Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Enema (Κλύσμα)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 8 Ιουλίου 2005.

  1. σινχαρητηρια μιρελλα σε χειροκροτω

    μιρελλα δεν φτανει που ο αλλοσ σου δινει κ.................. θεσ να του κανεισ και κλισμα για καθαριοτητα πολη ιπεροψια μην μου θημιζεισ καπια με μπαν που ηταν η μεγαλοφιλοσοφη αφεντρα που δεν σηκοναι αντιρησεισ στισ θεικεσ γνομεσ τησ διστηχοσ καπιοι σκλαβη απο αναγκη πλιρωνουν και δινουν θρασσοσ σε καπιεσ καλο ειναι να σεβεσαι αυτουσ που σε πλιρωνουν για το φετιχ σου και οχι να τουσ ιποτιμασ απαξιοτικα γιατι χορισ αυτουσ θα εκανεσ το κανονικο προγραμμα γιατι μονο ετσι εισαι αξια να ζεισ και δεν διαφερεισ απο τοισ κανονικεσ που................ τισ οπιεσ εκτιμο γενικα δεν μου αρεσει η ιπεροψια στο ατομο
     
    Last edited: 2 Μαρτίου 2008
  2. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Απο την στιγμη που ο αλλος δινει κωλο λοιπον,μιας και ντρεπεστε ξαφνικα να την καταθεσετε την λεξη,να την πειτε οχι,π.χ. "Κωλαραααα" οταν περναει καποια με οπισθια που αξιζει να τιτλοφορουν τον υπερθετικο βαθμο της λεξης,πρεπει και να δεχτει βαση των στοιχειωδων κανονων υγιεινης και το κλυσμα.

    Παραθετω αυτουσιο ενα αρθρο που βρηκα στο internet με μια γρηγορη αναζητηση

    Κλύσμα: όλα όσα πρέπει να ξέρετε

    Μετάφραση-προσαρμογή: του Νίκου Χαπέσιη


    Το κλύσμα είναι απαραίτητο πριν από το πρωκτικό σεξ, όχι μόνο για λόγους αισθητικής αλλά και για λόγους υγείας.

    Αν είναι η πρώτη φορά που κάνεις κλύσμα, φρόντισε να είσαι ήρεμος και υπομονετικός. Ακολούθησε τις πιο κάτω οδηγίες όσο πιο προσεκτικά μπορείς προκειμένου να μειώσεις στο ελάχιστο τον κίνδυνο επιπλοκών, μολύνσεων, αλλά και ενοχλήσεων.

    * Κατ’ αρχάς, καθόρισε τον χώρο που θα κάνεις αυτή τη διαδικασία. Το πιο κατάλληλο μέρος είναι συνήθως η τουαλέτα. Ωστόσο, όπου κι αν αποφασίσεις να το κάνεις, θυμήσου ότι το να προσπαθείς να σπρώξεις τα περιττώματα να χωρέσουν στην τρύπα της μπανιέρας ή ντους δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα. Άσε που πιθανότατα δεν θα χαρούν ιδιαίτερα οι συγκάτοικοι ή όποιος τέλος πάντων καθαρίζει το μπάνιο.

    * Μερικοί το βρίσκουν πιο βολικό να αφοδεύουν με φυσικό τρόπο πριν κάνουν κλύσμα, χωρίς όμως να είναι και απαραίτητο.

    * Προφανώς καλύτερα να κλειδώσεις την πόρτα (εκτός κι αν σε φτιάχνει να σε βλέπουν).

    * Το κλύσμα θα γίνει πιο εύκολο και πιο άνετο αν χρησιμοποιήσεις χλιαρό νερό. Άφησε το νερό να τρέξει λίγο μέχρι να βεβαιωθείς ότι είναι στη σωστή θερμοκρασία και πίεση. Προσοχή! Χλιαρό νερό δεν σημαίνει καυτό! Το τελευταίο που χρειάζεσαι είναι ένα έγκαυμα στον κώλο!

