Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Domination

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 2 Μαρτίου 2016.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    Κοινώς.... η Κυριαρχία...
    Τι είναι λοιπόν αυτή η περιβόητη Κυριαρχία; Γιατί είναι τόσο πολύ συζητημένη;
    Που αρχίζει και που τελειώνει η Κυριαρχία ενός ατόμου;
    Τι σημαίνει να είσαι Κυρίαρχος;
    Και τελικά τι στο καλό προσφέρει ένας-μια Κυρίαρχος;

    Πόσες φορές έχω ακούσει αυτές τις ερωτήσεις... πόσες φορές διάβασα προσπάθειες από κάποιους να απαντήσουν σε αυτές...
    Άλλες τόσες αντίθετες απόψεις διάβασα.. και είμαι σίγουρη πως και σήμερα θα ακούσω ακόμα περισσότερες...
    Παρόλα αυτά θα κάνω μια προσπάθεια να μοιραστώ τις προσωπικές μου απόψεις.
    Να εκφράσω το πως εγώ βλέπω έναν-μια Κυρίαρχο.

    Ας αρχίσω λοιπόν με τα βασικά...
    Τι είναι η Κυριαρχία. Την Κυριαρχία θα την συναντήσετε σε πολλές μορφές. Ανάλογα με το άτομο που έχετε απέναντί σας. Συνήθως τα κοινά χαρακτηριστικά αυτών των ανθρώπων είναι η απίστευτη ψυχραιμία τους και ο τρόπος διαχείρισης καταστάσεων που σε άλλους ανθρώπους θα προκαλούσαν πανικό...
    Οι Κυρίαρχοι συνήθως έχουν έναν απίστευτο αυτοέλεγχο σε όλα. Δεν παρασύρονται σχεδόν ποτέ και αν ενδώσουν σε μια "αδυναμία" τους ακόμα και τότε θα παρατηρήσετε πως είναι αρκετά εγκρατείς.
    Η Κυριαρχία αυτών των ατόμων συνήθως αρχίζει και τελειώνει εκεί που τους επιτρέπεται. Δεν θα προσπαθήσουν ποτέ να επιβληθούν ούτε να εκμεταλλευτούν την θέση τους για να αποσπάσουν το οτιδήποτε από το υ τους. Μια από τις πολλές λέξεις που θα μπορούσε να τους χαρακτηρίζει είναι ο σεβασμός και η εκτίμηση, πρώτα προς το άτομο τους κι έπειτα προς τους γύρο τους.
    Για εμένα λοιπόν Κυρίαρχος είναι ένας άνθρωπος που ξεχωρίζει. Από τον τρόπο συμπεριφοράς του.
    Πολλές φορές θα με ακούσετε να λέω πως ένας Κυρίαρχος είναι "σκλάβος" της υποτακτικής του...
    Γιατί άραγε να λέω κάτι τόσο παράδοξο; Κάτι τόσο αλλοπρόσαλλο; Κάτι που από μόνο του δεν θα μπορούσε να έχει ισχύ;
    Κάποτε στα πρώτα χρόνια μου ως νεούδι του BDSM είχα κι εγω την ίδια απορία...
    Γιατί ένας Κυρίαρχος να είναι σκλάβος; Υπηρέτης;;;; Ακούγονται τόσο άσχημα αυτές οι λέξεις κοντά στην Κυριαρχία...
    Ξενίζουν...
    Τι συμβαίνει τελικά;
    Τι ισχύει;
    Μέχρι που άρχισα να έχω τις πρώτες μου εμπειρίες ως Κυρίαρχη.
    Εκεί κατάλαβα για πιο λόγο γίνεσαι οχι υπηρέτης... Όχι σκλάβος... Όχι δεν εκπληρώνεις επιθυμίες...
    Δεν παραχωρείς τον εαυτό σου στον υποτακτικό προς τέρψη των ακόλαστων επιθυμιών του... όχι....
    Ως Κυρίαρχος παραδίδεσαι στα προσωπικά σου θέλω... Μόνο που τα προσωπικά σου θέλω είναι να αναλάβεις μια ανθρώπινη ζωή... Να την πάρεις στα χέρια σου και πάνω της να εκπληρώσεις όλες τις δικές σου επιθυμίες... κι αυτή η ψυχή, αυτό το σώμα, σου παραδίδονται.. κομμάτι κομμάτι... στιγμή τη στιγμή... και είναι τόσο όμορφο συναίσθημα.. Απευθείας έχεις ευθύνη απέναντι σε αυτό το πλάσμα... σε αυτό το πλάσμα που σου προσφέρει τόσα πολλά..
    Έχεις ευθύνη.. για την ψυχική και σωματική του υγεία...
    Για τα θέλω του που είναι και δικά σου θέλω... Είστε συγκοινωνούντα δοχεία... Πως αλλιώς;;;;
    Έχεις ευθύνη όταν το βάζεις να κοιμάται στο πάτωμα...
    Έχεις ευθύνη όταν το δένεις χειροπόδαρα...
    Έχεις ευθύνη όταν το εξευτελίζεις...
    Έχεις ευθύνη όταν του περνάς βελόνες...
    Έχεις ευθύνη όταν το κοπανάς σαν χταπόδι...
    Έχεις ευθύνη στο να είναι ευτυχισμένο...
    Έχεις ευθύνη στο να είναι ασφαλές...
    Εκείνο έχει μόνο μια ευθύνη... Να φροντίσει να είναι η περιουσία του Κυρίαρχου υγιής, ψυχή και σώμα...


