Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Branding

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 17 Ιανουαρίου 2009.

Tags:
?

Θα δεχόσασταν να μαρκαριστείτε με την τεχνική του branding από τον Κ σας;

  1. Ναι

    12 vote(s)
    46,2%
  2. Όχι

    11 vote(s)
    42,3%
  3. Δεν είμαι σίγουρος/η

    3 vote(s)
    11,5%
  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Branding

    Σίγουρα η αποφυγή ενεργειών που μπορεί να δημιουργήσουν "ψυχικά σημάδια μη αναστέψιμα" είναι πολύ πιο πολύπλοκη και μπερδεμένη.Εξάλου η κάθε ενέργεια μας, σημαδεύει την ψυχή μας-την πλάθει.

    Μαρέσει πολύ να παρατηρώ τους ανθρώπους - με βοηθάει να διαλέγω τις επιλογές μου
     
  2. Dante

    Dante Regular Member

    Χμ, να υποθέσω πως από αυτά που λες δεν έχεις κάνει branding?

    Γιατί... Κρατάει ένα δευτερόλεπτο; Για τους τυπάδες που ζουν από αυτό και έδωσαν τα info στη wikipedia, ίσως. Αλλά πρέπει να έχεις ζήσει κάνα δύο επαναστατημένα νιάτα που το άφησαν μισό γιατί απλά δεν σταματούσε να καίει σαν διάολος, και αυτό συνεχίστηκε για εβδομάδες.

    Και άντε, ο πόνος παλεύεται, αλλά όταν το αποτέλεσμα είναι μια βρωμερή λίμνη από πύον που σε αρκετές περιπτώσεις δε σταματάει μέσα στον πρώτο χρόνο... απλά I don't get it. Θέμα γούστου από την άλλη, who knows.

    Στην τελική η όλη διαδικασία γάμο μου θυμίζει. Και οι δεσμεύσεις με αφήνουν αδιάφορη, όταν γίνονται πλέον κραυγαλέες.
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Δεν μου έχουν κάνει branding ακόμη. Κάψιμο με τσιγάρο έχω υποστεί. Ένα από τσιγάρο στο λαιμό πήρε μερικούς μήνες να κλείσει. Έχω καλό δέρμα. Άλλα στον πισινό παραμένουν ακόμη, μετά από 2 χρόνια, ως μαύρα στίγματα. Tant pis.

    Έβαλα το poll γιατί με ενδιέφεραν οι απόψεις των συμφορουμιτών. Το branding είναι ένα ωραίο θέμα όσον αφορά το σκεπτικό του. Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε και κάποια πρακτικά πράγματα γύρω από αυτό. Αυτά που διάβασα με καλύπτουν.

    Διάβασα λοιπόν ότι ο πόνος είναι μηδαμινός (ιδίως σε σχέση με άλλα κι άλλα). Διάβασα και για το after-care. Το piercing στις ρώγες δεν ήταν εύκολο στο after-care, αλλά άξιζε τον κόπο. Δυο με τρεις μήνες, τόσο όσο παίρνει και το branding, όσο και μια οποιαδήποτε πληγή από κάψιμο, ακόμη και όταν γίνεται τυχαία και άτσαλα (διότι καμιά φορά είμαστε και ηλίθιες και απρόσεχτες). 

    Δεν είναι το ίδιο όσο ένα τυχαίο κάψιμο γιατί γίνεται με διαφορετικό τρόπο. Δεν είναι επιφανειακό κάψιμο, το οποίο θα πονούσε περισσότερο από ότι κατάλαβα. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι λίγο αμφίβολο, γιατί επαφίεται στον τρόπο που έχει το συγκεκριμένο δέρμα να επουλώνεται.

    Πράγματι θυμίζει γάμο. Άλλοι εκφράζουν την δέσμευση με ένα νομικού τύπου συμβόλαιο, άλλοι με μία θρησκευτική τελετή. Άλλοι πάλι με ένα τατουάζ, ένα μονόπετρο κ.ο.κ.

    Δεν θεωρώ το branding ιδιαίτερα κραυγαλέο, όχι περισσότερο από ένα τατουάζ ή ένα κολάρο. Μπορεί ο καθένας να κάνει σχέσεις που αποτελούν ξεκαύλωμα ή περιστασιακούς συμβιβασμούς και πολύ καλά κάνουν όσοι το κάνουν, εφόσον αυτό θέλουν. Μιλώ για μία σχέση που δεν υφίσταται με την προοπτική της παροδικότητας (αν και στην ηλικία πούμαι γνωρίζω πολλά πλέον περί παροδικότητας) αλλά που υφίσταται με την παράλογη δέσμευση του πάθους. Η αντίδρασή σου, για κάποια που διαρηγνύει τα ιμάτιά της υπέρ του ακραίου και της υπερβολής, μου προξενεί εντύπωση. Ίσως να έχεις τελικά, ακόμη κι εσύ, μία Ελληνικότητα που δεν μπόρεσες να αποφύγεις. 
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Έχω διαβάσει άπειρες διαφωνίες εδώ μέσα, ενώ έχω συμμετάσχει σε ουκ ολίγες. Ωστόσο, πρώτη φορά βλέπω διαφωνία concerning health issues, πόσο μάλλον για το επίπεδο πόνου που σε μεγάλο βαθμό είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα. Αν πω πως θεωρώ τη συγκεκριμένη πρακτική ασφαλή θα πω ψέμματα. Παρ' όλα αυτά, δεν τη θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνη από άλλες, θεωρώντας ωστόσο δεδομένο πως αυτός που το εφαρμόζει ξέρει τι κάνει.

