Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 8 Ιανουαρίου 2006.

  1. Zondag

    Zondag Regular Member

    Re: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

    Aν και δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο φετιχ με τα συμβόλαια και τις τυπικότητες, αγαπητέ Sudden, τείνω να τα θεωρώ πάρα πολύ χρήσιμα σε αυτού του ειδους τις σχέσεις. Αλλά θα πρέπει να προσέξεις ότι μίλησα για "ανανεώσιμο" και όχι "στατικό" συμβολαιο το οποίο υπογράφεται και από τους δύο μετά απο πολύ περίσκεψη και απο τους δύο βέβαια ,αλλά κυρίως απο την πλευρά της σκλάβας. Ανανεώσιμο σημαίνει προσαρμόσιμο στα νέα "όρια" της σκλάβας.

    Υπάρχει ένας αλλά απολυτα ζωτικός λόγος ο οποιός με κανει να ψηφiζω υπέρ και τον έχω αναφέρει ηδη.Με ένα "συμβόλαιο" αποφευγεις τις πολλές συζητήσεις οι οποιές για μένα λειτουργούν τελείως "ξενερωτικά" σε αυτού του τύπου τις σχέσεις. Αποδέχτηκες ότι η Χ πράξη είναι μέσα στα όρια σου (δεν είναι απλά φαντασίωση) και σφράγισες συνειδητά αυτή την αποδοχή με την υπογραφή σου. Από την στιγμή λοιπόν αυτή και μετά απαιτώ κάθε φορά που δίνω τη σχετική εντολή να την εκτελείς χωρίς κανένα δισταγμό και στο δευτερόλεπτο. Ακόμα και στην περίπτωση που η σκλάβα "ανακαλύπτει" ότι υπεγραψε απερίσκεπτα,θα έχει να κάνει όχι μόνο με τον Ιδιοκτήτη της,αλλά και με τον ίδιο της τον εαυτό στον οποίο θα εμφανίζεται τελειως ασυνεπής. Και αυτό θα την πιέσει να ξεπεράσει τις αναστολές και να εκτελέσει την εντολή υπερβαίνοντας ταυτόχρονα και καποιο δικό της "όριο". Βλεπεις την χρησιμότητα;

    Αν ομως όλα βασίζονται στο "ένστικτο" του Μαστερ η υπόθεση αλλάζει. Σε αυτή την περίπτωση υπαρχει μεγαλο ρίσκο ο Κυρίαρχος να έχει υπερεκτιμήσει τις δυνατότητες του να εισερχεται στο μυαλό της σκλάβας και να δώσει μια εντολή η οποία να ξεπερνάει κατά πολύ τις δυνατότητες της. Mη ξεχνάς ότι υπάρχει πολύ πάθος σε αυτές τις σχέσεις και το πάθος οδηγεί σε απερισκεψίες...Τι ακολουθεί? Αρνηση,πικρία,αμφιβολίες, ατελειωτες συζητησεις περί "ψυχολογικών", και τελικά αμφισβήτηση απο την πλευρά της σκλάβας των δυνατοτήτων του Αφέντη της. Το θέμα με τις σκλάβες είναι ότι ούτως ή άλλως υπερεκτιμούν τις δυνατότητες των Κυριάρχων τους. Τους ειδωλοποιούν και τους εξιδανικευούν. Δύο-τριά λάθη και το "είδωλο" πέφτει απο το βάθρο του. Και τότε πάπαλα...

    Καταρχήν κάθε σκλάβα δείχνει το potential της πάνω κάτω απο την αρχή.Υπάρχουν σκλάβες με "προσανατολισμό" προς την υπηρεσία πχ,άλλες προς τα "εγκεφαλικά" παιχνίδiα και το humiliation,και αλλες με προσανατολισμό προς τον σωματικό πόνο,οι καθαρά μαζοχίστριες. Οι περισσότερες είναι μια μιξ κατάσταση βέβαια,αλλά ο βασικός "προσανατολισμός" είναι ξεκάθαρος. Το βρίσκω λοιπόν αρκετά δύσκολο για ένα Dom να ξεγελαστεί και να ασχοληθεί με κατι που δεν του παει. Και σίγουρα το Κυριαρχικό μέρος σε μια τέτοια σχέση εξελίσεται και υπερπηδά όρια επίσης.