    Γιατί λοιπόν να με ξενίζει κάτι τόσο όμορφο; Γιατί να κολλάω σε ταμπέλες;
    Ως Κυρίαρχη έχω ευθύνες...
    Άλλες τόσες έχω και ως υποτακτική... Όπως και ο-η κάθε υποτακτικός-υποτακτική.
    Είμαι σκλάβα των επιθυμιών μου... Κι αν η επιθυμία μου είναι μια-ένας υποτακτική-ος... τότε ναι... ειμαι "σκλάβα" του-της υ μου...

    Η προσφορά μου προς την-τον υ μου είναι η αμέριστη και ολοκληρωτική προσοχή μου...
    Ακόμα κι όταν εκείνος-η πιστεύει πως η προσοχή μου είναι αλλού... πάντα θα είναι πάνω του-της. Γιατί αυτη είναι η ευθύνη μου, αυτή είναι η επιθυμία μου και αυτή είναι η διαστροφή μου.
     
  2. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    ""Κυρίαρχος δεν είναι αυτός που ασκεί δύναμη σε μια γυναίκα μόνο και μόνο για να ενισχύσει το ''εγώ'' του.
    Ο Κυρίαρχος είναι ευγενικός, δυναμικός, προστατευτικός, με χιούμορ και φυσικά ξέρει να μπαίνει στον ρόλο του όταν πρέπει.
    Δεν αγαπάει μόνο την Υποτακτική του αλλά αγαπάει και σέβεται όλες τις γυναίκες. Ούτε βασανίζει απερίσκεπτα και χωρίς λόγο την κάθε Υποτακτική του.
    Ο αληθινός Κυρίαρχος είναι ένας άντρας σίγουρος για τον εαυτό του, χωρίς κόμπλεξ και η αληθινή Υποτακτική γυναίκα είναι πολύτιμη για τον ''αφέντη'' της, γιατί μόνο αυτή μπορεί να δώσει το δώρο της Κυριαρχίας!!!""
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Εχει να πέσει γκρεμοτσάκισμα..

