Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Forced Defeminization

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 11 Νοεμβρίου 2007.

  1. zinnia

    zinnia Contributor

    δεν ειναι επωδυνη η σκεψη απλα γιατι δεν υπαρχει μεσα μου. Με ενοχλει ομως που σε πολλα ποστς σου, οχι τωρα αλλα και παλαιοτερα διακρινω την αναγκη σου να αλλαξεις τον αλλον. να τον κανεις κατι αλλο απ αυτο που ειναι . δεν ψαχνω να τα βρω εχεις γραψεις και πολλα , αλλα η αισθηση που μου εχεις αφησει οποτε σε σκεφτω, ειναι ενος ανθρωπου που θελει να το παιξει Θεος.
     
  2. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Forced Defeminization

    Τοσο καιρο εχω διαβασει σεναρια για βιασμους,πονο,βια,ταπεινωση,θυσιες,ακομα και το νημα για το slauhtering δε μου εκανε αισθηση..αλλα αυτη σου η ιστορια ομολογω με φοβισε(για τη συνεχεια με τη μαρια εννοω).Σε εχω διαβασει να μιλας για αποδομηση προσωπικοτητας στο παρελθον,αλλα ποτε δε φανταστηκα οτι εισαι διατεθειμενος να σπασεις τοσα αυγα για να φτιαξεις την ομελετα σου.

    Η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι κατι τετοιο επηρεαζει τον αλλον στη ψυχη του,αλλα αυτο δε συμβαινει ακομα κι οταν πχ απλα αρνουμαστε την αγαπη καποιου?Οποτε τη προσπερασα..

    Η δευτερη οτι εχεις την αδεια να πληγωσεις καποιον στο σωμα,αλλα στη ψυχη μονο αν το κανεις για να τον αποδεσμευσεις απο τα ορια του.Προσπαθω να φανταστω το τροπο με τον οποιο αυτο θα βοηθουσε τη κοπελα να γινει καλυτερη υπο ή να εντρυφησει βαθυτερα στη σεξουαλικοτητα της και δεν τα καταφερνω.
    Μου θυμιζει ενα παραδειγμα που εδωσα για το τι ειναι ηθικα μεμπτο και τι οχι σε ενα παλιοτερο νημα.

    Οσον αφορα στο defeminization απλα παντως,μού φανταζει σα να βαζει ο Α την προσωπικοτητα της υπο να παλευει διαρκως αντιθετα στο ρευμα,κατι που βρισκω αρκετα ενδιαφερον και για τις δυο πλευρες.
    Δε πιστευω οτι εχει καποια σχεση με τον να αναγκαζεις καποιον αντρα υπο να φορα γυναικεια ρουχα ή εσωρουχα,μιας και ειναι απαγορευμενο και ταπεινωτικο να περνας απο το αρσενικο στο θυληκο,κατι που δεν ισχυει για το αντιθετο ως συμβολισμο.Γι'αυτο ο εξευτελισμος και η θυληκοποιηση(ειναι λεξη αυτο?) αρεσει στους αντρες υπο μιας και η "κατηφορα" ειναι πικαντικη.
    Προκειται πιστευω απλα για τον εξαγκανασμο στο τελειως διαφορετικο.Αν ταιριαζει σε καποια η φραση "ειμαι διατεθειμενη να γινω αυτο που θελει ο κυριαρχος μου",δε βρισκω λογο να μη το προσπαθησει τουλαχιστον.
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Ηλία, ο Α δεν δικαιούται το χαρακτηρισμό 'κύριος'- πολλώ δε μάλλον με κεφαλαίο- και σου συνιστώ να διορθώσεις το ατόπημα στο κείμενο.
    ΥΓ: Κρίνω πως είσαι αρκετά έξυπνος ώστε να μην χρειάζεσαι διευκρινήσεις επ' αυτού.
     
