Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Breaking a slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 10 Μαϊου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σκιά…

    Αν κάποιος συνειδητά συνεχίζει να κλειδώνεται από φόβο αντί να αφήνεται , τότε δεν έχει συνειδητά και υποσυνείδητα πεισθεί ακόμα στο να υποταχθεί . Δεν έχει κερδίσει ο επίδοξος κυρίαρχος ολοκληρωτικά την εμπιστοσύνη του.

    Ή δεν είναι και το ζητούμενο του αυτό. Εκτός… Αν για κάποιον περίεργο λόγο πιστεύει ότι θα πρέπει συνεχώς να ορθώνει αντιστάσεις για να μην και τυχόν κάνει αυτόν που τον περιτριγυρίζει να πλήττει… Οπότε πάλι μπορεί να φοβάται να αφεθεί.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κι αν το κλείδωμα δεν είναι συνειδητό?
    Κι αν κάθε κύτταρο ποθεί να υποταχθεί και να παραδοθεί απόλυτα και για μια περίοδο κάτι βγαίνει από μέσα που μοιάζει με αντίδραση, τότε?

    Πόσο μπορεί να είναι κάποιος τόσο απόλυτα βέβαιος για το τι σπόροι πιθανόν να είναι εκεί περιμένοντας μια καταιγίδα για να βλαστήσουν και αν αυτά τα χόρτα άσχετα και άσκημα για τον κήπο βγουν στο φως άσχετα με το αν ήξερε καν κανεις πως υπάρχουν ΚΑΙ τέτοιοι σπόροι στο υπέδαφος?

    Υπάρχει κάτι που σε κάνει τόσο σίγουρο πως το κλείδωμα οφείλεται πάντα σε μη εμποστοσύνη προς Τον Κυρίαρχο και μη επιθυμία υποταγής?

    Και σε ποιό ακριβώς σημείο όλα γίνονται τόσο απόλυτα ασπρόμαυρα?
    Ή μιλάμε για ευσεβείς πόθους και τι θεωρούμε "πολιτικά ορθό"?
    Ή μήπως συζητάμε για το ιδεατό?

    Και πότε κάποιος θεωρείται πως έχει αγγίξει αυτό το ιδεατό?
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Όταν φοβάσαι , δεν έχεις εμπιστοσύνη στον άλλο ότι θα σε προστατεύσει , τώρα , αύριο , για πάντα. Όταν κάθε κύτταρο του κορμιού σου νιώθει την προστατευτική παρουσία , σε κάθε στιγμή που ζεις και ταυτόχρονα θέλεις πραγματικά και ολοκληρωτικά να είσαι η σκλάβα του , όχι γιατί σε αναγκάζει , αλλά γιατί το αποζητά το είναι σου , τότε πραγματικά και σε όλα τα επίπεδα παραδίνεσαι.

    Ασπρόμαυρες είναι μόνο οι άκρες. Της απόλυτης παράδοσης και της απόλυτης άρνησης. Σχεδόν το 100% , βρίσκεται στο χωρίο ανάμεσα τους. Δεν είναι υποτιμητικό , να βρίσκεσαι σε αυτό το χωρίο , αλλά είναι πλάνη να θεωρείς ότι είσαι στο άκρο , ενώ δεν είσαι…

    Αν η άκρη είναι ιδεατή ; Μπορεί , δεν γνωρίζω και δεν την αναζητώ ως σύντροφο.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν μιλώ για φόβο, δεν είναι όλα τόσο επίπεδα νομίζω και δεν προκαλούνται όλες οι αντιδράσεις από φόβο.

