Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Fire cupping

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Firejimmy, στις 29 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Firejimmy

    Firejimmy New Member

    1250]Οσο κι αν εξερευνησα το site δεν βρηκα πουθενα το παραμικρό σχετικα με το fire cupping η επι το ελληνικοτερο τις γνωστες "βεντουζες". Οποιος/α εχει δοκιμασει αυτη την εμπειρια θα ηθελα να επικοινωνησει μαζι μου να ανταλλαξουμε αποψεις. Ομως και οσοι/ες ειναι διατεθειμενοι/ες να διευρινουν τις εμπειριες τους θα περιμενω να επικοινωνησουν μαζι μου. ΑΠΛΑ αναρωτιεμαι πως γινεται να μην ενδιαφερει κανεναν αυτη η εμπειρια οταν στο εξωτερικό ειναι πολυ διαδεδομενη στις κοινοτητς bdsm.
     
  2. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Καλως ηρθες Firejimmy.
    Ναι εχεις δικιο οτι ειναι πολυ διαδεδομενη...προσωπικα δεν γνωριζω σχεδον τιποτα για αυτην την δραστηριοτητα (περα απο βοηθητικη χρηση σε bloodsports) αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα υπαρχουνε αλλα μελη στο forum που μπορουνε να μας πουνε γι'αυτο. Μεχρι τοτε θα ηθελες να μας πεις εσυ λιγα περισσοτερα για τις εμπειριες/γνωσεις σου?
     
  3. teras

    teras New Member

    Κι εδώ στην Ελλάδα οι βεντούζες ήταν διαδεδομένες τα παλιά τα χρόνια. Τις χρησιμοποιούσαν εναλλακτικά με τις βδέλλες! Από τότε όμως που βγήκε η CounterPain και το Vicks ο κόσμος τις ξέχασε.  
     
  4. Firejimmy

    Firejimmy New Member

    Αγαπητη Phaedra η δικη μου εμπειρια ξεκινησε πριν απο 2 χρονια οταν μια φιλη μου ζητησε να της κανω βεντουζες επειδη ηταν αρρωστη. Μεχρι τοτε δεν ειχα καμια απολυτως εμπειρια αλλα η συγκεκριμενη κοπελα με εκανε να ξεπερασω τις αναστολες μου. Αφου μου εξηγησε διεξοδικα τον τροπο που θα επρεπε να το κανω δοκιμασα αυτη την πρωτογνωρη εμπειρια. Κρινοντας εκ του αποτελεσματος μπορω να πω οτι τα καταφερα καλα. Αυτη η εμπειρια με τη φωτιά και τα ποτηρια να ρουφανε το δερμα μου φανηκε πολυ ερεθιστικη. Το ιδιο και οι μελανιες που αφηναν στο δερμα αλλα και ο ηχος που εκαναν οταν τα τραβαγες. Την επομενη φορά δοκιμασα να αντιστρεψω τους ρολους με την φιλη μου και διαπιστωσα οτι και η αισθηση που σου αφηναν οι βεντουζες ηταν ακρως ερεθιστικη.
     
  5. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    Εκπληκτικο!Δεν ηξερα οτι οι βεντουζες χρησιμοποιουνται και ως παιχνιδι bdsm!Η γιαγια μου κανει βεντουζες στη μητερα μου οταν ειναι αρρωστη!Εχει μαλιστα ειδικα ποτηρια σε διαφορα μεγεθη(αναλογα με το σημειο της πλατης που θα το βαλεις)!Λετε να "παιξω" την αρρωστη για να το δοκιμασω κι εγω??  
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Fire cupping

    Λες η γιαγια μου να ηταν Domme??? Βρε τη γιαγια...

    Έριχνε βεντούζες με το παραμικρό. Καποιες φορές έριχνε και ¨κοφτές" δηλαδή μ' ενα σκίσιμο στο δέρμα για να φύγει το "κακό το αίμα" (κατάλοιπο της πρακτικής ιατρικής της αφαίμαξης).

    Εγω ευτυχώς τη γλύτωσα με τις απλές μόνο. Αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι πρακτική bdsm. Δεν πονούσαν (τουλαχιστον στην πλάτη που θυμάμαι). Ηταν σαν ενα ανάστροφο μασάζ σιάτσου.
     