  4. month

    month Regular Member

    Για να καταλάβω, ο Θωμάς ήθελε μια κοπέλα, που θα είναι της κλίκας, θα έκανε το καθήκον της ως γυναίκα (μην με κάψετε για το χοντροκομένο σχόλιο) όπως το έβλεπε αυτός, και όταν τα είχε όλα αυτά για να την έχει για πάντα τσιράκι του, της έσπασε τον τσαμπουκά για να είναι πάντα κάτω απο αυτόν. Και όλα αυτά για ποιον λόγο; Τι κερδίζει αυτός, πέραν του να μπορεί να πει στον εαυτό του και στους γύρω του, ότι μπορεί κάνει κάτι τέτοιο; Μου φένεται ανόητο και παράλογο να κάνεις κάτι απλά και μόνο για να έχεις αυτό που λένε Braging rights.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Zinnia δεν έχω τέτοιες φιλοδοξίες. Είμαι απλά σαδιστής. Έναν σαδιστή ακόμα και η προσωρινή αίσθηση της κατοχής μίας τέτοιας θέσης τον ερεθίζει.
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Forced Defeminization

    Κάποτε φίλε μου "6" κάποιος με ρώτησε γιατί δεν δείχνω δίχως προπέτασμα, την ωμή γεύση της σαδιστικής φύσης.

    Τώρα καταλαβαίνεις το γιατί.

    Η αποδόμηση δεν πραγματοποιείται με αυτόν τον τρόπο(τόσο πρόχειρα) και σίγουρα όχι, αν θέλεις μετά να αναδομήσεις. Βρίσκεται τις σκέψεις αυτές σκληρές. Και την ιστορία επίσης. Αλλά θα το ξαναπώ, αυτό σημαίνει σαδισμός. Να προσέχετε λοιπόν πάνω στην καύλα τι είστε διατιθέμενοι να παραδώσετε… Ιδίως όταν δεν γνωρίζετε την πραγματική του φύση.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Περήφανε περίμενα από εσένα το «Α» σαν το πρώτο γράμμα της αλφαβήτου να σου έδειχνε ξεκάθαρα τη λέξη «Σαρκασμός».
    Σαρκασμός όχι γιατί δεν θα μπορούσε να είναι Κύριος.
    Σαρκασμός προς σε αυτούς που νομίζουν πως επειδή την βρίσκουν ως σεξουαλικά κυρίαρχοι μπορούν να λογίζονται και ως Κύριοι. Ενώ οι υποτακτικοί είναι απλά οι «Β».

    Για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα αδιαφορώ για τον τίτλο του. Αν ήθελα όμως να εννοώ το Κύριος θα πρόσθετα κάποια άλλα στοιχεία βασισμένα σε υποκειμενικά κριτήρια.
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Είναι όντως ανόητο(όχι απαραίτητα παράλογο) να κάνεις κάτι που δεν ερεθίζει γιατί πρέπει να αποδείξεις κάτι...

    Το έκανε μόνο για την καύλα που θα έπαιρνε...
     
  9. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Ηλία, οι αλφαβητικοί συμβολισμοί μου διαφεύγουν, μόνο σε ανοησίες ψυχολογίας παραπέμπουν (Άλφα males, κτλ) όπερ συνεπάγεται πως δεν έχουν περιεχόμενο στην αυστηρά τεχνοκρατική θέασή μου. Αντίθετα οι τίτλοι/προσφωνήσεις: Κύριος, Άρχος και- κυρίως- Καπετάνιος, δέον όπως χρησιμοποιούνται με πρεπισμένη ακριβολογική διάθεση και σύμφωνα με τη συμβολική (κυριολεκτική η κατά σύμβαση) έννοιά τους.

    ΥΓ: Συγκρατώ ωστόσο την ευπρόσδεκτη διευκρίνηση
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Στο βαθμό που προβάλει κανείς την προσωπικότητά του στην εξωτερική εμφάνισή του, φρονώ πως μία ριζική μακρόχρονη μεταβολή της εμφάνισης ενδέχεται κατά τρόπο αντίστροφο το πως αντιλαμβάνεται κανείς την ερωτική του ταυτότητα. Επίσης ανάλογα το πόσο έχει αναπτύξει κανείς το αισθητικό του κριτήριο αναφορικά με τη διάκριση άνδρας/γυναίκα ως κοινωνικές μονάδες, αν υποχρεωθεί σε συμπεριφορές μη συμβατές με το φύλο του (κατά την αισθητική του αξιολόγηση), ενδεχομένως να βρεθεί σε σύγχυση αναφορικά με αυτήν.

