Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Dumped by your Dom?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος echo, στις 7 Φεβρουαρίου 2006.

  1. echo

    echo ***

    Το κειμενο μεταφραστηκε στα ελληνικα απο εμενα την tender lilly και την Lara [E P] τις οποιες ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη συνεισφορα τους. 

    Χωριζεται σε 3 ενοτητες,Ο χωρισμος,η περιοδος της θλιψης για την απωλεια και τελος συμβουλες της συγγραφεως για θεραπεια.



     
  2. echo

    echo ***

    Βλεπουμε οτι για τον υποτακτικο/η το πιο σημαντικο κομματι της σχεσης ειναι το οτι νοιωθει οτι ειναι ενωμενος με καποιον και ολοι ξερουμε ποσο δυσκολο ειναι αυτο για εναν υποτακτικο σε μια κυριαρχικη κοινωνια.Η υποταγη και εξυπηρετηση του υποτακτικου/ης στον αφεντη/ρα ειναι ο τροπος με τον οποιο αποκταει υποσταση το εγω του,αφου βιωνει την εκπληρωση των συναισθηματων του.Αυτο το εγω μενει μετεωρο οταν ειναι μονος/η του και τραυματικα εξευτελισμενο μετα απο μια εγκαταλειψη.
    Συμφωνα με το παραπανω κειμενο ειναι πιο δυσκολο για μερικους Masters/Μistresses να αναπτυξουν δυνατο συναισθηματικο δεσμο δεδομενου οτι χειριζονται τους σκλαβους τους σαν μια ανυπαρκτη προσωπικοτητα και μπορουν ευκολα να χασουν το ενδιαφερον για αυτους.Για αυτους τους αφεντες/ρες ειναι πιο σημαντικο κινητρο ο ελεγχος η εξουσια,η λατρεια που λαμβανουν μεσα στην σχεση αντι η δεσμευση για συμπορευση και μονιμοτητα της σχεσης.

    Η σχεση ειναι πιο σημαντικη για τους υποτακτικους απ'οτι για τους κυριαρχους και ακομα πιο σημαντικη και απο τις σεξουαλικες δραστηριοτητες.Και αυτο γιατι ο υποτακτικος μεσα απο την σχεση απεβαλει ολα αυτα που δεν μπορει στην Vanila ζωη.Το λαθος η σωστο δεν υπαρχει,μονο αυτο που λεει ο αφεντης/τρα ενω οι ενοχες απο τα ηθικα διλημματα εχουν εξαλειφθει και αυτο ειναι πολυ σημαντικο καθως διδει στον υποτακτικο σταθεροτητα και κοινωνικη υποσταση.

    Με λιγα λογια Θα ελεγα οτι το βασικο που αποκομιζει ο υποτακτικος μεσα απο μια D/S σχεση ειναι η αποδοχη του εγω που διαμορφωνεται απο την αφεντρα/τη και δεν χρειαζεται να ανησυχει για τον εαυτο του και την αποδοχη της προσωπικοτητας του απο ενα vanila κοσμο στον οποιο απετυχε να υπαρξει και αφομοιωθει.
     
  3. Astarty

    Astarty Contributor

    Ας μεταφράσει κάποιος το κείμενο και μετά το συζητάμε.

    Αστάρτη
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Εξαιρετικά ενδιαφέρον το κείμενο που Μ/μας προσέφερες puppy, σ ευχαριστώ ιδιαίτερα  

    Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να το μεταφράσω, συμπτωματικά μόλις μετάφρασα κάτι άλλο κι έτσι δεν έχω χρόνο να κάνω τώρα αυτή τη δουλειά.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν μπορώ να πω πως συμφωνώ με κάποιες γενικεύσεις της, άρχισα τη μετάφραση όμως ώστε να μπορούν όλοι να συζητήσουν γι΄ αυτό.
    Οπότε θα επανέλθω.  
     
  6. echo

    echo ***

    Tender lilly και Lara ευχαριστω που θα προσπαθησετε να βρειτε χρονο για μεταφραση,εχω ξεκινησει και εγω σημερα μαλλον θα τελειωσω το 1ο μερος,the break up.

