Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Damage Control

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 7 Οκτωβρίου 2018.

  1. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Λάθη δεν κάνει οποίος δεν κάνει τίποτα...
     
  2. Victoria_ash

    Victoria_ash Regular Member

    Θεωρω οτι υπαρχουν καποια σημεια που αξιζουν σημειωσης...

    Δε πιστευω οτι η οποια αστοχια ή μη εχει να κάνει με τις ικανότητες ενος Κ.
    Επισης δεν ειμαι σιγουρη οτι το damage εξαρταται απο τις αντοχες του υ.

    Πολλες φορες εχουμε δει το σπασιμο των οριων να οδηγει σε κατι καλύτερο αλλα και αν οδηγησει σε κατι αλλο τοτε πολλες φορες ξεπερνιέται ενώ θα θεωρουσα καταστροφικο αν γινεται κατ επαναληψη.

    To damage για μενα (και αυτο που θα πω αναιρει τη λεξη control) αφορα οικογενεια, παιδια και ισως περιπτώσεις που αφορουν τη καταστροφη πτυχων της προσωπικοτητας του υ και δε θα του επιτρεψουν να ξανανιωσει ολοκληρο και ευτυχισμενο.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ακριβώς. Σε μια Κ/υ σχέση το λάθος/αστοχία/κλπ είναι τέτοιο αν το αναγνωρίσει ο/η Κ ως τέτοιο και το πως θα το χειριστεί αφορά τον/την ίδιο/ίδια και μόνο.

    Δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι υ.

    Καθόλου.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    όσο και κ. ούτε εύκολο ούτε δύσκολο.
     
  5. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Μπουμπλε,δεν έχει πρέπει από την πλευρά που είμαι.
    Κ είναι,αυτός αποφασίζει τι πρέπει και τι όχι.
     
  6. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Μα γιατί ; Εδω δεν κουβεντιάζουμε κάποιον και κάποια συγκεκριμένα. Εδω συζητάμε ελεύθερα και γράφουμε ότι νομίζουμε και ότι θα κάναμε.
    Κάνε μια προσπάθεια. Είμαι στα αλήθεια περίεργος να ακούσω τη γνώμη σου.
     
  7. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Ελεύθερα σου απάντησα κι εγώ.
    Ούτε ξέρω τι πρέπει αλλά κυρίως δε με αφορά τι πρέπει.
     
  8. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Κανένας άλλος να πει την γνώμη του ; Το θέμα παραμένει damage control, αλλά απέκτησε άλλα ερωτήματα  

    Η ερώτηση είναι η εξής :

    Έστω ένα υ, με πολλά προσόντα, αλλά με ελαφρώς αυτοκαταστροφικές τάσεις ( για χ - ψ λόγους), που χωρίς Κ να εποπτεύει, κάνει 5 σοβαρά λάθη την εβδομάδα που του κοστίζουν.
    Με Κ να εποπτεύει, με ευθύνη του Κ, και εν πλήρη γνώση του και απο επιλογή του, γίνεται 1 λάθος την εβδομάδα, που κοστίζει στο υ (και ωφελεί το Κ)

    Κατά τη γνώμη σας : Το Κ αυτό κακοποιεί και είναι κατακριτέο από το βδσμ γιγνεσθαι ;
     
    Last edited: 7 Οκτωβρίου 2018
  9. angel42

    angel42 Regular Member

    Aπαντώντας στα ερωτήματα του αρχικού ποστ και μόνο,

    Θεωρώ ότι όσο κάνεις όντως control το ενδεχόμενο να χρειαστεί να κάνεις damagε control όλο και απομακρύνεται ως πιθανότητα...

    Θεωρώ επίσης ότι αν επενδύεις το χρόνο, τη φροντίδα και την προσοχή που χρειάζεται βάση του προσώπου με το οποίο εμπλέκεσαι και αναλόγως του σταδίου στο οποίο βρίσκεται η σχέση στην επικοινωνία, επίσης απομακρύνεται η αναγκαιότητα του να χρειαστεί να κάνεις damage control....

    Α.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Πολύ ασαφές.

    Πχ
    Και το να βάζεις το υ να πηδηχτεί με κάποιον άλλον μπορεί να κοστίζει ψυχικά στο υ αλλά εφόσον του Κ του αρέσει και εφόσον το υ έχει δώσει τον έλεγχο στον Κ τέλος ιστορίας.

    Ο/η Κ αποφασίζει.-
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Τα εργαλεια δεν δανειζονται. Εκτως αν σ αρεσει να στα γυρζουν βρωμικα, κακοχρησιμοποιημενα ισως και σπασμενα

    Τοτε προφανως δε σε νοιαζει. Και δεν ειναι να απορεις, τι κακομεταχειρισμενο, αφροντιστο και κατεστραμμενο κυκλοφορει αναμεσα μας.

    Δειξε μου τα εργαλεια σου, να σου πω τι δουλεια κανεις. Σοφοτατο.
     
    Last edited: 8 Οκτωβρίου 2018
  12. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Το "κοστίζει ψυχικά" είναι λιγάκι ασαφές.
    Περιλαμβάνει και το στενοχωρήθηκε λίγο το υ αλλά θα το ξεπερασει, μπορεί να φτασει ομως μεχρι και να του κατακερματισει την ψυχολογία.
    Στην δεύτερη περίπτωση γιατί και με ποιον τρόπο ένας κυρίαρχος θα κάνει damage control;
    Αν κάνει βεβαίως.