    Η προστατευτική παρουσία δεν είναι πάντα συνώνυμη με την Θεΐκή με όλες τις έννοιες που οι πιστοί προσδίδουν σ΄ αυτή. Μιλάμε για ανθρώπους και οι άνθρωποι έχουν ψεγάδια και ελαττώματα και απωθημένα και βιώματα τραυματικά και ακόμη και ο καλύτερος των ειδικών δεν θα μπορούσε πλήρως να ανακαλύψει γιατί κάποιος συμπεριφέρεται έτσι κι όχι αλλιώς. Όση αυτογνωσία κι αν έχεις μπορείς να πεις ποτέ πως ανακάλυψες για τον εαυτό σου τα πάντα και ελέγχεις κάθε αντίδραση ακόμη και την πιο ακατανόητη? Αν δεν είναι δυνατό να είσαι τόσο απόλυτος για τον ίδιο σου τον εαυτό, που στην τελική μαζί του ήσουν συνεχώς όσο αυτά όλα μαζεύονταν, πως μπορείς τόσο ανάλαφρα να θεωρείς πως είσαι ικανός να το κάνεις σε μια άλλη ύπαρξη την οποία γνωρίζεις πολύ λιγότερο από τον ίδιο σου τον εαυτό και να είσαι τόσο βέβαιος πως αντιδρά = δεν επιθυμεί να παραδοθεί = δεν έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη της ο Κυρίαρχος και δεν σημαίνει κάτι άλλο?

    Το σπάσιμο, προϋποθέτει αντιδράσεις και αντιστάσεις, είναι ένα καταπληκτικό άρθρο μέσα στο www.bestslavetraining.com πάνω σ΄ αυτό που αρχίσαμε να μεταφράζουμε, πιστεύω πως ξεκαθαρίζει και βοηθά να δούμε μέσα από τις μελέτες στις οποίες βασίζεται πως οι σκλάβες είναι άνθρωποι (έκπληξη!   ) και υπόκεινται στις αντιδράσεις και αντιστάσεις που υπόκειται ο κάθε άνθρωπος, με διαφορετικούς ίσως τρόπους και με διαφορετική ένταση.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Όταν διαγράφεις μία πορεία στην οποία έχεις συνηθίσει και νιώθεις , αν όχι σίγουρη με αυτήν , τουλάχιστον περισσότερο ασφαλής και ξαφνικά αλλάζεις κατεύθυνση, αντιδράς. Γιατί ; Αν όχι από φόβο , για τη νέα που θα ακολουθήσει ; Δεν είναι όλα φόβος , αλλά για τον φόβο ως ανασταλτικό παράγοντα μιλούσα. Και ο φόβος και οι αποχρώσεις του καλύπτει πολύ περισσότερο έδαφος , από ό,τι δείχνει.

    Αναρωτιέσαι πως είναι δυνατόν ένας κυρίαρχος να ξέρει για εσένα , όταν ούτε ο πιο ειδικός δεν γνωρίζει για τον εαυτό του. Τότε αν αυτό τεθεί ως κριτήριο παράδοσης , δεν μπορείς να είσαι και ποτέ απολύτως σίγουρη για την ορθότητα οποιασδήποτε βούλησης Του , αφορά για εσένα. Και αν όχι όλες , τουλάχιστον μερικές. Δεν μιλάμε λοιπόν για τυφλή εμπιστοσύνη και άρα ούτε πλήρης παράδοση με αυτό το κριτήριο.

    Το να σπάσεις κάποιον που δεν σου έχει εμπιστοσύνη , πριν σε εμπιστευθεί , δεν αφορά την ηθική εκπαίδευση μίας σκλάβας που το όνειρο της είναι να αφεθεί. Δεν είναι και δύσκολο ,το άναρχο γκρέμισμα είναι πιο απλό , από τακτοποιημένο. Αφορά μία πράξη καθαρά σαδιστική και απολαυστική ίσως , υπό περίπτωση και δεν προϋποθέτει μετά δόμηση. Αν κάποιος πιστεύει ότι διαλύοντας τον άλλο , παρά την θέληση του είναι ασφαλές να χτίσει , η γνώμη μου είναι ότι είναι γελασμένος.