    Παντως μου κανει εντυπωση σε ενα forum οπου το 50% kai βαλε των signatures kai των βιογραφικων στα profile ειναι στα αγγλικα να υπαρχει δυσκολια να διαβαστει ενα αγγλικο κειμενο.Επισης ειναι πολυ συχνο το φαινομενο καποιες ατακες απο καποιους να ειναι στα αγγλικα οταν θελουν να προβληθουν περισσοτερο υποθετω,

    Δηλαδη χρησιμοποιουμε τα αγγλικα για επιδειξη οταν θελουμε, και οταν ειναι να αφιερωσουμε λιγο χρονο παραπανω για να διαβασουμε κατι λεμε"αστο μωρε τωρα που να καθομαι να διαβαζω".Σαν στρουθοκαμηλισμος μου ακουγεται

    Τεσπα εχω ξεκινησει μεταφραση,αν θελετε επικοινωνουμε με Pm για να συνεργαστουμε στην μεταφραση και να ολοκληρωθει γρηγοροτερα.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απλά δεν είναι και τόσο εύκολο το κείμενο αυτό puppy, αντικειμενικά κρίνοντας. Και είναι και μεγαλούτσικο. Άλλο μία οικεία έκφραση που χρησιμοποιώ επειδή με αντιπροσωπεύει εκφραστικά και άλλο ένα μεγάλο και σοβαρό κείμενο.

    Η συγκεκριμένη "ψυ" όσο και αν λέει ότι είναι "BDSM friendly", που υποθέτω θα είναι με την έννοια ότι δεν κλείνει την πόρτα στους lifestylers ή δεν προσπαθεί ντε και καλά να τους κάνει vanilla, μου φάνηκε έντονα ιδεολογικοποιημένη και δίνει εύκολα χαρακτηρισμούς.

    Αλλά, λέει και ενδιαφέροντα πράγματα.
     
  8. black_pearl

    black_pearl Regular Member

    Να είστε καλά βρε συν άνθρωποι που βοηθάτε όσες/ους δεν γνωρίζουν την αγγλική γλώσσα.

    Ένας από αυτούς είμαι "δυστυχώς" και εγώ.
     
  9. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: Dumped by your Dom?

    Ευχαριστουμε για το ενδιαφερον κειμενο.

    Η δικη μου παρατηρηση ειναι οτι οι Ms σχεσεις πιο συχνα λυονται απο τους υποτακτικους παρα απο τους Κυριαρχους. Μαλιστα, η πιο συνηθης αιτιολογια αυτου ειναι η αισθηση οτι η Κυριαρχος δεν διατηρει την δομη και δεν απαιτει την υπακοη στα πρωτοκολλα και στα τελετουργικα της σχεσης με αρκετη αφοσιωση.

    Οσον αφορα το ακολουθο-

    να μην ξεχναμε οτι αποψεις που εκφραζονται απο κλινικους αφορουνε στον πληθυσμο με τον οποιο δουλευουνε (στην παρουσα περιπτωση Ms ζευγαρια που εχουνε προβληματα τετοια που τους οδηγουν σε θεραπεια) και οτι δεν ειναι απαραιτητα εν γενει αντιπροσωπευτικα των δυναμικων των Μs ζευγαριων.

    Αυτο γνωριζω εμπειρικα οτι δεν ειναι αληθεια, ουτε καν ως γενικευση. Τοσο οι Κυριαρχοι οσο και οι υποτακτικοι, οταν τελουν σε μια Ms σχεση, δημιουργουν εντονους συναισθηματικους δεσμους. Ακομα οι Κυριαρχοι χρειαζεται να εξετασουν, μια διαδικασια που συχνα ειναι επωδυνη, και τους εαυτους τους-ακομα και οταν μια Κυριαρχος αναγκαζεται να κανει release καποιον σκλαβο, αυτο δεν γινεται ποτε ευχαριστα και με ανακουφιση η καν με την ελαφροτητα που μπορει σε καποιες περιπτωσεις να υπαρξει σε μια vanilla σχεση. Οι Κυριαρχοι δεν χρειαζεται μονον να αντιμετωπισουνε συναισθηματικα μια σημαντικοτατη απωλεια, αλλα και να αναλογιστουνε, πως οι χειρισμοι τους υπηρξαν αρκετα ανεπιτυχεις ωστε να οδηγησουνε τελικα σε διαλυση. Σε μια Ms σχεση μια τετοια αποφαση ισοδυναμει με αναγνωριση οτι παρα τις προσπαθειες εκπαιδευσης και την επενδυση χρονου, ο εν λογω σκλαβος δεν αποδιδει οπως θα αυτη θα ηθελε. Οποιος και αν ειναι ο σκλαβος (και με το δεδομενο καλης αρχικης κρισης της Κυριαρχου) και, μεσα σε καποια λογικα πλαισια αρχικων δυνατοτητων του, μια Κυριαρχος παντα πρεπει να αναρωτιεται γιατι δεν μπορεσε η ιδια να αποσπασει την αποδοση στην οποια στοχευε. Αυτο περιπλεκει ακομα περισσοτερο την διαδικασια διαλυσης της σχεσης.
     
