Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. snow_white

    snow_white New Member

    Καλησπέρα σε όλους και σε όλες, ένα θέμα που με απασχολεί είναι το εξής:

    Στο bdsm είναι συχνό φαινόμενο στις D/s σχέσεις να υπάρχει η χρήση πληθυντικού από το υ στο Κ. Για ποιον λόγο πιστεύετε ότι γίνεται αυτό, λόγο σεβασμού και ευγένειας? Δεν δημιουργούνται μ αυτόν τον τρόπο αποστάσεις ανάμεσα στα άτομα?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας  
     
  2. anima0

    anima0 Regular Member

    Απάντηση: D/s σχέσεις και πληθυντικός

    Προφανώς ως ένδειξη σεβασμού.
    Όμως δεν μου αρέσει η απόσταση που δημιουργεί.
    Θέλω την εξοικείωση και σε βδσμ σχέση.

    Θα επαναλάβω κάτι που έχω ήδη πει: δεν μπορώ και τις άνισες σχέσεις κοινωνικά, παρουσία άλλων. Αρα αυτές οι προσφωνήσεις θα ήταν άκυρες.
    Ίσως καμιά φορά κατά τη διάρκεια σέξ; Και αυτό μόνο να λέω εγώ κάποιαν Κυρία, μόνο-και-μόνο επειδή της αρέσει...

    Γούστα...
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Γειά σου, Χιονάτη, καλώς ήλθες και καλές αναζητήσεις

    Στις ασύμμετρες σχέσεις το ζητούμενο είναι συχνά η δημιουργία μιας ανισοβαρούς δυναμικής ανάμεσα στα μέλη της. Υπάρχουν μερικά στολιδάκια (πληθυντικός, το Κύριε/Άρχοντα/κλπ, χρήση κεφαλαίων, κλπ) του πρωτοκόλλου ανάμεσα στα μέλη της σχέσης που ευνοούν την ανάπτυξη της δυναμικής αυτής.

    Φυσικά, όσα τέτοια στολιδάκια και να βάλει κανείς, αυτά δεν αρκούν από μόνα τους για να δημιουργήσουν τη δυναμική αυτή.

    Ως προς την απόσταση που λες οτι δημιουργείται, όταν δένει το γλυκό και συν τω χρόνω, το αποτέλεσμα είναι ακριβώς η άρση της απόστασης και το δέσιμο του Κ με το υ του.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: D/s σχέσεις και πληθυντικός

    Ο πληθυντικος στο βδσμ ειναι από τις μεγαλυτερες "παγιδες" σε αλλους δημιουργει αποσταση σε αλλους εκσταση. Προσωπικα τον χρησιμοποιω οταν αισθανομαι. Αλλα το απολυτο φτιαξιμο ειναι οταν μιλαμε και οι δυο πληθυντικο. Αισθαντικο και ανωμαλο!
     
  6. Alex-andra

    Alex-andra New Member

    Απάντηση: D/s σχέσεις και πληθυντικός

    Τον πληθυντικό δεν μπορώ να πώ ότι θα ήμουν σε θέση να τον χρησιμοποιήσω από την αρχή. Θα μου άρεσε όμως υπερβολικά να μου δημιουργήσει ο άλλος την ανάγκη να τον χρησιμοποιήσω. Φαντάζομαι σε αυτή την περίπτωση, για εμένα η όποια σχέση μου με τον άλλο, θα είχε περάσει σε ένα άλλο επίπεδο. Αλλά πάλι, είμαι μια vanilla, μάλλον έχω διαφορετική σκέψη...
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: D/s σχέσεις και πληθυντικός

    Συχνά γίνεται χωρίς λόγο, επειδή "έτσι γίνεται" και τότε δεν αξίζει σπουδαία πράγματα. Άλλωστε, υπάρχει και ο αντίλογος, γιατί ειδικά σε D/s σχέσεις δεν είναι δεδομένος ο πληθυντικός. Ο αντίλογος είναι ότι ο πληθυντικός δεν εξασφαλίζει τον σεβασμό - προφανώς - αλλά αντιθέτως μπορεί να οδηγήσει στη γελοιοποίηση μιας κατάστασης.

    Στο M/s είναι σπάνιο να μην ισχύει το πρωτόκολλο του πληθυντικού. Εκεί ουσιαστικά σημαίνει την σε μόνιμη βάση αποδοχή της θέσης του από τον σκλάβο. Ο σεβασμός προς τον Κυρίαρχο είναι αυτονόητος και εκφράζεται με πάρα πολλούς άλλους τρόπους, η ένδειξη του πληθυντικού δεν είναι η πλέον ουσιαστική.

    Οι αποστάσεις στο D/s μπορεί να υπάρχουν όχι λόγω της χρήσης του πληθυντικού αλλά επειδή συχνά το υποτακτικό άτομο αγχώνεται από τις δυνατότητες που έχει ο Κυρίαρχος απέναντί του και από την αβεβαιότητα της αποδοχής του Κυρίαρχου. Επειδή ο Κυρίαρχος πολύ συχνά δεν θέλει - με την καμία - να "εκτεθεί" γυμνός στα μάτια του υποτακτικού του ή να αφεθεί γενικότερα.

