Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Extreme = bdsm ???

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος tangerine, στις 18 Μαϊου 2007.

Tags:
?

Ακραια θεματα ανηκουν στο χωρο του bdsm?

  1. Ναι, και μου αρεσει να τα κανω και ο ιδιος/α

    11 vote(s)
    57,9%
  2. Ναι, και μου αρεσει να τα βλεπω

    1 vote(s)
    5,3%
  3. Ναι, αλλα με αφηνουν αδιαφορο

    2 vote(s)
    10,5%
  4. Οχι

    4 vote(s)
    21,1%
  5. Δεν ξερω

    1 vote(s)
    5,3%
Multiple votes are allowed.
  1. tangerine

    tangerine Regular Member

    Το τι ειναι αυτο που μας διεγειρει σωματικα και ψυχικα ειναι κατα ενα μεγαλο μερος υποκειμενικο για τον καθενα μας. Το ωραιοτερο ομως ειναι αυτα που ανακαλυπτεις οσο προχωρας. Και εδω ειναι που θα ηθελα την γνωμη σας.

    Καθομασταν μπροστα απο τον υπολογιστη, στο σπιτι μιας πρωην slave, και οπως ψαχναμε διαφορους bdsm καλλιτεχνες (σκιτσογραφους), ανακαλυψαμε τον Dolcett. Πραγματικα πιστευω οτι το εχει παρακανει ο τυπος. Ενταξει στοιχεια bdsm υπαρχουν αλλα το concept του ταιριαζει περισσοτερο στο χωρο της μανιωδης μισογυνειας. Δηλαδη ο τυπος μου θυμιζει το κλασσικο "ειχα μια ερωτικη απογοητευση και το πηρα κατακαρδα, αλλα πολυ κατακαρδα ρε παιδι μου". Και δε μιλαμε για κανα δυο σκιτσα, αλλα για τομους ολοκληρους. Συγγνωμη αλλα πιστευω οτι το ακραιο δεν ειναι συναμα bdsm ή fetish. Δηλαδη τυφλα να εχουν τα snuff films.

    Τελος παντων θα ηθελα τη γνωμη σας για τα σκιτσα του Dolcett και γενικως αν θεωρειτε οτι οτιδηποτε ακραιο σεξουαλικα πρεπει σωνει και καλα να ειναι bdsm.

    Παραθετω την παρακατω διευθυνση για οποιον δεν ξερει απο τη θεματολογια του Dolcett

    http://www.necrobabes.org/dolcett/main.htm
     
  2. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Είναι λίγο φρίκη, από τα λίγα σκίτσα που είδα φρίκαρα λίγο. Δεν ξέρω αν είμαι ο κατάλληλος να μιλήσω αλλά θεωρώ πως το bdsm είναι ένα παιχνίδι μια στάση ζωής έστω στο οποίο ο ένας παίκτης σέβεται τον άλλον, και τον προσέχει, τόσο από την άποψη να μην τον τραυματίσει όσο και γενικότερα για την υγεία του. Δεν θεωρώ ότι τα Xtreme έχουν θέση σε ένα παιχνίδι που ο ένας σέβεται τον άλλον.
    ( Τι είναι όμως extreme? Για κάποιους αυτά που αρέσουν στους περισσότερους από εμάς εδώ θεωρούνται κάτι πέρα από extreme. Ίσως αυτά που εμείς θεωρούμε extreme άλλοι, που προφανώς ισχύει, τα θεωρούν κανονικά.)
     
  3. she_Dragon

    she_Dragon Regular Member

  4. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Extreme = bdsm ???

    Τα κομικς πιστευω ανηκουν στη σφαιρα της ερωτικης φαντασιας και οχι πρακτικης,ενα μερος οπου ολα επιτρεπονται και εξαρταται απο τον καθενα ποσο πολυ θελει να το τραβηξει.

    Ετσι κι αλλιως εξ ορισμου,οποιος ενδιαφερεται για το BDSM εχει τη βια συνυφασμενη στις φαντασιωσεις του.Βαζω στοιχημα πως αν μπορουσες να δεις τις πιο απαγορευμενες σκεψεις και φαντασιωσεις πολλων απο εμας,θα σοκαριζοσουν.
     
