Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 5 Μαϊου 2010.

  1. sw

    sw

    Νομιζω πως η συγκεκριμενη σου φραση αφ' ενος εκφραζει εσενα, αφ' εταιρου κρινει τη φαντασιωση / καυλα / συμπεριφορα / ιδανικη και αρμονικη ιδιαιτερη σχεση καποιου φιλου μας εδω μεσα.
    Γι αυτο το λογο με κανει να την σχολιασω και να προσπαθησω να δωσω, μια πλατυτερη ερμηνια και αποδοχη και αυτης της υποκειμενικης ερεθιστικης καταστασης/ προσεγγισης / πραγματικης σχεσης (πιθανως). Προσωπικα βρισκω ιδιαιτερα εξτατικη την προσεγγιση του Τζοκερ Τζεμινι, με ολο της τον ολοκληρωτισμο εαν ταιριαζει σ' αυτους που τους αφορα.
    Αν αναλογιστουμε ποσες χιλιαδες (ισως και αλλη ταξη μεγεθους) υποτακτικων στον πλανητη, αναζητουν/πληρωνουν/δημιουργουν σχεση/ικανοποιουνται απο ακριβως αυτη την "υποτιμηση" και την εχουν σαν πρωταρχικη προυποθεση για την ικανοποιηση τους, δεν θα επρεπε να προσβαλλομαστε αν δεν μας εκφραζει. Ουτε θα επρεπε να μας μελαγχολουσε η να μας λυπουσε, η "σκληρη" προσεγκιση ή η συμπεριφορα καποιου, προς το "καημενο" το "τιποτενιο" το "δουλικο" του.
    Αν ειναι ευτυχισμενο και το "δουλικο" και ο "βιαστης" της "ηθικης μας δεοντολογιας" δεν εχουμε κανενα λογο να το κρινουμε. Αλοιμονο σε μας απο τους "αλλους" που θα εχουν αντιρροπες ευαισθησιες στα δικα μας "καπριτσια".!

    Γι ργος


    ΥΓ 1.η μαστιγα των ταμπελων και η αβυσαλαια, αχανης πολυμορφια του χωρου μας παλι μας κατατρεχει

    2. Δεν γενικευσε τιποτε ο Τζοκερ Τζεμινι. Οτι ειπε υπαρχει πιθανοτητα, σε καποιο ποσοστο, να ισχυει


    Γι ργος
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Αρχίζω να πιστεύω πως μπερδεύουμε τη φαντασίωση και τα όσα μπορεί να ειπωθούν ή να γίνουν στα πλαίσια ενός ερωτικού παιχνιδιού, με την πραγματικότητα. Φυσικά και η χρήση της λέξης "δουλικό" μπορεί για κάποιους να λειτουργεί διεγερτικά (προσωπικά, μου προκαλεί απλά γέλιο, αλλά αυτό είναι άλλης τάξης ζήτημα). Ωστόσο, περιγράφει επακριβώς μια πραγματική κατάσταση; Πιστεύω πως όχι: ο υ, ακόμα και ο σκλάβος, δεν είναι δουλικό, τουλάχιστον με την έννοια της δουλείας έτσι όπως ορίζεται στα λεξικά. Συμμετέχει ενεργά στη σχέση, εξυπηρετεί μέσω αυτής και τα δικά του θέλω.

    Κι όσο για την υποτίμηση που προαναφέρθηκε, σίγουρα, πολλοί την αναζητούν, την επιθυμούν. Άνευ οποιουδήποτε όρου, όμως; Υπάρχουν απλά για να ικανοποιούν τα θέλω του Άλλου, χωρίς να αποζητούν τίποτα; Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω.

    Υ.Γ.: Μια που αναφέρθηκε η λέξη "πληρώνουν" για την εν λόγω υποτίμηση, μπορεί κανείς να αγοράσει πραγματική υποτίμηση; Ή απλώς μια ψευδαίσθησή υποτίμησης;
     