    Και με κάτι τέτοια έχουμε και τις αγαπημένες μου ατάκες " μα εγώ, εγώ σου έδωσα το λουλούδι μου, το δώρο της υποταγής μου Δον Κωνσταντινεθ"

    Ούτε η Κυριαρχία είναι δώρο, ούτε η υποταγή δεν κάνει κανείς καμια χάρη σε κανέναν. Εκφράσεις του είναι μας είναι, ή θα έπρεπε να είναι, πολύ; λίγο; δεν έχει σημασία. Όπως δεν κάνουμε "χάρη" οταν ασχολούμαστε ή ερωτευόμαστε κάποιον, έτσι δεν κάνουμε χάρη και δεν μας χρωστάνε όταν υποτασόμαστε ή Κυριαρχούμε, όταν σαδίζουμε ή οταν απλά παίζουμε.

    είναι η πρώτη φορά που δεν θα γράψω " προσωπικό" σχολιο, απο την άποψη οτι δεν θα μιλήσω για το πως βλέπω εγώ τα πράγματα, ή για το τι ζω εγώ. Θα μιλήσω γενικά, με βάση το τι θα έπρεπε να είναι δεδομένο, τι σημαίνει τι και πως έχει δομηθεί όλο αυτό.
    Αν κάτι δεν έχω πιάσει καλά, χιλιοπαρακαλώ να μου εξηγηθεί και με χαρά και πολύ ενδιαφέρον να το αναπτύξουμε κιολας.

    Κυριαρχία, υποταγή αφορούν έκφραση (εναλλακτική αν λάβουμε υπόψιν την κοινωνία και την πλειοψηφία της) του ερωτισμού. Σωστά; άρα γιατί να θεωρηθεί ο ερωτισμός μου και η εκφραση του δώρο, ή κατι "ιδιαίτερο" , περαν της ιδιαιτερότητας που φέρει κάθε οντότητα;

    Κυριαρχία-υποταγή αφορούν ανταλλαγή ελέγχου, το bdsm κυρίως αφορά ανταλλαγή ελέγχου και αγκαλιάζει και φετίχ που κανονικά δεν είναι σκοπός του να τα ταυτίσει με την ανταλλαγή ελέγχου αλλά το καταφέραμε και αυτο..παρακατω..ανταλλαγή ελέγχου λοιπόν, και με βάση το εύρος αυτής γίνεται και ο διαχωρισμός των στάτους. Σωστά; γιατί λοιπόν τόση αρνητική πρεμούρα για τα στάτους; βοήθεια δεν προσφέρουν στο να καταλαβαίνουμε όλοι τα ίδια πράγματα και να βοηθηθοϋμε μεταξύ μας να σχετιστούμε με σωστό και ασφαλή τρόπο; τοσο για το σώμα ασφαλή οσο και για την ψυχή.

    Το τι σημαίνει λοιπόν Κ, για μένα, για σένα για τη θεία μου δεν έχει καμια σημασία παρα μόνο για εμάς. Όταν κάποιος λέγεται όμως Κ και υ πρέπει να ξέρει σε τι αυτό (γενικά και όχι ειδικά) αντιστοιχεί. Κ λοιπόν είναι ένα άτομο που αρέσκεται στο να έχει τον έλεγχο σε τομείς που του έχουν παραχωρηθεί συνειδητά και ξεπερνούν τον τομέα της ερωτικής συνέυρεσης. Δεν είναι ούτε Θεός, οϋτε υποχρεωμένος να θέλει αυτό που θέλει το υ ούτε τίποτα. Γνωρίζει τι θέλει, εχει αποδεχτεί τα θέλω του και έχει βρει τον τρόπο να τα επικοινωνεί κατα πως του ταιριάζει. Τώρα...τι θέλω είναι αυτά; και πως τα επικοινωνεί ειναι το προσωπικό στοιχείο που δημιουργεί τόσα είδη ντι/ες σχέσεων. Το αν ένα υ θα διαλέξει κάποιον με τα ίδια θέλω ώστε να νοιώθει καλά ή όχι κτλ κτλ έχει να κάνει πάλι με το προσωπικό στοιχείο.