    Στο υποθετικό ερώτημα σου λοιπόν. Προσωπικά μου αρέσουν οι σκλάβες με προσωπικότητα,με προσανατολισμό προς την "υπηρεσία" και την "ταπείνωση",με μέσες μαζοχιστικές τασεις. Τι γίνεται τώρα στην περίπτωση που ανακαλύπτω ότι η σκλάβα δείχνει σημάδια "σκληρού μαζοχισμού",(αντί για σπάνκινκ και βίτσα αρχίζει να ζητά μεσαιωνικά βασανιστήρια πχ), τον οποίο εγώ μη έχοντας το potential του " σκληρού σαδιστή" δεν μπορώ να ικανοποιήσω.

    Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν έχουμε ένα λάθος και απο τους δύο,αφού κανείς δεν είδε τι πραγματικά αντιπροσωπευει ο αλλος.Η σωστή κίνηση για μένα είναι συζήτηση και πλήρης αποδεσμευση.Οχι δεν θα την παρέδιδα σε κάποιον άλλον για ένα πολύ απλά λόγο. Αν δεν ήμουνα ικανός να δω ότι αυτή η περίπτωση δεν ήταν η κατάλληλη για μένα, τι μου εγγυαται οτι θα μπορέσω να κρίνω ποιός είναι αυτός ο "άλλος" ο οποίος είναι ο πραγματικά κατάλληλος γιαυτην;
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2007
  2. Zondag

    Zondag Regular Member

    Re: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

    χμμμ...κάτσε να το συζητήσουμε λιγάκι...Αν παραδεχτώ ότι είσαι και η μια και μοναδική μετενσάρκωση του Mέγα Καζανόβα, να κάνουμε τις μπύρες ένα καφάσι;  
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

    @ Zontaq επιτρέψτε μου μια ερώτηση:

    είχατε ποτέ σκλάβα long time . Εννοώ, όχι για ενα δυο σέσσιον αλλα μια μακροχρόνια σχέση D/s ή Μ/s?
    Ρωτώ γιατι με την απαντησή σας θελω να ακολουθήσουν 2 ερωτήσεις κατα την άποψή μου σοβαρές:
    (στην περίπτωση που η απάντησή σας ειναι "ναι")

    1. πως θα περιγράφατε τα συναισθήματά σας για Εκείνη ? (το Ε επίτηδες κεφαλαίο στην ερώτηση)

    2. το θέμα σας , αν εκείνη ειχε προσυπογράψει βιαστικά εναν όρο του συμβολαίου θα ήταν απλά ότι : προβλημά της , ας πρόσεχε τι υπέγραφε??


    η ερώτηση δεν είναι μόνο για σας , απλά πήρα αφορμή απο τα λεγόμενά σας και βέβαια δεν είστε υποχρεωμένος να απαντήσετε σε μια τόσο προσωπική ερώτηση. Ομως είναι σημαντικό για Ό/όλους νομίζω να απαντηθούν έστω και μιλώντας προς υμάς τα δυο ερωτήματα.

    Και μια επόμενη ερώτηση.
    Ξέρω άλλους που είναι υπερ αλλους που είναι κατά του συμβολαίου για διάφορους λόγους
    Πουθενά όμως δεν έχω διαβάσει ή ακούσει ότι το συμβόλαιο είναι μια πράξη καθαρά συμβαιολαιογραφική! Τι εννοώ? Συνήθως αναφέρεται ως ένα ειδος αμοιβαίου όρκου, όπως το collaring άλλωστε, έχει μια συμβολική σημασία, ένωσης και αμοιβαίων όρκων και υποσχέσεων. Είναι ή δεν είναι έτσι?

