Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ds/Ms σχέσεις - ισότιμες?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 23 Ιουνίου 2008.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    ισότιμος -η -ο [is&oacute;timos] E5 : 1α. που έχει ίση ή ίδια ηθική αξία, κύρος κτλ. με άλλον: Iσότιμη θέση. Iσότιμο αξίωμα. Oι υποψήφιοι πρέπει να έχουν πτυχίο δημόσιας τεχνικής σχολής ή άλλου ισότιμου εκπαιδευτικού ιδρύματος. β. που έχει ίσα ή ίδια δικαιώματα, υποχρεώσεις κτλ. με άλλον: Oι γυναίκες είναι ισότιμες με τους άντρες. || Iσότιμη συμμετοχή. 2. που έχει ίση αξία με άλλον: Iσότιμα νομίσματα / χρεόγραφα. ισότιμα EΠIPP με ίσα δικαιώματα, χωρίς διακρίσεις: Στη συζήτηση θα συμμετάσχουν ~ οι εκπρόσωποι όλων των κομμάτων. [λόγ. < ελνστ. ἰσότιμος]

    Θα ήθελα να αναφερθούμε λίγο στην έννοια ισότιμη σχέση που συχνά πυκνά αναφέρεται στο φόρουμ σαν δόκιμος όρος για σχέσεις Ds-Ms.

    Προσωπικά δεν πιστεύω στην ύπαρξη ισότιμων σχέσεων γενικότερα, ειδικότερα δε σε σχέσεις οι οποίες βασίζονται και στηρίζονται σε άνισα δικαιώματα, άνισο κύρος κ.τ.λ., αλλά πριν εκφράσω τις προσωπικές μου απόψεις θα χαιρόμουν πολύ να μοιραστείτε όσοι έχετε την επιθυμία και τον χρόνο τις δικές σας απόψεις.

    Σας ευχαριστώ  
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    θεωρώ πως τα δικαιώματα είναι ανάλογα με τις ευθήνες ,δηλαδή αυτός που αναλαμβάνει περισσότερες ευθήνες αποκτά και περισσότερα δικαιώματα ,αυτός μπορεί να είναι ο σκλάβος που τρέχει για Την Κύρια ,αλλά μπορεί να είναι και Η Κυρία που έχει σπιτομένο τον σκλάβο

    δεδομένου των άνωθεν ,θεωρώ πως δεν είναι θέμα θέσης στη σχέση .

    τα πάντα κρίνοντε μέσα από την πράξη .
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεδομένου του γεγονότος πως για να υπάρξει διακίνηση πόνου προαπαιτούνται δύο (πομπός και δέκτης) θα έλεγα ότι και τα δύο μέλη έχουν ίδια αξία, είναι δηλαδή το ίδιο σημαντικά.

    Αν αυτό που επιχειρεί να πραγματευτεί το νήμα δεν είναι ο προσδιορισμός τις αξίας καθενός εντός της σχέσης αλλά εν γένει οι όποιες ασυμμετρίες εντός της, τότε σίγουρα κάθε σχέση (συσχέτιση) παρουσιάζει ασυμμετρίες σε επιμέρους τομείς, και η ζυγαριά γέρνει πότε στον ένα, πότε στον άλλο.

    Δεν έχω καταλάβει αν μιλάμε για αξία ή τιμή (σε κάποια κλίμακα).
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Προσπαθώ να αντιληφθώ αν η διαφωνία μου με πολλά μέλη αφορά την ερμηνεία της ισοτιμίας ή κάτι ουσιαστικότερο.
    Θεωρώ πως ενώ και τα δύο μέλη είναι αξιόλογα, το καθένα με διαφορετικό όμως τρόπο. Δεν αναφέρομαι μόνο στο Sm όπου πραγματευόμαστε διακίνηση πόνου αλλά στο δυναμικό της όλης σχέσης με την ανταλλαγή εξουσίας που την καθιστά Ds.
    Δεν νιώθω να μπορώ να συγκρίνω δύο αξιόλογα άτομα τα οποία είναι αξιόλογα το καθένα με τον εντελώς δικό του ατομικό και μοναδικό τρόπο όσον αφορά την αξία τους. Αν το έκανα νομίζω θα ήταν σαν να προσπαθούσα να συγκρίνω δύο ανόμοια πράγματα για να πω πως είναι ισότιμα, ενώ τίποτα δεν μπορεί να αποδείξει κάτι τέτοιο. Γι' αυτό λέω πως θεωρώ πως καμία μα καμία σχέση δεν είναι ισότιμη.
    Ακόμη και η σχέση μου με τους συναδέλφους, με τους γείτονες κ.ο.κ. Το να αναγνωρίζω τον άλλο ως αξιόλογο και να νιώθω πως κινούμαστε πάνω κάτω στο ίδιο μήκος κύματος, δεν μας κάνει τους ίδιους. Ο ένας υπερτερεί σε κάτι, ο άλλος σε κάτι άλλο κ.τ.λ. Αλλά εδώ θα μπορούσα να πειστώ, πως παρόμοια αξία καθιστά ισότιμα τα άτομα.

