Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Electro play

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Iwn1989, στις 5 Μαρτίου 2020.

  1. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Καλημέρα σε όλη την ομάδα!
    Εχθές, δοκίμασα για πρώτη φορά το εν λόγω "παιχνίδι", χορήγηση δηλαδή μικρής ποσότητας ηλεκτρικού ρεύματος στο σώμα και στην περιοχή των γεννητικών οργάνων.. Αισθάνθηκα ασφαλής να το δοκιμάσω, διότι η κοπέλα που μου το έκανε ήταν επαγγελματίας, ωστόσο κάποιες σκέψεις μού προέκυψαν εκ των υστέρων, σήμερα για την ακρίβεια! (Επειδή είμαι άσχετος, όσον αφορά το συγκεκριμένο, "συγχωρήστε" τις ερωτήσεις μου εάν είναι αφελείς!) Υπάρχει περίπτωση, επειδή το συγκεκριμένο έγινε και στην περιοχή των γεννητικών οργάνων -μια φορά- να μου αφήσει κανένα "θέμα", όσον αφορά τη γονιμότητα;;
    (Συγγνώμη κιόλας!!!)
     
  2. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Η γονιμότητα εξαρτάται κυρίως απο ορμονικούς παράγοντες. Ορμόνες που παράγονται στην υπόφυση, στα επινεφρίδια, στους ορχεις. Θεωρητικά τα ρεύματα αυτά είναι μικρής ισχύος, επιφανειακά και δεν προκαλούν εις βάθος ζημία. Αν «παίξει» όμως με ισχυρότερα ρεύματα (για εμπειρία.....) δεν μπορεί κανείς να εξασφαλίσει μια πιθανή επιπλοκή (πχ τοπικό έγκαυμα). Πρέπει κανείς να είναι προσεκτικός εφ’ όσον δεν γνωρίζει επαρκώς το ιστορικό της περιοχής των οργάνων αυτών. Ειδικά όταν εφαρμόζει ρεύματα πάνω στους όρχεις και τις επιδιδυμίδες. Υπάρχει μεγάλη περιοχή τοπικά γυρω που μπορεί να τα εφαρμόσει με ασφάλεια, ακόμα και πάνω στο πέος.
     
  3. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Όχι δεν "έπαιξε" κάτι στους όρχεις..
    Στο πέος μόνο...
     
  4. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Ειναι ασφαλες εφ´ όσον κανείς γνωρίζει να χειρίζεται τα ρεύματα
     
  5. Silvia

    Silvia Αυταρχική και Φιλελεύθερη

    @Master Electro-pain εκτός από like, θα μας δώσετε και τα φώτα σας, γιατί η απορία του νηματοθέτη δεν έχει απαντηθεί ακόμα;
    Αν όχι εσείς, τότε ποιός;
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Το συνεχές ηλεκτρικό ρεύμα χαμηλής τάσης και έντασης, είναι γενικά ακίνδυνο.
    Δεν επιτρέπεται να εφαρμόζονται παιχνίδια σε άτομα που φέρουν βηματοδότη.

    https://eclass.pat.teiwest.gr/eclass/modules/document/file.php/523104/ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΣ - ΕΛΙΝΥΑΕ.pdf

    http://www.texnikosasfaleias.gr/RTE/my_documents/my_files/84ELSHOCKsec.pdf

    http://aepseh.gr/articles/69/Kindunoi-apo-ilektriko-reuma
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2020
  7. boulakos

    boulakos Regular Member

    Το ηλεκτρικο ρευμα μπορει να προκαλεσει οφελη αλλα και σοβαρη ζημια. Το θεωρω ιδιεταιρα επικυνδυνο παιχνιδι...
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ξες..? Καν'ς...
    Δεν ξες..? Δεν καν'ς...
    Το β'λών'ς...
     
  9. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι πανάκριβο. Άστα. Πιο μεγάλη ζημιά δεν έχει!
     
