Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Daddy vs Sir

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος PurpleVelvet, στις 4 Ιανουαρίου 2014.

  1. PurpleVelvet

    PurpleVelvet New Member

    Kαλησπερα!! Ειμαι καινουρια εδω και ελπιζω να μην επαναλαμβανομαι ή τουλαχιστον να δημοσιευω σωστα...

    Εχω ακομη αρκετες αποριες, αλλα η πιο βασικη ειναι ποια η διαφορα αναμεσα σε Daddy και Sir. (λυπαμαι, αλλα δεν ξερω τους αντιστοιχους ορους στα ελληνικα...) Εχω συναντησει αρκετες φορες αυτους τους ορους, αλλα με τελειως αοριστες διευκρινισεις. Ευχαριστω  
     
  2. thanasis

    thanasis Contributor

    Καλησπέρα, πολύ ωραίο ερώτημα, άμα τη αφίξει σου.

    Το daddy απαντάται ως προσφωνησάδα σε ασύμμετρες σχέσεις τύπου Daddy/little girl, όπου οι δυναμικές διέπονται από το παιχνίδι ρόλων αυτό. Age play μπορεί να έχουμε και σαν κίνκυ πρακτική, χωρίς τη δημιουργία ανισοβαρών σχέσεων.

    Το sir αποτελεί μια γενικότερη προσφωνησακιά Κυριαρχικών ατόμων. Ενδεχομένως ένας Daddy να δεχόταν την προσφώνηση Sir.
     
  3. PurpleVelvet

    PurpleVelvet New Member

    Απάντηση: Re: Daddy vs Sir

    Ποια ειναι, ομως, η ιδιαιτεροτητα στη συμπεριφορα ενος daddy σε αντιθεση ενος κυριαρχου προς την υποτακτικη του;
     
  4. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Daddy vs Sir

    Η ιδιαιτερότητα βρίσκεται στο age play. Σε επίπεδο dynamics, φαντάζομαι ότι αφορά σε μια πιο τρυφερή, προστατευτική, κανακευτερή σχέση, με χρήση της σωματικής τιμωρίας και μπρατοσυμπεριφορές εκ μέρους της baby girl.

    Αλλά δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω και απλώς εικοτολογώ, μιας και δεν έχω προσωπικό ενδιαφέρον σε τέτοιες σχέσεις.
     
  5. PurpleVelvet

    PurpleVelvet New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Daddy vs Sir

    Και παλι...σε ευχαριστω πολυ που προσπαθησες  
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Daddy vs Sir

    Καλώς μας ήρθες PurpleVelvet   ωραίο νήμα.

    Στην αλληλεπίδραση γονιού παιδιού, ο γονιός είναι πρωτίστως πομπός και κάπως λιγότερο δέκτης. Ο γονιός αποδέχεται εκ των προτέρων ότι τα μηνύματα που δέχεται από το παιδί είναι αυτοαναφορικά ως προς το παιδί και δεν απευθύνονται σε αυτόν με τη στενή έννοια αλλά εκφράζουν το παιδί.

    Αυτό προτείνω ως βάση του συλλογισμού με σκοπό την κατανόηση των διαφορών κατ' αρχήν  

    Ελπίζω να χρησιμεύει κάπου  
     
  7. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Απάντηση: Daddy vs Sir

    Εγώ δηλώνω περίτρανα ότι δεν μπορώ να βοηθήσω, καθώς είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.....

    Ελπίζω να βοήθησα πάντως

    Μάνος 
     
  8. PurpleVelvet

    PurpleVelvet New Member

    Απάντηση: Daddy vs Sir

    εκτιμω την προσπαθεια παντως  
     
  9. Όπως, προείπε ο thanasis, το ερώτημά σου όπως είναι αρχικά διατυπωμένο αναφέρεται στις προσφωνήσεις, αλλά και ως τέτοιο είναι θολό. Δηλαδή, στην προσφώνηση δεν τίθεται αναγκαστικά θέμα Daddy vs Sir, γιατί και οι δύο προσφωνήσεις μπορούν κάλλιστα να εναλλάσσονται και να σημαίνουν το ένα και το αυτό, δηλαδή τον κυρίαρχο άντρα, ο οποίος λειτουργεί και ως πατρική φιγούρα. Η εναλλαγη στη χρήση έχει να κάνει κυρίως με το γεγονός οτι στην αγγλόφωνη παράδοση, ο πατέρας στις παραδοσιακές οικογένειες προσφωνείται ως Sir (κυρίως προτεσταντικές αποικίες της Β. Αμερικής του 18ου αιώνα).

