Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s:Ένστικτο ,επιστήμη ή lifestyle?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 6 Μαρτίου 2006.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Αφορμή για το παρόν θέμα στάθηκε μια απάντηση του Striker(συγνώμη φίλε μου),στο :

    Δημόσια D/s συμπεριφορά

    Και απλά να εκφράσω μια απορία.Ακούω για πρωτόκολλα σε έναν ερωτικό ,σεξουαλικό (και όχι μόνο) τρόπο ζωής.Λόγω της πολυπλοκότητας και ιδιαιτερότητας του ,αρχικά,συμφωνώ πως πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες,αφενός για την κάθε είδους προστασία όσων σχετίζονται με αυτήν την προτίμηση,αφετέρου για να διασφαλιστεί η κουλτούρα και η όποια υπόσταση που απορρέει και δομείται μέσα από το D/s.Ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω(έχω δηλώσει επανειλημένα πως δεν είμαι ο πιο "μπασμένος" στο χώρο.
    Δεν παύει ,όμως,το D/s να είναι μια κατάσταση και μια σειρά προτιμήσεων που πηγάζει από τα ανθρώπινα ένστικτα..
    Γιατί αυτή η υπερβολή με τα πρωτόκολλα λοιπόν;Γιατί να αναγάγεται σε "επιστήμη"(εφόσον δημιουργούνται αξιώματα πχ αυτό και αυτό μας κάνει έναν advisor κτλ).
    Κάποιος,κάποια που θέλει να εντρυφήσει στον χώρο του D/s ,πρέπει να ενστερνιστεί και να ακολουθήσει όλα αυτά τα πρωτόκολλα?Και αν ναι,πόση μαγεία από αυτήν την "ενστικτώδη διαφορετικότητα" παραμένει?

    Ίσως οι προβληματισμοί μου φανούν αφελείς ή αστείοι,αλλα θα επιθυμούσα κάποιες απαντήσεις..
     
  2. echo

    echo ***

    Ευστοχοτατη η παρατηρηση σου φιλτατε

    οταν αναφερομαι στην ουδετεροτητα και την αποφυγη μυθοποιησης που πρεπει να εχει το φορουμ απο αυτο ακριβως ορμουμαι και το λεω.Τα ανθρωπινα ενστικτα που διαμορφωνουν την λιμπιντικη προδιαθεση μπορει να τελουν υπο καποιους "κοινους" παρονομαστες αλλα τυγχανουν διαφορετικης αφομοιωσης,εκφρασης και συστασης απο τον καθενα μας.Ως εκ τουτου η τυχον προπαγανδιστικη υπερασπιση-προασπιση των "οριοθετημενων" lifestyle"(ενιοτε ασυνειδητη και χωρις δολο) οδηγει σε μια εμπορευματοποιηση των ιδιαιετεροτητων μας,κατ'επεκταση των εσωτερικων συναισθηματικων μας κοσμων.

    Ειναι επιθυμητο η και ζητουμενο αραγε κατι τετοιο ?

    Οι οποιοι κανονες πρεπει να εξασφαλιζουν ητοι δυνατον την ελευθερια επιλογης και διαμορφωσης των "πρωτοκολλων" απο τον καθενα προσωπικα και αβιαστα,να προασπιζουν την ισοτιμη αποδοχη ορειοθετηση ολων των εμπλεκομενων ανεξαρτητως του λιμπιντικου status και φυσικα την ελευθερη εκφραση στον βωμο της οποιας βεβαια δεν πρεπει να καθαιρειται η διαφορετικοτητα του διπλανου μας.

    Αυτο βεβαια προυποθετει μια συνειδητοτητα η οποια δεν μπορει να εξασφαλιστει ουτε να "κριθει", αλλα τουλαχιστον πρεπει να επιδιωκεται οσον αφορα το σκελος της μοναδικοτητας του καθενος,κατι το οποιο πρωτοκολλα αναφορας και συμπεριφορας υποθαλπτουν σημαντικα.

    Δεν εχουμε να κανουμε με επιστημη ουτε με lifestyle επιβεβλημενο απο την εξουσια των 300 και την ιδιωτευση 10 εκαττομυριων.

