Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Breaking a slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 10 Μαϊου 2007.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θεωρώ τον δικό σου συσχετισμό ανάμεσα σε ανόμοια πράγματα αυθαίρετο.

    Έτσι όπως ένα λεξικό και η ιστορία ορίζουν τη σκλαβιά, δεν υπάρχουν σκλάβες δεν μπορεί να γίνει αποδεχτή τουλάχιστο στην πλειοψηφεία του πολιτισμένου κόσμου πως η νόμιμη επιβαλλόμενη ιδιοκτησία άλλου ανθρώπου είναι ηθική κι έτσι την καθιστούν παράνομη.
    Δηλαδή αν κάποιος αύριο αποφασίσει αυθαίρετα και πάρει μια γυναίκα και την κλειδώσει την κάνει αυτό σκλάβα όπως το ορίζουμε στο bdsm?

    Η σκλάβα στο bdsm είτε ανήκει είτε όχι, είτε είναι εκπαιδευμένη είτε ανεκπαίδευτη, αφορά αρχικά την ίδια της την ψυχοσύνθεση, την εσωτερική της κλίση, το κάλεσμα εκείνο που την ωθεί να υποταχθεί και να ανήκει.
    Αν δεν προΰπήρχε αυτή η ανάγκη, αν δεν είχε μια τέτοια ψυχοσύνθεση, θα ήταν απλά άλλη μια γυναίκα ή άλλη μια υποτακτική και δεν θεωρώ πως μπορείς να μετατρέψεις οποιαδήποτε γυναίκα ή οποιαδήποτε υποτακτική σε σκλάβα.

    Που σημαίνει πως για να εκπαιδεύσεις, να σπάσεις μια σκλάβα πρέπει να έχει εκείνα τα χαρακτηριστικά- να αποτελείται από εκείνο το υλικό, από το οποίο να μπορεί Ο Αφέντης αξιοποιώντας τα να την βελτιώσει στο βαθμό που Εκείνος Επιθυμεί (κι εκείνη έχει τις δυνατότητες).

    Η υποτακτική με ψυχοσύνθεση σκλάβας πρέπει να έχει εκείνα τα χαρακτηριστικά που να μπορούν με την κατάλληλη εκπαίδευση να την μετατρέψουν σε εκπαιδευμένη σκλάβα.
    Οπότε όταν μιλάμε για εν δυνάμει εκπαιδευμένη σκλάβα αυτό σημαίνει πως η σκλάβα σαν υλικό, σαν ψυχοσύνθεση -ΠΡΟΫΠΑΡΧΕΙ.

    Ορθά αντιλαμβάνομαι πως δεν αποδέχεσαι ούτε τον όρο εκπαίδευση σκλάβας μια και κατά την άποψη σου σκλάβα είναι ένα ετοιμοπαράδοτο προϊόν του κουτιού?
     
  2. Απάντηση: Breaking a slave

    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ΚύριεJp για το πόσο μπορεί να ισχύει αυτό πρακτικά. Έχω την αίσθηση όμως πως κάπως έτσι είναι. Δεν μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα ως προς το παράδειγμα που θέτει με το mp3 στο δωμάτιο με τη φωνή του Κ. Θεωρώ ότι αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα που μπορεί να πιάσει μπορεί και όχι. Περισσότερο πιστεύω ότι είναι μια διαδικασία ψυχολογική που πρυποθέτει να γνωρίζει ο Κ πολύ καλά το υ του. Τους φόβους του και τις αδυναμίες του, τα "θέλω" του, τις τάσεις του ακόμη και τις σκέψεις του.Έτσι ώστε να επιτευχθεί το "σπάσιμο". Η όλη η διαδικασία μου φαντάζει ανατριχιαστική, δύσκολη και τρομοκρατική και το αποτέλεσμα αυτής;;;
     
  3. Απάντηση: Re: Breaking a slave

    Δεν μπορεί Κύριε Jp το "αφήνομαι" να αποτελεί ταυτόχρονα και σπάσιμο της σκλάβας με έναν πιο φυσικό τρόπο;

    Aπόλυτη εμπιστοσύνη δεν συνεπάγεται και ολοκληρωτική έλλειψη της ψευδαίσθησης διατήρησης κάποιου βαθμού ελέγχου;
    Αυτό δεν σημαίνει πως έχει επιτευχθεί το σπάσιμο με τον φυσικό τρόπο που αναφέρω παραπάνω;
    Παρόλα αυτά πόσες πιθανότητες υπάρχουν να συμβεί έτσι;

    Aλήθεια Κύριε Jp, το σπάσιμο στο οποίο αναφέρεστε βοηθάει σε αυτό το πλησίασμα των δυνατοτήτων της ή μήπως τελικά βοηθάει στη μετάλλαξη;

    @all
    Αλήθεια ποιοι θεωρούνται ως σημαντικοί ή και απαραίτητοι λόγοι για το "breaking" της slave;
     
  4. nightingale

    nightingale Regular Member

    Απάντηση: Re: Breaking a slave

    Θα ηθελες να εκφρασεις ποιους λογους θεωρεις εσυ σημαντικους, ωστε να αντιληφθουμε πληρως την ερωτηση σου?
     
  5. Απάντηση: Re: Breaking a slave

    Δυστηχώς δεν θα μπορέσω στην παρούσα φάση να απαντήσω.
    Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία αυτή για κάτι που αφορά κατά κύριο λόγο τα Κ μέλη της σχέσης.
    Το πολύ πολύ να μπερδευτώ ακόμη περισσότερο.  
    Για αυτό και ρωτάω άλλωστε.  
     