    Για να κλείσω λοιπον, Σοράγια, ναι.. ένας Κ που θέλει αυτό που θέλει και το υ Του είναι κάτι που συμβαίνει και είναι τέλειο όταν συγχρονίζονται τα θελω Κ και υ.
    Δεν τον κάνει αυτό σκλάβο του υ γιατί πάλι τα θέλω του ακολουθεί.
    Ένα Κ που θα κάνει όμως το θέλω του υ, για να μη το χάσει η για να μη το "χαλάσει" χωρίς να θέλει αυτο το θέλω, δεν είναι λογικό και δεν είναι Κυριαρχία γιατί εκείνη τη στιγμή το Κ δεν δρα με βάση τα θέλω του αλλα του υ αρα..που είναι ο έλεγχος;

    Λες επίσης..το υ να είναι ευτυχισμένο..κάπου το είχα γράψει ξανά, υποτίθεται πάντα..με αυτά που έχω ρημαδοκαταλάβει, πως ένα υ δηλώνει υ γιατι ευτυχισμένο το κάνει να του ορίζουν τι το κάνει ευτυχισμενο και συγκεκριμένα να του ορίζεται πρώτα τα θέλω κάποιου άλλου που είτε συμπίπτουν, είτε όχι με τα δικά του θέλω, η ευτυχία θα έρθει γιατί δεν είναι ταυτισμένη με τα προσωπικά του θέλω. Σωστα παλι;

    Ξέρω οτι νομίζεις οτι έχω κάτι προσωπικό και δεν ξέρω τι...ούτε έχω ούτε είμαι τέτοιος άνθρωπος, απλά είναι κρίμα και το λέω με κάθε ειλικρίνεια να δημιουργούμε ψευδαισθήσεις και γενικά να ερμηνέυουμε πράγματα σταθερά που είναι σταθερά για κάποιο λόγο, ξαναλέω συνδεδεμένο κυρίως με την ψυχική ασφάλεια, κατα πως "βόλεψε"
    Αν θεωρηθεί, απο τον οποιοδήποτε, πως μέσα στα γραφόμενα μου στο σχόλιο αυτό υπάρχει το προσωπικό στοιχείο ή ερμηνεία σε ότι αφορά όρους και έννοιες παρακαλώ ας με διορθώσει καθώς σκοπός μου ήταν το αντίθετο.
     
  4. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    μια ερώτηση έχω μονο να κάνω για το κείμενο που έγραψες @kinsha no onna

    δηλαδη ο υποτακτικος ή υποτακτικη δεν έχει δικαίωμα επιλογής?
    γιατι διαβάζοντας και ζώντας αν έχω καταλάβει καλα η υποτακτικη έχει δικαίωμα επιλογών και ορίων , μεσα σε μια D/s σχέση .
    αυτη ειναι και η μονη μου απορία - ερώτηση .
     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Φυσικά. Επιλέγει το Κ και επιλέγει τους τομείς στους οποίους θα παραχωρήσει τον έλεγχο. Επιλέγει για τον ευατό του όμως, όχι για το Κ.
    Αν δλδ ένα Κ αρνηθεί να εμπλακεί με ένα υ γιατι αυτά που αφήνεθ το υ να υποταχθούν είναι πολλα η λίγα για το Κ σε καμία περίπτωση δεν έχει δικαίωμα το υ να σπαστεί, θυμώσει κατηγορήσει κτλ κτλ
    Τα υ είναι υπευθυνα για τις επιλογες τους, γι αυτό είμαι τόσο αντίθετη στο " το Κ είναι υπευθυνος για όλα" το υ παυει να ειναι υπευθυνο για τις επιλογες του όταν αυτες έγιναν πάνω σε διαστρεβλωμένη εικόνα, γι αυτό και είμαι τόσο αντίθετη με τις οτιναναι ερμηνείες και γι αυτό είμαι τόσο κάθετη στο οτι το Κ πρεπει να ειναι ξεκαθαρο α. Ως προς τους τομεις (τομεις, οχι μεμονωμενα γεγονοτα) που θελει να Κυριαρχησει ( για αρχη τουλαχιστον, μπορει αυτα να αυξηθουν η να μειωθουν αναλογα τη χημεια και το ζευγαρι-παλι ομως θα συζητηθει καθαρα) β. Ως προς τον τρόπο που αρέσκεται να επικοινωνεί τα θέλω του ( μπορεί να μην υπάρχει ταίριασμα εκεί και το υ να μην μπορει καν να κατανοησει τι του ζητειται) είναι πολύ σημαντικό το υ να έχει την εικόνα ,όση γίνεται, πριν μπλέξει. Όλα τα άλλα είναι πράγματα που θα χτιστούν μεταξύ του ζευγαριού μετά, με χρόνο, με την εκπαίδευση οπως θέλει ο καθένας το λεει..εκεί είναι προσωπικό το θέμα.
     