    * Στα φαρμακεία πωλούνται ειδικά μπουκαλάκια για κλύσμα (π.χ. Fleet enema). Περιέχουν ένα ελαφρά ερεθιστικό υγρό που αναγκάζει το έντερο να αδειάσει. Είναι καλύτερο να αδειάσεις αυτό το υγρό και στη θέση του να βάλεις μόνον χλιαρό νερό, γιατί τα φαρμακευτικά κλύσματα επηρεάζουν αρνητικά τη λειτουργία του εντέρου. Πάντως, κλύσμα μπορείς να κάνεις και χωρίς αυτά, είτε βγάζοντας το τηλέφωνο και χρησιμοποιώντας μόνο το λάστιχο είτε και με το τηλέφωνο, «κολλώντας» το στην κωλοτρυπίδα (η δεύτερη λύση δεν είναι τόσο αποτελεσματική και συνιστάται μόνο στην ανάγκη, αν δεν ξεβιδώνει το τηλέφωνο).

    * Βεβαιώσου άλλη μια φορά ότι και το νερό του ντους είναι χλιαρό. Το να χρησιμοποιήσεις παγωμένο νερό είναι σαν να βάζεις τον κώλο σου στο ψυγείο! Οι μύες θα συσπαστούν, η τρύπα σου θα κλείσει και μπορεί να σε πονέσει η κοιλιά σου.

    * Τοποθέτησε το λάστιχο / τηλέφωνο του ντους στην είσοδο του ορθού και ρύθμισε τη ροή σε μέτρια ένταση. Χαλάρωσε τον κώλο σου για να αρχίσει να μπαίνει νερό μέσα. Καθώς το ορθό θα γεμίζει, θα αισθανθείς την ανάγκη να το αδειάσεις. Προσπάθησε να βάλεις αρκετό νερό, χωρίς όμως να το παρακάνεις. Θα καταλάβεις ότι το παρακάνεις όταν αισθανθείς δυσφορία. Μην επιμείνεις γιατί μπορεί να προκαλέσεις ρήξη εντέρου!

    * Στη συνέχεια, σφίξε την κοιλιά σου και άσε το νερό να βγει παίρνοντας μαζί του υπολείμματα από περιττώματα. Επανάλαβε τη διαδικασία μέχρις ότου να δεις ότι βγαίνει καθαρό νερό.

    * Στο τέλος σφίξου καλά για να βεβαιωθείς ότι βγήκε όλο το νερό στην τουαλέτα και δεν θα βγει το μισό αργότερα, στο εσώρουχό σου ή το κρεβάτι. Τέλος πλύνε καλά τα χέρια σου με σαπούνι.

    * Δεν έχει νόημα να κάνεις κλύσμα πολλές ώρες πριν το σεξ, γιατί το ορθό μπορεί να ξαναγεμίσει με περιττώματα. Γενικά, ένα κλύσμα θα σε κρατήσει καθαρό 1-3 ώρες, ανάλογα όμως και με τις τροφές που έχεις φάει. Αν το τελευταίο γεύμα είχε πολλές φυτικές ίνες, τα περιττώματα θα κινούνται γρηγορότερα μέσα στο έντερο και το ορθό θα ξαναγεμίσει γρηγορότερα. (Αυτό δεν σημαίνει με κανέναν τρόπο ότι πρέπει να περιορίσεις τις φυτικές ίνες στο φαγητό σου. Είναι απολύτως απαραίτητες!)

    * Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς φαρμακευτικά κλύσματα! Μάλιστα, είναι καλύτερο να τα αποφεύγεις γιατί η συχνή χρήση τους δημιουργεί προβλήματα στην κινητικότητα του εντέρου.
     
