Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Electro play

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 6 Ιουλίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Electro play

    Το "κόλπο" με το ραδιόφωνο είναι υπέροχη εμπειρία. Αλλά Ο Κύριος Electro-pain, Λέει πως κανεις δεν πρέπει να δοκιμάζει να φτιάχνει κάτι μόνος του εαν δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις. Δεν είναι παιγνίδι ο ηλεκτρισμός.
    Γι΄αυτό καλύτερα ένα απ΄τα έτοιμα  
     
  2. Punisher

    Punisher Guest

    Καποτε μεταξυ σοβαρου και αστειου, ρωτησα εναν στενο μου φιλο γιατρο νευρολογο στο νοσοκομειο ΝΙΜΙΤΣ, τι επιπτωσεις εχει η διοδος ηλεκτρικου ρευματος μεσα στο ανθρωπινο σωμα (καμια σχεση με BDSM η συζητηση, ουτε και ο φιλος μου ειναι του χωρου μας) ! Μου εδωσε τοσο λεπτομερειακη απαντηση, που εμεινα αφωνος και κατεληξα στο συμπερασμα, οτι ακομα και πολυ πολυ λιγο ρευμα (δηλαδη ακομα και εξαιρετικα χαμηλης εντασης) μπορει να προκαλεσει απιστευτες βλαβες στο νευρικο κυριως συστημα μας, που δυστυχως οι βλαβες αυτες δεν φαινονται καθολου με την πρωτη ματια και ισως περασει πολυς καιρος για να φανουν !!! Και οταν φανουν, πολυ δυσκολα καποιος θα το συσχετησει με το "αθωο" παιχνιδακι με τα electro-tortures που επαιξε πριν αρκετο καιρο !!! Θα προσπαθησω να επανελθω με μια περιληψη γραπτη απο οσα μου ειπε ο γιατρος φιλος μου, για να πειστειτε και εσεις ποσο ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ειναι το ηλεκτρικο ρευμα και καλυτερα να στραφειτε σε πιο παραδοσιακα tools που σαφως ειναι πιο ασφαλη !!!
     
  3. PD

    PD Regular Member

    RE: RE: Electro play

    Και εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν και το Electro play προσφέρει ηδονή γι αυτούς που το "ζούνε" εν τούτοις είναι επικίνδυνο.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το παρακάτω (σαν εναλλακτική λύση-πρόταση):

    PD
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Electro play

    Κάτι τέτοιο σίγουρα θα ήταν καλό να το ξέρουμε, μια και πέρα από electro κάνουμε και γυμναστική. Οπότε θα έπρεπε να το γνωρίζουμε και να καταργηθούν τα όργανα παθητικής γυμναστικής αλλά και άλλα που επιτρέπουν τη μικρή διοχέτευση ηλεκτρικού ρεύματος στο σώμα...
     
  5. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    Καποτε μεταξυ σοβαρου και αστειου, ρωτησα εναν στενο μου φιλο γιατρο νευρολογο στο νοσοκομειο ΝΙΜΙΤΣ, τι επιπτωσεις εχει η διοδος ηλεκτρικου ρευματος μεσα στο ανθρωπινο σωμα (καμια σχεση με BDSM η συζητηση, ουτε και ο φιλος μου ειναι του χωρου μας) ! Μου εδωσε τοσο λεπτομερειακη απαντηση, που εμεινα αφωνος και κατεληξα στο συμπερασμα, οτι ακομα και πολυ πολυ λιγο ρευμα (δηλαδη ακομα και εξαιρετικα χαμηλης εντασης) μπορει να προκαλεσει απιστευτες βλαβες στο νευρικο κυριως συστημα μας, που δυστυχως οι βλαβες αυτες δεν φαινονται καθολου με την πρωτη ματια και ισως περασει πολυς καιρος για να φανουν !!! Και οταν φανουν, πολυ δυσκολα καποιος θα το συσχετησει με το "αθωο" παιχνιδακι με τα electro-tortures που επαιξε πριν αρκετο καιρο !!! Θα προσπαθησω να επανελθω με μια περιληψη γραπτη απο οσα μου ειπε ο γιατρος φιλος μου, για να πειστειτε και εσεις ποσο ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ειναι το ηλεκτρικο ρευμα και καλυτερα να στραφειτε σε πιο παραδοσιακα tools που σαφως ειναι πιο ασφαλη !!!
    ....


    Μαλιστα...αληθεια τοσοι καρδιολογοι ανα τον κοσμο που βαζουν βηματοδοτες στους ασθενεις τους μηπως θα επρεπε να διαγραφουν απ τους ιατρικους συλλογους?????
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Electro play

    Για να είμαι ειλικρινής κάτι ανάλογο μου Απάντησε και Ο Κύριος Electro-pain ¨οταν Τον ρώτησα.  
     
