Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bondage (δέσιμο)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 11 Ιουλίου 2005.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    ...Θα πεταχτεις ομως....  
     
  2. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Χίλιες φορές να πεταχτούμε γυμνοί στον δρόμο Princess of Pain, αλλά να προλάβουμε.... ο σεισμός είναι κάτι που φοβάμαι πολύ δυστηχώς λόγω κακής προηγούμενης εμπειρίας......
    Η ανησυχία της SM Art Lady είναι και δική μου ανησυχία....
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Είναι μια παροιμία που λέει "Φοβάσαι τον λύκο μην πηγαίνεις στο δάσος". Από κει και πέρα η λογική του δεν μπαίνω σε αμάξι γιατί γίνονται αυτοκινητιστικά δυστυχήματα, ή δεν μπαίνω σε ανσανσέρ γιατί κάποτε κλείνεσαι μέσα κ.α. είναι σε μένα προσωπικά ξένη.
     
  4. Astarty

    Astarty Contributor

    Πάνω σε αυτό θα συμφωνήσω με την Λάρα. Κάποιες φοβίες μπορούν να επεξεργαστούν από εμάς και από τον σύντροφό μας ώστε να μπορούμε να γευτούμε πράξεις, ενέργειες και δραστηριότητες όπως είναι και το bondage.
    Σε κάθε περίπτωση η αντιληπτική, διαννοητική και διαισθητική ικανότητα του καθενός πρέπει να είναι οξυμένη ώστε να μην βρεθεί προ εκπληξέως.

    Αστάρτη
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Bondage (δέσιμο)

    Στην διάρκεια του σεισμού δεν πεταγόμαστε στον δρόμο παραμένουμε στον χώρο και μπαίνουμε κάτω από σημεία που αν γίνει κατάρρευση να μας θωρακίσουν κατά κάποιο τρόπο. Προτείνω bondage κάτω από το τραπέζι. 
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Bondage (δέσιμο)

    Και σφυρίχτρα στο στόμα για την κακιά ώρα  
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Σε καμια περιπτωση δε θα εστελνα στο "δασος" καποιον, εαν ηξερα οτι αυτος θα κινδύνευε απο τον "λυκο".
    Δεν θα ηθελα ποτε να ειμαι υπευθυνη για να χασει καποιος την ζωη του, χωρις να μπορει να εχει μια καποια, εστω και μικρη ευκαιρια για να σωθει.

    Οσο και αν ακουγεται τραβηγμενο, δεν μπορω να μη το σκεφτομαι και μη το λαμβανω υποψιν, απο την στιγμη που ειμαι υπευθυνη για την σωματικη ακεραιοτητα του υποτακτικου μου.
    Για τον λογο αυτο φροντιζω το bondage να γινετε με τετοιο τροπο, ωστε με σχετικα μικρη ευκολια να μπορω να τον ελευθερωσω.
     
  8. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Σίγουρα αυτό ισχύει (και προσωπικά είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων για αυτή την στάση και άποψη!)


    Υπάρχουν βέβαια και άλλοι απλοί τρόποι να είσαι ασφαλής όταν παίζεις με δέσιμο και να διατηρείς παράλληλα και μια ακόμα μεγαλύτερη "αυθεντικότητα" στο παιχνίδι δεσίματος.

    Ένας εύκολος τρόπος είναι να υπάρχει στον χώρο ένα καλό, κοφτερό ψαλίδι για δερμάτινα δεσμά και σχοινί.
    Ακόμα και κλειδαριά να έχουν τα δερμάτινα δεσμά, με το ψαλίδι απελευθερώνεσαι σε δευτερόλεπτα, ακόμα και αν αυτό σημαίνει πως θα καταστρέψεις τα δεσμά. Αλλά σε περίπττωση ανάγκης αυτό είναι και το τελευταίο που σκέφτεσαι.

    Όσο για σιδερένια δεσμά, εκεί απλά χρειάζεται να βρίσκεται πρόχειρο το κλειδί, καλύτερα εύκολα προσπελάσιμο, με μια αλυσίδα πάνω στον Κυρίαρχο (πχ περασμένο στον λαιμό).
     
