Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Distinguish between... Vol.2: Μαζοχισμός & Αυτοκαταστροφικότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 25 Ιουνίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Πώς διαφοροποιείται ο μαζοχισμός από την αυτοκαταστροφικότητα, ως προς τη συναισθηματική αφετηρία, την τελική έκβαση, τις τακτικές ικανοποίησης/εκπλήρωσης;
     
  2. Όπως είπαμε και για το σαδισμό και κακία στο άλλο σου thread, το ένα έχει να κάνει με τον ερωτισμό (υποσεινήδητο), το άλλο με κάτι άλλο μη-ερωτικό.
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Ευρηματικό!

    Αποκλείεις όμως το ενδεχόμενο ο μαζοχισμός κάποιου να μην περιορίζεται στη σεξουαλική διέγερση από την είσπραξη σωματικού/ψυχικού πόνου; Να ενέχει και ικανοποίηση -ηθική και όχι μόνο ή όχι απαραίτητα σεξουαλική- του υποκειμένου; Ή θεωρείς ότι τότε ακριβώς παύει να είναι μαζοχισμός και συνιστά αυτοκαταστροφικότητα;

    Ρωτώ γιατί και η αυτοκαταστροφικότητα είναι μία τάση που θα πρέπει να αιτιολογείται λογικά, δηλαδή προαπαιτεί ένα κίνητρο. Κάποιος είναι αυτοκαταστροφικός για κάποιο λόγο, γιατί ένας πόνος έρχεται να αποπροσανατολίσει από κάποιον άλλο, γιατί συγχέει τον πόνο με το πάθος και εν τέλει χρειάζεται αυτή την συγκίνιση για να νιώθει ότι ζει, γιατί ίσως θέλει να τραβήξει προσοχή και να αναζητήσει -ασυνείδητα έστω- προστασία κ.λπ. Αλλά αυτά ίσως ταιριάζουν εν μέρει και στο μαζοχισμό...

    Είναι η σύμπλεξή τους με το σεξ η ειδοποιός διαφορά;
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Μαζοχισμος :Το να θελεις να σε εξευτελιζει καποιος, να σε υποβιβαζει, να σε εκμηδενιζει, αλλοτε με το να σε εξαναγκαζει να υποφερεις καταστασεις ειτε σου αρεσουν ειτε οχι, το να αισθανεσαι ερμεο των ορεξεων του Κυριαρχου.
    Αλλοτε παλι με το να υποβαλεσσαι σε πονο γιατι αυτο συμβολιζει την τιμωρια στην οποια μεσα σου θελεις να υποβληθεις γιατι πιστευεις οτι αυτο ακριβως σου αξιζει.
    Αυτοκαταστροφικοτητα: Το να πιστευεις οτι πρεπει να κατεβεις στο τελευταιο σκαλοπατι και αν ειναι αυτο δυνατον να εκλειψεις κιολας απο προσωπου γης.
    Με αλλα λογια το να στρεφεσαι μονιμως εναντιον του ιδιου σου του εαυτου.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2008
  5. gaby

    gaby Guest

    Η βία που ασκείται σ ένα άτομο διακρίνεται, μεταξύ άλλων, σε οργανωτική και αποδιοργανωτική ενώ υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ των ανθρώπων στο τι ο καθείς αντιλαμβάνεται ως οργανωτική και ως αποδιοργανωτική βία και στην επίπτωσή της βίας στον ψυχισμό τους.

    Ας θεωρήσουμε ότι ο μαζοχιστής είναι ο άνθρωπος που θάλλει όταν του ασκείται βία που θα αποδιοργάνωνε μη μαζοχιστές. Στο βαθμό αυτό, ο μαζοχιστής που αντιλαμβάνεται έτσι τη βία, δεν είναι αυτοκαταστροφικός.