  5. tangerine

    tangerine Regular Member

    Απάντηση: Extreme = bdsm ???

    Συγγνωμη perfect number αλλά απο πότε η γυνοφαγια, ο κανιβαλισμος, οι ακρωτηριασμοι και τα παλουκωματα θεωρουνται "ερωτικη φαντασια". Και εδω που τα λεμε, άλλο ερωτικη φαντασια και άλλο ερωτικη σκιτσογραφια. Απο τη στιγμη που τα εκθετει το ολο πραγμα περναει σε ενα αλλο επιπεδο.

    Ναι η βία ειναι συνυφασμενη στις φαντασιωσεις οποιου ασχολειται με το bdsm αλλα οπως ειπες, μεχρι εκει, στις φαντασιωσεις. Ολοι ξερουμε οτι καποια πραγματα που φαντασιωνομαστε, οταν επιχειρουμε να τα πραγματοποιησουμε, ε απλα δε μας βγαινουν. Η φαντασια ειναι ενα "εργαλειο" και εχει το σκοπο της.

    Και οχι δεν θα σοκαριζομουν απο τις "απαγορευμενες σκεψεις και φαντασιωσεις σας". Δηλαδη συγγνωμη κιολας!
     
  6. Εxtreme o Dolcett lol μάλλον ξεπερασμένος θα έλεγα.
    Φίλε tangerine (σου μιλάω σαν σκιτσογράφος) η φαντασία δεν έχει όρια, η απεικόνιση του υποσεινηδήτου (όπως και το ίδιο το υποσεινήδητο) δεν έχει όρια (η μάλλον αν έχει τα βάζει ο ίδιος ο δημιουργός όποτε του γουστάρει). Η ζωή από την άλλη έχει όρια, όρια στα οποία μερικές φορές (για να μη πω πολλές) η φαντασία μας δεν μπορεί να εξωτερικευθεί. Τα κόμικς (και η τέχνη εν γέννει) είναι λοιπόν ο τομέας όπου η φαντασία μπορεί να εξωτερικευθεί ανενόχλητα και ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ.
    Απορώ δε όταν κάποιοι κρίνουνε ένα καλλιτέχνη μόνο από την θεματολογία του. Η ακόμη χειρότερα τον κρίνουνε μέσα από το πρίσμα ενός ευνουχισμένου σηντηριτικού εν τέλη bdsm. Προσωπικά λατρεύω ακραίες θεματολογίες και σέβομαι και ο ίδιος (σαν δημιουργός) τα άτομα που τις εικονοποιούν. Αν μη τι άλλο πολλοί από αυτούς τους καλλιτέχνες δημιουργούσαν πράματα πολύ πριν το οργανωμένο δίκτυο, το οργανωμένο bdsm, και τις οργανωμένες κοινότητες. Πράματα που για τον υποψιασμένο (αναγνώστη θεατή) είναι πλέον κλισέ από πολύ μεγάλη μερίδα του κοινού (του ίδιου κοινού vanilla ή bdsm που τώρα πια ανενόχλητο μπορεί να τους κρίνει ρουφόντας τον καφέ του από το pc του).

    Και επειδή στο extreme απαντάς μόνο με extreme
    ιδού και ένας γιάπωνας που θα ξυπνήσει μέσα μας τα πιο άγρια συναισθήματα.
    Ο λόγος για τον Mangaka Suehiro Maruo (προσωπικά μαζί με τον Hideshi Hino τους θεωρώ τους ακρογωνιαίους λίθους του extreme ερωτισμού στην Ιαπωνία...από κοντά και ο άγγλος trevor brown  . Για τους ψαγμένους λοιπόν... ( o Βataille θα ήταν περήφανος)

    http://www.woodenmen.org/maruo/
     
    Last edited: 19 Μαϊου 2007
  7. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: Extreme = bdsm ???