    Last edited: 8 Δεκεμβρίου 2006
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Για μένα το bondage αποτελεί έναν ανεξάντλητο καμβά δημιουργίας με τόσες πτυχές που σε πολλές περιπτώσεις τείνει να καταλαμβάνει ολόκληρο το χρόνο ενός session.
    Ήδη έχουν αναφερθεί κάποια site τα οποία θεωρώ ότι είναι αρκετά για κάποιον ο οποίος θα ήθελε να μάθει κάποια πράγματα.Από κει και πέρα αυτό που θα ήθελα να επισημάνω είναι κάποια χαρακτηριστικά τα οποία θεωρώ ότι είναι κεφαλαιώδους σημασίας για κάποιον ο οποίος θα ήθελε να εντρυφήσει στο μαγευτικό κόσμο του bondage.

    1)Καλή γνώση της μηχανικής του σώματος.Ίσως από τα πιό παραγνωρισμένα στοιχεία το οποίο υποβαθμίζεται πολλές φορές χάρην μιας λαθεμένης λογικής βάση της οποίας πολλοί νομίζουν ότι τελικά αρκεί να δέσουμε το σκλάβο/α μας με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μπορεί να κουνηθεί για να είμαστε εντάξει.Εγώ θα πώ ότι απλά υπάρχει σωστό και λάθος δέσιμο όπως επίσης και δημιουργικό και ανούσιο δέσιμο.

    2)Γνώσεις τρόπων διάχυσης της τάσης που εξασκείται από τα σχοινιά και διαμοιρασμού αυτής σε διάφορα σημεία του σώματος .Με αυτόν το τρόπο βοηθούμε στην ελαχιστοποίηση του κινδύνου σπασίματος των σχοινιών και παράλληλα αποφεύγονται όσο το δυνατόν οι κακοποιήσεις του δέρματος στα σημεία πρόσφυσης.Ιδιαίτερα χρήσιμο σε καταστάσεις αιώρησης όπου οι κινήσεις από τη πλευρά του υποτακτικού/ής , σκλάβου/ας προθέτουν πολύ μεγάλη τάση στα σχοινιά στην ήδη υπάρχουσα.

    3)Γνώσεις πάνω στα διάφορα είδη κόμπων.Κάθε κόμπος έχει τη δική του χρησιμότητα.Αν και εδώ θα ήθελα να προσθέσω ότι μια καλή γνώση των νόμων που διαίπουν τον τρόπο με τον οποίο εφαρμόζονται οι τάσεις στα σχοινιά , είναι δυνατό να μας γλυτώσει από πολλούς κατά την άποψή μου αχρείαστους κόμπους.Οι ιστοσελίδες πάντως που έχουν υποδειχτεί νομίζω ότι έχουν αρκετό υλικό για όποιον/α θα 'θελε να μάθει γι αυτούς.

    4)Επιλογή των κατάλληλων εργαλείων ανάλογα με την περίσταση.Σε αυτό το θέμα έχουν είπωθει ήδη πάρα πολλά οπότε νομίζω ότι δε χρειάζεται να αναφερθώ εκτενώς.Απλώς θα τονίσω και γω από τη μεριά μου τη σημασία αυτής της επιλογής καθώς αυτή μπορεί να καθορίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό μια ποικιλία παραμέτρων μεταξύ των οποίων είναι ο κίνδυνος που διατρέχει ο υποβαλλόμενος σε bondage situation , η ευκολία πραγματοποίησης αυτού που οραματιζόμαστε κλπ.

    5)Φαντασία και πειραματισμός.Ένα από τα πιο διεγερτικά στοιχεία για ένα κυρίαρχο/η και τον υποτακτικό/ή του σχετικά με το bondage , είναι το γεγονός ότι οι τρόποι εφαρμογής αυτού είναι πραγματικά ανεξάντλητες δίνοντας μια αίσθηση διαρκούς ανανέωσης και στους δύο.Εάν αφαιρεθεί αυτό το στοιχείο , τότε η όλη διαδικασία κινδυνέυει να υποβιβαστεί βαθμιαία σε μια υπόθεση ρουτίνας με όλα τα συνεπαγόμενα αρνητικά συναισθήματα.