  6. nightingale

    nightingale Regular Member

    Απάντηση: Breaking a slave

    Θα ηταν ομως καλο να ακουγαμε και την αποψη των υποτακτικων πανω σε αυτο το θεμα...
    Κατα τη γνωμη μου, ο κυριοτερος λογος για να ‘σπασεις’ μια γυναικα ωστε να την κανεις σκλαβα Σου, ειναι το γεγονος οτι το θελει. Και επειδη το θελεις και εσυ και μπορεις να της το χαρισεις, το κανεις. Και γιατι να θελει μια γυναικα κατι τετοιο? Μα φυσικα επειδη πιστευει με ολο της το ειναι πως ετσι θα νιωσει ολοκληρωμενη και ευτυχισμενη. Επειδη το γεγονος πως ειναι υποτακτικης φυσεως δε την κανει αυτοματα προθυμη να εκτελεσει ολες σου τις εντολες, ακομη και αν το θελει πολυ. Αρα η εκπαιδευση ειναι απαραιτητη ωστε να αποβαλει τις οποιες αμυνες αντιστασης που ειναι λογικο να προβαλει, ωστε να αφεθει πληρως στον Κυριαρχο της και να αισθανθει ελευθερη και ολοκληρωμενη μεσα απο την πληρη υποταγη της. Αλλιως θα παιδευεται μια ζωη και θα ‘αυτοτιμωρειται’ επειδη θα θεωρει τον εαυτο της αχρηστο που δε καταφερνει με τιποτα να αφεθει στα χερια του και να τον ικανοποιησει.
     
  7. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: Breaking a slave

    Αυτές οι άμυνες αντίστασης που αναφέρεις, μήπως είναι ένδειξη οτι δεν είναι συνειδητοποιημένη κατά βάθος? Αν πίστευε με όλο της το είναι πως ετσι θα είναι ευτυχισμένη, τι ακριβώς θα την σταματούσε? Ο φόβος?
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Armida: η συνήθεια και η ευκολία επηρεασμού της από το περιβάλλον, η απουσία γνώσης και εξοικείωσης, η μη ταύτιση του φαντασιακού με το πραγματικό και πολλά άλλα.

    Η πλήρης υποταγή, ας μη γελιόμαστε, δεν προκύπτει βάσει συνειδητότητας και μόνο, προκύπτει βάσει της αποδοχής παντού και πάντα ότι "δεν γίνεται αλλιώς".

    Talking is always different than walking.
     
  9. nightingale

    nightingale Regular Member

    Απάντηση: Breaking a slave

    Συμφωνω με τον Κυριο MasterJp και θελω να προσθεσω πως οι 'αμυνες αντιστασης' ισως ειναι λογικο επακολουθο προηγουμενων αρνητικων βιωματων. Ειναι ενα ειδος 'αυτοπροστασιας' της υποτακτικης μπροστα στον ενδεχομενο 'κινδυνο'. Μολις αποκτησει πληρη εμπιστοσυνη στον Κυριο της και απαλλαχθει απο οποιεσδηποτε 'κοινωνικες συμβασεις' πηγαινουν κοντρα στη φυση της, τοτε θα καταφερει, με τη βοηθεια και την υποστηριξη του Κυριου της, να παψει να αντιστεκεται και να αφεθει ολοκληρωτικα στα χερια Του.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Breaking a slave

    Άμυνες κι αντιστάσεις μπορούν ενίοτε να γεννηθούν και στην πιο συνειδητοποιημένη σκλάβα, όταν απειληθεί (πραγματικά ή φαντασιακά) κατι σημαντικό για την ίδια, αρκετές φορές δε, αφορά ασυνείδητο και όχι συνειδητό.
    Μια διαφορά που προσωπικά βλέπω είναι πως όταν πλέον περάσει η σκλάβα στο στάδιο της Υποταγής, δεν δρα βαση των αντιδράσεων και αντιστάσεων αλλά τις "δίνει" στον Κύριο της, για να τις διαχειριστεί ο Ίδιος -αν χρειαστεί καν η όποια διαχείριση- μια και συνήθως για μένα τουλάχιστο είναι αρκετό να πω, πως ένιωσα αυτό και από μόνη μου κατανοώ πως είναι παράλογο, απλά ενημερώνω πως το αισθάνθηκα...

    Φόβο δε, βιώνω πολύ συχνά για διάφορα θέματα, απλά ο φόβος όχι μόνο δεν λειτουργεί ανασταλτικά, αντίθετα λειτουργεί διεγερτικά γιατί γνωρίζω πως δεν έχω επιλογή παρά να τον ξεπεράσω. Και κάθε ξεπέρασμα είτε φόβου είτε ορίου είναι απολαυστικό  
     
  11. Απάντηση: Breaking a slave

    Αποδεκτό από ποιους; Αισθάνομαι πως είναι αναγκαίο αυτό το σπάσιμο..
    Κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο.. δεν ξέρω ως που.
    Είναι στιγμές που αυτή η επιθυμία γίνεται καθημερινότητα, γίνεται ανάγκη, με θρέφει.
    Δε ξέρω αν μου αρέσει πάντα. Ενιοτε με τρομάζει μα η επιθυμια-σκέψη-ανάγκη βρίσκεται εκεί.. σιγοκαίει μαρτυρικά..

    Κατόπιν αδείας Του Κυρίου μου..
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Breaking a slave

    Ειναι απαραιτητο και λειτουργικο