Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bullying και BDSM-Εκλεκτικές συγγένειες ή όχι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 10 Ιουλίου 2018.

  1. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    ναι πιστευω πως πολλους τους ωθει στο bdsm γιατι θεωρουν πως θα βρουν προσοδοφορο εδαφος(γιατι κακα τα ψεματα το αθλημα δεν εχει μονο κακους Κυριαρχους αλλα και ασχετες/ους υπο)
    το θεμα ειναι πως αν ασχοληθεις με το αντικειμενο ψαχνοντας ανασφαλης ανθρωπους για να καλυψεις τις δικες σου ανασφαλειες καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα εκτεθεις
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    δεν κατανοώ ακριβώς τι εννοείτε οτι το βδσμ ειναι αποτέλεσμα. ωστόσο μπορώ να διακρίνω μιά κάπως ξεκάθαρη λειτουργία: υπάρχουν παιδάκια, ποικίλων ηλικιών, που, για ποικίλους λόγους, και ποικίλες πιθανές αιτίες, πάντα θέλουν να μην παίρνουν καμμιά ευθύνη για τίποτε, και να εφευρίσκουν αιτίες που να αναθέτουν σε τρίτους την ευθύνη των δικών τους επιλογών, διά της βολικότατης θυματοποίησης. ήπια πολύ γιατί με πίεσαν, με ρώτησαν τι θα πάρω.
    γιά να εκλάβω ως επίθεση και να νοιώσω αδύναμος (ευάλωτος) στην «κατηγορία» οτι είμαι αριστερόχειρας, χρειάζεται από πριν να έχω ονομάσει αναπηρία το χαρακτηριστικό μου. χρειάζεται να με φανταστώ ευάλωτο. και να απαιτώ κολακείες. αλλιώς, απλά αντιμετωπίζω, εύκολα και χαρούμενα, ή πιο δύσκολα.  
     
    Last edited: 16 Ιουλίου 2018
  3. RAIN

    RAIN nefelibata

    .... @tithon

    Είναι 100% σίγουρο ότι αυτή η ξεκάθαρη λειτουργία που αναφέρετε, η θυματοποιηση υφισταται και είναι συμπεριφορά αξία συζήτησης.

    Δεν μπορώ να καταλάβω τη συσχέτιση με τα θύματα bulling.
     
  4. rea..

    rea.. Contributor

    Υπάρχει και μια κατηγορία ανθρώπων που ήταν θύματα τραμπουκισμού και τελικά με την πάροδο του χρόνου κατάφεραν να το διαχειριστούν έτσι ώστε οι επιλογές στην ζωή τους να μην καθορίζονται από αυτό το τραυματικό γεγονός.
    Και κάπως έτσι διαχωρίζεται το θύμα από την θυματοποίηση.
     
    Last edited: 17 Ιουλίου 2018
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Βρίσκω αυτήν την τοποθέτηση αρκετά επιδερμική.
    Θυματοποίηση είναι όταν ένα άτομο επιζητά να βρίσκεται σε ευάλωτη θέση ώστε να του χαρίζονται ορισμένα προνόμια δίχως βάσανο.
    Η ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου είναι εντελώς προσωπικό γνώρισμα κι έχεις πολλές μεταβλητές. Στο ίδιο τραυματικό γεγονός δε θα αντιδράσουν με τον ίδιο τρόπο τα θύματα. Γι'αυτό και όσα μένουν πιο πίσω στην διαχείριση του άσχημου συμβάντος, δε θα πρέπει να αισθάνονται ενοχές αλλά να αναζητήσουν βοήθεια και να το πάνε σταδιακά και όσο αργά τους βοηθά προκειμένου να ανακάμψουν.
    Όπως και να 'χει, ο κόπανος που προκαλεί το τραυματικό γεγονός πρέπει να είναι δακτυλοδεικτούμενος.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    ώστε να διεκδικεί προνόμια, δικαιωματικά, ανεξάρτητα απ το αν του χαρίζονται εν τέλει. άυλα και υλικά.

    κάθε κόπανος έχει ευθύνη για τις πράξεις του και μόνον. δεν έχει για το πώς θα εκλάβει μιά πράξη ή μιά παράλειψη ένα τσόκαρο.
    το δίκαιο της δακτυλοδειξίας το ξεπερνάμε σιγά σιγά. ήταν τραμπούκικο. επιστρέφει κιόλας, επιλεκτικά.
     
  7. usable_weeny

    usable_weeny owned

    Δηλαδή πάμε στη λογική δε φταίει ο θύτης αλλά το θύμα. Α, πιο θύμα. Το "τσόκαρο".
     
  8. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Φυσικά και έχει ευθύνη ο κόπανος ,γιατί τις περισσότερες φορές ξέρει που ''τον παίρνει '' και με γνώμονα αυτό ενεργεί ..Συνήθως οι κόπανοι είναι θρασύδειλοι ..
     
  9. aqulus

    aqulus Romantic slave

    Εγώ άρχισα να αυτοτιμωρουμαι από τα 15 ...πρώτη φορά δικιμασα δέσιμο στα μπαλάκια μου στα 16 μέσα από αυτό ένιωθα ελεύθερος ...ίσως έχει κάποια σχέση με το bullying δεν ξέρω
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η δαχτυλοδειξία είναι από τις ελαφριές συνέπειες, τα κουραδομαγκόπουλα θα πρέπει να σταθούν στο ύψος των ποινικών συνεπειών και να μην κλαψουρίζουν ωσάν να θέλουν αλλαγή πάνας.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    εξ ίσου επιλεκτικά επανέρχονται τα ιδιώνυμα και οι δίκες προθέσεων. αλλά το δίκαιο της ιδεολογίας είναι θυματοποίηση, δαιμονοποίηση, και τραμπουκισμός.
    κρίνονται πράξεις.
     
  12. RAIN

    RAIN nefelibata

    @tithon
    Δεν το ηξερα αλλα υπαρχει συγκεκριμενος ορος για την εκδοχή σας.
    Συναισθηματικός εκβιασμος και αναφέρεται σε μια μορφή ψυχολογικής χειραγώγησης. Άξιο συζήτησης όπως είπα αλλά δεν νομίζω τελικά.

    Αγαπητή @rea..
    Αυτό που γράφεις διαχωρίζει τους τυχερούς από τους άτυχους. Κάποιοι απλά χάνουν. Δεν τους λιθοβολουμε.

    @Dark_Explorer
    Εμείς από αυτή τη πλευρά, είμαστε συναισθηματικά εμπλεκόμενοι για αυτο και υπερβολικοι.