    Επειδή η χρήση του πληθυντικού είναι ένας μάλλον απολαυστικός, γνωστός - άγνωστος εσωτερικός κώδικας του ζευγαριού, δε νομίζω να ευθύνεται για τις όποιες αποστάσεις μπορεί να υπάρχουν μεταξύ τους.
     
  8. falcon

    falcon New Member

    Απάντηση: D/s σχέσεις και πληθυντικός

    Για τον ρεαλισμό του κλίματος.. για τον ρεαλισμό της σχέσης.. για τον ρεαλισμό της στιγμής..
    Τα δύο μέρη είναι η υ και ο Κ… ο πληθυντικός μπορεί να προσδώσει και όχι να αφαιρέσει από την αλληλεπίδραση..
    Μόνο που αν δεν είναι πηγαίος και γνήσιος και για τις δύο πλευρές θα καταντήσει φιάσκο..
     
  9. maria1984sub

    maria1984sub Regular Member

    Απάντηση: Re: D/s σχέσεις και πληθυντικός

    Πόσο δίκιο έχεις!





    ........................................................
     
  10. ellianna

    ellianna Regular Member

    Η χρήση του πληθυντικου στην ζωη μας γενικότερα γίνεται προς ένδειξη σεβασμού προς τον συνομιλητή μας.
    Γνωρίζοντας επίσης ένα άτομο για πρώτη φορά,θα χρησιμοποιήσουμε τον πληθυντικό ή και στον χώρο εργασίας μας ακόμα.
    Γιατί γίνεται αυτό?

    Πέραν της ένδειξης σεβασμού προς τον άλλο,αυτό θέτει και μια κάποια Α απόσταση.
    Δεν σας γνωρίζω,δεν αισθάνομαι "ανετα" μαζί σας,δεν επιθυμώ οικειότητα μαζί σας.
    Βρισκόμαστε στην θέση στην οποια υπάρχει μια επικοινωνία μεταξύ μας για τους Α,Β λόγους και μέχρι εκεί.
    Απόσταση.

    Τι σχεση έχει αυτό όμως με το bdsm και τις σχεσεις ασυμμετριας?
    Καμμία.

    Η χρήση πληθυντικου ανάμεσα στο Κυριαρχο και το υποτακτικο δεν δίνει ούτε απόσταση ούτε άρνηση μιας πιο προσωπικής σχέσης.
    Απλά δεν είναι για όλους.
    Είναι οικειότητα,είναι αναγνώριση,είναι δεσιμο,είναι αποδοχή.

    Απλα δεν πρέπει να γίνεται βιαστικά,ούτε να αντιμετωπιζεται σαν παιχνιδι,(εκτος και αν το βλεπουν ετσι και τα 2 μερη),παρά κατι το οποίο θα έρθει φυσικά και αβίαστα.
    Αν το υ μέλος δεν μπορεί ή δεν αισθάνεται καλα να χρησιμοποιεί τον πληθυντικό,αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι δεν σέβεται τον Κ του,ούτε είναι ανάξιο λόγου.
    Ένα μεγάλο φάουλ,κατ εμέ,είναι όταν αυτός ο πληθυντικός εκβιάζεται για να βγει.
    Εκεί ειναι που χάνει την μαγεία του,εκεί είναι που μπάζει νερά.
    Και εκεί είναι στην κρίση του Κυρίαρχου μέλους,όταν το αντιληφθεί,κατά πως θα πράξει.
    Θα δεχτεί το γεγονός αυτό,θα προσπαθήσει να το δουλέψει με το υ του ή θα τερματίσει την σχέση?
     
  11. Η χρήση του πληθυντικού είναι προνόμιο για το υ/σ, δεν είναι υποχρέωση.
     
  12. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Σημασία έχει η ουσία. Μπορεί ο πληθυντικός να αντιμετωπιστεί με ουσία απο το Κ άρα και απο το υ. Μπορεί να είναι τυπικό πρωτόκολλο, μπορεί να είναι απο βασικό μέχρι τέρμα ανούσιο.

    Προσωπικά δεν το έχουμε και πολύ με τον πληθυντικό, έχουμε άλλες λέξεις και φράσεις και κώδικες όμως, δικούς μας που εχουν μεγαλύτερη σημασία και βαρύτητα ως ενδείξεις για εμάς, παρά το να μιλούσαμε στον πληθυντικό.

    Δεν ξέρω γιατί ποτέ δεν μου ζητήθηκε απο το Αφεντικο πληθυντικός, μπορεί να μην μου ταίριαζε..να μην μας πήγαινε στο πως είμαστε μεταξύ μας. Προσωπικά όμως το θεωρώ κάτι θετικό, χωρίς να σημαίνει σε καμία περίπτωση πως υποτιμώ αυτούς που το χρησιμοποιούν. Απλά χαίρομαι τόσο για τον τύπο επικοινωνίας μας και το πως έχει χτιστεί με τον καιρό, ουσιαστικά που αλήθεια δεν θα ήθελα με τιποταααα στον κόσμο να άλλαζε για χάρη ενός πρωτόκολλου-τύπου.
    Η ουσία της χρήσης του πληθυντικου είναι το υ να έχει έναν "σωστό" τρόπο να επικοινωνεί με το Κ του. Αυτό ..είτε το κρατάς έτσι, είτε το εξελίσεις, αρκεί ο καθένας να νοιώθει στην θέση του και εν τέλει να επικοινωνεί ευχάριστα *°•*°•*°•*°•*°•*°•*