    Εδω μπαινει ομως το ζητημα της αισθητικης,σαφως και η οποια αισθητικη του καθενα πρεπει να ειναι σεβαστη αλλα πως μπορει να διασφαλιστει οτι η αισθητικη του ενα δεν προσβαλει αυτην του διπλανου του η και αν ειναι "προσβλητικη" τυχγανει σεβασμου?

    Νομιζω οτι ο μονος τροπος για να εξασφαλιστει αυτο ειναι η αποφυγη υιοθετησης κανονων αισθητικης απορρεωμμενων απο "βαρυγδουπα" πρωτοκολλα παντα οσον αφορα την "δημοσια" εκφραση.

    Μην ξεχναμε οτι καθε κοινοτητα,διαθεση,εκφραση,ιδιοτητα που τελει υπο κοινωνικη κατακραυγη οδηγωντας την σε περιθωριοποιηση,δημιουργει απωθημενα τα οποια συνδραμουν στην διαμορφωση μυθοποιημενων καταστασεων οι οποιες ντυνουν αυτην την οποια "ενναλακτικη" εκφραση
    με το πεπλο του αντιθετου το οποιο γινεται εμμονη και αυτοσκοπος υποδαυλιζοντας την ουσιαστικη της ταυτοτητα και εκφραση .
    Παραδειγματα επ'αυτου στην κοινωνια του εχειν υπαρχουν πολλα.
    Στο δικο μας χωρο ενα προφανες ειναι πως απο το αρχεγονο s/m γεννηθηκαν τα d/s,m/s,προστεθηκαν τα bd και ποιος ξερει τι αλλο θα ακολουθησει
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    Eνστικτο αγαπητε Incomplete. Εξαλλου αυτο καθοριζει τα παντα στη ζωή μας.
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    λολ... αγαπητέ Οscar ένας επιδέξιος χειριστής του λόγου , σαν και του λόγου σου , είμαι βέβαια ότι μπορεί να εκφραστεί ποικιλοτρόπως και σε πολλά επίπεδα.
    Το αυτό συμβαίνει και με τους Υ/υπολοίπους άξιους χειριστές του λόγου και της πένας του φόρουμ.

    Θα συμφωνήσω λοιπον (συγνώμη Όσκαρ) με την Κυρία Αmazona ότι η ουσία του πραγματος λίγο μας ξεφεύγει και αυτο γιατι Ό/όλοι λίγο πολύ μένουμε στη θεωρία. Βεβαίως αυτό δεν ειναι κακό μα μονη της η θεωρία δεν βοηθά! Επιπλέον Μ/μας εμπλέκει ορισμένες φορές (και αυτο αφορά οχι απαραίτητα εσενα Οσκαρ ) σε κόντρες φιλολογικού και φιλοσοφικού περιεχομένου . Επι της ουσίας όμως???

    λεω εγω τωρα....  

    και για να δωσω και τη δική μου αποψη στο thread , θα πω πως ακριβώς έστικτο είναι το D/s το οποίο εχει εντελώς πηγαια και φυσική προέλευση (κατα την αποψή μου ) Ειναι δηλαδή μέρος του χαρακτήρα του ανθρώπου . Ομως οι διάφοροι κανόνες και ορισμοί που μπηκαν, λαμβανοντας υποψη και την υποκειμενική θεωρηση του καθενός που το εχει βιώσει το ενεπλεξαν σε αυτες τις φιλοσοφικές διαστάσεις που λεγαμε πριν!

    Ετσι ισως κάπου χάνεται το πηγαίο και το αυθόρμητο , ιδίως απο Ε/εκεινους που πιστέυουν οτι μπορεί να ισχύσουν κανόνες και ορισμοί απολυτοι.

    Κατα την ταπεινή μου αποψη, κάθε D/s σχέση ειναι μοναδική , οπως και καθε vanilla όπως και κάθε άνθρωπος ειναι μοναδικός και εκφράζεται λειτουργεί και αισθανεται διαφορετικά!!

    MP'slave

    (Y.Γ. και για να αποφύγω παρεξηγήσεις , δεν μιλώ για τους κανόνες που ορίζουν την ίδια τη σχέση, διοτι οποιαδήποτε μορφή σχεσης οριζεται απο κανόνες , μονο που αυτους τους θετουν οι αμεσα εμπλεκόμενοι.)
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: D/s:Ένστικτο ,επιστήμη ή lifestyle?