  7. Maley

    Maley Contributor

    Μασαζακι ηταν παιδια..και μενα η μανα μου τις εκανε στον πατερα μου..Εδω που τα λεμε η συγχωρεμενη η κ.Αγγελικη ηταν λιγο Dom..Λετε?
     
  8. Maley

    Maley Contributor

    Και για να σοβαρευτουμε: οι βεντουζες, οπως άλλωστε και η εντριβη, προκαλουν υπεραιμια τοπικα που ανακουφιζει προσκαιρα απο τις μυαλγιες που αισθανεται κανεις στην πλατη στις συνηθεις ιωσεις, κρυωματα κλπ..
     
  9. Firejimmy

    Firejimmy New Member

    Δεν ειπα ποτε οτι οι βεντουζες ειναι επωδυνη εμπειρια. Το τελετουργικο ομως απο τη μια και η αισθηση που αφηνουν ειναι σιγουρα μια ερεθιστικη διαδικασια. Επισης δεν ειναι απαραίτητο να εισαι αρρωστος για να τις δοκιμασεις. Απλα πολλα μελη της bdsm κοινοτητας τις χρησιμοποιουν ως παιχνιδι χωρις να περιοριονται μονο στην πλατη. Αν περιπλανηθειτε στο διαδικτυο χρησιμοποιωντας τις λεξεις fire cupping- cupping therapy θα βρειτε πολλες ενδιαφερουσες λεπτομερειες γυρω απο το θεμα. Το καλυτερο ομως νομιζω οτι ειναι να δοκιμασετε αυτη την εμπειρια ουτως ωστε να εχετε ιδιαν αντιληψη του θεματος.
     
  10. Firejimmy

    Firejimmy New Member

    Οσοι/ες θελησετε να δοκιμασετε τις βεντουζες προσεξτε να μην προκαλεσετε εγκαυματα γιατι αν ζεστανετε παραπανω τα ποτηρια υπαρχει κινδυνος να τσουρουφλισετε το υποκειμενο σας.
     
  11. Firejimmy

    Firejimmy New Member

    Επειδη υπαρχει παντα ο κινδυνος να σπασουν τα ποτηρια αν ειναι απο λεπτο γυαλι -απο την πιεση που αναπτυσσεται στο εσωτερικο τους- καλο θα ειναι να διαλεξετε ποτηρια απο χοντρο γυαλι ή ακομα καλυτερα αν μπορειτε να βρειτε τα ειδικα ποτηρια για τις βεντουζες σε καποιο καταστημα γυαλικων.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Θα μιλησω οχι με εμπειρία fire cupping αλλά πρακτικής βεντουζοθεραπειας όπως τη θυμαμαι απ' τη γιαγιά.

    Υπαρχουν (ακόμα??) ειδικά ποτήρια (σε μεγεθος μικρου ποτηριού ουίσκι) με παχυ γιαλι και στογγυλέμενο στόμιο. Σε ενα σουβλί - πηρουνι κλπ, με ξυλινη ή πλαστική λαβή για να μην καούμε, δένουμε ένα βαμβακι στην ακρη και το ποτιζουμε με λιγο οινόπνευμα.

    Αναβουμε το βαμβακι, κρατάμε τη βεντουζα ανάποδα και και για πολύ λίγο (1-2 δευτερόλεπτα) ζεσταίνουμε τον αερα μεσα στο ποτηρι (οχι το ποτηρι) και κολλητά (αμεσως, ταχύτατα) το εφαρμοζουμε στο δερμα. Ο αερος μεσα στο ποτηρι, μιας και ζεσταθηκε, είναι αραιός. Καθώς κρυώνει δημιουργεί υποπίεση που ρουφαει το δέρμα. Αν ζεστανουμε πολύ το ποτηρι κι οχι τον αέρα 1) θα καψουμε τον/την ερημη και 2) θα αργήσει να κρυώσει ο αερας μεσα στο ποτηρι για να γίνει η βεντουζα.

    Και δυο συμβουλες.
    1) Απομακρυνετε το μπουκάλι με το οινοπνευμα πριν αναψετε το βαμβακι και εχετε παντα προχειρο ....... τον πυροσβεστηρα  .
    2) Αν δεν πετυχει παρτε ντεπον.