Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. tithon

    tithon Contributor

    ένα σούρουπο, σε ένα φουαγιέ, είχα απέναντί μου τον βαλερι γκερτζιεβ.
    τον πλησιάζω και του λέω: να σου πω, ρε φίλε.

       

    ντον'τ τραη δις ατ χομ
     
  2. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    O φοιτητής υπάκουσε επί της ουσίας, για λόγους άσχετους με την αλληλεπίδρασή του μαζί σας, ήθελε να περάσει το μάθημα πιθανότατα, εμείς εδώ την υπακοή για λόγους άσχετους με την επικυριαρχία θα την λέγαμε με εσωτερικό κίνητρο. Ο φοιτητής υπάκουσε με επίδειξη συγχρόνως αναίδειας σε ένταση τόση ώστε να γίνει αισθητή αλλά να μην επισύρει συνέπειες. Σεβασμό είχε στην προοπτική του πτυχίου. Μόνον εκεί. Υποθέτω πως πρώτη φορά σας ξανατυχαίνει τέτοιο πράγμα, έτσι δεν είναι;  
    ___________

    Δεν φέρνει αποστάσεις ο πληθυντικός. Αποστάσεις φέρνει να μην ξέρει το υ τι θέλει ή να φοβάται τις συνέπειες αυτού που θέλει και για τους λόγους αυτούς να αποφεύγει να το εκφράσει. Υποτίθεται ότι δεν απευθύνεται στον Κ σε έξαλλη κατάσταση, ότι του ζητά την άδεια ή περιμένει για το ο.κ. του πριν του μιλήσει για κάτι που την απασχολεί, είναι μερικές θεμελιώδεις και αυτές αλλά λιγότερο εμφανείς από τον πληθυντικό ενδείξεις του σεβασμού προς τον Κ.

    ΥΓ. Δε νομίζω να χρησιμοποιείται πληθυντικός πια ούτε σε σπουδαία σουαρέ καν. @Arioch δεν είμαι βέβαιη αν απευθύνεται πια κανείς στον θεό, όπως το εννοείς, πάντως έναν αιώνα πριν ήταν έτσι όπως το λες, στον θεό και στον βασιλιά οι απλοί άνθρωποι μιλούσαν στον ενικό, πάλι σε ένδειξη ταπεινότητας, ότι δεν ήταν ίσοι και όμοιοι να βρίσκονται μαζί σε σουαρέ και άρα να μιλούν σε πληθυντικό της κοσμικής ζωής.
     
    Last edited: 2 Μαϊου 2020
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ο σεβασμός δείχνεται, δε λέγεται.
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Πόσο χαίρομαι που δεν είπατε "κερδίζεται"! Η αλήθεια είναι ότι από εσάς περιμένω κάτι καλύτερο και δεν με απογοητεύσατε, ούτε τούτη τη φορά  
     
  5. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Πληθυντικός ειναι σωστό να υπάρξει μόνο αν ζητηθεί απο την Κ (πολλές φορές δεν απαιτείται απο την αρχή μιας D/s σχέσης αλλά καθώς αυτήν προχωράει για πολλούς και διάφορους λόγους …)
     
  6. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Δεν νομίζω ότι η οικειότητα είναι ζητούμενο σε Κ/υ.
    Οσμωση και εγγύτητα, το "χάσιμο" μέσα στον άλλο έχω την εντύπωση ταιριάζουν περισσότερο. Είναι τότε που βλέπεις με τα μάτια του άλλου... 
     
  7. Dapom

    Dapom Contributor

    Απο προσωπική εμπειρία μεγαλύτερη επιτυχία στα μάτια μου έχει ο πληθυντικός σε σχέσεις Dd/lg και με υποτακτικές που έχουν μπρατίζουσα διάθεση,
    Στο Dd/lg δινει την ψευδαίσθηση της "ηλικιακής απόστασης" και οτι αυτό συνεπάγεται.
    Στα δε "μπρατιδια" του υπενθυμίζει μόνιμα την ασυμμετρία...καθώς τείνουν να "ξεχνάνε"
     
  8. Crystal

    Crystal New Member

    Εξαρτάται πως ορίζεις την λέξη οικειότητα,δεν έχει μόνο μια μορφή...για μένα είναι συνυφασμένη ότι χρησιμοποιοντας πληθυντικό Τον νιώθω πιο κοντά μου ή αντιστρόφως νιώθω πιο δική Του...ο Ενικός με απομακρύνει.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα που έγραψες..
     
  9. Απαραίτητο είναι. Ακόμη κ αν τελειώσει αυτη η σχεση. Πιστεύω οτι είναι σωστό κ εδω να απευθύνομαι σε Κυρόες που δηλώνουν Mistress Top Sadist κτλ στον πληθυντικό.
     
  10. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    o φετιχισμός στο μεγαλείο του.... 
     
  11. Ναι είναι φετίχ. Δεν είναι ?? *** λεγεται το νο.1 site κοινωνικής δικτύωσης για ατομα που εχουν καποια σχεση με BDSM. What the "fet" stands for ?
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ακριβώς το αντίθετο.