Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

crossdressers vs sex change

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος paroinia, στις 17 Δεκεμβρίου 2005.

  1. paroinia

    paroinia Regular Member

    διάβαζα σήμερα σε ένα αγγλικό περιοδικό για μια νεαρή κοπέλα 25 χρονών, η οποία ήξερε από μικρή ότι ο μπαμπάς της ήταν cross dresser αλλά τώρα της ανακοίνωσε πως προτίθεται να κάνει αλλαγή φύλου και δεν τοείχε πάρει καλά. πριν κανένα δίμηνο είχα δει ένα ντοκιμαντέρ με κεντρική ηρωίδα μια μικρούλα 8-10 χρονών, της οποίας ο μπαμπάς πριν από 2 χρόνια και εκείνος προερχόμενος από crossdressing background έκανε αλλαγή φύλου και συζεί μάλιστα με μια άλλη γυναίκα που ήταν επίσης άντρας στο παρελθόν. αν και οι 2 περιπτώσεις έβλεπαν τα πράγματα από την οπτική γωνία του παιδιού (να αναφέρω ότι το μικρό κοριτσάκι είναι ευτυχισμένο με την όλη κατάσταση, αλλά την κοροιδεύουν πολύ στο σχολείο) μου γέννησε ένα ερώτημα η όλη ιστορία. όλοι οι crossdressers θέλουν σε κάποια φάση της ζωής οτυς να αλλάξουν φύλο στην πραγματικότητα ή οι πλήστοι είναι ευχαριστημένοι παριστάνοντας το άλλο φύλο?
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Συμβαίνουν αυτά στην Αγγλία. Τα βρίσκουμε συχνά σε Αγγλικά περιοδικά στις στήλες "ιστορίες βγαλμένες από τη ζωή".

    Οσες νεαρές βανίλλα κυκλοφορούν στη γηραιά Αλβιόνα, ας μου επιτρέψουν να μοιραστώ μαζί τους μία μικρή πληροφορία.

    Αν τυχόν γνωρίζουν κάποιον Άγγλο που να έχει μία κάποια (στοιχειώδη) εμφάνιση, που να μην είναι καθ έξην μικροαστός, που έχει ξεπεράσει το Αγγλικό εκπαιδευτικό σύστημα χωρίς να έχει γίνει ομοφυλόφιλος κάποιας μορφής, ούτε παθιασμένος φετιχιστής κάποιου είδους, ΑΝ λοιπόν ισχύουν όλα αυτά...

    ...τότε να βγάλουν ρίζες δίπλα του, να μην τον αφήνουν μόνο του λεπτό, ούτε για τουαλέτα, να κάνουν τα πάντα για να τον έχουν for ever and ever. Οι πιθανότητες είναι ότι θα είναι σχεδόν ο κύριος τέλειος.

    Ότι απερίγραπτο χόμπυ και να έχει  
     
  3. paroinia

    paroinia Regular Member

    εγώ πάντως, μόνο μεθυσμένους γνώρισα μέχρι τώρα!
     
  4. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    paroinia, το θεμα ειναι αρκετα περιπλοκο. Κατηγοριες οπως cross-dresser (CD), transvestite (TV), transsexual (TS) κλπ στην σημερινη μορφη του gender theory εμπιπτουνε στην κατηγορια transgender (TG)-oρος που αναφερεται σε οποιαδηποτε περιπλεγμενη σχεση μεταξυ βιολογικου φυλου και ταυτοτητας φυλου η επιλογης εξωτερικης εμφανισης. Οι ΤV ειναι αντρες που δεν εχουνε απαραιτητα δυσφορια φυλου και φορανε ρουχα γυναικεια για ερωτικους λογους. Οι CD συνηθως εχουνε καποια στοιχεια δυσφοριας φυλου αλλα οχι σε βαθμο που να επιθυμουνε μη αναστρεψιμες αλλαγες στο παρουσιαστικο τους. Ομως καποιο ατομο που δεν ειχε αποδεχθει το γεγονος οτι θα ηθελε να ειναι γυναικα αλλα αρκουταν στο cross dressing ωστε να καλυψει αυτην του την αναγκη μπορει με το περασμα του χρονου να διαπιστωσει οτι χρειαζεται να προχωρησει περισσοτερο.
    Η λεξη που χρησιμοποιησες, οτι "παριστανουν" το ιδιο φυλο ειναι πολυ ενδιαφερουσα...σε καποιον βαθμο, το φυλο αυτο καθαυτο ειναι μια "παρασταση", μαθαινουμε πως να ειμαστε αντρες και γυναικες και μετα εφαρμοζουμε αυτα που νοουνται ως χαρακτηριστικα της ταυτοτητας μας. Αν σε ενδιαφερει να διαβασεις περισσοτερα γι' αυτο το θεμα, μπορω να σου προτεινω καποια κειμενα.
     
  5. paroinia

    paroinia Regular Member

    Ίσως. Κάποτε στην τάξη με ρώτησαν “what is feminine in a woman” ή “what is masculine in a man” και δεν μπορούσα να δώσω απάντηση βέβαια. Προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι επειδή στα Ελληνικά, σε αντίθεση με τα Αγγλικά, όλα έχουν ένα φύλο, για μένα η καρέκλα θα είναι πάντα θηλυκή και ο πίνακας πάντα αρσενικός, ενώ το τραπέζι ουδέτερο και ανέφερε κάποιος “I don’t see anything feminine in this chair”. Η ερώτηση που μου τέθηκε μου γέννησε αρκετά ερωτήματα και ένα από αυτά είναι και αυτό με τους CD. Αν έχεις κάποια κείμενα, ευχαρίστως να τα διαβάσω όταν έχω χρόνο.
     