  3. superfly

    superfly New Member

    Να προσθέσω στα γραφόμενα του Apollyon το εξής: Φροντίστε ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΛΑ το λάστιχο του ντους (με Dettol ή με το κάνει-καλά-όλες-τις-αρρώστειες-στο-Στρατό Betadine). Ο λόγος είναι από τη μία οι "βόλτες" στις οποίες βιδώνει το τηλέφωνο του ντους και από την άλλη το στρογγυλό λαστιχάκι που έχει μέσα (δίκην φλάντζας). Και τα δύο είναι πιθανές εστίες μικροβίων (με το χάλια νερό που πίνουμε) και επίσης μαζεύουν άλατα. Μετά εκτελέστε τα βήματα που αναφέρει ο Apollyon (ή ας τα κάνει μόνη της   )
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Apollyon, θα ήμουν ιδιαίτερα προσεκτική πριν εμπιστευθώ το οποιοδήποτε Αγγλικό gay site, και δη με την ονομασία prowlerdirect, που επιχειρεί να δώσει συμβουλές υγιεινής. Οι αρχικές πληροφορίες προέρχονται από το βιβλίο Together με την συγκατάθεση των Gay Times Books.

    Καλό θα ήταν να γνωρίζουν όλοι ότι το Ίντερνετ παρέχει πολλές πληροφορίες, πολλές λανθασμένες, πολλές αντιφατικές, πολλές αναξιόπιστες. Μερικές πληροφορίες είναι για γέλια. Μερικές παραπληροφορύν επίτηδες.

    Δεν ξέρω τι λόγο θα είχε κάποιος να πει ότι το κλύσμα είναι απαραίτητο πριν το πρωκτικό. Το συζήτησα πριν χρόνια με τον γυναικολόγο μου, όταν μου έχωσε δύο κλύσματα πριν γεννήσω (μία πρακτική που πλέον τείνει να εγκαταλειφθεί, από ότι φαίνεται ούτε εκεί ήταν απαραίτητο τελικά). Μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος για κλύσμα πριν το πρωκτικό, πέραν του παιχνιδιού και της απόλαυσης. Κάτι που το ήξερα και από μόνη μου.

    Μεταφράζω από την wikipedia, μία πηγή σχετικά αξιόπιστη:
    Το κλύσμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί πριν το πρωκτικό σεξ ή το γλείψιμο του πρωκτού για να βελτιώσει την αίσθηση της συνεύρεσης, ή για να απομακρύνει κόπρανα πριν το σεξ, πιθανώς μειώνοντας την μετάδοση βακτηριδίων και τον κίνδυνο της μόλυνσης, ή απλά για να μειώσει την πιθανότητα προσκόλλησης κοπράνων στα γεννητικά όργανα ή στα σεξουαλικά παιχνίδια που χρησιμοποιούνται κατά την διάρκεια της δραστηριότητας που θα ακολουθήσει. (http://en.wikipedia.org/wiki/Enema)

    Αυτό είναι όλο. Όπως θέλουμε να είμαστε πλυμένοι και καθαροί γενικότερα, ίσως θέλουμε να καθαρίσουμε πιο επισταμένως το εντεράκι που θα δεχτεί το πουλάκι. Ίσως και όχι. Ουδείς λόγος όμως να μιλάμε για απαραίτητες προϋποθέσεις.

    Το άρθρο στην wikipedia αναφέρεται επίσης εκτεταμένα στους κινδύνους που ελοχεύουν στην χρήση του κλύσματος. Από ότι φαίνεται είναι πιο επικίνδυνο να κάνεις κλύσμα όταν δεν έχεις την σχετική πείρα από το να γαμίσεις το πωπουδάκι με λίγο σκατουλάκι και μετά να πας να πλυθείς σαν άνθρωπος.
     