  3. sw

    sw


    *Θα συμφωνησω μαζι σου. Εσυ η εγω ισως οχι. Καπoιοι ομως;!;! (δεν θα περναγε απο το νου μου να αναζητησω την ακυρωμενη απο το ανταλλαγμα μου ικανοποιηση... πολλοι ομως καταφευγουν σε αυτο ... ειναι μια πραγματικοτητα - πρακτικη που υφισταται και σ' αυτη αναφερομαι).
    Εχεις αναρρωτηθει ποση ψευδαισθηση λανθανει στις περισσοτερες απο τις φαινομενικα λαμπρες σχεσεις; (ειτε βανιλα ειτε ΒΔΣΜικες) .
    *Μα ακριβως αυτο θελω να προβαλλω : αποδεχομαι και εσενα που σου προκαλει γελιο και τον αλλο που τον "εκστασιαζει" . Θα κρινω εγω και εσυ την καυλα του αλλου; Και αν το κανω τι θα κερδισω ; Αλλωστε μην κολαμε στις ετυμολογιες και στις λεξεις ας διαισθανθουμε τις εννοιες που θελει να ερμηνευθουν ο καθε χρηστης της γλωσσας μας, μεσα απο τον γενικοτερο τροπο που τη χρησιμοποιει! (με οποια προφανη αποκληση της η οχι)
    Θυμησου οσα βαλει (δει ) ο νους (η φαντασια) μπαινουν σε διαδικασια πραγματοποιησης. Σε οσους ειναι σφοδρη η επιθυμια θα κανουν πραγματικοτητα την φαντασια τους , σε οσους δεν ειναι θα μεινει ευσεβης ποθος. Το ιδιο ομως μπορουν να περιγραφουν και τα δυο.
    * Οι ερωτικοι οροι ειναι παντοτε υποκειμενικοι!
    Γι ργος
     
    Last edited: 10 Μαϊου 2010
  4. Απάντηση: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

    Ο τύπος της σχέσης των 2 και ο τύπος του τριγώνου θα καθορίσουν την επιτυχία ή την αποτυχία του. Μια διάσταση που δεν αναφέρθηκε και που μου φαίνεται ενδιαφέρουσα, είναι η εισαγωγή ενός τρίτου (4ου κ.λπ.) ατόμου, ως "παιχνίδι" σε μια σταθερή σχέση, είτε D/s είτε ακόμη και vanilla. Είναι δεδομένο, αν όχι για όλους, τουλάχιστον για πολλούς, ότι ερωτικά τουλάχιστον, επέρχεται κόπωση και ρουτίνα με την πάροδο του χρόνου. Η εισαγωγή άλλων ως ερωτικά παίγνια (guest star όπως εύστοχα αναφέρθηκε), τονώνει τη σχέση. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια πρέπει να είναι καλυμμένα τα 2 άτομα από πλευράς συναισθημάτων έτσι ώστε να μην υπάρξει ζήλια και χαλάσει το όλο πράγμα. Αυτό εξάλλου είναι το αντικείμενο του swinging, το οποίο έχει βέβαια μεγάλη απήχηση ακόμη και στη χώρα μας. Θαυμάσια θα λειτουργήσει κάτι τέτοιο σε σχέσεις όπου π.χ. ο Κ επιθυμεί ποικιλία, η υ είναι bi και η 2η υ επίσης (στο swinging πολλές γυναίκες είναι bi και συνήθως παίζουν μεταξύ τους, σε αντίθεση με τους άντρες).
    Σαφώς τώρα, μπορεί να υπάρξει και επιτυχημένη σχέση 3ων ατόμων, αρκεί να καλύπτονται τα θέλω όλων και να μη θίγονται τα "δε θέλω" τους. Εκτενείς αναφορές έγιναν στο νήμα και δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο.
    Σχετικά τώρα με το σχόλιο του JokerGemini, σαφώς και αυτό είναι κάτι που ισχύει και μάλλον θα έπρεπε να αποτελεί κοινή πρακτική σε σχέσεις M/s. Ποιός μπορεί να αρνηθεί ότι το humiliation αποτελεί συστατικό μίας τέτοιας σχέσης? Δεν αποτελεί μορφή ταπείνωσης να υποχρεωθεί η σκλάβα να κοιτάζει τον αφέντη της, ή να συμμετέχει ή να κάνει οτιδήποτε άλλο με άλλα άτομα?? Δε θα μπορούσε να αποτελεί μορφή τιμωρίας της? Σαφώς βέβαια θα μπορούσε να αποτελεί και μορφή ικανοποίησής της.
    Εκεί που τα πράγματα ζορίζουν, είναι όταν υπάρχουν 2 Κ. Εκεί νομίζω ότι δεν είναι εφικτή η βιωσιμότητα της σχέσης γιατί θα υπάρξουν αντιπαραθέσεις ισχύος και τακτικής.
     
  5. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

     [/IMG]
     
  6. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    Λέω να πιάσω το θέμα από την αρχή του....

