Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s μεταξύ ανίδεων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Hematite, στις 3 Απριλίου 2019.

?

Γίνεται να δημιουργηθεί D/s σχέση απο δύο άπειρα άτομα;

  1. Γίνεται

    17 vote(s)
    56,7%
  2. Nope

    5 vote(s)
    16,7%
  3. Γίνεται και το ξέρω

    3 vote(s)
    10,0%
  4. Nope εκ πείρας

    5 vote(s)
    16,7%
  1. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Σιγά μην βγούμε από εδωμέσα με πιστοποιητικό.

    @Hematite

    Αν και εφόσον γνωρίζει το ζευγάρι τι είναι D/s και έχει ενημερωθεί σωστά...Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Κίνδυνος υπάρχει αν μέσα στην απειρία δεν πάρουν προφυλάξεις για τις όποιες τεχνικές χρησιμοποιήσουν. Αν κάνουν bondage και το καλύτερο δέσιμο να κάνουν, ένα ψαλίδι με στρογγυλές άκρες το χρειάζονται. Και ούτω καθεξής.
     
  2. Hematite

    Hematite Honey bee

    Το πετσόκοψα για να απαντήσω πιο εύκολα και να είναι πιο ευδιάκριτη η αναντιστοιχία (αφού το διάβασα ολόκληρο φυσικά----επίσης αφού υπάρχει και αυτούσιο για όποιον θελήσει να ανατρέξει μικρό το κακό, σωστά;:ρ)

    Βλέψεις:
    Λοιποόν, οι πρώτες ερωτήσεις περί βλέψεων με μπερδεύουν λίγο γιατί δεν διακρίνω τη διαφορά του συμπεράσματος απο κάθε ξεχωριστή απάντηση, αλλά επειδή κάλλιστα μπορεί να είμαι η μόνη που δεν το αντιλαμβάνεται, η απάντηση είναι ναι σε όλες.

    Στόχος:
    Ναι πρόκειται για συγκεκριμένη εικόνα, όχι δεν μας ικανοποιεί οποιαδήποτε πρακτική/συσχέτιση και γενικά τίποτα αόριστο.
    Είναι συγκεκριμένα αυτά που μας αφορούν και μας ενδιαφέρουν(δεν μπαίνω επίτηδες σε λεπτομέριες γιατί δε νομίζω πως θα βοηθήσουν στη διεξαγωγή συμπεράσματος σχετικού με το θέμα).

    Τάσεις:
    Θα μιλήσω πρώτα για τον εαυτό μου που μου είναι και πιο εύκολο. Υπήρχαν ανέκαθεν.
    Τώρα, απο συζήτηση που έχει γίνει κάμποσες φορές, ανάλογες κλίσεις υπήρχαν και από την άλλη πλευρά, απλά πιο κρυμμένες ας πούμε. Από τη στιγμή όμως που ασχοληθήκαμε βγήκαν στην επιφάνεια με ευκολία θα έλεγα.
    Και συμβατότητα υπάρχει στις προσδοκίες του καθενός και η περιγραφή της κατάστασης τύπου αφήνουμε το θέμα να εξελιχθεί απο μόνο του είναι η παρούσα φάση. Η διατύπωση βοήθησε πολύ να ομολογήσω και συνειδητοποιώ πως μπορεί να βιάζομαι.
    Απλά είχα σχηματίσει την εντύπωση πως είναι καλό να υπάρχει σαφήνεια σε κάποια πράγματα γι'αυτό με αγχώνει το να προκύψουν όλα απο μόνα τους και "υποσυνείδητα" να το πω.