  5. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Παρεθεσα μια γνωμη.Σωστη ή οχι δεν εδειξα να συμφωνω καπου ή να διαφωνω με την συγκεκριμενη οδηγια αν θες.Απο κει και περα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενα gay site δεν θεωρειται εγκυρο και θεωρειται η wikipedia ?Επισης επειδη ειναι περιτωματα δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο να ειναι καθαρο το εντερο με το να εχει περιτωματα μεσα,περα απο το "λερωμα" τιθεται κινδυνος μολυνσεως.Το εν λογω κειμενο επισης το δημοσιευσα χωρις να κοιταξω το site που υπηρχε φιλοξενουμενο αφου το εστειλα σε αφροδισιολογο προσςπικο μου φιλο που εργαζεται στο νοσοκομειο "Ανδρεας Συγγρος".To ενεκρινε και για αυτο προχωρησα σε δημοσιευση.Αν θεωρειται επικινδυνο ας σβηστει.
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Apollyon, δεν διαφώνησα σε τίποτα από το άρθρο που παρέθεσες (όταν παραθέτουμε ένα άρθρο προς πληροφόρηση των υπολοίπων μελών το παραθέτουμε επειδή το ασπαζόμαστε πλην των σημείων όπου διευκρινίζουμε ότι διαφωνούμε, n' est-ce pas? - τι προσπαθώ τώρα η δόλια, τέλος πάντων) πλην του σημείου περί απαραίτητης προϋπόθεσης. Καλώς ρώτησες και τον αφροδισιολόγο, αυτό επεσήμανα κι εγώ, ότι καλό είναι να ρωτούμε όταν δεν ξέρουμε ή να κάνουμε καλή έρευνα και όχι να εμπιστευόμαστε τυχάρπαστα sites. Επεσήμανα επιπλέον ότι το κλύσμα στα χέρια ανίδεου είναι επικίνδυνο, έχουν υπάρξει ακόμη και θάνατοι, ιδίως όταν μιλούμε για high colonic (μόδα την δεκαετία του '80 όταν διαβιούσα στις ΗΠΑ, όπου τότε τα σύνεργα πωλούνταν από περιοδικά και καταλόγους παραγγελιών χωρίς κανένα κώλυμα). Επομένως καλό θα ήταν οι fan του είδους να ενημερώνονται σωστά, να γνωρίζουν εκ των προτέρων τους κινδύνους και να κάνουν τις επιλογές τους.

    Το άρθρο που παρέθεσες βασίζεται μεν σε gay site, δεν το θεωρώ "κακό" αυτό, αν και η wikipedia είναι λίγο πιο αξιόπιστη κατά την άποψή μου, αλλά ο φίλτατος Χαπέσιης, αυτός που έκανε την μετάφραση - προσαρμογή, δεν ξέρω ποιος είναι και τι γνώσεις έχει, πάντως αυτό που προσάρμοσε ήταν η δική του άποψη ότι είναι τάχαμου δήθεν απαραίτητο, άποψη που δεν υπήρχε στο αρχικό άρθρο. Αν είχες διαβάσει όλη την σειρά των άρθρων περί κλυσμάτων στο συγκεκριμένο site (κάτι που εγώ έκανα ως ψυχαναγκαστικό anal-retentive άτομο) θα έβλεπες ότι πουθενά μα πουθενά δεν μιλάει για το κλύσμα ως κάτι απαραίτητο. Διευκρινίζεται δε, ότι οι συγκεκριμένες συμβουλές παρέχονται συγκεκριμένα για gay άτομα που αντιμετωπίζουν συχνά το πρόβλημα αυτό και πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικά εφόσον επιδίδονται συχνά σε πρωκτικό σεξ. Γι αυτό η παρέμβασή μου.

    ΥΓ. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Χαπέσιης δεν τα λέει καλά, έκανε μια απόδοση πολύ άρπα-κόλα του αρχικού υλικού και περισσότερο κακό κάνει παρά καλό. Το αρχικό άρθρο αναφέρεται εκτενέστατα στους κινδύνους του κλύσματος με το λάστιχο του ντους, από το νερό που μπορεί ξαφνικά να αλλάξει θερμοκρασία και να τιναχτείς σαν κωλόγατο στον αέρα και να πάθεις εσωτερικά εγκαύματα (ο μεταφραστής μας το περνάει πολύ στα ψιλά γράμματα) έως τις άπειρες μολύνσεις που μπορείς να πάθεις από το παμπάλαιο βρωμολάστιχο ντουζιέρας ξενοδοχείου. Η άποψή μου περί κλύσματος, υγιεινής και καλών πρακτικών πρωκτικού σεξ κατατέθηκε στο νήμα "Γιατρέ μου θα ζήσω?" πρόσφατα, είναι περιττό να την επαναλάβω.
     
