Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s και ερωτικό στοιχείο πάνε πάντα μαζί;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Sumisa, στις 10 Ιουλίου 2008.

  1. Το ξέρω οτι ανοίγω δύο νήματα την ίδια μέρα (δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός), αλλά έχω διάφορες ανησυχίες και πολλές ακόμα, βέβαια...
    Θα ήθελα να μου πείτε αν μία σχέση που δεν περιέχει καθόλου sex ή ακόμα και καθόλου ερωτικό στοιχείο, αλλά περιέχει στοιχεία κυριαρχίας και υποταγής μπορεί να χαρακτηριστεί οτι ανήκει στα πλαίσια του BDSM. Μία σχέση πχ. δύο γυναικών που είναι φίλες, εκ των οποίων η μία έχει ξεκάθαρες τάσεις να ελέγχει την άλλη στην καθημερινότητα της και η άλλη να το αποδέχεται ή να το επιζητά μπορεί να θεωρηθεί D/s ή πρέπει για να θεωρηθεί να υπάρχει απαραίτητα ερωτισμός;
    Δε μου έχει τύχει προσωπικά, είναι απλά μία απορία.
     
  2. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Δεν πιστεύω πως είναι απαραίτητη η ύπαρξη ερωτικού στοιχείου. Έντονη D/s γεύση μου άφησε κι αυτό που περιγράφεις 
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Εκτιμώ πως οι συμπεριφορές εντός μιας M/s ή D/s σχέσεις στοχεύουν (άμεσα ή έμμεσα) στην libido των μετεχόντων. Κοινώς, είναι εν δυνάμει διαρκώς ερωτικές, είτε υπάρχει άμεσα το σεξουαλικό στοιχείο μια δεδομένη στιγμή είτε όχι.
    Αυτονόητο είναι πως, για να υπάρξει ερωτισμός, θα πρέπει να υπάρχει ένα ανάλογο υπόβαθρο στην διαπροσωπική σχέση. Μια φιλική σχέση δεν θεωρώ πως μπορεί να σταθεί ως D/s, παρά το ότι εκ του αποτελέσματος φαίνεται να λειτουργεί ως τέτοια. Σε ατομικό επίπεδο μπορεί να καλύπτονται οι επιθυμίες για επιβολή/αποδοχή ελέγχου, λησμονούμε όμως ότι η πρακτική αυτή προσφέρει μια ευφορία ερωτικής φύσης. Μοιραία, αν δεν υπάρχει δυνατότητα ανάλογης ανταπόκρισης, θα φανεί ελλειπής η βάση της (όποιας) Κυριαρχικότητας.
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: D/s και ερωτικό στοιχείο πάνε πάντα μαζί;

    Ιδανικη σχεση θεωρω την σχεση που δεν εχει καθολου σεξ ( ασχετα αν ειναι D/s, M/s, vanilla) . Δηλαδη να ειναι μαζι τα μυαλα και οχι τα σωματα...

    Σκεφτηκατε ποτε να εισασταν με ενα συντροφο και για καποιο λογο να μην σας επετρεπαν να κανετε σεξ μαζι του( μπορουσατε να κανετε σεξ με οποιονδηποτε θελετε εκτος τον συντροφο σας ) Θα συνεχιζατε να εισασταν μαζι του η θα διακοπτατε την σχεση ???
     
  5. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: D/s και ερωτικό στοιχείο πάνε πάντα μαζί;

    Μα τι λες, παιδί μου; Μια τέτοια σχέση που περιγράφεις, δε χρειάζεται κανείς να τη διακόψει, θα ατονήσει με τον καιρό από μόνη της. Θέμα χρόνου, αν όχι η διακοπή της, σίγουρα η στασιμότητά της.
     
  6. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Με κάλυψες!
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: D/s και ερωτικό στοιχείο πάνε πάντα μαζί;

    Κυττα ,εφ'οσον μου κανει ακομα τσιου εκει γυρω στα εξηντα,δεν θα το εβρισκα καθολου κακη ιδεα 
     
  8. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Ακριβως. Ισως θα μπορουσε να ειναι μια περιστασιακη M/s σχεση, αλλα σιγουρα με τιποτα D/s, σχεση που απο τη φυση της ειναι διαρκειας.
     
  9. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: D/s και ερωτικό στοιχείο πάνε πάντα μαζί;


    Με αυτην την λογικη τοτε ο μονος λογος που δεν ατονει μια σχεση και δεν παραμενει στασιμη ειναι το σεξ...

    Οτι το ανθρωπινο μυαλο ειναι εξελισσόμενο ειναι δεδομενο... τοτε ποιος ο λογος να μεινει στάσιμη μια τετοια σχεση??

    αμα δεν σου εκανε 'τσιου' θα διεκοπτες την σχεση ???? για σκεψου το λιγο καλυτερα...
     
    Last edited: 10 Ιουλίου 2008
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Απάντηση: D/s και ερωτικό στοιχείο πάνε πάντα μαζί;

    Μα ... για να είναι ερωτική μια σχέση πρέπει να υπάρχει ερωτική επιθυμία για τον άλλον... Αν δεν υπάρχει τότε η σχέση δεν είναι ερωτική. Αν πάλι υπάρχει και αντί να την εκφράζω στον άλλον μου, την εκφράζω αλλού ... (αυτό το δεύτερο με ξεπερνάει...) 
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: D/s και ερωτικό στοιχείο πάνε πάντα μαζί;

    αμα δεν νου εκανε τσιου θα το ταιζα εκεινα τα μπλε χαπακια που δινουν στα πουλακια για να κελαηδανε....οποτε παλι δεν θα σιεκοπτα τη σχεση:lol:
     
  12. kiss_me

    kiss_me Regular Member

    Re: Απάντηση: D/s και ερωτικό στοιχείο πάνε πάντα μαζί;

    κ εγω θα συμφωνήσω.




    ειναι...μισό το να μην έχεις ερωτική επαφή με τον συντροφό σου. μένει μια γεύση ανικανοποίητου στο στόμα...
    το ιδανικό είναι να είναι μαζί κ τα μυαλά κ τα σώματα.
    αλλά πραγματικά θεωρώ πιο σημαντικό να είναι μαζί τα μυαλά(κ το πιο δύσκολο μεταξύ μας)...τα σώματα ακολουθούν κ μαθαίνουν να είναι μαζί.