Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Classic Subs vs Modern Subs

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 22 Μαρτίου 2015.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα πως σε μια D/s σχέση το μεγαλύτερο ρόλο αλλά και λόγο έχει ο Κ που εξουσιάζει και γαλουχεί το υ.
    To υ όμως είναι άμοιρο ευθυνών; Mήπως οι περισσότερες δέχονται να γίνουν υποχείρια λάθος ανθρώπων, για να καλύψουν τα δικά τους εσωτερικά προβλήματα : την ανασφάλεια και την μοναξιά;

    Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα διαπιστώσεις μου, έχω δει πολλά άτομα στο χώρο να ''βαφτίζονται'' υ/σκλάβες λόγω έλλειψης αυτοπεποίθησης και να ψάχνουν τον τέλειο Μaster/Dom για να κρυφτούν πίσω από το παντελόνι του, νομίζοντας πως βρήκαν τον Σωτήρα τους.

    Υπάρχει επίσης, ένα νέο κύμα υ που έχουν εξελιχθεί σε Drama Queens και κλαίγονται πως δεν υπάρχουν πλέον σοβαροί και αληθινοί Κυρίαρχοι. Τι πραγματικά φταίει; Μήπως ουσιαστικά θέλουν να πλάσουν τον Κ κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους; Παράλληλα, πολλές πλασάρουν τον εαυτό τους ως έμπειρες, ενώ δεν έχουν ιδέα για το πως πρέπει να φέρονται μέσα σε μια D/s σχέση και στο BDSM γενικότερα.

    Μήπως τελικά ο μοντερνισμός του BDSM έχει αλλάξει ριζικά και έχει αλλοιώσει δραματικά τα χαρακτηριστικά των subs και παράλληλα έχει δημιουργήσει νέα δεδομένα και πρότυπα;
     
  2. Tα γράφω όλα στο βιβλίο μου "Γέρων Σιμπάριος: Kόμβοι και διδαχές" - Εκδόσεις "Μονή Σιμπαρίου".
     
  3. Γιατί να μην δοκιμάσουμε κάτι πιο POP? - ατάκα από την ταινία ΑΛΠΕΙΣ του Γιώργου Λάνθιμου (2011).
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Αν ο τίτλος του νήμστος δεν ήταν απολύτως άκυρος, θα μπορούσε να ήταν φαιδρός.
    Αν και υποψιάζομαι πως φιλοδοξεί να προβοκάρει. Μόνον  


    *γουελ νταν , @Madeleine Rk  
     
  5. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Εγω ψηφιζω sub με παγωτο. Μιας κ δεν εχω τιποτα αλλο να πω  
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @lexy

    Αν διάβασες το εισαγωγικό σημείωμα, θα καταλάβαινες απόλυτα τον τίτλο του νήματος. Προφανώς, δεν μπήκες στον κόπο να του ρίξεις μια ματιά (μπορεί και δύο). Από εκεί και πέρα, είναι ξεκάθαρο πως αναφέρω ότι πλέον έχουν αλλάξει πολύ τα δεδομένα στο χώρο του BDSΜ, σε σχέση με τα όσα διαδραματιζόντουσαν πριν από μία δεκαετία. Τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ καιρό έχει δημιουργηθεί μία νέα "τάξη πραγμάτων", η οποία έχει τα χαρακτηριστικά που ανέφερα στην αρχική μου τοποθέτηση. Έχεις να προσθέσεις κάτι περί αυτού;
     
  7. seduced mind

    seduced mind Guest

    Έχεις αναρρωτηθεί ποτέ μήπως ότι συμβαίνει σε αυτή τη χώρα, συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο σε αυτή τη χώρα; Ακόμη δε περισσότερο όταν έχουμε να κάνουμε με lifestyle ?
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ασφαλώς. Απλά σ' αυτή τη χώρα ζούμε, γι' αυτή τη χώρα θα μιλάμε. Αλλιώς άμα είναι ας μιλήσουμε για το Τζιμπουτί!
     
  9. seduced mind

    seduced mind Guest

    Kαι γιατί να μην αλλάξουμε εμείς και να γίνουμε καλύτεροι μπορείς να μου εξηγήσεις το γιατί; Γιατί να μην πάρουμε έτοιμες και δοκιμασμένες λύσεις που αποδίδουν αντί να προσπαθούμε ως πονηροί να ανακαλύψουμε τις δικές μας που μας ταλαιπωρούν και μας κατατροπώνουν τη ψυχολογία;
     
  10. lexy

    lexy .ti.va.

    @Madeleine Rk
    Θα είμαι ειλικρινής :έκανα μόνο μία ανάγνωση στο εναρκτήριο πόστ σου, αρκεί νομίζω. Όχι;  
    Δεν θεωρώ πως το εν Ελλάδι BDSM έχει μεταλλαχθεί και διανύει εποχή "νέας τάξης πραγμάτων". Η άποψή μου ήταν και παραμένει πως όσοι κάνουν BDSM χωρίς φιλοδοξίες διδακτορικού και αναγνώρισης ως προς το πολιτικώς ή μη ορθόν του πράγματος, το κάνουν με τον ίδιο τρόπο που το έκαναν 10 χρόνια πριν και θα συνεχίσουν να το κάνουν και στα επόμενα 10 χρόνια, τουλάχιστον.
    Στα λοιπά, περί κλάσικ και μόντερν, εξακολουθώ να πιστεύω πως μόνο ως αστείο μπορώ να το αντιμετωπίσω. Γιατί απλώς δεν πρόκειται για BDSM.
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    @lexy Συνεπώς λοιπόν δεν υπάρχει εξέλιξη. Έτσι δεν είναι; Αν συμβαίνει το θεωρείς ορθό και γιατί συμβαίνει;
     
  12. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Θα γίνει όμως         Και μάλιστα υγιές bdsm , δηλαδή θα τεντώσουμε χωρίς να σπάσουμε, θα κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη, πιο καυλωτική , πιο χαρούμενη , με πολύ ένταση και 0 δράμα         Πιστεύουμε