    Όσον αφορά το συμβολικό θέμα, αντιλαμβάνομαι πως το branding μπορεί να λειτουργεί για κάποιους ως σύμβολο δέσμευσης, κυρίως γιατί είναι κάτι μόνιμο. Το συμβολισμό της φωτιάς που ανέφερε η αγαπητή dora δεν τον πολυκατάλαβα, και θα παρακαλούσα, αν έχει την ευγενή καλοσύνη, να τον αναπτύξει.

    Συνεπώς, ναι ή όχι στο branding; Εκεί είναι που έρχεται να απαντήσει ο παράγοντας αισθητική, που τόσο αφήσαμε απ' έξω ως τώρα. Κάποιοι μπορεί να θεωρούν ένα τέτοιο σημάδι σύμφωνο με την αισθητική τους, την αντίληψη που έχουν περί slavery και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Κάποιοι άλλοι, ανάμεσα σ' αυτούς κι εγώ, το θεωρούν από απλά ανταισθητικό ως και αποκρουστικό.
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Το θέμα της αισθητικής ήδη συζητήθηκε αλλά μπορείς να καταθέσεις και την δική σου άποψη γιατί το θεωρείς αντιαισθητικό.

    Η φωτιά συμβολίζει την κάθαρση και την αναγέννηση.
     
  6. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Branding

    μόνο κάποιος που έχει ικετέψει γονυπετής για branding μπορεί να καταλάβει τι εννοεί η dora

    το θέμα της αισθητικής είναι υποκειμενικό οπότε καλό θα ήταν να το αφήσουμε εκτός συζήτησης

    η υγεία είναι εκ των ων ουκ άνευ, οπότε θεωρώ Αυτός που το εφαρμόζει έχει τις απαραίτητες γνώσεις για κάτι τέτοιο

    επί του προκειμένου, θα ήταν τιμή μου να είμαι branded
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εναλλακτικα εχω να σας προτεινω το σουγαδιασμα.
    Αφηνει κι'αυτο σημαδι,ποναει λιγοτερο,(γλυκα πονουσε το μαχαιρι, κλπ) και ειναι περισσοτερο ασφαλες ,αρκει να μην πατε να κοψετε καμμια καρωτιδα..Λειπει βεβαια η φωτια και ο συμβολισμος της αλλα και το αιμα ολο και κατι θα συμβολιζει ,υπαρχουν δεσμοι αιματος,δεν υπαρχουν;
     
  8. Dante

    Dante Regular Member

    Dora, μου συγκρίνεις έγκαυμα τρίτου βαθμού με piercing? Εδώ οφείλω να επισημάνω πως ο πόνος του nipple piercing στις γυναίκες είναι μηδαμινός, λόγω του λιπώδους ιστού (περισσότερο με πόνεσε το πάνω μέρος του αυτιού). Και ας μη μιλάμε για aftercare... Έναν patch αδιάβροχο για 2-3 εβδομάδες, και άντε λίγο αιματάκι για το ίδιο διάστημα. Συγκρίνεται αυτό με το τυπάκι που σε μια συναυλία του έσπρωξαν λίγο το μπράτσο, και του έμεινε το μισό δέρμα στάμπα στο μανίκι κι αυτός στάμπα στο πάτωμα από το σοκ?

    Στην τελική δική σου η αισθητική, δικό σου το δέρμα. Απλά νομίζω πως βασίζεσαι εν μέρη σε ανακρίβειες. Εγώ ότι είχα να πω το είπα, μακάρι να το κάνεις, να πάει super και να μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας.
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ο πόνος του nipple piercing είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτόν του αυτιού ή της μύτης, από δική μου εμπειρία, και από ότι έχω δει, ως αυτόπτης μάρτυρας, και από τον πόνο του piercing στον αφαλό. Οι θηλές είναι τίγκα στις νευρικές απολήξεις (οι δικές μου τουλάχιστον), και το τρύπημά τους, είναι πολύ πιο επώδυνο από το τρύπημα των μουνόχειλων, από ότι έχω συζητήσει με γυναίκες που το έχουν κάνει.