    Επανέρχομαι με πολλά νεύρα και λέω επανέρχομαι γιατί είχα ξεκινήσει να σας γράφω εδώ και αρκετή ώρα .Αλλά με πρόλαβε ένας κεραυνός και λίγο πριν το τέλος με υποχρέωσε σε ένα μεγαλοπρεπέστατο restart.
    Περασμένη η ώρα αλλά μιας και είμαι μόνος σήμερα επιλέγω να μην κοιμηθώ και να τα ξαναγράψω .Έτσι από πείσμα.Προχωρώ.

    Με βρίσκεις γενικά σύμφωνο.Ο μόνος λόγος που με κάνει να μη φρικάρω με τον εαυτό μου και αυτά που σκέφτεται κατά καιρούς είναι ότι συναισθάνομαι ότι αν είχα πρόσβαση στη σφαίρα της φαντασίας του καθενός , τα εν λόγω "απάνθρωπα" πράγματα που μου περνούν κατά καιρούς από το μυαλό θα έμοιαζαν με παιδικό παραμύθι.
    Θα διαφωνήσω πάντως εν μέρη με το κατά πόσο τα κόμικ ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας μια και ένα μεγάλο μέρος πρακτικών του bdsm έχει στηριχθεί σε ένα βαθμό ακριβώς πάνω σε κόμικς με πιο προφανή παραδείγματα τις μεταφορές των διηγημάτων του ντε σαντ από τον Γκουίντο Κρέπαξ , τον Ζωρζ Πισσάρ και άλλους.

    Τώρα ως προς τον Dolcett που ανέφερε ο tangerime.Εμένα προσωπικά δε με πειράζει και τον έχω παίξει κιόλας 2-3 φορές με την πάρτη του.Ο λόγος είναι ότι έχω κάνει στο μυαλό μου τον απαραίτητο διαχωρισμό της φαντασίας από την πραγματικότητα και ως εκ τούτου δεν έχω την παραμικρή αίσθηση ότι πράττω κάτι το μεμπτό.Και εδώ θα συμφωνήσω με τον Θάνο τον Ασκιτή τον οποίο πέτυχα σε μια εκπομπή να λέει ότι είναι καλό να έχουμε και να διατηρούμε τις φαντασιώσεις μας όσο τρελλές κι αν φαίνονται.Αρκεί να μην ξεχνάμε να κάνουμε τον απαραίτητο διαχωρισμό αυτών από την πραγματικότητα.Και να μπορούμε να κοιμηθούμε ήσυχα γνωρίζοντας ότι πολλές από αυτές θα διατηρηθούν στο επίπεδο της φαντασίας.
    Από την άλλη , επειδή τυγχάνω και ερασιτένης ζωγράφος έχω δει σχεδόν όλους τους κομίστες bdsm ή μη.Πίστεψέ με.Υπάρχουν πολύ πολύ χειρότεροι σε εισαγωγικά με τους οποίους επίσης τη βρίσκω. 

    Θα σου πω όμως τί με πειράζει και τί θεωρώ επικίνδυνο το οποίο έχει να κάνει κατά την άποψή μου και με τα κομικς αλλά και με το διαχωρισμό που προανέφερα.Αλλά επιπρόσθετα νομίζω ότι άπτεται της γενική εικόνας που έχουμε για τους ευρωπαίους και ειδικά τους βορειοευρωπαίους τους οποίους θαυμάζουμε παραδοσιακά και έχουμε την τάση να διατυμπανίζουμε το πόσο καλά τα έχουν καταφέρει εν αντιθέσει με μας τους άμοιρους.