    Ισοτιμία όμως πέραν τούτου σημαίνει ίδια και ίσα δικαιώματα. Το Ds είναι εξ ορισμού άνισο όσον αφορά το είδος και την ποσότητα των δικαιωμάτων και το T.P.Ε. Ms κάνει την διαφορά ακόμη εντονότερη. Η σκλάβα δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα πέραν του να συναινέσει να ανήκει και να ζητήσει release. Από κει και πέρα έχει τόσα ακριβώς δικαιώματα της Εκχωρεί. Ακόμη κι αν μιλήσουμε για Ds σχέσεις περιορισμένης ανταλλαγής εξουσίας, τα δικαιώματα της υπο αποκτούνται μέσα από διαπραγμάτευση. Δεν είναι αυτονόητα και σίγουρα δεν είναι ίσα και ίδια με αυτά του Κ.

    Ελπίζω να τα καταφερα να εξηγήσω τι εννοώ  
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Δύο αδέρφια θα μοιραστούν την πατρική περιουσία.

    Vanilla version : Προσπαθούν να εκτιμήσουν την αξία κάθε αντικειμένου. Μετά προσπαθούν να τα μοιράσουν με τρόπο ώστε η συνολική αξία των αντικειμένων που πήρε ο πρώτος να είναι περίπου ίση με την αντίστοιχη των αντικειμένων του δεύτερου.

    D/s version: Συμφωνούν ότι ένας εξ αυτών θα χωρίσει στα δύο την πατρική κληρονομία, και ο άλλος θα επιλέξει το μερίδιο της αρεσκείας του.

    Πώς σου φαίνεται αυτό;
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εχω την αισθηση οτι ισοτιμια στις ανθρωπινες σχεσεις δεν υπαρχει.
    Ακομα και εκει οπου υπαρχουν ισα δικαιωματα,υπεισερχονται η προσωπικοτητα,η κοινωνικη θεση,η οικονομικη ισχυς,η συναισθηματικη εξαρτηση, η και συνδυασμος αυτων των παραγοντων.
    Η ζυγαρια τελικα καπου θα γειρει.Σημειο ισορροπιας θα υπαρξει,οχι στη μεση ομως.

    Αυτο νομιζω οτι ισχυει και στην υποθεση της Syrah.H βανιλλα εκδοχη δεν διασφαλιζει την ισοτιμη μοιρασια.Τα αξιακα κριτηρια για τα αδελφια δεν ειναι κατ'αναγκην ιδια.Εκτος της οικονομικης αποτιμησης της περιουσιας υπαρχει η συναισθηματικη ,αλλα και η χρηστικη τοιαυτη.
    Ενας αντικειμενικος παρατητρητης,αν θεωρησουμε οτι υπαρχει τετοιος,θα μπορουσε καλλιστα να διαφωνησει με το τελικο αποτελεσμα της μοιρασιας.
     
  7. zou

    zou

    Απάντηση: Ds/Ms σχέσεις - ισότιμες?

    εχουν αλλης φυσεως δικαιωματα και υποχρεωσεις...
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Αλλο, νομίζω, είναι το 'είμαστε ίδιοι' τελείως άλλο το 'είμαστε ίσοι'. Γενικότερα, νομίζω ότι η σύγκριση δεν είναι ένας ευδόκιμος τρόπος αξιολόγησης των ανθρώπων. το ότι κάποιος υπερτερεί έναντι κάποιου σε κάποια σημεία και ο άλλος σε κάποια άλλα σημαίνει ότι δεν είναι ίδιοι (ευτυχώς). δε σημαίνει ότι δεν είναι ίσοι.

    αναφορικά με τις σχέσεις, τις Ds, νομίζω ότι τα όποια δικαιώματά παραχωρούνται με τη συναίνεση του υπό, ουσιαστικά όμως διατηρεί στο ακέραιο το δικαίωμα να τα ανακτήσει. Και αν το καλοσκεφτείς, αυτό το δικαίωμα είναι το πιο ισχυρό γιατί τελικά είναι ο ρυθμιστής της σχέσης. Αν ο υπό για οποιοδήποτε λόγο αρθρώσει τη λέξη τέλος, εχει καταλυθεί όλη η σχέση. Κι όμως αυτός ήταν υπό. Η παραίτηση από δικαίωμα είναι δικαίωμα. Κατά μία έννοια λοιπόν πράγματι αυτές οι σχέσεις δεν είναι ισότιμες, απο την άλλη όμως είναι γιατί υπάρχει η αρχική παραχώρηση, συναίνεση αλλά και διατήρηση του δικαιώματος να ανακτήσει ο υπό τα δικαιώματα που παραχώρησε.