    Και για ποιο λόγο να έχουν δημιουργηθεί τα πρωτόκολλα αυτά,αν δεν είναι λειτουργικά?
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Τα πρωτόκολλα είναι γενικώς λειτουργικά. Δεν είναι τυχαίο πως όλα τα συστήματα με σχέσεις εξουσίας – υποταγής και ιεραρχίας υιοθετούν συγκεκριμένους κανόνες για τους τρόπους συμπεριφοράς (ας τα πούμε πρωτόκολλα). Πισω απ΄αυτά τα "πρωτοκολλα" υπαρχει ενα συστημα αξιών που στηρίζει και αναπαραγει τις σχεσεις εξουσίας.

    Τα "πρωτόκολλα" διατηρούν τη λειτουργικότητά τους όσο οι κοινωνίες ή ομάδες υιοθετούν και υπερασπίζονται τις σχέσεις εξουσίας και τις αξίες της. Όταν η εξουσία και οι αξίες της φθίνουν, τα πρωτόκολλα καταντούν κενό γράμμα και τυπικότητα που ταλαιπωρούν τον κόσμο μέχρι τελικά να γίνουν γραφικά και να ξεχαστούν εντελώς ή να επιβιώσουν ως εκφράσεις που εκφέρονται εθιμικά, όπως λέμε «ορίστε» χωρίς κανένας να κυριολεκτεί.

    Αυτό ισχύει και για το BDSM.

    Όσο η σχέση είναι ζωντανή και αν το πρωτόκολλο εκφράζει τη σχέση των συγκεκριμένων προσώπων (και δεν είναι δανεισμένο από κανένα γραπτό στο διαδίκτυο που σε τελική ανάλυση μπορεί να γράφτηκε και από κάποιο παρανοϊκό μιλιταριστή που μένει με την μαμά του και έχει πρόβλημα στύσης), τότε, για όσο καιρό τα πρόσωπα αυτά το υπερασπίζονται, είναι ερωτικό, λειτουργικό και όμορφο.

    Αλλιώς δεν έχει νόημα. Ειναι κουραστικό και ανόητο να βάζουμε αχρηστους κανόνες ακόμα και στην ερωτική μας ζωή. Δε φτάνουν τόσοι κανόνες στην υπόλοιπη ζωή μας?
     
  7. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: RE: D/s:Ένστικτο ,επιστήμη ή lifestyle?

    τι να πω εγω μετα απ αυτο? Απλα υποκλινομαι...

     
     
  8. Oscarwil

    Oscarwil Guest

    αμαζόνα, μπες σε αυτή την ιστοσελίδα, με τα συναφή περιεχόμενα, για να αντιληφθείς τι σχέση έχουν όλα αυτά:

    Volume 2 Issue 8
    ST BDSM - A bimonthly E-Zine to educate those interested in the BDSM Lifestyle. Accurate, free, entertaining and educational information regarding BDSM practices and sexuality. A BDSM library of erotic stories, poetry, humor, art and photography.

    View From the Top
    Meanings of BDSM Terms 3 - Rick Umbaugh
    Standing on The Edge - Mistress Norische
    BDSM in History 2 - Shaun


    The Submissive View
    Submissive Thoughts - Krystal
    Can D/s Survive Marriage - Slave Dove



    Erotica
    Fascination - Angi Jones
    Rush- Kat Jones
    Weekend in NYC - Original Cyn


    Fetish News
    Bondage Unbound - By John Cloud/Claytong
    AOL Responsible for syphilis - By Randy Badinga


    Dear Dovey
    Bloody fool that I am - I've lost my heart
    Editor's Soapbox
    Swearing, a mouthy pleasure

    BDSM Poetry
    Your Body - Ó Ms. Nev
    Dancing - MS
    Your penetration - Krystal
    Wind Games - Sami

    Reviews
    Sites-Video-Fetish Parties

    Humor
    Differences in the male & female Orgasm

    Letters to the Editor
    The curse of the switch?
    How arrogant, how bold and how absolutely ridiculous!