  10. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Για τον βηματοδότη ούτε λόγος. Αλλά και για οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή, καλό είναι να:
    Α) Διαβάζεις και ενημερώνεσαι για τα specs αυτού που θες να κάνεις¹
    Β) Να συμβουλεύεσαι γιατρό για αυτό που θες να κάνεις²

    Το συνεχές δίνει την αίσθηση του καψίματος γι αυτό και μπορεί να χρησιμοποηθεί μόνον ως στιγμιαία -ή και λίγο παρατεταμένη- πρόκληση πόνου/τσουξίματος. Το ac, αντίθετα, δύναται να προκαλέσει πόνο, καύλα, τρέμουλο/συσπάσεις των μυών και φυσικά οργασμό. Γι αυτό προτιμάται και σε s/m αλλά και σε e-stim sessions.

    Και με ac δεν εννοούμε μόνο την κλασική ημιτονοειδή μορφή. Τα διαφορετικά είδη παλμών (τριγωνικός, τετραγωνικός κλπ), μπορούν να δώσουν διαφορετική αίσθηση/αποτέλεσμα. Αυτό μαζί με τη δυνατότητα αλλαγής των παραμέτρων της κυματομορφής (VCO: voltage-controlled oscillator & envelopes) συνθέτουν ένα ατελείωτο φάσμα επιλογών. Επιπροσθέτως, μόνο με ac -το οποίο εμφανίζει συχνότητα/περιοδικότητα- μπορεί να δημιουργηθεί διακρότημα, τεχνική ευρέως διαδεδομένη και για βασανισμό, αλλά και για επίτευξη οργασμού. Οι δυνατότητες αυτές, αξιοποιούνται ιδιαίτερα με χρήση του LFO (Low-frequency oscillation) και του πανίσχυρου PMW (Pulse width modulation). Οι συνδυασμοί είναι άπειροι ακόμα και σε αυτό το πρώιμο στάδιο. Εάν δε, προχωρήσουμε στη δημιουργία ακολουθίας κυματομορφών, the sky is the limit. Στο κάτω-κάτω τέτοιες σύνθετες ακολουθίες ρεύματος εφαρμόζουμε στο υποκείμενο όταν χρησιμοποιούμε music devices ή ακόμα και human voice (recording ή και ζωντανή τη φωνή του Κ από ένα μικρόφωνο).

    Για την τάση θα συμφωνήσω. Την ένταση, όμως, δεν την καθορίζουμε εμείς. Δεν μπορούμε, δηλαδή, να προεπιλέξουμε συγκεκριμένη τιμή Amperes*. Η ένταση του ρεύματος που θα διαπεράσει το υποκείμενο εξαρτάται από την τάση (Volts) που θα εφαρμόσουμε και την ωμική εμπέδηση (αντίσταση) που εμφανίζει το ανθρώπινο σώμα στην επιθυμητή διαδρομή, ακολουθώντας απλά το νόμο του Ohm (στα υψίσυχνα -τα οποία είναι καλό να αποφεύγονται- τα πράγματα αλλάζουν).

    * Βέβαια στα συνήθη devices υφίσταται περιορισμός της έντασης και αυτό λόγω δυνατοτήτων παροχής της συσκευής. Επίσης σε κάποια όργανα βασανισμού (real και όχι BDSM) υπάρχει κύκλωμα περιορισμού της έντασης, καθώς δεν θέλουν να πεθάνει ο βασανιζόμενος από τις τεράστιες τάσεις που του εφαρμόζουν...
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

    1. Δεν υπάρχουν παντογνώστες και ειδήμονες όταν μιλάμε για edge play. Ακόμη και όταν γνωρίζεις κάτι, ακόμα και όταν έχεις εμπειρία σε κάτι παραπλήσιο, μάθε και την τελευταία λεπτομέρεια για το συγκεκριμένο που θες να εφαρμόσεις...

    2. Εάν κολώνεις να ρωτήσεις τον γιατρό σου για τους κινδύνους του kink σου ή των lifestyle πρακτικών σου, τότε μάλλον το BDSM δεν είναι για σένα...
     
    Last edited: 9 Μαρτίου 2020
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Αυτό!
     
  12. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Για electro έχω, ήδη, καταθέσει γνώσεις και εμπειρίες. Και είμαι πρόθυμος να επανέλθω επάνω σε οποιαδήποτε απορία.
    Ακόμη και devices, δικής μου επινόησης, έχω χαρίσει κατά καιρούς σε φίλες Mistresses...

    Όμως ο νηματοθέτης ρωτά για ανδρικά γεννητικά όργανα, όπου νομίζω είναι ο δικός σας τομέας!