  7. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Δεν θιχτηκα απλα να σημειωσω οτι οτιδηποτε στα χερια ανιδεου απο τισ πρακτικες που συζηταμε ειναι επικινδυνο οχι μονο το κλυσμα.
     
  8. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    ΄θα συμφωνίσω κι εγώ πως το λάστιχο του ντους ειναι πολύ πρόχειρος και ιδιαίτερα ανεξέλεγκτος τρόπος να κάνεις κλύσμα. Η πίεση του νερού είναι μη ευκολα ελεγχόμενη και σταθερη...

    υπαρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να κάνεις κλίσμα με νερό χωρίς να χρειάζεται το λάστιχο του ντους.

    στη δώρα αρέσει το βρώμικο σεξ οπότε δεν θεωρεί τα σκατουλάκια της άξια να χαλάσουν μια καλή στιγμή και μάλλον προτιμά να τις γεμίζουν το κωλαράκι με άλλα υγρά. Σε γενικές γραμμές θα συμφωνίσω μαζί της, αλλά για όλους οσους διαφωνούν ας φροντίσουν να προμηθευτούν ενα κανονικό κλύσμα και να θυμούνται να μην το παρακάνουν. Τα αντεράκια μας δεν χρειαζονται εισροή νερού για να αδειάσουν.

    καλή η καθαριότητα αλλά η καθαριότητα του πρωκτού πρέπει να θυμομαστε πως έχει και πολλές ηθικές καταβολές που κάνουν επικίνδυνη την υπερβολή.
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Το μόνο σκατουλάκι που βλέπω εδώ είσαι εσύ μικρέ. 

    Θα σου συνιστούσα να ηρεμήσεις με το τί αρέσει και τί δεν αρέσει στη δώρα[sic]. Ακόμη ούτε εγώ δεν βρήκα τι μου αρέσει και θα μας το πεις εσύ;

    Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τη φράση ηθικές καταβολές. Ούτε με τη λέξη υπερβολή.
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    απλά αν έχει σκατούλες μέσα το κολάντερο , θα πονάει εξαιρετικά για τον εισαγωγέα ,ο εξαγωγέας δεν νομίζω ...

    εκτός αν το προϊόν είναι εξαιρετικά μικρό ..!
     
  11. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    σκατουλάκι , κουραδίτσα ας μην μένουμε εκεί τώρα. 
    μια εκτίμηση έκανα (και φλαπ φλαπ τα ματάκια μου) μην ακονίζεις τα δοντάκια σου επάνω μου εκτός κι εαν θέλεις να τα μπίξεις οπότε να κάνω στο πλάι τη μπλούζα μου  


    οι κανόνες της καθαριότητας είναι πολύ πιο συχνά αποτέλεσμα ενός κοινωνικού μιμιτισμού που βασίζεται σε κανόνες συμπεριφοράς παρά στο αποτέλεσμα μια επιστημονικής έρευνας. Φυσικά οι κανόνες καθαριότητας επέζησαν λόγω της πρακτικής χρησιμότητας που έχουν για την προσωπική και τη δημόσια υγεία, αλλά ταυτόχρονα νοθεύτηκαν και από ένα τελετουργικό και από τις διαστροφές των φορέων τους.