    Ένα παράδειγμα που νομίζω ότι σχετίζεται με τα κόμικς είναι το λεγόμενο hanging.Κοινώς κρέμασμα.Για τους περισσότερους πρέπει να είναι γνωστό , αλλά για τους φίλους μας που δεν γνωρίζουν ενδεχομένως , να πω με δυό λόγια ότι κατά μία άποψη βασισμένη σε αντίστοιχο διήγημα του ντε σαντ , η κατάσταση ασφυξίας επιφέρει μια γενική διέγερση του οργανισμού η οποία κορυφώνεται τη στιγμή που το υποκείμενο σπαταλά και τις τελευταίες του δυνάμεις και ετοιμάζεται να αποδημήσει εις κύριον.
    Δε θα εκφέρω άποψη για το κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο καθότι είναι θέμα υποκειμενικό που αν δεν το χεις βιώσει δεν μπορείς να ξέρεις.
    Άλλωστε μια εκδοχή του , σαφώς πιο εξωραϊσμένη φτάνει και στις μέρες μας .Το γνωστό breath play.
    Κάποια στιγμή λοιπόν πριν από 3-4 χρόνια έπεσα σε ένα βίντεο που αφορούσε ακριβώς αυτό.Μετά έμαθα ότι υπήρχε και αντίστοιχη ιστοσελίδα.Για κάποιο χρονικό διάστημα είχα την εντύπωση ότι αυτό που είχα δει δεν ήταν κάτι περισσότερο από ένα "στημένο" σκηνοθετημένο σκηνικό.Μετά έμαθα ότι κάτι αντίστοιχα site τα έκλεισαν.
    Φτάνω λοιπόν στο σήμερα όπου υπάρχουν πλέον και λειτουργούν κανονικότατα ορισμένες ιστοσελίδες , οι οποίες διαμοιράζουν βιντεάκια με απαγχωνισμούς στα οποία είναι πραγματικά πάρα πολύ δύσκολο να πει κανείς το αν αυτά είναι σκηνοθετημένα ή όχι.
    Θα μου πείτε ότι το μάτι σε ξεγελά.
    Σαφώς.Όταν όμως βλέπεις τον απαγχωνισμό σε όλη του την εξέλιξη , χωρίς αλλαγή κάμερας , μεχρι το σημείο όπου κάποιος πεθαίνει και του πετάγονται τα μάτια και η γλώσσα έξω , νομίζω ότι δε μου αφήνονται πολλά περιθώρια για να πιστέψω ότι είναι στημένο.Και κατά καιρούς έχω γίνει μάρτυρας πολύ χειρότερων βίντεο από το παραπάνω.(τσεκούρια,πριόνια και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε)
    Το ίδιο συμβαίνει και με αντίστοιχες ιστοσελίδες παιδοφιλίας.

    Ακόμη περισσότερο με εξοργίζει το γεγονός ότι λόγω του επαγγέλματός μου είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι το διαδίκτυο , όσο αποκεντρωμένο κι αν μοιάζει , επί της ουσίας είναι πλήρως ελεγχόμενο ανά πάσα ώρα και στιγμή.Που σημαίνει ότι αυτές οι ιστοσελίδες δρουν με την αρωγή ουσιαστικά των αρχών.

    Αυτό δε μου αρέσει.Μια συνεχής υποδαυλιζόμενη προσπάθεια σταδιακής εξοικίωσης της κοινωνίας με το ζωώδες στοιχείο του ανθρώπου κάτω από μια πολύ αθώα λεζάντα του τύπου "απελευθερώσου" , ώστε να καταστεί αυτή ικανή να λάβει ανά πάσα ώρα και στιγμή εντολή και να είναι διατεθημένη να φάει τον ίδιο της τον εαυτό χωρίς τύψη και δισταγμό.Αυτό με ενοχλεί.
    Και μέσα σε όλα αυτά η προπάθεια προώθησης του bdsm ως ενός κοινωνικού προτύπου όπου ο καθένας βιώνει αποκλειστικά το filth του ζητήματος και που από ένα σημείο και μετά αυτή η βρωμιά που αισθάνεται αποτελεί γι' αυτόν και το μοναδικό στοιχείο που τον έλκει σε αυτό.
    Αυτό με τρομάζει.
    Αυτό το φαινομενικά αθώο ρητό του " ζήσε για το σήμερα" γιατί τελικά μόνο αυτό αξίζει.
    Όχι παιδιά.Όσο αξίζει το σήμερα αξίζει και το χθές και το αύριο.Και χωρίς αυτή την αλληλουχία ,τελικά αυτά που κάνουμε είναι σκόρπια φύλλα στον άνεμο.Χωρίς νόημα.

