγματα αν όχι μαθαίνεις από το ίντερνετ. Εγώ πάντως το έχω κάνει αρκετές φορές και δεν είχα προβλήματα
     
  6. kinkfestation

    kinkfestation princess pig

    Αν μιλάμε για shibari, δεν θα πρότεινα σε καμία περίπτωση σχοινιά από sex shop. Πέραν του ότι τα βαμβακερά γλιστράνε και ξεχυλώνουν εύκολα, είναι και overpriced.

    Μια χαρά μπορείς να μάθεις από internet classes (π.χ. του Esinem), αρκεί να έχεις κάποιον real-life καθοδηγητή.
     
  7. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Μια από τα ίδια.
    Ο πόνος είναι αφόρητος πολλές φορές  
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Μίλησε για jute η τάλαινα!
    Όσο για την προμήθεια από sex shops, δεν τσιμπώ κάνα καραβόσκοινο αν είναι;  
     
  9. kinkfestation

    kinkfestation princess pig

    Πες τα!
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Για τουτονέ, πολύ σε γουστάρισα κοπελούδα και δίδω σου τα συγχαρίκια μου  
     
  11. JohnPA

    JohnPA Regular Member

    Βλέπω είσαι αρκετά ψαγμενη θα χρειαστώ τις γνώσεις σου όσο για μένα με εδεναν με φτηνοσχοινα δηλαδή
     
  12. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Δε θα πρότεινα με τίποτε σε κάποιον να παίξει με σχοινιά από sexshop. Τις περισσότερες φορές έχουν ακρυλικά. Καίνε, γλιστράνε, είναι υπερτιμημένα άνευ λόγου, δεν κρατάνε κόμπους κ γενικώς ειναι απλώς διακοσμητικά.
    Επίσης στα sex shop έχουν διαφορά "bondage kits" με κορδέλες στυλ σατέν.
    Προσωπικά τα βρίσκω άκρως επικίνδυνα για shibari ή οτιδήποτε άλλο πέραν του διακοσμητικου. Μαζεύουν κ γλιστράνε...

    Κάλλιστα κάποιος μπορεί να αγοράσει από μαγαζί με καραβοσχοινα κ είδη αλιείας γιούτα (ή κ βαμβακερά).
    Το θέμα είναι ότι πολλές φορές τα σχοινιά αυτά είναι επεξεργασμένα με χημικά που δεν ενδεικνυνται για επαφή με δέρμα κ ευαίσθητες περιοχές, στόμα κλπ. Έχοντας όμως αυτό στο μυαλό αλλά κ το ότι καλό θα ήταν να αποφύγει αιωρησεις, μπορεί κάποιος να αγορασει σκοινακια για να μάθει/παίξει αναλόγως. Δεν είναι ανάγκη να πάρει ντε κ καλά shibari ropes ακριβά. Επίσης τα σχοινιά από είδη αλιείας μπορεί να τα treatαρει όπως κ τα λοιπά shibaroσχοινα.