  6. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Δεν μπορώ να ξέρω την ψυχολογία τόσο μικρού παιδιού.
    Πρόσφατα είδα ένα ντοκυμαντέρ στην τηλεόραση.
    Ο κύριος ήταν γυναικολόγος και έγινε η γυναικολόγος.
    Η διαφορά ήταν ότι ο κύριος αυτός ήταν 60 χρονών και είχε μεγάλα παιδιά τα οποία τον δέχτηκαν καθώς και οι συνάδελφοί του στο νοσοκομείο που δούλευε.
    Θέλει ώριμη σκέψη όταν τα παιδιά είναι σε τόσο ευάλωτες ηλικίες  
     
  7. axilleas

    axilleas New Member

    εγω παντος πιστευω πως πολοι απο εμαςπου μας αρεσει το crossdresing θελουμε σε καποια στιγμη της ζωης μας να αλλαξουμε φυλο. και αυτο για να αποφευγουμε την κατακραυγη και τις ρατσιστικες αντιδρασεις που ζουμε στις μερες μας.
    για να μπορεσουμε να μα κινηθουμε ελευθερες στον εξω κοσμο ετσι οπως αισθανομαστε.
     
  8. lust

    lust New Member

    Σχετικο.Ειχα σχεση με crossdresser.Γυναικεια ρουχα και εσωρουχα.Το βαψιμο αυτονοητο.Ποτε ομως δεν εδρασε ως θυληκο στην σχεση μας.Πολυ περισσοτερο στο κρεβατι μας.
    Εχει να κανει με τα απωθημενα του καθενος στο ποια εξελιξη θα εχει αυτη η πορεια.
     
  9. Delilah

    Delilah Yes. No.

    Ενημερωμένη σε βρίσκω  
     
  10. 4you

    4you Regular Member

    Απάντηση: crossdressers vs sex change

    οτι και να κανει καποιος αντρας δεν μπορει να γινει σωστη γυναικα, μπορει να φαινεται αρκετα σωστα στην εμφανιση σε γυναικα αλλα εσωτερικα τι γινεται?ακομη και οι ιδιοι τις περισοτερες φορες δεν τους αρεσει να βλεπουν ετσι τους εαυτους τους. Ολοι ομως εχουμε μεσα μας μια αρσενικη και μια θυλικη πλευρα, ξεκιναμε ολοι σαν θυλικα και μετα γινεται η αλλαγη η οχι, το καλυτερο θα ηταν να ζουσαμε σε μια κοινωνια που να αποδεχοταν το διαφορετικο, κατι που εγινε με τις γυναικες και μπορουν να φορουν οτι θελουν, ομως οι αντρες εχουν περιοριστει σε μια μικρη γκαμα ρουχων και υφασματων,αν δεν ηταν απαγορευμενο ισως δεν προβληματιζε τοσο αρκετους αντρες που το παραδεχονται αλλα και εκεινους που οχι και θα ηταν πολυ διαφορετικα, εχει τυχει πολλες φορες να βαρεθω να φορεσω τζιν και εκτος απο κουστουμι που δεν μαρεσει και πολυ στην αισθηση, το μονο που εχω σκεφτει ειναι καμια φορμουλα τιποτα αλλο, εχοντας ομως φορεσει γυναικεια ρουχα πιστευω πως μερικα ειναι πολυ ωραια στην αισθηση,μαλακα,ερωτικα και γενικα πιο προσεγμενα απο τα αντρικα.Γιατι παλαιοτερα η φουστανελα ηταν εθνικη φορεσια και την εποχη της ραγδαιας αναπτυξης οι αντρες φορουν ενα κουστουμι σε μια ανδροκρατουμενη η γυναικοκρατουμενη τελικα κοινωνια, ποιος εχει το πανω και ποιος το κατω χερι? μηπως ειμαστε αυτο που θελουν να βλεπουν οι γυναικες σε ενα σεξιστικο κοσμο που ολοι πρεπει να ειναι πετυχιμενοι και πλουσιοι επιχειριματειες και να μπορουν να βγαζουν περισσοτερα απ οσα μπορει να ξοδεψει η γυναικα τους, να της παρεχουν αυτοκινητο για της βολτες της, χρηματα για ρουχα κλπ και φυσικα οικιακη βοηθο? αγαπαω πολυ τις γυναικες και ξερω πως υπαρχουν και πολυ καλες αν και λιγες οπως και οι καλοι αντρες,μου αρεσουν τα σεξυ και ανετα ρουχα οπως τα βλεπω σε ενα ωραιο γυναικειο κορμι να φοριονταν και απο ενα αντρικο.
     
  11. bearcy76

    bearcy76 Regular Member

    Απάντηση: crossdressers vs sex change

    Δεν νομιζω ολοι οι cross-dressers να θελουν να αλλαξουν φυλλο.Αν ισχυε αυτο ο Ντεηβιντ Μπεκαμ θα ηταν διασημη ποδοσφαιριστρια και οχι διασημος ποδοσφαιριστης  
     
  12. 4you

    4you Regular Member

    Απάντηση: crossdressers vs sex change

    Και ισως να μην τον ενοχλουσαν και <<βαρεναν>> τα <<καμπανακια>> και ετρεχε και γρηγοροτερα!!!