    Απειρία:
    Δεν ξέρω απο που να το πιάσω.
    Σίγουρα η ηλικία και η ανωτέρα βία είναι βασικοί λόγοι, άλλος ένας είναι η επιλεκτικότητα. Όταν λέω απειρία αναφέρομαι περισσότερο στο πρακτικό κομμάτι. Στο θεωρητικό είναι αρκετά πιο εύκολο να πληροφορηθεί κάνεις και γίνονται και από τα δύο μέλη προσπάθειες για έρευνα, άρα δεν θα το έλεγα αδιαφορία. Το θέμα όμως είναι πως ακόμη και αυτά που θα διαβάσει κάνεις, χωρίς την αντίστοιχη πρακτική πολλές φορές ούτε να τα κατανοήσει δεν μπορεί.
    Για να κλείσω και με αυτό, χωρίς την εμπειρία δεν μπορούμε ή μάλλον δεν θα έπρεπε να είμαστε βέβαιοι για αυτά που φανταζόμαστε. Δηλαδή αν δεν έχω hands on experience για ό,τι είναι αυτό που φαντάζομαι μπορώ να λέω πως μου αρέσει;(ερώτημα b)*

    Ερωτήματα a) b)* c) - όχι, ναι*, ναι

    Ευχαριστώ πολύ για την άκρως εμπεριστατωμένη απάντηση, που βοήθησε και παρά πολύ.
     
  3. Hematite

    Hematite Honey bee

    Αυτό δεν το σκέφτηκα ομολογώ
     
  4. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    @Hematite, ευχαρίστησή μου εάν μπόρεσα να βοηθήσω (δεν τό'χα και για σιγουράκι στην προκειμένη)

    Σε αρκετά από όσα γράφεις είναι εμφανής η παρουσία της "αρχής", του "ξεκινήματος" και της "απειρίας" φυσικά. θα τολμήσω να πω της... "νιότης" (χώρου και γενικώς)!!! Σε όλα σχεδόν θα "κόλλαγε" μια συμβουλή ή προτροπή, αλλά για μένα είναι πράγματα που παίρνουν τον δρόμο τους και με υποδείξεις και χωρίς.

    Σε ένα μόνο θα σταθώ -χωρίς να θέλω να κάνω τον δάσκαλο (Μόλις γ@αμησα την έννοια του Master ε?)*.
    Θα αντικαταστήσω τον όρο "έχω ΑΝΑΓΚΗ" με τον "μου αρέσει" που αναφέρεις προς χάριν ευκολίας γραφής. Ξέρεις πόσα άτομα μπήκαν στον χορό, ανακαλύπτοντας πως άλλα νόμιζαν πως θα τους αρέσουν και τελικά άλλα τους άρεσαν? (μέχρι στιγμής, απλά επιβεβαιώνω τον προβληματισμό σου, σωστά?). Ξέρεις πόσα άτομα, μετά από λίγο, ανακάλυψαν ότι τους άρεσε να τους κάνουν ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ? Και πόσα άτομα την έβρισκαν αργότερα με το να τους στερούν το να τους κάνουν αυτά που ΔΕΝ τους αρέσουν? Και μετα από λίγο.... (το παράχεσα!!!)
    Δεν λέω τίποτε παραπάνω από το ότι δεν χρειάζεται καν να ασχολείται κανείς με τι του αρέσει. Μόνο το αν νιώθει κομμάτι του lifestyle. Τα υπόλοιπα έρχονται (θα τα βρεις... θα στα βρουν, whatever).
    Just think about it.

    Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

    * Κυριολεκτικώς, ετυμολογικώς, ελπίζω πως όχι και... μεταφορικώς (που χρησιμοποιείται από πολλούς εδώ μέσα).
     
  5. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    με την οποία πείρα έχω, και απόλυτος προσωπικά μιλώντας , απο τις 5 πραγματικές d/s καταστάσεις που γνώρισα στον πραγματικό κόσμο , οι 3 από αυτές ( τα 3 ζευγάρια ) ήταν άσχετοι με την όποια " μεθοδολογία- ορολογία- πρωτόκολλα και δευτεροκωλα- ιστοριογραφία- και λοιπών εγκυκλοπεδικων γνώσεων με το BDSM ... ωραίο νήμα