Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Classic Subs vs Modern Subs

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 22 Μαρτίου 2015.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δε διαφωνώ, απλά η ατμόσφαιρα ''μύριζε'' έντονα ΒDSM, σαφέστατα υπήρχαν Μέγιστοι/ες μετριότητες, αλλά είχαν κάτι να πουν που σου έκανε κλικ να συνεχίσεις υπήρχε η Βάση, στο να γίνεις καλύτερος και να ανέβεις level.
     
  2. whisperer

    whisperer Regular Member

    @Madeleine Rk
    οτι γινεται μοδα,ξεφτιζει,εχει φυσιολογικες φθορες....
    (btw ο τιτλος μου θυμιζει κατι σαν παραδοσιακο σουβλακι vs burger.Το απλο παραδοσιακο σουβλατζιδικο της γειτονιας εξελιχθηκε μεγαλωσε,αλλα παραλληλα μπηκαν στο παιχνιδι και τα καθε ειδους ''γρηγορα φαγητα'' που λογω της ποσοτητας και υπερπροσφορας ριχνουν τη ποιοτητα)
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Και ναι και όχι, η διαφορά είναι ότι ( υπήρχε η ποιότητα των υ ) όταν μπήκα εδώ και έγραφα στα πρώτα μου βήματα, σαν παιδί έτρεχα με φόρα σαν άλογο στον ιππόδρομο, αλλά υπήρξαν κάποιοι που μου κράταγαν τα γκέμια.
    Η όλη ουσία είναι στην δίψα/καύλα.
     
  4. Dapom

    Dapom Contributor

    Αν το BDSMήταν ένα δόγμα τότε δεν θα είχε νόημα ένα τέτοιο ερώτημα που έβαλες.

    Επειδή όμως δεν είναι δόγμα και επειδή σε αυτό μπαίνουν συνέχεια καινούργιοι άνθρωποι με τις δικές τους εμπειρίες, με τη δική τους ηθική και τα δικά τους πιστεύω είναι επόμενο αυτό να διαφέρει από την αρχική του μορφή.

    Αυτό το φαινόμενο το παρατηρείς σε οποιαδήποτε δραστηριότητα του ανθρώπου η οποία είναι ανοιχτή σε όλους.

    Πάρε παράδειγμα τη μουσική…τι ήταν το μπλουζ των μαύρων σκλάβων της Αμερικής και τι είναι τώρα. Αντίστοιχους προβληματισμούς με τους δικούς σου υπάρχουν άπειρα και σε μουσικά φορουμ.

    Δεν σου κάνει η μουσική; Θες να το δεις σε κάποιο άθλημα; Θες να το δεις σε κάποιο χομπι; Σε όποια δραστηριότητα και να το δεις τα ίδια ακριβώς ισχύουν.

    Υπάρχουν οι νοσταλγοί του «πόσο ωραία ήταν τα πράγματα όταν ξεκίνησε» και του «πόσο έχει αλλοιωθεί» και υπάρχουν και οι «νεοι» που δίνουν το δικό τους «χρώμα» σε όποια δραστηριότητα απευθύνονται.

    Άλλες φορές η δραστηριότητα αυτή φτιάχνει με τις όποιες νέες τάσεις ή προσθήκες και άλλες φορές χαλάει.

    Το καλό όμως είναι ότι όποια και αν είναι η δραστηριότητα (εν προκειμένω το BDSM) κανένας μας δεν είναι υποχρεωμένος να ενστερνιστεί κάποιες νέες προσθήκες αν δεν του κάνουν…όμως δεν μπορεί και να τις απαγορεύσει.

    Κατανοώ ότι μερικές τέτοιες προσθήκες μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα σε εσένα (ή σε κάθε εσενα που θέλει να παραμείνει «πιστή» στην αρχική μορφή της δραστηριότητας) αλλά οι επιλογές είναι ή παραμένεις και ζεις με τις προσθήκες και όπως επηρεάζουν την δραστηριότητα σου ή δημιουργείς ένα άλλο κλειστό «ορθόδοξο» clubμε όσους φέρουν την ίδια άποψη με εσένα.

    ΥΓ-1: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων το παραπάνω δεν είναι του στυλ «αν δεν σου αρέσει το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία», άλλωστε κάποιους από τους προβληματισμούς σου τους έχω κι εγω και πιστεύω ότι τα φορουμ ενδείκνυται για την έκφραση προβληματισμών και συζήτηση.