  10. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Θα προτεινα επειδη το θεμα εχει πολλές παραμέτρους να τα παρουμε ενα ενα χωριστα.

    Καταρχήν Puppy ευχαριστουμε για το εξαιρετικό ποστ . Να βαζαμε ομως μια σειρά στη συζήτηση?? Αν θελετε βοηθήστε με εγω βλέπω τα εξής:


    - Υποτακτικός και συναισθηματα κατα τη διαλυση μιας D/s σχεσης
    - "Διαχειρηση " χωρισμού απο τον / την Κυρίαρχο
    - ποιος αποχωρει πιο ευκολα απο μια τετοια σχεση ο /η Κυριαρχος ή ο/η υποτακτικός

    και καποια ακομη ισως....
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Διαφωνώ και εγώ σε πολλά ,
    μην πω στο σύνολο του κείμενου!
    Ιδιαίτερα στα σημεία που λέει
    ότι η σχέση αυτή είναι πιο σημαντική στους υποτακτικούς από τους Κυρίαρχους ,
    στο σημείο που αναφέρετε επίσης στους Κυρίαρχους παρουσιάζοντας τους
    σαν ‘’ ψυχρούς ,άκαρδους , που βαριούνται πολύ εύκολα κλπ '',
    αλλά και στους τρόπους για να ξεπεράσεις αυτό το χωρισμό .

    Αλλά ας περιμένουμε την μετάφραση για να το δούμε καλύτερα .....
     
  12. gaby

    gaby Guest

    puppy ευχαριστώ για τη μετάφραση, επειδή περίμενα να τη δώ σε νέο ποστ, δεν την είχα προσέξει, εδώ και μέρες  

    Δεν έχω προσωπικά την εμπειρία της διάλυσης μίας D/s σχέσης, και πολλοί που την είχαν, μου είπαν ότι πολλοί υποτακτικοί νιώθουν ακριβώς όπως περιγράφει η Heyden.

    Αλλά έχω την εντύπωση, ότι ενώ υπάρχουν πολλά γενικής χρήσης για τους χωρισμούς και τις απώλειες στο κείμενο, λείπει το "κλειδί" για την αντιμετώπιση ενός D/s χωρισμού, που κατά τη γνώμη μου είναι η σταδιακή επανάκτηση του ελέγχου της ζωής του, και η αποδοχή της επανάκτησης αυτής από τον υποτακτικό.

    Δηλαδή, πώς ο υποτακτικός ξαναρχίζει να ελέγχει τη ζωή του, σταδιακά, ο ίδιος, πώς γίνεται "ο Αφέντης του εαυτού του" μέχρι να έχει νέο Κυρίαρχο;

    Νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό, που διαφοροποιεί τους D/s χωρισμούς από τους βανίλλα.

    Και για να πώ μία καλή κουβέντα για το φόρουμ εδώ, εντάξει, μπορεί να Μ/μιλάμε πολύ, μπορεί να Κ/κάνουμε ποστ για τα ποστ, αλλά τουλάχιστον, τα Ψ/ψάχνουμε τα θέματα και Γ/γνωρίζουμε ότι στο D/s "άλλο έλεγχος άλλο ευθύνη", κάτι που η Hayden δε δείχνει να διαχωρίζει.

    Μήπως τελικά χρειάζονται, όχι απαραίτητα φίλοι του BDSM αλλά ουδέτεροι ως προς αυτό "ψυ";