    Η αίσθηση ότι είμαι γυναίκα δεν απορρέει μόνο από την ανατομική μου διαφοροποίηση από ένα αρσενικό, την ύπαρξη δηλαδή αιδοίου στο σώμα μου. Αλλά και από επίκτητα χαρακτηριστικά, όπως το πώς ντύνομαι πώς βάφομαι, πως αφήνω τα μαλλιά μου μακριά, καθώς και από άλλα ακόμη, που απορρέουν από τη συμπεριφορά μου: πώς περπατώ, πώς μιλώ, πώς κρατώ το φλυτζάνι μου κ.α. Θεωρώ πως όλα αυτά δεν εκφράζουν μόνο τη θυληκότητά μου, αλλά της δίνουν Feedback, τόσο ώστε σε ένα βαθμό να τη συνθέτουν. Εν προκειμένω εγω δεν είμαι απλώς το σώμα μου, είμαι συνάρτηση αυτού και των αισθητικών μου επιλογών μέχρι αυτή τη στιγμή.

    Συνεπαγωγικά, στη δική μου περίπτωση, αν κάποιος μου έκοβε τα μαλλιά η ερωτική μου διάθεση θα μειώνονταν γιατί θα τραυματίζονταν η εικόνα που έχω για τον εαυτό μου ως γυναίκα και ερωτική μονάδα.

    Αυτό που δεν μπορώ να σκεφτώ είναι το κατά πόσο, μπολιάζοντας με ανδρικά χαρακτηριστικά την εμφάνιση και τη συμπεριφορά μίας γυναίκας είναι δυνατόν να αποπροσανατολιστεί σε τέτοιο βαθμό από το ζητούμενό της στον ερωτικό τομέα. Προσωπικά, θεωρώ πως αν δεν υπάρχουν ψήγματα ομοφυλοφιλίας το να ερωτευτεί κανείς έναν ομόφυλο δεν προκύπτει μόνο από το ότι υποβαθμίστηκε η συνάφεια της ερωτικής του ταυτότητας με το φύλο του. Αν υποχρεωνόμουν σε μόνιμη ανδρική εμφάνιση και συμπεριφορά, θα έχανα πιθανώς κάθε διάθεση για ερωτική δραστηριότητα, θα ήμουν σίγουρα δυστυχισμένη, μα δεν θα ερωτευόμουν ποτέ μία γυναίκα.

    Ταπείνωση κατά κυριολεξία αποτελεί η υποβάθμιση της συνάφειας ερωτικής ταυτότητας με το φύλο. Ταπείνωση κατά σύμβαση (σε σύνδεση με την ενοχικότητα) φρονώ πως όχι απαραίτητα. Αν κάποιος δεν διατηρεί αμφιβολίες αναφορικά με την ερωτική του ταυτότητα, βλέποντάς της να υποβαθμίζεται, δυστυχεί μεν, δεν αισθάνεται ενοχικά δε. Εγώ τουλάχιστον είμαι της άποψης πως για τον εξευτελισμό κάποιου απαιτείται διόγκωση των στοιχείων του που είναι (ή πιστεύει πως είναι) ελαττώματα, και όχι αντιθέτως υποβάθμιση των (φυσικών ή ιδιοσυγκρασιακών) προτερημάτων του. Δεν εξευτελίζομαι επειδή μου απαγορεύει κανείς να φορώ τακούνια ή επειδή μου δημιουργεί ένα ακαλαίσθητο σημάδι στο πρόσωπο ή επειδή προσπαθεί άνευ επιχειρημάτων να με πείσει πως δεν έχω τις αρετές που αποδεδειγμένα έχω.