    Αυτοκαταστροφικός είναι εκείνος ο μαζοχιστής που θα επιδιώξει την αποδιοργανωτική για τον ίδιο βία, μη δυνάμενος να νιώσει απόλαυση με άλλον τρόπο ή που δεν θα την αποφύγει ή που δεν θα διαθέτει / έχει καλλιεργήσει τους εσωτερικούς μηχανισμούς εκείνους που θα μετέτρεπαν την αποδιοργανωτική βία σε οργανωτική, μέσω, πιθανά, της απόλαυσης ή με αποτέλεσμα την απόλαυση.

    Εδώ μπαίνει το θέμα, κατά πόσο το υποκείμενο, που συμβαίνει να είναι αυτοκαταστροφικός μαζοχιστής και να το γνωρίζει, θα αποδεχτεί την καταστροφή του. Θέμα τόσο προσωπικό όσο και πολιτικό, που διευθετείται (δεν γράφω λύνεται) μάλλον εκτός πλαισίου επιδίωξης απόλαυσης.

    Η γνώμη μου, χωρίς στοιχεία όμως, είναι ότι πολλοί λίγοι από τους αυτοκαταστροφικούς θα πρέπει να έχουν ως κίνητρο τον μαζοχισμό, αλλά δε φταίμε εμείς που το μπερδεύουμε, φταίει όποιος συσχέτισε τον μαζοχισμό με το ένστικτο θανάτου, γιατί έπρεπε απαραίτητα με κάποιο θεμελιώδες ένστικτο να τον συσχετίσει (βλ. εξελικτική βιολογία και οι πολυποίκιλες ερμηνείες της) άσχετα αν θα είχε τους πολύ σοβαρούς στην πράξη λόγους του <χ> ή αυτό μπορούσε να κάνει στην εποχή του, αυτό έκανε και πάλι ήταν πολύ πολύ σπουδαία η συνεισφορά του.
     
    Last edited by a moderator: 25 Ιουνίου 2008
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Με αφορμή την άποψη που η Mirella_trans_Domme διατύπωσε στο αντίστοιχο νήμα περί σαδισμού, θέλω να ρωτήσω το εξής:

    Ένας αυτοκαταστροφικός άνθρωπος ενδέχεται να βοηθηθεί από μία s/m δραστηριότητα; Όπως βέβαια αντιλαμβάνεται καθείς τη βοήθεια, αλλά εγώ θα την προσδιόριζα σαν επικουρία στο να μετασχηματίζει τον πόνο αν όχι σε ικανοποίηση, σε κάτι άλλο εξίσου παραγωγικό.

    Κάποιος που αυτοκαταστρέφεται λ.χ. τείνοντας στην τοξικομανία, ή επιδιδόμενος σε αυτοτραυματισμούς, ή τρώγοντας ανεξέλεγκτα, ή υποσιτιζόμενος, ή αυτοϋποσκελίζοντας τον εαυτό του σε τομείς όπως οι κοινωνικές συναναστροφές, το σεξ, η εργασία κ.α. έχει νόημα να γνωρίσει το BDSM;
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Οι αυτοτραυματικές (αυτοβίαιες) συμπεριφορές είναι ένα παρακλάδι των αυτοκαταστροφικών συμπεριφορών.
    Δεν αποβλέπουν συνήθως σε τίποτα πέρα από τρόπο χειρισμού μιας επίπονης ή/και δύσκολης κατάστασης με την προσωρινή ανακούφιση μέσω του πόνου του σώματος της ψυχικής έντασης/πόνου και την δημιουργία προσωρινής ευφορίας και γαλήνης με την έκκριση των ενδορφίνων και αδρεναλίνης που είναι φυσικά αντικαταθληπτικά μια και πολλές φορές έχουν συσχετίσει τις αυτοτραυματικές συμπεριφορές με την κατάθλιψη. (Θυμηθείτε την αφαίμαξη που έκαναν παλιά οι γιατροί.)
    Μέσα στους αυτοτραυματισμούς θεωρούνται πέραν των κοψιμάτων καψιμάτων ξεριζώματος μαλλιών κτυπημάτων κ.ο.κ. και το υπερβολικό δάγκωμα των νυχιών.