    Special Supplement
    BondCon and AVN

    Real People
    A humorous look at a young man's adventures into BDSM

    Discuss this Issue ST BDSM Forum

    Who We Are | Kink-Links | Contact | What is BDSM | Archives | Submit Your Work

    If you want your Site, Book, or Video reviewed "click here"



    ST Ezine is an entertainment based E-Zine. Though we strive to ensure our experts have credentials in their field, articles are intended for your information and entertainment use. We recommend you research topics you are interested in before attempting to perform them or use them in your bondage repertoire. ST BDSM Ezine and Dove Cote Digital are not responsible for damage or harm due to the personal interpretation of information on this website
     
  9. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Εμένα πάλι, δεν με ενοχλεί τόσο η γλώσσα και ο τρόπος γραφής του καθενός όσο το ότι σχεδόν πάντα καταντάμε να συζητάμε τουλάχιστον τρία διαφορετικά πράγματα σε κάθε thread!

    Θα είχες την καλοσύνη Αmazona την επόμενη φορά που θες να κάνεις παρατήρηση "επί της διαδικασίας" (όπως κάνω εγώ τώρα!) να ανοίξεις ένα καινούργιο thread κατά προτίμηση στο off topic;

    Μιας που σε διάφορα threads τρέχει αυτή η "σύγκρουση" γραμματιζούμενων και αναλφάβητων, θεωρητικών και πρακτικών, μπορούμε αγαπητοί mods να τα μαζέψουμε τα εδώ σε ένα thread με τον εμπνευσμένο τίτλο "Θεωρία και Πρακτική" και να συνεχίσουμε εκεί ώστε να δει χαρά στο thread του και ο Incomplete?

    Dream

    ΥΓ. Θα επανέλθω στο θέμα του thread μόλις επανέλθει το thread στο θέμα του!
     
  10. gaby

    gaby Guest

  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: D/s:Ένστικτο ,επιστήμη ή lifestyle?

    σημ. τα μαυρισμένα σημεία δικά μου. 

    Συνυπογράφω.
    Θα πω μόνο πως το Ds βασίζεται σε κανόνες, όπως η κάθε σχέση. Κάποιοι είναι κοινοί με τους κανόνες που έχουν και κάποιοι άλλοι και κάποιοι όχι.
    Σίγουρα Ο κάθε Αφέντης μέσα από την αλληλεπίδραση του και τις ιδιαιτερότητες της σχέσης και τις ανάγκες και επιθυμίες Του, δημιουργεί δικούς του κανόνες.
    Όπως υπάρχει και ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο στις διαπροσωπικές σχέσεις ανάμεσα σε άτομα του ιδίου χώρου που κάνουν παρέα και έχει προσυμφωνηθεί κάποιου είδους πρωτόκολλο.
    Δηλαδή όταν επιμένουμε στην αναίρεση κάθε κανόνα, θα σημάινει αυτό πως εγώ μπορώ να πλησιάσω Κάποιο Αφέντη άσχετα αν δεν είναι ο δικός μου και να τον κτυπήσω φιλικά στο ώμο και να του πω, "έλα ρε φίλε πως πάει?" ή να είμαι κάπου με Τον Κύριο μου και όταν κουραστώ να κάνω μούτρα και να απαιτώ να φύγουμε, ή να κάθομαι στα γόνατα του και να τον τραβάω απ΄ τα μαλλιά και τα μάγουλα λέγοντας αχ το αφεντούλι μου τι γλυκό που είναι!! lol