    Για μένα δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από τη διαδικασία ακινητοποίησης της υποτακτικής μου.Θεωρώ ότι είναι μια διαδικασία μέσα από τη σωστή χρήση της οποίας , η υποτακτική μου μπορεί να βιώσει την απόλυτη υποταγή σε μένα και αυτό είναι που με κάνει τελικά να γυρίζω συνεχώς και να προσπαθώ να επαναπροσεγγίζω εκ νέου τον επόμενο τρόπο με τον οποία αυτή θα λάβει χώρα.

    Όσον αφορά το τί μου αρέσει , κάποιες φορές με διεγείρει να την αφήνω σε κλασσική στάση hogtied επί ώρες.Έτσι μπορεί να την έχω δίπλα μου ακινητοποιημένη πάνω στο γραφείο μου όταν δουλεύω στον υπολογιστή ή αντίστοιχα όταν βλέπω κάποια εκπομπή στη τηλεόραση ή μπορεί ακόμα και να πέσουμε για ύπνο σε αυτή τη κατάσταση το οποίο μου αρέσει πολύ και με φέρνει σε μια κατάσταση γαλήνης.(Πάντα την παίρνω αγγαλιά σε τέτοιες περιπτώσεις)
    Μία αγαπημένη μου πρακτική , είναι επίσης να επιδίδομαι σε μια αργή και προοδευτικά ασφικτική ακινητοποίηση σε unusual και επίπονες στάσεις , η οποία μπορεί να πάρει συνολικά 3-4 ώρες δημιουργώντας ένα σταδιακό συναίσθημα απόγνωσης στην υποτακτική μου καθώς αντιλαμβάνεται σταδιακά την συνεχώς αυξανόμενη πίεση στα δεσμά καθώς και τη δική μου επιθυμία να συνεχίσω την όλη διαδικασία έως ότου ικανοποιηθώ πλήρως.Συνήθως την αφήνω σε μια στάση για διάστημα 10-15 λεπτών μετά το οποίο κι αφού νοιώσω ότι το έχει συνηθίσει , περνώ σε μια περαιτέρω δέσμευση των μελών της.Από κάποια στιγμή και μετά (1-1:30 ώρα) αυτή η διαδικασία έχει σα συνέπεια τη σταδιακή εμφάνιση στοιχείων απόγνωσης καθώς , όταν ενώ νομίζει ότι κάποια στιγμή που την πλησιάζω θα σταματήσω , τελικά αντιλαμβάνεται εκ των υστέρων ότι αντί γι' αυτό , είμαι διατεθειμένος να προχωρήσω κι άλλο , δημιουργώντας όλο και πιο επίπονες στάσεις.

    Σε καταστάσεις πλήρους ακινησίας μου αρέσει να εντείνω τον εξευτελισμό της προσθέτωντας αρκετές φορές ένα σύστημα σχοινιών τα οποία δεσμεύουν την γλώσσα της με τις θυλές της , προσθέτωντας κατά περιόδους κάποια βάρη στο μέσω αυτών,ειδικά σε περιπτώσεις αιώρησης.Επίσης είμαι οπαδός των nose hooks όπως και των mouth spreaders των οποίων η χρησιμοποίηση οδηγεί την υποτακτική μου σε μια μη ελεγχόμενη κατάσταση καταροής από τη μύτη και το στόμμα , πράγμα το οποίο πρέπει να ομολογήσω ότι με φέρνει πάντα σε κατάσταση μεγάλης διέγερσης.

