Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Daddy/Mοmmy Issues

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Lady in Corslet, στις 29 Δεκεμβρίου 2015.

  1. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Θα ήταν εκτιμητέα μια απαντηση απευθείας στο αρχικο ποστ, χωρις συνδεση απαραιτητα με την ροη του νήματος.
    Στα Daddy Issues δεν θεωρω ότι είναι αναγαία η συνθήκη της μεγάλης διαφοράς. Ικανή ναι, αναγαια όχι.
     
  2. SensualityMaster

    SensualityMaster Nec temere, nec timide

    Στο DD/lg lifestyle δεν είναι αναγκαία συνθήκη η μεγάλη διαφορά της ηλικίας, αυτό που είναι συνήθως αναγκαίο είναι να βρεθεί η "πραγματική" ηλικία της μικρής ή του μικρού της σχέσης. Επίτηδες έβαλα τον όρο "πραγματική" σε εισαγωγικά, διότι αν και η νόμιμη ηλικία της μικρής/ού είναι αυτή ενός ενήλικα, όταν είναι στο λεγόμενο little space, ή τέλος πάντων, όταν είναι με τον daddy/την mommy της/ου, τότε είθισται να κάνει regress σε μικρότερη ηλικία, καθώς νιώθει περισσότερο ασφάλεια και άνεση, καθώς ξέρει ότι ο μπαμπάς/μαμά είναι εκεί για να την/ον προστατεύσουν/προσέξουν/φροντίσουν/οτιδήποτε.
     
  3. passionflower

    passionflower Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

    Δεν θέλω να σε λυπήσω αλλά οι περισσότεροι τη μανούλα τους ψάχνουν απλά δεν το κάνουν συνειδητά και μάλιστα για να είμαι πιο σαφής όχι τη μανούλα που είχαν αλλά τη μανούλα που θα ήθελαν να είχαν. Συνήθως θαυμάζουν τη δυναμική της μανούλας τους αλλά ψάχνουν την τρυφερότητα που δεν πήραν από τη μανούλα τους και μπορούν να συνδυάσουν αυτό που ξέρουν με αυτό που δεν είχαν και θέλουν ....κι έτσι καταλήγουν να ψάχνουν κυρίαρχα θηλυκά γιατί να έχουν το δυο σε ένα και η bdsm σχέση το προσφέρει χωρίς ενοχές.
     
  4. passionflower

    passionflower Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

    Λύνονται αλλά δεν μιλώ για να μην μείνει ο @peleas άνεργος  
     
  5. passionflower

    passionflower Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

    Υπάρχει και το μοντέλο: δεν μπόρεσα να πάω κόντρα ποτέ στο μπαμπά ή στη μαμά και έχω τον κυριαρχικό ρόλο μέσα από τον οποίο "τιμωρώ" τον γονέα στο πρόσωπο του εκάστοτε υ (υποσυνείδητη η ανάγκη για τιμωρία του γονέα που βγαίνει σε σεξουαλική διέγερση)
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Συγνώμη, αλλά αυτή η τοποθέτηση δεν είναι πολύ γενική και κάπως χωρίς εξήγηση;

    Όσον αφορά το περιεχόμενο, η σκλάβα ρωτάει τώρα, γιατί το άτομο δεν μπόρεσε ποτέ να πάει κόντρα στο μπαμπά; Γιατι δεν μπόρεσε ποτέ να πάει κόντρα στη μαμά; Για πραγματικούς λόγους, ήταν της οικογένειας Ωνάση πχ οπότε κάπου αυτονόητο ή είχε να κάνει με τον ίδιο; Αν δεν έχει τραβήξει τις διαχωριστικές του γραμμές είναι πολύ πιθανό ότι δεν είναι κυριαρχικό με απωθημένα αυτό το πρόσωπο, το πολύ να ονειρεύεται να γίνει κυριαρχικό. Πίσω απ την οθόνη του και με επιπλέον μέτρα ασφαλείας για να μείνει κρυμμένο  
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Θα ήθελα να γνωρίσω το άτομο που δεν έχει ορισμένα ή πολλά daddy/mommy issues ή που έχει καταφέρει να τα λύσει ολοκληρωτικά.
    Για να μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο, ούσα μεγαλωμέμη σε καθαρά μητριαρχική οικογένεια σε όλη μου τη ζωή πάλευα/ω με την δύσκολη/δυναμική σχέση με τη μαμά μου και η εστίαση μου είναι εκεί.
    Μέσα από το βδσμ αναδείχθηκε και μία πτυχή που αγνοούσα προφανώς σε ασυνείδητο επίπεδο και με τον πατέρα μου. Αυτή η αποκάλυψη λοιπόν άνοιξε δρόμους αυτογνωσίας αλλά και καινούργιων προκλήσεων. Εκεί δεν είναι η ουσία άλλωστε πέρα απο τη καύλα; Κρυμμένες πτυχές και προσωπική εξέλιξη. Όχι, το βδσμ δεν είναι ψυχανάλυση αλλά μπορεί δυνητικά να δώσει εξαιρετικές πάσες για περαιτέρω "ανοίγματα" ψυχής.

    Τώρα, σχετικά με τη διαφορά Dom και daddy για μένα έγκειται στο βλέμμα. Όσοι το έχουν ζήσει το καταλαβαίνουν. Είναι αλλιωτικο το βλέμμα της υ στα γόνατα του Κ και αλλιωτικο αυτο που κοιτάει τον daddy της. Δυσκολευομαι να το περιγράψω με λόγια αλλα και χωρίς να μπω σε προσωπικές λεπτομέρειες, έτσι όπως το έχω ζήσει εγώ, με τη σχετικά μικρή μου εμπειρία, αλλά είναι αυτό: Αλλιώτικο.
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Καλά ειπωμένο και ζουμερό... Πολύ ζουμερό...
     
  9. passionflower

    passionflower Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

    Δεν μπορώ να διαφωνήσω ...
    Το θέμα όμως είναι ότι υπάρχουν!!
    Βγαίνουν κι από το σπίτι καμιά φορά και αλοίμονο στους αδαείς που θα πέσουν στο δρόμο τους
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    ΟΚ. Για μένα η υ είναι κάτι σαν παιδί. Δεν εχει σχέση η ηλικία της υ. Ειχα τετοιες σχεσεις και με γυναίκες συνομήλικές μου. Αλλά δε μπορώ να φανταστώ εναν daddy 25 χρονών.
     
  11. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Καλημέρα. Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου. Θα ήθελες να την αναλύσεις λίγο περισσότερο;
     
  12. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    δεν ασπάζομαι τον Φρόυντ δυστυχώς..

    Πάντως ναι, πολύ θέλουν σαν την μανούλα τους, κι εγώ για πολλούς θέλω την μανούλα τους..