    Είμαι της άποψης πως για να μπορέσει να λειτουργήσει μια τέτοια σχέση όπου για παράδειγμα ο Κ έχει και 2 και 3 και 4 s θα πρέπει πρώτα απ'όλα τα μέλη αυτής να ξέρουν τι θέλουν, αν όντως το θέλουν και δεν το κάνουν απλά για να είναι με τον Κ έχοντας σαν όνειρο του "θα γίνω η μια Του" γιατι by defaut δημιουργεί ένα είδος "αντιπαλότητας" και εκεί πάει η μπάλα... και το μέλος του δεν κατάλαβε πως λειτουργεί αυτή η σχέση βρίσκεται εκ των πραγμάτων εκτός.
    Σε μια τέτοια σχέση η λογική να είμαι η Πρώτη και καλύτερη s είναι λάθος δρόμος και σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να αρκεστείς στο 1+1... και βασικά οι όποιες δυσλειτουργίες σε μια τέτοια σχέση από κει πηγάζουν.

    Ούτως η άλλως μέχρι 5 είναι δεσμός  

    Και στην τελική ανάλυση... άμα κάποιος/καποια είναι σε μια τέτοια φάση και διαπιστώνει πως δεν του κάνει (είναι Κ είτε s) ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα.

    Τώρα στα περί "δουλικού" ο Γιώργος sw με κάλυψε ήδη.
     
  7. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: D/s σχέσεις, "τρίγωνα" και το κακό συναπάντημα

    Διακρινω αρκετες βανίλα τοποθετησεις, προβληματισμούς, αναζητησεις.
    Τίποτα στο βανίλα δεν ειναι κακό. (έχω και μια ωραιότατη βανιλα σχέση)

    Όμως.. τα παραπάνω δεν έχουν θέση σε χρήστες που έχουν καταλήξει σε στατους υπό ή σλέιβ.
    Έτσι θα έπρεπε τουλάχιστον..
    Θα μπορουσαν κάλιστα να τεθουν απο χρήστες που ακόμα ψάχνονται και αναρωτιούνται.

    Γι αυτο λέω, ξαναλέω και γινομαι κακια..
    ΠΡΙΝ βιαστείτε να φορέσετε ενα στατους/κουστούμι και ως ντεμπιταν περιφέρεστε διαλαλώντας την υποτακτικότητα σας,
    διαβάστε, ρωτήστε, ψάξτε.
    Δεν ειναι όλα τα κουστουμια για όλους και ευτυχως υπάρχουν πολλα για να ταιριάξετε σ αυτο που πραγματικά ειναι
    φτιαγμένο για εσας.

    Η εμπιστοσύνη στον/ην Κ,είναι το ΠΡΩΤΟ σκαλί στον δρόμο που θα οδηγήσει (καλώς εχόντων των πραγματων)τελικά στην παράδοση και την υποταγή.
    Αν υπήρχε εμπιστοσύνη, τότε οι περισσότεροι προβληματισμοί που προηγήθηκαν, δεν θα είχαν θέση εδώ.

    Χιλιοειπωμένο το επόμενο, αλλα δυστυχώς κανεις δεν το παιρνει στα σοβαρα..
    Η εμπιστοσύνη κερδίζεται ΔΕΝ χαρίζεται

    Πως λοιπόν θα αποκτηθεί/κερδιθεί η εμπιστοσυνη?

    Να το βρειτε μονοι/ες σας, μεγάλα παιδιά ενήλικα είστε,εγώ να θυμήσω τα βασικά ήθελα μόνο.

    Μπορω ομως..(επειδη και σημέρα ειμαι καλός άνθρωπος, πρέπει να το κοιτάξω μάλλον αυτό), να σας πω με σιγουριά πως ΔΕΝ αποκτάται/κερδίζεται.

    Όταν το μόνο εχέγγυο ειναι:
    5-6 εμαιλς
    5-6 συνομιλίες στο μσν
    1-2 cyber
    1-2 πηδήματα στα γρηγόρα

    Όταν εν ολίγοις το history του υπολογιστή σας είναι κατ βάση η πιο σοβαρή ένδειξη που έχετε..

    Τα παραπάνω στοιχειοθετουν την βάση για μια πολυ καλή σχέση πηδηματος/σεσιονς συμφωνα με την γνωστη ορολογια του χώρου.  
    Αν εσείς σ αυτή επενδύετε και το να γίνετε μανα, λυπάμαι αλλα θα απογοητευθείτε και δεν θα φταιει κανεις αλλος παρα μόνο εσείς.


    φιλικά
    Ψέμματα
     
     
    Last edited: 31 Μαϊου 2010
  8. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Με κάλυψε απόλυτα η από πάνω:nod: