Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Branding slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος nikossub93, στις 12 Μαρτίου 2023.

  1. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Αν γράψουμε όλοι από 100 φορές ότι το εμπεδώσαμε αυτό, θα ήσασταν ευχαριστημένος αρκετά, ώστε να μην επαναλαμβάνετε τα αυτονόητα;

    Joking aside… ποιός ακριβώς είπε ή υπονόησε ποτέ εδώ μέσα, ότι το «με το ζόρι» είναι BDSM;;
     
  2. Dapom

    Dapom Contributor

    Ειλικρινής απορία χωρίς καμία διάθεση να σας προβοκάρω. Θα ήθελα να ακούσω την απάντησή σας.

    Λέτε


    Και η απορία μου είναι η εξής. Αυτός που πέφτει στα πόδια κάποιου για να τον υπηρετήσει επειδή του το προξένησε κάποιος άλλος, αυτό δεν προϋποθέτει ότι αυτός που υποτάσσεται έχει την ανάγκη (ισως και οχι συνειδητά) να υποτάσσεται; Γιατί λογικά, αν ΔΕΝ είχε τέτοια ανάγκη, τότε δεν βλέπω τον τρόπο πως μπορεί να υποταχθεί ή διαφορετικά, αν ΔΕΝ υπάρχει η ανάγκη, τότε δυνητικά όλοι ανεξαιρέτως (κυρίαρχοι, μαστερ, κλπ) μπορεί να υποταχθούν από κάποιον που θα το καταφέρει;


    Side απορία

    Στην αρχή χρησιμοποιείται την λέξη επιβάλει και στη συνέχεια, στη διευκρινιστική σας πρόταση για το ίδιο θέμα, τη λέξη προξενήσει. Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό ή γινέται κατά λάθος;
    Αν εγινε κατά λάθος, ποια λέξη είναι η λάθος;
     
    Last edited: 4 Μαϊου 2023
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όχι, πέραν της κούρασής μου.

    Στα δικά μου μάτια είναι διαφορετικό το "σε θέλω στα πόδια μου ή δε σε θέλω καθόλου και διαφορετικό το "ήρθες στα πόδια μου μονάχος". Εγώ δεν ασχολούμαι με τη δεύτερη κατηγορία γενικά, εκτός και αν θέλω να ρίξω κανένα γρήγορο, ωστόσο φροντίζω να κάνω καθαρό ότι το μεταξύ μας δεν είναι D/s αλλά περιστασιακό T/b

    Τώρα, στα όσον αφορά τα της πρώτης κατηγορίας: Δε με απασχόλησε το αν το να βρεθεί στα πόδια μου ήταν συνειδητή ή όχι ανάγκη της.

    Μου το βγάζει να τη θέλω στα πόδια μου; Αν όχι δεν πρόκειται να ασχοληθώ. Αν ναι, τότε θα αποπειραθώ να προσπαθήσω ή όχι; Το όχι μπορεί να συμβεί για πολλούς λόγους, πχ να σταματήσει να μου βγάζει να το θέλω ή να κρίνω ότι και να θέλω με αυτή δεν πρόκειται να τα καταφέρω. Αν όχι, δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο. Αν ναι, θα προσπαθήσω να τη φέρω εκεί που θέλω. Τα κατάφερα; Έχει καλώς. Δεν τα κατάφερα; Μου κάνει εκεί που είναι; Αν ναι έχει καλώς (και αυτό σημαίνει ότι για μένα το D/s δεν είναι sine qua non) . Αν όχι, αντίο και ευχαριστώ για τα ψάρια.
     
  4. Dapom

    Dapom Contributor

    @Arioch
    ευχαριστώ για την απάντηση που δώσατε αλλά δεν απάντησε στο ερώτημά μου.

    Και να εξηγήσω γιατί.

    Η απορία μου γεννήθηκε γιατί στο μήνυμά σας που έκανα quote (τουλάχιστον έτσι όπως το εκφράσατε) δίνετε την εντύπωση οτι η ανάγκη υποταγής που μπορεί να έχει κάποιος, σας είναι αποκρουστική (στην τώρα απάντησή σας λέτε απλά οτι δεν σας απασχολεί) και σας εξιτάρει όποιον εσείς καταφέρνετε να υποτάξετε και που λογικά σύμφωνα με όσα λέτε δεν έχει την ανάγκη υποταγής. Οπότε και το ερώτημά μου (πολύ πιο απλά) ήταν αν κατα την γνώμη σας μπορούν να υποταχθούν οι πάντες (αν κάποιος το καταφέρει όπως λέτε).

    Ενω η απάντηση που μου δώσατε ήταν τι σας αρέσει/εξιτάρει εσάς, που δεν ήταν το ερώτημά μου.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Μόνο που εγώ έγραψα το παρακάτω, το οποίο σημαίνει η ανάγκη της, υπαρκτή ή μη, συνειδητή ή μη, δε με απασχολεί.
    Η υποταγή είναι μία από τις πιθανές απαντήσεις σε επιβολή ισχύος. Η μάχη είναι μια άλλη απάντηση και το Κούγκι αν χαθεί η μάχη είναι μια τρίτη. Κοινώς όχι, δεν πιστεύω ότι όλοι μπορούν να υποταχτούν, κάποιοι προτιμούν να τους φάει το μαύρο χώμα.

    Αυτό ισχύει και στο BDSMικό context, μόνο που εκεί η τρίτη επιλογή δεν υπάρχει κανένας λόγος να παρθεί και, εδώ που τα λέμε, ούτε καν η δεύτερη, αν και η δεύτερη μπορεί κάλλιστα να καταλήξει σε υποταγή.
     
  6. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Αν νομίζετε πως θέλετε να το κάνετε κάντε το. Αλλά δεν θα άλλαζε κάτι όσο κάποιοι αναφέρονται σε "μη εθελουσία υποταγή" στο πλαίσιο του BDSM. Λυπάμαι.

    Ολοι όσοι ομιλούν περι μη εθελουσιας υποταγης.
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Είσαι σοβαρός;

    Είμαι μέλος στο φόρουμ από το 2007

    Ποτέ κανείς δεν έχει μιλήσει για μη εθελούσια/συναινετική υποταγή.

    Που τους είδες εσύ;

    Και αν τους έχεις διαβάσει να λένε κάτι τέτοιο τότε μιλά καθαρά με ονόματα.

    Αλλιώς να μην αφήσεις ποτέ ξανά τέτοια υπονοούμενα.

    Το κατάλαβες;
     
  8. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    δεν ειπε οτι γινεται για να ερεθιστει ο σκλαβος απλως αυτο ειναι παρελπομενο
     
  9. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    ικανοποισησ και στους 2
     
  10. slave32

    slave32 Contributor

    Ναι αλλα υπαρχουν και αυτα τα ατομα και εχουν δικαιωμα να κανουν βδσμ και αυτα. Δεν αρεσουν ολοι σε ολους
     
  11. slave32

    slave32 Contributor

    Δεν ξερω γιατι, αλλα δημιουργειτε (εσεις) μια αντιληψη οτι το υ μερος δεν απολαμβανει την υποταγη του, ειτε θα πρεπει να ειναι ενοχικο αν την απολαμβανει.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Και ποιος είπε το αντίθετο;