    για παράδειγμα όλοι κατανοούμε την ανωτερότητα της πρακτικής του να πλένεις τα χέρια σου μέχρι τον αγκώνα στα ζεστά κλίματα σε σχέση του να μην τα πλένεις. Αλλά ο φορέας που πρότεινε αυτή την καλή συνήθεια ήταν η μουσουλμανική θρησκεία. Από την καλή πρακτική μέχρι το τελετουργικό υπάρχει μια απόσταση και ένας συμβολισμός που πολλές φορές αποκτά τη δική του σημασία.

    για το θέμα μας τώρα. Το να τον τρώς από τον κώλο έχει για πολλούς ανθρώπους διάφορους συμβολισμους βρωμιάς, υποταγής κλπ. Όπως επίσης και τα σκατουλάκια σου (είτε σου αρέσουν, είτε δεν σου αρέσουν να στολίζουν το καβλί του) εχουν κι αυτά μερικούς συμβολισμούς (εκτώς από βακτηρια). Επειδή λοιπόν οι κωλοτρυπιδούλες μας εχουν κάποια σημαινόμενα , οι πρακτικές που είναι δεμένες με την καθαριότητα τους, έχουν κι αυτές τις δικές του τελετουργίες και τις δικές τους έννοιες.
    Γιαυτό για παράδειγμα έχουμε ολόκληρο νήμα για τον καθαρισμό του πρωκτού και όχι των χεριών (που επισης μπορεί να είναι εντυπωσιακά βρώμικα). Οπότε οι πρακτικές καθαρισμού του πρωκτού είναι πιο πιθανόν να εχουν μέσα τους και κομμάτια υπερβολής που δεν έχουν καμία ιδιαιτερη βαση ή/και μπορεί να είναι επικίνδυνα στην προσπάθεια "υπερβολικού καθαρισμού", όπως ήδη ανεφερες με τα deep enema



    ΥΓ δεν προσπαθώ να υποστηρίξω πως τα σκατουλάκια μας ειναι καθαρο πραγμα. Η νεύρωση με την καθαριότητα των κοπράνων και την αποχέτευση έδωσε περισσότερα χρόνια ζωής στους ανθρώπους απ'ότι πολύ πιο καινοτόμες ανακαλύψεις όπως τα αντιβιωτικά. Απλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αυτή η νεύρωση του 19ου αιώνα έχει αφήσει και τα κατάλειπά της με τον ίδιο τρόπο που ο σοδομισμός μπορεί να αφήσει τα κατάλειπα του πάνω στο καβλί του. Δεν είναι απαίρητητα άσχημα, ή αποκρούστικά (τα κατάλειπα), αυτό δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα αναγκαία και αθωα.
     
  12. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Κλύσμα πριν το πρωκτικό σεξ?

    Γεγονός είναι πως το θέαμα του λερωμένου απέξω προφυλακτικού δεν είναι και το καλύτερο, επίσης να κάνεις κλύσμα είναι πάλι δύσκολο έως αδύνατο κάθε φορά, άκουσα πως στις τσόντες με πρωκτικό σεξ έχει προηγηθεί κλύσμα , δεν γνωρίζω. Έχω όμως μια πρόταση, που σε όποιον την είπα ή επέβαλα να κάνει είχε σουπερ αποτελέσματα, με ευχαριστούν κάθε φορά που κάνουν ντουζ. Λοιπόν την ώρα του ντουζ ξεβιδώνουμε αυτό που αποκαλούμε τηλέφωνο, μένει η σωλήνα μόνο, έπειτα τη βάζουμε κοντά στη τρύπα και ανοίγουμε δυνατά το χλιαρό νερό, είναι ένα μίνι κλύσμα με ευχαρίστα αποτελέσματα γιατί έχει και ωραία αίσθηση. Τώρα σίγουρα κάποιοι, ίδιος αυτοί που ξενέρωσαν με την πρόταση μου θα κοιτούν με άλλο μάτι από εδώ και περά τους σωλήνες των ντουζ, μα δε πειράζει, ουδείς άσφαλτος που λέει και η Άντζελα (εγώ είμαι η άσφαλτος, ή? εις του χαντάκι) ω