  6. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    χαίρομαι που το διευκρίνισες γιατι με μπέρδευε όπως ήταν γραμμένο .  
     
  7. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Ευχαριστώ που δημοσιεύεις τις απόψεις μου...(χωρίς την άδεια μου) πάλι!!!
     
  8. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    νομίζω ότι το κείμενο σου όπως το έχω γράψει και στο προφίλ που το έβαλα έλεγε και συνεχίζει να λέει σκέψεις μιας σκλάβας για τον κυρίαρχο της. Με δική σου άδεια όπως θυμάσαι! Από εκεί και πέρα ας το επαναλάβω ακόμα μια φορά μιας και ταυτίζομαι με το κείμενο στο 100% ότι το κείμενο είναι της @Elena_gr (για να μην κλέβω τα credits) άσχετα που με αντιπροσωπεύει και εμένα .. Απλά να θυμάσαι ότι μου είχες ζητήσει να μην αναφέρω το ονομα σου και το σεβαστικά. Από εκεί και πέρα μιας και δεν υπάρχει παρθενογένεση στις λέξεις βάζω αυτούσιο το κείμενο και πάλι.
     
  9. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Σου έδω την άδεια μου για εκεί αφού πρώτα το είχες χρησιμοποιήσει ήδη. Το ίδιο συμβαίνει και εδώ. Το πρόβλημα μου είναι πολύ απλό... αν με εννοείς. Καλή σου νύχτα
     
  10. Soraya

    Soraya Guest

    απο την αρχή ως το τέλος το κείμενό σου είναι προσωπικές σου απόψεις...
    σε περίπτωση που κάνω λάθος παρακαλώ να μου φέρεις το εγχειρίδιο στο οποίο αναφέρεσαι...
    απο κει και πέρα βάζεις λόγια στο στόμα μου τα οποία δεν είπα αλλά εσύ θέλησες να καταλάβεις.
    κανένα μένος... προς θεου...
    απλά βλέπω απο μέρους σου μεγάλη πρεμούρα να με βγάλεις λάθος σε κάτι που δυστυχώς για εσένα είναι προσωπική μου άποψη...
    δεν είναι ανάγκη να την ενστερνιστείς...
    δεν ζητήθηκε από κανέναν να το κάνει...
    και σίγουρα δεν είναι ανάγκη από εσένα να μπεις στον κόπο να ασχοληθείς αν δεν θέλεις....
    υποθέτω λοιπόν πως για να έγραψες όλο αυτό άρα το ήθελες.
    σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μοιραστείς τις σκέψεις σου...
    μα παραμένουν σκέψεις σου...
    οπότε το "σωστά;"
    οχι σε μένα  
    καλή σου μέρα
     
  11. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    ας καληνυχτίσουμε ο ένας τον άλλον με quote. Μέσα σε ένα νήμα.
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    γιατί όχι... χαχαχα πλάκα θα έχει