    Τούτη η ερώτηση σαφώς έρχεται μετά τις 2 πρώτες.

    @Sudden φευγουμε απο το θέμα ναι, αλλα δεν βλέπω να πειράζει ιδιαίτερα. Θεωρώ ότι όλα τα θέματα μεταξύ τους συνδέονται και είναι απολύτως φυσικό.

    Τα όρια δεν μπορούν να ξεπεραστούν ?? Ακόμα και με τον στριφνό τρόπο που παρουσιάζεται πιο πάνω το συμβόλαιο , ο Μάστερ δεν μπορεί να αλλάξει γνωμη στη διάρκεια και να ΜΗ ζητήσει κατι απο τα 'συμφεφωνημένα"? δεν μπορεί να αλλάξει γούστα στην πορεία του χρόνου? ή η σκλάβα το ίδιο???
    και εν πάση περιπτώση μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις ή για αγοράπωλησία ακινήτων??

    και η ερωτηση δεν ειναι δεικτική ούτε έντονη. Απλά θεωρώ ότι δεν γίνεται να μιλάμε για ανθρωπους και σχέσεις , τα οποια είναι και τα δύο μεταβλητότατα στοιχεία και αλλάζουν συνεχώς, όπως μιλάμε για ένα σπιτι ή ενα οικόπεδο που τουλαχιστον εχει μια αντικειμενική αξία καθορισμένη απο την εφορία και συγκεκριμμένες συντεταγμένες και όρια που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.

    Μπορεί να 'ξενερώνουν' οι συζητήσεις, δε λέω αλλά και το να ανατρέχεις σε ενα κομμάτι χαρτί και να λες...κάντο εδώ το γράφει ...ε δεν είναι και τόσο ερεθιστικό μμ??!!
     
     
  4. Zondag

    Zondag Regular Member

    Re: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

    H απάντηση στο Νο 1 ειναι βαθιά Αγάπη για εκείνη (το ε πιο μικρό και απο το μικρό), αγαπητή MPslave.

    στο νο 2 η απάντηση είναι οτι κανεις δεν υποχρεώνει κανέναν σε τίποτα. Αν δεν κατάλαβες, αγαπητή MPslave , το συμβόλαιο δεν είναι μόνο δεσμευση για τη σκλάβα,άλλα και για τον Αφέντη της. Δεν βλέπω τίποτα περισσότερο σε ένα συμβόλαιο απο αυτό που βλεπω σε ένα κολλάρο. Προφανώς αυτές οι "εφευρέσεις" ήρθαν να ικανοποιήσουν κάποιες ανάγκες,και όχι την πλάκα ή το βίτσιο του καθενός.
     
  5. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

       ουφ...ευτυχώς!!

    και γω νόμιζα ότι κανείς δεν θυμόταν πια την αμοιβαία δέσμευση. Οσο για την βαθειά αγάπη... χαίρομαι , χαίρομαι!!!
    διοτι απο τα γραφόμενά σας... εφοβήθην οτι απουσίαζε!!!

    παρενόησα ως φαίνεται! 
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

     
  7. Zondag

    Zondag Regular Member

    Re: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

    Αγαπητέ Sudden, για να είμαι ειλικρινής δεν μπόρεσα να καταλάβω από το μήνυμα σου αν κάποια απο τις θέσεις/ερωτήματα σου απευθύνονται ειδικά σε μένα ή αν πρόκειται απλά για τοποθετήσεις προς γενικότερη συζήτηση.

    Σε κάθε περίπτωση πάντως θα σου πω ότι για μένα δεν έχει νόημα να το αναλύσω περισσότερο,γιατί όσο αναλύεις ένα θέμα,όσο πιο έντονα προσπαθείς να το προσδιορίσεις,τόσο περισσότερο κινδυνευεις αντί να καταλήξεις σε μια πολυπόθητη "αλήθεια",να βρεθείς με ένα καλό δόγμα παραμάσχαλα. Και τα δόγματα έχουν μια πολύ κακή ιδιότητα. Καταπιέζουν αφόρητα αυτούς που η φύση τους δεν ταιριάζει με αυτά.

    Συζητούσα με μια κοπέλα υποτακτικής ψυχολογίας χθες η οποία μου είπε οτι όχι μόνο είναι κατα των συμβολαίων, αλλά δεν επιθυμεί καν τη χρήση κάποιας safeword μιας και αυτό που την ενδιαφέρει είναι να βιώνει καθε στιγμή την αίσθησης της απολυτης παράδοσης,της απολυτης εμπιστοσύνης στον Αφέντη της. Συμφωνα με τα λόγια της η χρήση συμβολαίου αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα σε αυτό που η ίδια επιθυμεί απο τον Αφέντη της,να διαβάζει το μυαλό της,και να κυριαρχει πάνω σε αυτό με έναν απολυτο τρόπο. Στην παρατήρηση μου ότι ένα συμβόλαιο περιορίζει τις συνέπειες μιας λάθους επιλογής, ή απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχουν λάθη στη ζωή,αλλά μόνο μαθήματα.

    Είναι φανερό ότι η άποψη που εξέφρασα εκπροσωπεί κάτα κάποιο τρόπο ανθρώπους με μια ορθολογική αντιμετώπιση των πραγμάτων,αλλά βεβαίως υπάρχει πάντα και η άποψη όσων καθοδηγούνται από το ένστικτο και το συναίσθημα. Και επειδή κανείς δεν είναι απόλυτα το ένα ή το άλλο,πρέπει να πω ότι αυτή η άποψη tης κοπέλας άγγιξε σε μεγάλο βάθος το συναισθηματικό κομμάτι του εαυτού μου.

    Θα έλεγα λοιπόν ότι η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα είναι: Εξαρτάται, εξαρτάται από τον άνθρωπο,απο το είδος της σχέσης,απο άλλα πράγματα ίσως,αλλά πάντα εξαρτάται. Αυτή είναι η απάντηση που δίνω όταν κάνω κάποια ερώτηση στον εαυτό μου. Τελικά πιστευω ότι τις καλυτερες απαντήσεις τις δίνει η ίδια η ζωή...
     
  8. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Consensual Trading of Slaves (Εθελούσιο "παζάρι" σκλάβων..)

    Σαφώς και το περιεχόμενο του μηνύματός μου όπως και κάθε μηνύματός μου αφορά κατά κύριο λόγο στην έκφραση σκέψεων με σκοπό να τεθούν αυτές προς συζήτηση.Άλλωστε γι' αυτό είμαι και στο φόρουμ.
    Το γεγονός ότι έλαβα σαν σημείο αναφοράς τα δικά σου ποστ αφορά στο ότι αυτά εκφράζουν κατ' εμέ από τις πλέον εμπεριστατωμένες απόψεις αγαπητέ Zontag που δημοσιεύτηκαν σε αυτό το νήμα , κι ως εκ τούτου τα θεωρώ μία πολύ καλή λαβή για συζήτηση.Ως εκ τούτου οι ερωτήσεις και οι σκέψεις αφορούν τους πάντες και δεν στρέφονται αποκλειστικά προς εσένα αγαπητέ.

    Τώρα δεν έχεις άδικο ότι η υπερανάλυση αρχίζει να έχει ανασταλτικό χαρακτήρα από ένα σημείο και μετά.Αλλά όπως καταλαβαίνεις και αυτό το σημείο αποτελεί αντικείμενο υποκειμενικών διαβαθμίσεων , οπότε δεν καταλήγουμε πουθενά πάλι.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ πολύ με το τελευταίο σου ποστ.Ιδιαίτερα με την τελευταία παράγραφο την οποία άλλωστε υπογράμμισα.

    Για να επιστρέψουμς όμως στο κυρίως θέμα από το οποίο ενδεχομένως αν όχι σαφώς αποκλίναμε :