    Όσο αφορά στην ύπαρξη s/m στοιχείων πρέπει να πω ότι αυτή καθορίζεται ουσιαστικά από το βαθμό πιέσεως (σωματικής τε και ψυχολογικής) που ασκώ κάθε φορά μέσω του bondage.Συνήθως είναι εντονώτερα όταν η διαδικασία αυτή διαρκεί τόσο χρόνο και επιφέρει τέτοια καταπόνιση , ώστε να αφήνει περιθώρια γι αυτά.Γιατί όσο πιο πολύ διαρκεί αυτή τόσο πιο επώδυνη τείνει να γίνει και από ένα σημείο και μετά πρέπει να έχει κανείς τα μάτια του 14 και να μπορεί να αντιλαμβάνεται το κατά πόσο η υποτακτική του είναι σε θέση να υποστεί περαιτέρω βασανιστήρια.Αυτό το οποίο θέλω , είναι να την καταφέρω να απεμπολήσει όλα της τα δικαιώματα , όχι να τη δω να λυποθυμά ή να πάθει εν πάσει περιπτώσει το οποιοδήποτε κακό.Θα πήγαινα να βουτήξω στο Σούνιο μετά από κάτι τέτοιο.
    Εάν κρίνω ότι το επιδέχεται η κατάσταση τότε μπορεί να χρησιμοποιήσω το μαστήγιο ,είτε κάποια κεριά .Μπορεί ακόμη να προσαρμόσω κάποιο δονητή ή ακόμα να της κάνω ένα enema.Όλα αυτά ποικίλουν αναλόγως τις ορέξεις μου και της κατάστασης της υποτακτικής μου.

    Ένα τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να αναφέρω είναι ότι , συνιστάται γενικά να βρέχετε το σκλάβο σας (με προσοχή βέβαια τότε στην επιλογή των σχοινιών) όχι απαραίτητα με το λάστιχο αλλά είτε με το χέρι είτε με μια κανάτα ή ένα ποτήρι.Και ακόμη πιο επιτακτικό είναι να του/της δίνετε να πιεί νερό.Πρέπει να γνωρίζουμε ότι σε καταστάσεις extreme bondage που διαρκούν για ώρα , ο υποτακτικός/ή σας ή ο σκλάβος/α σας τείνει να χάνει πολλά υγρά μέσω του ιδρώτα και αυτό όσο κι αν δεν φαίνεται σημαντικό εκ πρώτης όψεως , εντούτοις εγκυμονεί μεγάλους κινδύνους για παρουσίαση θερμοπληξίας που μπορεί να αποβεί μοιραία γι αυτόν/η.Προσοχή λοιπόν.

    Θα μπορούσα να μιλώ επί ώρες για τον κόσμο του bondage μιας και είναι ο αγαπημένος μου τομέας αλλά σαν νέο μέλος θεωρώ ότι είπα ήδη αρκετά και ενδεχομένως να καταχράστηκα και το χρόνο σας.

    Τελειώνοντας θα ήθελα να υποβάλω και μια ερώτηση αν επιτρέπεται.Θα ήθελα να μάθω εάν έχει κανείς από εσάς εμπειρία στο κρέμασμα από το στήθος.Είναι κάτι το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει και θα ήθελα να ξέρω κάποιες γενικές αρχές που θα αφορούσαν ενδεχομένως την επικινδυνότητα του εγχειρήματος , το χρόνο που μπορεί αυτό να διαρκέσει , το επίπεδο πόνου που προκαλεί καθώς και ότι άλλο θεωρείτε ότι εμπίπτει σε αυτό.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Με σεβασμό προς όλους,Γρηγόρης.
     
  10. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Για δερμάτινα δεσμά ή σκοινί θα πρότεινα ένα ιατρικό ψαλίδι για επιδέσμους. Σε καταστάσεις δύσκολες η χρήση ενός απλού και κοφτερού ψαλιδιού γίνετε ακόμα ποιο επικίνδυνη. Είναι φτηνό και το βρίσκετε σε κάθε φαρμακείο.

       

    [Admin: Some images in this post have been rehosted. Originals listed below]
    http://www.medical-supplies-and-equipment.com/product_graphics/5602.JPG
     
  11. phosebound

    phosebound New Member

    Το bondage προσπαθω να καταλαβω τη με εξιταρει περισσοτερο.
    Που μου αρεσει αυτο που γινεται η που η δεμενη το ζηταει και το θελει παρα πολυ?
    hogtied και ball gagged ψηφιζω.Δεν εχω βρει αλλη σταση τροπο που να μου αρεσει ποιο πολυ.
    Οι κινησεις που κανει για να λυθει ειναι απλα μαγικες !
     
  12. phosebound

    phosebound New Member

    Γιατι δε μιλαει κανεις αλλος?
    Ηρθαμε οι τελευταιοι πολυ αργα που τα εχετε πει ολα?