    Δεν κάνει να φοράμε κανενός είδους patch, πόσο μάλλον αδιάβροχο, γιατί αυτό δεν θα επέτρεπε την γρήγορη ανάρρωση του ιστού. Το piercing πρέπει να είναι ελεύθερο να "αναπνέει" για να κλείσει πιο γρήγορα, όπως οι περισσότερες πληγές, από ότι ξέρω, πλην της αφαίρεσης δέρματος (την οποία έχω υποστεί στο μέτωπο, μετά από τροχαίο).

    Όσον αφορά το after care του nipple piercing, είμαι στον τρίτο μήνα και ακόμη βγάζει άσπρα ζουμιά τα οποία ξεραίνονται και πρέπει να καθαρίζω με ζεστό νερό για να μην πιάσουν κρούστα και κολλήσει το κρικάκι. Η δε αλλαγή του κρίκου από ειδικό, διήρκεσε μισή ώρα και ήταν εξαιρετικά επώδυνη, είχαμε ιδρώσει και οι δύο. Δήλωσα ότι με αυτά θα με θάψουν, δεν πρόκειται να το υποστώ ξανά αυτό. 

    Δεν ξέρω από πού αντλείς τις πληροφορίες σου, ενδέχεται όμως ο καθένας να αναρρώνει διαφορετικά από τέτοιου είδους κακώσεις ή να έχει διαφορετική αντιμετώπιση του πόνου ή ακόμη και διαφορετικά σημεία του σώματος που να είναι πιο ευαίσθητα από άλλα. Δεν ξέρω επίσης αν ο μακροχρόνιος θηλασμός μπορεί να έχει επίπτωση στην ευαισθησία του στήθους. Θήλασα επί 21 μήνες συνολικά, τα τρία μου παιδιά. Ίσως αυτό να έχει κάποια σχέση, δεν ξέρω όμως με σιγουριά.

    Θα ήθελα να πω επίσης ότι τα poll μπαίνουν για να δούμε τις απόψεις των άλλων μελών του φόρουμ σχετικά με ένα ερώτημα που μας απασχολεί κατά κάποιο τρόπο. Αυτό δεν αποτελεί δέσμευση ή δήλωση ότι ο θέτων το poll πρόκειται να κάνει κάτι συγκεκριμένο ή ότι πριν το κάνει θέλει να πάρει την βοήθεια του κοινού. Αν ήθελα να πω σε κάποιον ότι πρόκειται να κάνω branding, θα το έλεγα στους φίλους μου και θα τελείωνε εκεί η ιστορία. Αν το κάνω ποτέ, σίγουρα θα χαρώ να μοιραστώ την εμπειρία μου με όποιον ενδιαφέρεται γι αυτήν, ιδίως όταν γνωρίζω ότι το ενδιαφέρον του είναι είτε αντικειμενικό είτε καλοπροαίρετο και όχι ορμώμενο με διάθεση να με κατακρίνει ή να με περιφρονήσει για τις επιλογές μου. Θεωρώ ότι τα μέλη του φόρουμ είναι στο σύνολό τους καλοπροαίρετα και μου φέρονται όμορφα σε γενικές γραμμές, ακόμη και όταν είμαι κάπως αιρετική ή ακραία. Το εκτιμώ πολύ αυτό και είναι ένας από τους λόγους που συνεχίζω να βρίσκομαι εδώ και να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου μαζί τους, προσπαθώντας να κρατώ κάποιες ισορροπίες και να μην θίγω τις ευαισθησίες των άλλων.

    Δεν κατάλαβα τί έπαθε αυτός στην συναυλία.
     
  10. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Γιατι να μην υπαρχει η αντριστροφη ερωτηση για τους Κυριαρχους?Θα δεχοταν ενας Κυριαρχος να σημαδεψει μια υποτακτικη εφοσον αυτη του το ζηταγε?
    Πιστευω θα ειχε πολυ περισσοτερο ενδιαφερον απο τα μαθουμε τα ορια του υποτακτικου
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Έχω μία ακόμη καλύτερη ερώτηση. Γνωρίζω ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να ζητάει ο Μάστερ από την υποτακτική πράγματα που δεν μπορεί να κάνει ο ίδιος. Αν ας πούμε της ζητάει να κόψει το κάπνισμα ενώ ο ίδιος δεν μπορεί, ή να αδυνατίσει αυτή όταν ο ίδιος είναι ντόφαλος, χέσε μέσα.

    Θα δεχόταν λοιπόν να σημαδέψει τον εαυτό του με branding, εφόσον ο ίδιος το ζητάει από την υποτακτική (αν και για να πω την αλήθεια, μάλλον η υποτακτική θα το ζητούσε από τον Κυρίαρχο, επίμονα κιόλας, σύμφωνα με την δική μου κοσμοθεωρία) , κάπως όπως έγινε στην Ιστορία της Ο; Ή θα του χαλούσε τον συμβολισμό; (Εμένα μια χαρά μου φαίνεται ο συμβολισμός).
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Branding

    Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.