    Στη συνέχεια, όμως, διατύπωσες την απορία σου για το τι σημαίνει ο όρος αυτός σε σχέση με τη συμπεριφορά του στο αντίστοιχο παιχνίδι ρόλων. Προφανώς, στις ασύμμετρες σχέσεις Κ/υ, οι ρόλοι Dom/Daddy/Master δεν είναι αμοιβαία εξαιρούμενοι. Μάλλον, απαντώνται και οι τρεις σχεδόν πάντα, με τις διαφορές να έγκεινται στην ένταση και στη διάρκεια της εμφάνισης.

    Θα μπορούσε επίσης κάποιος να πε, πως σ'ένα παιχνίδι ρόλων μεταξύ συναινούντων ενηλίκων έχουμε μάλλον δύο κυρίαρχες κατευθύνσεις που αναφαίρονται σε δύο διαφορετικά (πολύ χονδροειδώς) ταμπού. Αυτό, της προσωπικής ελευθερίας κι αυτό της αιμομιξίας. Δε σημαίνει οτι αυτά τα δύο είναι επίσης αμοιβαία εξαιρούμενα.

    Ειδικότερα, για αυτό που ρωτάς, η γνώμη μου είναι οτι αναφέρεσαι στον κυρίαρχο άντρα, συνήθως με κάποια διαφορά ηλικίας από την υποτακτική του, ο οποίος λειτουργεί και ως πατρική φιγούρα. Δηλαδή, ενδιαφέρεται για τη συμπεριφορά, τους τρόπους, την ανατροφή, την πρόοδο, την προκοπή της υποτακτικής του, υιοθετώντας στο "μεγάλωμά" της μεθόδους ανάλογες με αυτές που θα είχε ένας παραδοσιακός πατέρας σε μια παραδοσιακή οικογένεια.

    Εάν όμως το ψάξεις θα δεις οτι η κατηγοριοποίηση που ζητάς είναι μάλλον σημείο αφετηρίας στους ρόλους που μπορούν να προκύψουν παρά κατάληξη.  
     
  10. PurpleVelvet

    PurpleVelvet New Member

    Απάντηση: Re: Daddy vs Sir

    θεωρουσα πως υπηρχε καποια διαφορα στο παιχνιδι ρολων, εκει στοχευε και η απορια μου. αλλα μπορει στην τελικη να τιθεται μονο θεμα προσφωνησης.
    υποθετω πως σε καθε σχεση Κ/υ, τιθενται δικοι τους κανονες και πλαισια, ενα απο αυτα θα μπορουσε να εχει σχεση με τετοια αντιμετωπιση.

    Ευχαριστω παντως  
     
  11. Re: Απάντηση: Re: Daddy vs Sir

    Γιατί δε μας λες και τι θεωρείς να συζητάμε επί πραγματικής βάσης κι όχι στον αέρα;

    Περαιτέρω, εάν δεν ήμουν σαφής, να το πω διαφορετικά: σε ένα sexual ageplay, οι πρoσφωνήσεις Daddy/Sir μπορούν να χρησιμοποιούνται αδιακρίτως. Για τους αγγλόφωνους προτεστάντες αυτό είναι κάτι πολύ οικείο. Αυτό δε σημαίνει, οτι ο οποιοσδήπτε Κ γουστάρει να προσφωνείται Daddy.
    Περαιτέρω, δε σημαίνει οτι οποιοσδήποτε Daddy γουστάρει να προσφωνείται Sir.

    Οι προσφωνήσεις, σε αυτό το επίπεδο μπορεί να έχουν ισχυρότατους συμβολισμούς, μπορούν όμως να μη σημαίνουν και απολύτως τίποτε. Και ναι, στην τελική, είναι θέμα αυτών που συμμετέχουν.
     
  12. PurpleVelvet

    PurpleVelvet New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Daddy vs Sir

    δεν εχω απολυτως καμια ιδεα γι αυτο, οπως και για πολλα αλλα. Γι αυτο αλλωστε και ρωταω εξ αρχης... το μονο που ειχα προσεξει ηταν η υπαρξη αυτων των ορων...