    Αλλά για να δώσαω και μια σαφή απάντηση στο συγκεκριμένο poll.
    Ναι , ζω τις φαντασιώσεις μου , ναι προσπαθώ να μην τις αφήνω να σκουριάζουν μέσα στο μυαλό μου.Αλλά παράλληλα διατηρώ τον έλεγχο του εαυτού μου και δεν αφήνομαι να με παρασύρει σε ύδατα από τα οποία ενδεχομένως δεν υπάρχει γυρισμός.

    Ξέρω ότι το πήγα κατά διαόλου το ζήτημα για πολλοστή φορά.Φταίει το γεγονός ότι θεωρώ όλα τα πράγματα αλληλένδετα κι ως εκ τούτου πλατιάζω κάθε φορά.
    Πάντως αν σας ενδιαφέρουν τα κόμικς έχω μια καλή συλλογή για όποιον/α ενδιαφέρεται.Και τη βρίσκω πολύ μ' αυτά.Άλλωστε κάνω και 'γω ο ίδιος κατά καιρούς.

    Ωραία,πάλι τα κατάφερα να φτάσω άυπνος στις 6.Άντε να δω πως θα βγάλω την αυριανή μέρα.Καλή σας μέρα κύριοι-ες.
     
  8. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Extreme = bdsm ???

    Ποιο επιπεδο ειναι αυτο και γιατι ειναι τοσο απαγορευμενο?
     
  9. tangerine

    tangerine Regular Member

    Απάντηση: Extreme = bdsm ???

    Το επιπεδο του να τα δει καταλαθος ή και οχι ατομα μη σεξουαλικα ωριμα οπως μικρα παιδια. Εχεις σκεφτει τι αντικτυπο θα εχει αυτο στην ψυχολογια τους και ποσο εθιστικο θα ειναι αυτο καθοτι θα φενεται κατι το απαγορευμενο?
     
  10. tangerine

    tangerine Regular Member

    Απάντηση: Extreme = bdsm ???

    Απλα πιστευω οτι καλο ειναι να υπαρχουν και μερικες δυκλειδες ασφαλειας. Επειδη μας αρεσει ο bdsm τροπος ζωης δεν χρειαζεται να το παιζουμε και αναρχικοι. Και μη με ρωτησεις τωρα "τι δυκλειδες ασφαλειας?"
     
  11. tangerine

    tangerine Regular Member

    Απάντηση: Re: Extreme = bdsm ???


    Οσο παραξενο και αν σου φανει, μου αρεσαν παρα πολυ τα σχεδια του Mangaka Suehiro Maruo στο link που μου εστειλες. Διακρινεται η κουλτουρα του, η καταγωγη του και ο τροπος εκφρασης του.

    Αντιθετως με τον Dolcett που σου δινει την εντυπωση οτι οτι κανει το κανει επιτιδευμενα. Του στυλ "θες bdsm? παρε καμμια ντουζινα τομους, ετσι να εχεις". Εργα χωρις εμπνευση, χωρις εμβανθιση, με τις ιδιες ατακες παντου και το ιδιο σκηνικο.
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    καλα ..... ας ανησυχησουμε πρωτα για τα αληθινα που βέπουμε καθε μερα στις ειδησεις και μετα μας απασχολει και ο dolcett ....
    οσο για το τι σημαινει ερωτικο , για τον καθενα , επεκτινεται στο απειρο ..... σαν παραδειγμα .. οδηγουσα στην εθνικη περσυ Αθηνων-Κορινθου και η λιμπιντο μου επιασε μαξιμουμ καθως εβλεπα τις νταλικες να μπαινουν στα τουνελ ... οσο να το κανεις 30μ μηκος με 3μ υψος να χωνεται με 120χιλ/ω μεσα στο μαυρο πραγμα ... σου ανοιγει την ορεξη .....