Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s ορισμένου χρονου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 20 Μαρτίου 2019.

  1. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Όχι απαραίτητα.
    Οι όροι μπορεί να είναι μόνο απόφαση του Κ μέλους.
    Ένας και μοναδικός είναι κοινός κι αυτό και πάλι όχι απαραίτητα.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Η αποδέσμευση είναι τυπική, τι εμποδίζει ένα "υ" από το να σηκωθεί να φύγει αν δεν θέλει να κάτσει άλλο;
     
  3. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Στην προκειμένη περίπτωση οι αποφάσεις παίρνονταν άνωθεν.
    Εγώ είχα δικαίωμα να εκδηλωσω την επιθυμία μου πως θέλω να αποχωρήσω από τη σχέση.
    Το αν θα γινόταν δεκτό,δεν εξαρτιόταν από εμένα.
    Όπως και δεν έγινε αρχικά.

    Σε μια τέτοια συμφωνία,το υ παραμένει στη θέση του κι όταν τελειώσει το ορισμένο χρονικό διάστημα,δε χρειάζεται καν να ζητήσει αποδέσμευση.
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    1) Έχω ακούσει πως υπάρχει, δεν έχω εμπειρία, μα για να υπάρχει σημαίνει πως για κάποιους λειτουργεί.

    2) Δε γνωρίζω τα πιθανά κίνητρα του Κυρίαρχου που το επιλέγει ούτε του υ που μπαίνει σε αυτό. Ως υ, υποθέτικά μιλώντας, νομίζω θα μου δημιουργούσε κάποιου τύπου στρες - προλαβαίνω, δεν προλαβαίνω, ωχ! λήγει, μετά τι; ....και τέτοια.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ξαναρωτάω, τι σημασία έχει αν γίνει ή αν δεν γίνει δεκτό το αίτημα; Το ότι έμεινες ήταν δική σου απόφαση και όχι επιβολή.

    Η τήρηση οποιαδήποτε συμφωνίας η οποία δεν γίνεται με συμβόλαιο που επιφέρει κυρώσεις επαφίεται στην καλή θέληση των συμβαλλομένων μερών.
     
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Οκ. Κατάλαβα. Ευχαριστώ

    Ναι είναι. Όσο είναι μια οποιαδήποτε άλλη D/s με τα ρίσκα της .

    Υπέρ είναι ότι δεσμεύονται και οι δύο να δώσουν ευκαιρίες, ακόμα και αν τα πράγματα δεν φαίνονται εύκολα πχ την εβδομάδα ένα, μπορεί την εβδομάδα τρία να είναι καλύτερα

    .Αν και θεωρώ....ότι το Κ που θα ξεκινούσε πάρε δώσε για D/s ξέρει πότε και πώς να κάνει υπομονή ούτως η άλλως, δεν χρειάζεται το συμβολαιο. Ίσως όμως το χρειάζεται το υ. Εγώ προσωπικά δεν θα το χρειαζομουν αν αποφάσισα να ξεκινήσω κάτι, τα ίδια ρίσκα θα είχα με και χωρίς συμβόλαιο, την ίδια προσπάθεια και τους ίδιους φόβους . Αλλά δέχομαι ότι μπορεί να δημιουργεί μια μορφή ασφαλείας σε υ που δεν είναι σίγουρο, ότι "κοίτα αν πάνε όλα στραβά και δεν σαρεσει, λήγει και φεύγεις αλλά σου δίνω και τον "απαραίτητο" εξαναγκασμό να δεσμευτείς να προσπαθήσεις, και να το δεις, όντως και όχι επιπόλαια η να τρομάξεις "

    Αρνητικό δεν μπορώ να σκεφτώ . Αλλά εξαρτάται και από την ψυχολογία του καθενός . Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κατι αρνητικό .

    Στην τελική όμως ο @Arioch έχει δίκιο. Συμφωνία με συμφωνία αν η άλλη δεν την παλεύει και όντως δεν την νοιάζει δλδ το να είναι υ, έφυγε.... Χωρίς πολλά πολλά. Δεν την κρατάει κάτι. Μας κρατάει ο "λόγος μας" όταν μας καίει έστω και λίγο...
     
  7. Έχει νόημα αν αφορά καθαρά σεξουαλική ικανοποίηση.

    Τότε όμως δεν είναι και D/s.
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Το D/s ορισμένου χρόνου είναι χρήσιμο για την εισδοχή άπειρων ατόμων στην διαδικασία ένταξης σε σχέση D/s.
    Το προσδιορισμένο τέλος, πολλές φορές είναι κίνητρο να μην τα παρατήσει κάποιος, αλλά να κάνει προσπάθεια να φτάσει αυτόν τον αρχικό στόχο.
    Μπορεί σε κάποιους να φαντάζει παράξενο, αλλά σε κάποιους άλλους μπορεί να έχει υπάρξει χρήσιμο.
    Αν το σκεφτούμε σαν βραχυπρόθεσμο στόχο, γίνεται ευκολότερα κατανοητό.
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2019
  9. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Ήταν επιβολή του λόγου μου προς εκείνον και προς εμέ.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το οποίο δεν αλλάζει σε τίποτα το νόημα: Έμεινες επειδή το ήθελες εσύ παρά το γεγονός ότι μια χαρά μπορούσες να κάνεις αλλιώς.

    Επιβολή σημαίνει να μη μπορείς να κάνεις αλλιώς.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Το γεγονός είναι ότι έμεινε γιατί ήθελε να εξαντλήσει τα χρονικά όρια της συμφωνίας, τα οποία ήταν και στόχος που έθεσε στον εαυτό της.
    Κακό είναι;
    Υπάρχουν μαραθωνοδρόμοι που εξαντλούνται, αλλά επιδιώκουν να φτάσουν στον τερματισμό γιατί το έχουν βάλει στόχο. Κι αυτοί μπορούν να σταματήσουν όποτε θέλουν, αλλά το παλεύουν.
    Κακό είναι;
     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2019
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν είπα τέτοιο πράγμα. Από την δική μου οπτική είναι ακατανόητη η σπατάλη ενέργειας για να πιάσεις ένα στόχο χωρίς αντίκρυσμα αλλά έκαστος εφ ω ετάχθη!