    Η άποψη μου είναι πως το Ds βρίθει από κανόνες και αυτό χωρίς να είναι η ουσία, είναι βασικό της στοιχείο.
    Και αυτοί οι κανόνες υπάρχουν γιατί τους υπαγορεύει η ίδια η φύση της σχέσης και των σ΄ αυτήν εμπλεκομένων.
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Τα πρωτόκολλα είναι σαν τα σύννεφα, ο/η καθένας/καθεμία τ' αντιλαμβάνεται όπως του/της καυλώσει, για όσο καιρό τον/την καυλώνει.
    Χρησιμοποιεί/δέχεται εκείνα που τον/την φτιάχνουν, παραμερίζει εκείνα που θεωρεί ανούσια ακόμη και χαζά - Αυτό το τελευταίο θα έπρεπε να ισχύει πάντα για την πάρτη του/της μονάχα...θα έπρεπε... -.
    Γιατί κάποιοι/ες προσπαθούν ν' αναγάγουν το βουδουσουμού σ' "επιστήμη"? Μπο! Αυτό μόνο εκείνοι/ες θα το ήξεραν.
    Ίσως και γιατί υπερβάλλοντας σε κάποια "πραγματάκια", να προσπαθούν να πειστούν και οι ίδιοι/ες, ότι θα έκαναν κάτι το τόσο ξεχωριστό, που θ' ακούμπαγε την σφαίρα του εξωπραγματικού.
    Και ίσως για κείνους/ες εξωπραγματικό να ήταν. Πάλι το ξέρουν μόνο εκείνοι/ες. Anyway, ίσως και η λύση να βρίσκεται στο μέτρο ( τετριμμένο, αλλά για μένα ορθό, τουλάχιστον όπως το ζω εγώ για μένα και με την σύντροφο μου ).
    Ούτε να βρισκόμαστε μπροστά σε μια παντελή έλλειψη πρωτοκόλλων/κανόνων/κατευθυντηρίων ( εννοείται δικών μου και που εκείνη θα είχε αποδεχτεί ).
    Ούτε να στραγγαλίζουμε κάθε ικμάδα αυθορμητισμού ή ενστίκτων κάτω από μια χιονοστοιβάδα πρωτοκόλλων/κανόνων για το παραμικρό. Σε κάθε περίπτωση δεν βάζω μέσα σ' αυτά τις ιντερνετικές ή τηλεφωνικές χαριτωμενιές.
    Τουτέστιν ν' αναφέρεται κάποιος/α στον/στην Κύριο/α του γράφοντας με κεφαλαία ( ή ν' αναφέρεται στον εαυτό του/της γράφοντας με κεφαλαία ), τις τιμωρίες δια τηλεφώνου κουλουπού κουλουπού.
    Δεν τα κατακρίνω για τους/τις άλλους/ες, δεν σημαίνει όμως ούτε ότι δεν τα θεωρώ αστεία.
    Anyway ίσως να είμαι από κείνους/ες που δεν "κατάλαβαν τίποτε", αφού ψάχνω ( και ίσως ) βρίσκω αλλού την Κυριαρχία και την υποταγή, σίγουρα μόνο στο Live και σπάνια σε μια προσφώνηση, ή κάποια "κλασικά".
    Που και αρκετά εύκολα είναι για κάποιον/α, να τα προσφέρει στον/στην Κ/Α του/της. Και συχνά πυκνά του/της τα δίνει αγόγγυστα, για τον απλούστατο λόγο ότι θα τον/την έφτιαχνε και όχι επειδή θα ένιωθε αληθινά υποταγμένος/η.
    Αλλά αυτή κι αν είναι μια συζήτηση που σίγουρα έχει χιλιομηρυκαστεί σ' αυτό τον ιστότοπο. Και μάλλον το παρόν νήμα δεν θα ήταν η κατάλληλη έδρα για να επαναληφθεί.
    Γιατί σίγουρα δεν θα πείσει κανείς μας κανέναν άλλο για τίποτε, αφού δεν θα είχε καν νόημα να το κάνει. Πόσο μάλλον όταν οι ζωές όλων μας εδώ μέσα, είναι πολύ σπάνιο έως απίθανο, να διασταυρωθούν ποτέ έστω και στο ελάχιστο.
    Το D/s μάλλον είναι ένστικτό ( δεν μπορώ να γνωρίζω για κανέναν άλλο πέρα από μένα ), σίγουρα για κάποιους/ες θα ήταν lifestyle ( δεν γνωρίζω, ούτε με νοιάζει να μάθω για ποιους/ες. ).
    Αλλά η ιδέα του D/s ( καθώς και του BDSM γενικότερα ) σαν επιστήμη στα δικά μου τα μάτια φαντάζει τραβηγμένη απ' τα μαλλιά ( αν όχι αστεία ).
    Όσο και σαν "άθλημα" να μην είναι, να το παίρνει κάποιος/α στα ελαφρά για ευνόητους θέλω να πιστεύω λόγους.
    "Εκσκαφή", λοιπόν...  
     
    Last edited: 13 Φεβρουαρίου 2016