    Και τέλος κανείς δεν είναι Θεός και το ζητούμενο δεν είναι να γονατίσεις σ’ έναν θεό , αλλά σε έναν άνθρωπο , με τις αδυναμίες , τις ασχήμιες του , τα ελαττώματα του. Αυτό βλέπω ως σαδιστικά όμορφο , ακόμα και είναι είσαι πιο ισχυρή από αυτόν. Δεν το κάνεις γιατί σε κατακτά , αλλά γιατί γουστάρεις να το κάνεις και αυτός γουστάρει να το βλέπει. Προφανώς χρειάζεται κάποιος που να μπορεί και να σε διαχειριστεί σε γενικές γραμμές , αλλά δεν χρειάζεσαι στρατηγό. Απλά ένα σαδιστή καραβανά.

    Αυτή είναι η άποψη μου. Αυτός είναι προσδιορισμός μου για την υποταγή μίας σκλάβας. Και για τελευταία φορά το ξανατονίζω. Δεν είναι το ζητούμενο μου.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αν η υπό έχει "απόλυτη" εμπιστοσύνη είναι απαραίτητο το "σπασιμο";

    @lara: το θέμα των ανδιδρασεων vs αντιστάσεων είναι γνωστό μεν αλλά προφανώς όχι ξεκάθαρο δε. Αν υποθέσουμε πως έχει ξεκαθαρίσει μέσα σου τι θα προσδιόριζες ως αιτία του πρώτου και τί ως αιτία του δεύτερου.

    @Ηλίας: Νομίζω πως αναφέρεσαι σε μια ήπια έως και ρομοντική τακτική αποδόμησης των αντιστάσεων της υπό. Το breaking είσαι (by the book at least   ) αρκετά πιο ακραίο και βίαιο. Εχω την αίσθηση πως η προσέγγισή σου βασίζεται περισσότερο στην πειθώ και λιγώτερο στην "brutal" επιβολή της Κυριαρχίας.

    Αναφορικά με τον κήπο μου θυμίζεις έντονα μεν με αρνητικό πρόσημο δε την άποψη του Dream στο περι βελτίωσης νήμα.

    Δεν πρεσβευω πως ο Κυρίαρχος δύναται να μεταλλάξει μια υπο (και βάσει των δικών μου αξιών δεν έχει νόημα να το κάνει), μπορεί όμως να την οδηγήσει να πλησιάσει όσο πιο κοντά μπορεί σ' εκείνο το είδος της τελειότητας που ενδιαφέρει τον ίδιο και βρίσκεται στα όρια μεν αλλά εντός των δυνατοτήτων της δε.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Είναι κάτι που το έχω εφαρμόσει κατ’ επανάληψη και η ψυχολογική ναυτία που φέρνει μέχρι να ορθοποδήσει δε θα έλεγα ότι είναι προιόν ρομαντισμού. Ή μήπως είναι ;   Μπορεί , δεν το έχω σκεφθεί , υπό αυτό το πρίσμα.

    Ο λόγος που δεν δηλώνω Master είναι γιατί θέλω να επιτρέπω και την ελεύθερη βούληση του άλλου , σε κάποιες περιπτώσεις. Σε μία σκλάβα δε θα επέτρεπα. Αλλά την αντιλαμβάνομαι περισσότερο ως αντικείμενο παρά ώς άνθρωπο , (μία δική μου σκλάβα) και για αυτόν τον λόγο απέχω από αυτή την βούληση. Τώρα όσο αφορά τον κήπο , σου υπόσχομαι να γράψω ένα εκτενέστερο άρθρο σε κάποιο άλλο νήμα , για να με καταλάβεις περισσότερο. Δεν ήμουν σαφής.
     
