Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. tithon

    tithon Contributor

    γιατί καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. και σου λέω ότι δεν είναι υποχρεωτικά για όλους όπως τα βλέπεις. δεν έχουν όλοι οριστική δυσκολία να αποποιηθούν και να παραδώσουν τον έλεγχο, κάποιοι μπορούν να το κάνουν, είναι και τους λέμε υ. κι είναι δική τους δουλειά.
    δεν έχουν όλες δυσκολία να περάσουν τα 25, δεν τρέχουν όλες στους πλαστικούς. πάλι, είναι και τις λέμε γυναίκες. δική τους δουλειά.

    ούτ' εγώ μπορώ να χωρέσω στο μυαλό μου οτι υπάρχουν τύποι που ψηφίζουν το δείνα κόμμα, αλλά δεν επιμένω πως το κάνουν για να μου κάνουν πλάκα.
    καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εχεις απόλυτο δίκιο, απολογούμαι και αποσύρω το σχόλιο.
    Να διευκρινήσω οτι το δεύτερο παράθεμα δεν το είχα διαβάσει, καθώς την περίοδο που επανήλθε το νήμα δεν έμπαινα, αλλά δεν έχει σημασία, ήταν κατατοπιστικότατη στο σύνολό της η τοποθέτηση τώρα που την διάβασα και μπορώ να πω οτι δεν διαφωνώ πουθενά ουσιαστικά.

    Σ'αυτό που θα επιμείνω όμως είναι η αντίληψη μου πως η κριτική ικανότητα του υ δεν μπορεί να ανασταλεί, υποβαθμιστεί ή καταργηθεί όσο κι αν εκπαιδευτεί, σε όποιο βαθμό κι αν παραδοθεί ο έλεγχος.
    Αυτό κακώς συνδέεται με επιφυλακτικότητα, καχυποψία ή διάθεση να φυλάξει το υ τα νώτα του. Είναι εκεί, γεννιέται αυτόματα ανάλογα με τα προσλαμβανόμενα ερεθίσματα . Η διαχείριση της κρίσης που προκύπτει απο αυτή τη διαδικασία και απο το υ και απο το Κ εφ όσον κοινοποιηθεί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
    Και για να γίνει λίγο πιο κατανοητό αυτό που λέω:
    Τι θα άλλαζε στην κρίση και την αξιολόγηση της @loutcia αν το θέμα με τον πληθυντικό στον πρώην Κ δεν προέκυπτε στο ξεκίνημα της σχέσης με τον νυν αλλά δυο -τρία χρόνια μετά, όπου η σχέση λογικά θα είχε βρεί τα πατήματά της; Δεν θα υπήρχε καν;
    Δεν μπορώ να απαντήσω φυσικά για λογαριασμό της - γι αυτό την τάγκαρα εξ άλλου- αλλά μια και μιλάμε υποθετικά ετσι κι αλλιώς θα με ενδιέφερε η απάντηση.

    Αν , λέω αν, η κρίση και η αξιολόγηση της παρέμενε η ίδια, στην κλίμακα υποτακτικότητας πόσο υ θα ήταν; Θα κρίνουμε εμείς, ή μήπως είναι δική της δουλειά.... @tithon ;
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Το ότι δεν μάς πέφτει λόγος, πώς σου φαίνεται..?
    Αξιολογείται μήπως από κάποια επτροπή για το αν κάνει ωραίους εντράδες..?
    Μήπως από το αλήστου μνήμης κουφάρι του ΑΣΕΠ..?
    Κάτι άλλο..?  
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αρκεί αυτό ;
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αλίμονο.    
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    δική μου δουλειά δεν είναι να της πω αν θα υποχωρήσει ή θα ανασταλεί η κρίση της. άλλου δουλειά είναι.
    ποιοί εμείς;

    αν αρκεί προς τι η επιμονή οτι
     
  7. iolanda

    iolanda Contributor

    Εκπαιδευση δεν είναι "Σκλάβα σου απαγορεύω να με κρίνεις! Μπράβο καλό κορίτσι πάρε ένα μπισκότο."
    Είναι μια χρονοβόρα διαδικασία που Ναι, φτάνει το υ σε σημείο να μην κρίνει, αυτόματα, δεν σκέφτεται "α! Δεν πρέπει να κρίνω!" απλά συμβαίνει.
    Θα χρησιμοποιήσω ένα υπερβολικό παράδειγμα αλλά η αιτία και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο:
    Φανταστείτε έναν γονιό που λέει στο παιδί του "Δώσε μου το χέρι σου να περάσουμε το δρόμο- Πήδα απ το δέντρο θα σε πιάσω- Φόρεσε ζακέτα κάνει κρύο- Πιες αυτό το σιρόπι να σου πέσει ο πυρετός"
    Κρίνει το παιδί αν οι εντολές και οι αποφάσεις είναι σωστές ή όχι?
    Απλά τις δέχεται.
    Μετά από καιρό, μια υποτακτική/ σκλάβα λειτουργεί ακριβώς έτσι.
    Μην υποτιμάτε το θυμικό  
    Για αυτό και ακούγεται συχνά πως ο Κυρίαρχος έχει την ευθύνη της υ/σ, το Ds/Ms δεν είναι παιχνίδι.
    Όσο δύσκολο είναι να παραδώσει κανείς τον έλεγχο, άλλο τόσο δύσκολο είναι και να τον αναλάβει.
     
    Last edited: 12 Ιουνίου 2019
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αν κρίνει λέει;...... Χα!
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    ...πώς εξέπεσε από εξισορροπητικός μηχανισμός μιας ομάδας... (εγώ)
    ...ότι εξέπεσε στις γυναίκες........................................... (εσύ)
    ...................................................................................   

    ____
    Έδιτ: ...βιασύνες..!  
     
    Last edited: 12 Ιουνίου 2019
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    οι απ' εξω

    tithon said:
    η πιθανή έλξη είναι φυσική λειτουργία και δεν αναστέλλεται με απαγορεύσεις

    Αν αντικαταστήσεις την "πιθανη έλξη" με την "κρίση" έχεις την απάντηση.
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    κι αν αντικαταστήσεις την πιθανή έλξη με το χέσιμο, πάλι βγάζει νόημα...
     
  12. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Καλά μη βαράς