    ΥΓ-2: Θα ήθελα επίσης να δηλώσω ότι δεν είμαι ούτε ο φύλακας των απόκρυφων του BDSM ούτε κάποιος αρχιερέας του Σαδομαζοχισμού για να θεσω τους κανόνες του παιχνιδιου. Βρίσκομαι εδώ απλά για να λέω την άποψη μου και να την εμπλουτίζω με τις απόψεις άλλων.
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πείνασα, το γρήγορο φαγητό σε ''χορταίνει'' λόγω ποσότητας, προτιμώ την ποιότητα, παραμένω ''αχόρταγη''.
     
  6. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf


    δεν συμφωνω με το "θαυμασμο" αλλα συμφωνω οτι παλια οι υ(ποτακτικες) ειχαν μεγαλυτερο ΣΕΒΑΣΜΟ αλλα και ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ του ρολου τους.

    Βλεπω, και συμφωνω με την μανταλενα, οτι τα πραγματα εχουν εκτοχιαστει και οτι επικρατει μια νοοτροπια ταχυφαγειου (οτι αρπαξει ο κ@λος μας) εντεχνα πασπαλισμενο με σαλτα βουδουσουμου.

    Σαβουρογαμια, στην νεοελληνιστικη
     
  7. whisperer

    whisperer Regular Member

    α ολα κι ολα το παραδειγμα με το ταχυφαγειο εγω το ανεφερα  ,οχι ολα τα κρεντιντ στη μαντλεν?
    αντε μη μου χαλας την αισθητικη και σε κανω ιγκνορ   
     
  8. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    ω σορυ ! λογω ταχυτητας  

    Και μια που μιλαμε για ταχυφαγεια και γρηγορα φαγητα, εγω θα δωσω ... τροφη για σκεψεις.

    Κρινετε και κατακρινετε τις συμπεριφορες των "μαστεραδων" σε βαθμο τετοιο, που πλεον δεν διαβαζω τα θεματα, τα προσπερναω : οχι αλλο ενα θεμα με τους μαστερ, τους δηθεν μαστερ, οχι αλλο καρβουνοooo....

    Για πεστε μου λοιπον εσεις, οι πολυγραφεστατες και οι πολυγραφεστατοι σεντοναραδες μου. ΤΙ θα γραφατε, αν σας δηλωνε καποιος -ασε το μαστερ ή το διδακτορικο- ας πουμε, αρσενικο οποιοασδηποτε "σχολης και πτυχειου", βαρια και βαρυγδουπα και σε ελευθερη μεταφραση απο τα νεαντερταλικα :

    " ε ! βγηκε το φεγγαρι ! εχω καβλες ! θελω να γαμησω ! αμα δε γαμησω, δε θα στανιαρω ! "


    Λοιπον ? Σας ακουω/διαβαζω...
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2015
  9. vanilla30

    vanilla30 κι αλλο!!

    Για να ειμαι ειληκρινης δε ξερω πως ηταν τα πραγματα παλια οχι οτι εχω γνωρισει τοσο κοσμο ωστε να ξερω τα τωρινα....
    Ενα ειναι σιγουρο οτι παλια ηταν πιο μικρη αυτη η γειτονια με πολυ πιο ενεργους ανθρωπους που το ζουσαν στο πετσι τους..
    Τωρα ο καθενας το προσαρμοζει στο στυλ του μαλλον και οχι το αντιθετο...δε πιστευω ομως οτι ειναι θεμα μοδας αλλα γουστου..οταν κατι ειναι μοδα διαρκει για λιγο οποτε δε θα επρεπε να ειναι προβληματισμος αυτο,αφου οπως ηρθε θα φυγει!
     
  10. είναι όπως με τις τέχνες. οι νέες γενιές παρατηρούνται λιγότερο στρογγυλές : )
     
  11. Dapom

    Dapom Contributor

    Ρομαντικούλη τον κόβω αφού θέλει φεγγάρι...

    Περα απο την πλάκα...ΟΛΟΙ αυτό θα θέλανε να λένε απλά έχουν ξεχάσει τα νεαντερταλικά και μιλάνε τα πολιτικορθικα.
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ θα τον παρότρυνα πάντως να κάνει ό, τι γουστάρει... 
    Απλά διατηρώ και για τον εαυτό μου το ίδιο δικαίωμα.... 
    Ελπίζω να απάντησα, και μάλιστα, χωρίς σεντόνι....