  8. skia

    skia Contributor

    έχει απόλυτη εμπιστοσύνη και διάθεση να αφεθεί. κάτι μέσα της την εμποδίζει να το κάνει όμως. νιώθει υποταγμένη αλλά κατά διαστήματα την πιάνει πανικός.σκέφτεται ότι κάποιος την ξέρει καλύτερα από ότι η ίδια τον εαυτό της.τη φοβίζει ότι μπορεί να νιώσει προδομένη κάποια στιγμη.ο κυρίαρχος της δείχνει το δρόμο.αν αυτή δε το καταλάβει, αξίζει να ασχοληθεί μαζί της περαιτέρω?
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δηλαδή κατά την άποψη σου μια σκλάβα είναι εξ αρχής παραδομένη, αντιλαμβάνεται και δεν αντιστέκεται ή αντιδρά σε οτιδήποτε και απλά ακολουθεί και εκτελεί κάθε διαταγή και κάθε στέρηση ελευθερίας της?
     
  10. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Από τα τελευταία posts συμπεραίνω πως το Breaking a slave δεν υφίσταται, εφ' όσον όταν μιλάμε για σκλάβα ο όρος απευθύνεται στην ολοκληρωμένη, εκπαιδευμένη, έτοιμη και του κουτιού εκδοχή. Μήπως θα ήταν καλύτερα δηλαδή το topic να αναφέρεται σε Breaking the slave to be?
    Anyway, νομίζω πως είναι γνωστό ή τουλάχιστον κατανοητό πως μια φτασμένη slave σε κάποιες φάσεις της εκπαίδευσης της χρειάστηκε και να σπάσει από άποψη αντιστάσεων και εγωισμού, να γκρεμιστούν και να χτιστούν νοοτροπίες και συνήθειες. Η έκταση του σπασίματος διαφοροποιείται από slave to be σε slave to be, από τομείς της προσωπικότητας της καθώς και από τον επιθυμητό βαθμό της παρέμβασης στην προσωπικότητας της. Σε κάποιες περιπτώσεις και τομείς η παρέμβαση είναι ελάχιστη σε άλλες ριζική.
    Όσο για της ολοκληρωμένες slaves... σε περιπτώσεις (God forbid) που εμφανίσουν αντιστάσεις και αντιδράσεις, γιατί ουδείς τέλειος, δεν νομίζω πως απαιτείται ξανασπάσιμο αλλά ένα φρεσκαρισματάκι υπό μορφή discipline  
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @LordDragona: έχεις δίκιο, όπως ανέφερα η έκφραση έρχεται από εποχές μη συναινετικής δουλείας και για τελείως διαφορετικούς λόγους (η δουλεία όχι η εκφραση), το σωστό στην περίπτωση που εξετάζουμε είναι όντως "breaking a slave to be". Τα ερωτήματα όμως που έθεσα (ιδιαίτερα όσον αφορά τους ηθικούς και τους λογικούς περιορισμύς του θέματος αλλά και το θέμα spirit) παραμένουν.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εγώ πάλι θα διαφωνήσω, μια και για μένα άλλο η σκλάβα και άλλο η υποτακτική ΕΞ ΑΡΧΗΣ.
    Δεν μπορεί η κάθε υποτακτική να γίνει σκλάβα.
    Θεωρώ σκλάβα εκείνη που είναι υλικό σκλάβας είτε αυτό είναι εκπαιδευμένο είτε όχι.
    Απλά στη δεύτερη περίπτωση μιλάμε για εκπαιδευμένη σκλάβα σε αντίθεση με την πρώτη που είναι ανεκπαιδευτη.

    Οπότε εαν μια εκπαιδευμένη σκλάβα σε μια καινούρια απώλεια μιας από τις "ελευθερίες"¨της θα εκφράσει με διαφορετικό τρόπο κάποιες πιθανές αντιδράσεις ή αντιστάσεις που πιθανόν να μοιάζει με το "φρεσκάρισμα" που αναφέρει η sis μου, ενώ μια ανεκπεύδευτη αν και υλικό (natural) σκλάβας θα αντιδράσει διαφορετικά.