  7. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

      Παντως μου εκανε τρομερη εντυπωση ΑΝ ηταν αυτη απαντηση γιατρου,και μαλιστα νευρολογου,μιας και εκεινοι εχουν πιο αμεση επαφη με το νευρικο συστημα,και κατα συνεπεια γνωριζουν αν και ποσο επικινδυνο μπορει να ειναι το ρευμα...Χρησιμοποιειται ακομα και σαν θεραπευτικη μεθοδος για πολλα συστηματα του οργανισμου μας(εννοειται με διαφορετικες συσκευες με αλλες εντασεις/συχνοτητες)
     
  8. paroinia

    paroinia Regular Member

    φυσικά σε αυτή την περίπτωση είναι ελεγχόμενο και στις συγκεκριμένες συσκεύες δεν υπάρχει το ενδεχόμενο λάθους. δεν είμαι σίγουρη, παρά την εμπειρία του οποιουδήποτε μαστερ, αν έλαβε ποτέ την εκπαίδευση που έλαβαν οι γιατροί για να μπορούμε να συγκρίνουμε
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Electro play

    Οι γιατροί δεν είναι οι πλέον ειδήμονες για το ηλεκτρικό ρεύμα. Και είναι τουλάχιστο αφελές να θεωρούμε πως οποιοσδήποτε Μάστερ, βέβαια με την έννοια και την ερμηνεία που εγώ και μερικοί άλλοι αποδίδουμε στον τίτλο, είναι δυνατό χωρίς να Έχει Μελετήσει το συγκεκριμένο θέμα, να θέσει σε κίνδυνο την ζωή ή την υγεία της σκλάβας Του.

    Ναι, δεν είναι παιγνιδάκι το electro, ναι δεν πρέπει να δεν πρέπει να ιδιοκατασκευάζει συσκευές κάποιος που δεν έχει γνώσεις για το τι κάνει, και ναι ακόμη και στις συσκευές που αγοράζουμε σε sex-shop, πρέπει να διαβάζουμε τις συστάσεις που έρχονται μαζί τους.

    Αλλά ας μην δαιμονοποιούμε ότι δεν κατανοούμε. Το electro-play είναι κάτι που απολαμβάνουν πολλοί, εδώ και δεκαετίες, και μάλιστα όχι μόνο στο bdsm.
     
  10. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    τι εννοεις ακριβως πως οι γιατροι δεν ειναι οι πλεον ειδημονες για το ηλεκτρικο ρευμα?Γενικα ναι δεν ειναι,μιας και δεν ειναι το αντικειμενο εργασιας τους,αλλα ειδικα οταν ειναι συνδιασμος ρευμα στο σωμα μας,πιστευω πως ειναι οι πλεον ειδικοι...
     
  11. paroinia

    paroinia Regular Member

    σωστά, αλλά ακόμη και ο μαστερ της λάρα, που τώρα είναι έμπειρος και μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι δεν θα της κάνει κακό, από κάπου ξεκίνησε, κάπου που ήταν λιγότερο έμπειρος και ήξερε λιγότερα πράγματα, αφού τον πιάσαμε σαν παράδειγμα. εκεί είναι που ανησυχώ, όχι όταν κάνεις κάτι για δεκαετιες
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Μόνον με την ειδικότητα του ρευματολόγου AnDrAmElEx ή αν έχουν ασχοληθεί από προσωπικό ενδιαφέρον και το λέω με λογου γνώση ώς μηχανικός ιατρικών συσκευών.

    Οι υπόλοιπες ειδικότητες, όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, διδάσκονται κατά βάση γενικά τα προβλήματα από την διέλευση μέσα από το σώμα ρευμάτων μεγάλης έντασης και τα προβλήματα ηλεκτρόλυσης αίματος.

    Ακόμη και σήμερα πιθανές βλάβες από την συχνότητα του ηλ. ρευματος και ηλ. πεδίου είναι στο στάδιο της έρευνας (βλ. κεραίες κιν. τηλεφωνίας) χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις.

    Όσον αφορά στο δικό μας "πεδίο", όταν τηρούνται οι βασικοί κανόνες: όχι διέλευση από ζωτικά όργανα, όχι μεγάλη διάρκεια (κίνδυνος εγκαυμάτων), όχι εναλλασόμενο ρεύμα (κράμπες / συντονισμός), όχι συνεχές (ηλεκτρόλυση), αλλά χρησιμοποιείται παλμικό ρεύμα χαμηλής έντασης (mA), τάσης (μερικά Volts) και μεσαίων συχνοτήτων (500 - 10000 Hz) τα πράγματα μπορούν να είναι ακίνδυνα.