Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eγκεφαλική Κυριαρχία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 31 Οκτωβρίου 2008.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Εγκεφαλική κυριαρχία.

    Πως την εννοείτε;Ποιος ο σκοπός της;Πως επιτυγχάνεται και από ποιες φάσεις περνάει;Συνάδει με τη βία;

    Tι αποκομίζει ο Κυρίαρχος , τι ο σκλάβος και που αποσκοπεί;

    Ποιες παρανοήσεις υπάρχουν γύρω απ΄αυτήν;

    Περιμένω τις απόψεις Σ/σας..
     
  2. cider

    cider Kitchen master

    Εξαιρετικό ερώτημα, αγαπητέ.

    Πολύ επιγραμματικά, και έχοντας πλήρη επίγνωση του ότι μπορεί κάπου στην 65η σελίδα αυτού του νήματος να έχω αλλάξει 15 φορές άποψη, θα έλεγα ότι η εγκεφαλική κυριαρχία είναι η βάση των πάντων. Από εκεί πηγάζουν όλα. Αν η κυριαρχία δεν ξεκινήσει από εκεί, τότε είναι κολοβή -- λειψή.

    Κατ΄ εμέ δεν συνάδει με τη βία. (Μήπως αυτή είναι μια κύρια παρανόηση; Δεν ξέρω) Και αποτελεί διαδικασία που εκτείνεται σε βάθος χρόνου.

    Ο κυρίαρχος αποκομίζει την απόλυτη πλήρωση.

    Ίσως μια ακόμα παρανόηση να είναι ότι έχει να κάνει με τη μετατροπή του υποτακτικού σε ρομπότ, σε ανδρείκελο ή γυνείκελο που εκτελεί πιστά εντολές. Ενώ, κατ' εμέ, η εγκεφαλική κυριαρχία έχει να κάνει με ουσιαστικό "θαυμασμό" (χμ... δεν βρήκα κάτι πιο πετυχημένο), κάτι που κερδίζεται με μεγάλο κόπο και προσπάθεια, περνώντας από σαράντα κύματα.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εξαιρετικο οντως το θεμα.
    Το συνδεω με τις περι κατισχυσεως αποψεις του Dolmance.Ειναι η βασικη μου επιδιωξη στις σχεσεις μου με τους ανθρωπους,εντος η εκτος πλαισιων ΒΔΣΜ.
    Εντος πλαισιων,αποσκοπει στο να φερω στην δικια μου πορεια πλευσης τη σχεση . Δεν υπαρχει συνταγη γι'αυτο,πρεπει να υπαρχει ωστοσω ικανοτητα αποτιμησης των ικανοτητων του εγκεφαλου που "αντιμετωπιζεις",ωστε να επιλεγεις καταλληλη τακτικη,που μπορει να περιεχει και "ανωδυνες" υποχωρησεις η συμβιβασμους.
    Η σωματικη βια δεν εχει θεση σ'αυτη τη διαδικασια,ψυχολογικη ομως,αμεσως η εμμεσως μερικες φορες ισως να χρειαζεται να ενταχθει στο οπλοστασιο της τακτικης που ακολουθειται.
    Το ερωτημα περι παρανοησεων δεν το καταλαβα.
     
  4. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Eγκεφαλική Κυριαρχία

    Η εγκεφαλικη κυριαρχια ειναι σα τη πλυση εγκεφαλου. Αρχιζεις το μπιρι μπιρι μεχρι να νομιζει ο/η αλλος/η, οτι μονο σε σενα θα βρει οτι θελει. Μετα ειναι ολα ευκολα εως τη στιγμη που θα παψει να το νομιζει.
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Eγκεφαλική Κυριαρχία

    Συμφωνώ με τη thelma...
     
  6. female

    female Contributor




    Η εγκεφαλική κυριαρχία μάλλον αναφέρεται επί γυναικών. Οι άντρες, στην πλειοψηφία τους, διαθέτουν μαγική βαλβίδα που αποσυνδέει αυτόματα τον εγκέφαλο σε οτιδήποτε σχετίζεται με το σεξ...

     ) :ρρρ



     
  7. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Eγκεφαλική Κυριαρχία

    Ιδού κάτι που, κατ' εμέ, αποτελεί παρανόηση. Εκτός και αν λέγοντας "μπίρι μπίρι" η αγαπητή thelma εννοεί "μακρόχρονη άσκηση επιρροής, μέσω διαγωγής, παρουσίας, παραδείγματος, διάνοιας κ.λπ." Κατά την άποψή μου, ο κυρίαρχος επιτυγχάνει την εγκεφαλική κυριαρχία όταν έχει καταφέρει να κερδίσει τον πραγματικό σεβασμό του Υ του.

    Και με δεδομένο το παραπάνω, σίγουρα η ψυχολογική βία δεν έχει θέση σε αυτή τη διαδικασία. Για να μην πω ότι την υπονομεύει κιόλας.
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Eγκεφαλική Κυριαρχία

    Είναι απόλυτα πετυχημένο... Δεν θα μπορούσες να βρεις καλύτερο.

    Μπορούμε να μην το γενικεύουμε τόσο απόλυτα αυτό, παρακαλώ;
     
  9. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Eγκεφαλική Κυριαρχία

    Ειναι παρανοηση. Αλλα οχι δικη μου. Συνηθως ειναι αυτων που την πιπιλανε ως καραμελα.
     
  11. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Eγκεφαλική Κυριαρχία



    Δεν το γενικεύουμε, ασφαλώς! Ένα πειραγματάκι...

    Αναρωτιέμαι απλώς αν η εγκεφαλική κυριαρχία είναι κατά κύριο λόγο ανάγκη γυναικών ή όχι μόνο.

    Χτες ένας βανίλλα νεαρός φίλος μου έλεγε την πρόσφατη ανακάλυψή του, πως, "Τελικά για να κερδίσεις μια γυναίκα, αρκεί να της κερδίσεις το μυαλό." Περιέργως, δεν έχω ακούσει γυναίκα να λέει κάτι ανάλογο για τους άντρες. Μήπως οι εμφάσεις των φύλων είναι διαφορετικές στο θέμα;



     
  12. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Eγκεφαλική Κυριαρχία

    Χμ... δεν έχω προσωπική άποψη του θέματος. Να αναφέρω όμως μια προσωπική εμπειρία, ως τροφή για σκέψη: σε βανίλια επίπεδο και πριν από κάμποσα χρόνια, η σχέση μου με μια γυναίκα που σαφώς αναγνώριζα ως πνευματικά υπέρτερη οδήγησε σε μια τρομερή αντίδραση από μέρους μου. Ανωριμότητα; Γνώρισμα του χαρακτήρα μου (καλό, κακό ή αδιάφορο); Δεν ξέρω.