    Ο μαζοχισμός, κάποιες φορές δε, έχει σαν στόχο την αναζήτηση πόνου με στόχο την εξάλειψη κάποιων σημαντικών διαστάσεων ψυχικού πόνου (λύτρωση) με την αύξηση της ισχύς της επίγνωσης του σωματικού πόνου αλλά ακόμη κι αν δεν είναι αυτοσκοπός πάντα, προκαλεί σεξουαλική διέγερση και αυτό είναι ένα δυνατό κριτήριο αναγνώρισης του τι υπάγεται στην αυτοκαταστροφικότητα και τι στον μαζοχισμό.. Αν κάτι με διεγείρει σεξουαλικά μπαίνει στο καλάθι του μαζοχισμού μου, αν όχι στο καλάθι της αυτοκαταστροφικότητας μου.
    Δεν θα ήθελα και να ήθελα δεν νομίζω να μπορούσα ποτέ να πάψω να είμαι μαζοχίστρια, αλλά τις αυτοκαταστροφικές μου τάσεις επιθυμώ να τις εξαλείψω, ή τουλάχιστο να αν δεν γίνεται απόλυτα αυτό να τις περιορίσω όσο περισσότερο γίνεται.
    Σ αυτό με βοηθά το bdsm, αρχικά στο ότι είμαι πλέον σε θέση να τα διαχωρίσω, και στη συνέχεια με την δυνατότητα που μου προσφέρει να λυτρώνομαι από τον ψυχικό πόνο χωρίς την ανάγκη χρήσης αυτοκαταστροφικών συμπεριφορών. Κάποιες αυτοτραυματικές πράξεις έπαψαν από την αρχή με τη διαταγή του Κυρίου μου, κάποιες αυτοκαταστροφικές μετριάστηκαν και κάποιες χρίζουν περισσότερης δουλειάς. Υποθέτω αυτό αφορά το μέγεθος και το βάθος στο οποίο έχει μια συγκεκριμένη αυτοκαταστροφική συμπεριφορά τις ρίζες της στο ασυνείδητο μας.
     
  8. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Πολυ καλο και κατανοητο lara. Λογικο μου ακουγεται.
     
  9. fractal

    fractal Regular Member

    Απάντηση: Re: Distinguish between... Vol.2: Μαζοχισμός & Αυτοκαταστροφικότητα

    Εχοντας αρκετά σημάδια είτε από τσιγάρα,ξυράφια,μαχαίρια,σπασίματα,κοψίματα ,tatoo αυτοσχέδια ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη μπορώ να πω οτι με καλύπτει η συντρόφισσα.
     
    Last edited by a moderator: 29 Ιουνίου 2008
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Μπορώ να χρησιμοποιήσω παράφραση αυτής της πρότασης στο αντίστοιχο νήμα περί σαδισμού (μαζί με την πρωτότυπη φυσικά);
     
  11. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Distinguish between... Vol.2: Μαζοχισμός & Αυτοκαταστροφικότητα

    πω πω γραφειοκρατια .... δημοσια υπηρεσία το καναμε!!
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Οτιδήποτε γράφεται στο φόρουμ κατά την άποψη μου ανήκει πλέον σε όλους, ένα μάθημα που μου Έκανε ο MasterJp στο ξεκίνημα του φόρουμ, και Τον ευχαριστώ βέβαια τόσο γι αυτό όσο και για τα τόσα άλλα χρήσιμα μαθήματα  

    Οπότε αν και απίστευτα ευγενικό εκ μέρους σου και σ ευχαριστώ για την διακριτικότητα, είναι δικό σου προς χρήση οτιδήποτε γράφω και μάλλον τιμή μου είναι αν βρίσκεις κάτι άξιο να παραφράσεις από τα δικά μου γραπτά  

    Υ.Γ. Εντωμεταξύ όταν διάβασα το αντίστοιχο νήμα περί σαδισμού, μετά από αυτό, μουρθε μια παράφραση αυτού στο νου. Περιμένω με ενδιαφέρον να δω τη δικιά σου version.