    Μείωση της αυτοπεποίθησης στο ερωτικό κομμάτι συνεπάγεται αυτή η υποβάθμιση συσχετισμού φύλου/ερωτικής ταυτότητας σε πρώτο επίπεδο, και δευτερογενώς γενικότερη σύγχυση νομίζω - δεν τα πάω καλά με την ψυχολογία, εκ πεποιθήσεως μάλλον.

    ΥΓ1. Εξετάζεις στο παρόν νήμα το κίνητρο ενός ανθρώπου που επιθυμεί να μεταβάλλει την ερωτική ταυτότητα του συντρόφου του; Μας ενδιαφέρει δηλαδή εν προκειμένω, αν η επιθυμία οφείλεται στη σαδιστική του διάθεση σε συναισθηματικό επίπεδο, οπότε εισπράττει ευχαρίστηση από την αίσθηση δυστυχίας που προξενεί, ή αν προβαίνει στην τακτική γιατί αντιλαμβάνεται πως ο σύντροφός του βρίσκεται ήδη σε σύγχυση αναφορικά με την ερωτική του ταυτότητα, οπότε στα πλαίσια της κυριαρχίας/κηδεμονίας του προτίθεται να συνδράμει επικουρικά στην επίλυση του προβλήματος;

    ΥΓ2. Εξετάζεις το ενδεχόμενο το υποτακτικό μέρος της σχέσης να έχει φετίχ με στοιχεία εμφάνισης του αντίθετου φύλου σε βαθμό που κάθε προσπάθεια ταπείνωσης να καθίσταται ανεπιτυχής; Πολλοί άνδρες κάνουν crossdressing με μεγάλη ευχαρίστηση, εξυπηρετώντας το φετιχισμό τους με τα γυναικεία εσώρουχα ή παπούτσια και το αντιμετωπίζουν χωρίς ρίνισμα ενοχικότητας. Όσο περισσότερο εντρυφούν στις γυναικείες συνήθειες τόσο πιο ευχάριστα αισθάνονται, εξακολουθώντας να ερωτεύονται γυναίκες. (Εν προκειμένω η ένταση της φετιχιστικής διάθεσης μοιάζει να έχει αποφασιστική σημασία – αγαπώ πολύ τις γραβάτες αλλά δεν θα περνούσα ποτέ μία στο λαιμό μου.)

    ΥΓ3. Η εμμονή σου στην αποδόμηση στοιχείων του χαρακτήρα των άλλων, όπως διαφαίνεται από τα posts σου κατά καιρούς, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα (θέλω να πιστεύω ότι συνοδεύεται από ανάπτυξη των αντίστοιχων μεθόδων επίτευξής της – στο βαθμό του εφικτού). Πόθεν προέκυψε;

    ΥΓ4. Η άρση του δικαιώματος μίας γυναίκας στη μητρότητα πώς σου φαίνεται ως μέσο κλονισμού της ερωτικής ταυτότητας;
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου. Με βοηθάει.
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    Ο Ηλιας ειπε:

    Ξέρεις τι σημαίνει μία λευκή κόλα χαρτί; Με καλεί σαν μία σειρήνα. Μέθοδοι επίτευξης υπάρχουν και η αποδόμηση σε πολλά σημεία είναι εφικτή. Σε ένα χαοτικό σύμπλεγμα ψυχοπνευματικών ριζών, είναι σχεδόν σίγουρα όμως τα απρόβλεπτα αποτελέσματα. Και πολύ πιθανή η κατάρρευση κάποιων πολύτιμων οικοδομημάτων. Το ότι με μαγεύει δεν σημαίνει ότι είμαι και μαλάκας. Ιδίως όχι, όταν με νοιάζει.

    Πώς προέκυψε; Όταν δε μένεις ικανοποιημένος με αυτό που βρίσκεις θέλεις να το αλλάξεις. Όλοι δοκιμάζουν. Όταν συνέβη σε εμένα για πρώτη φορά είδα ότι είναι εφικτό. Βρισκούμουν σε μία γόνιμη καμπή. Αυτός ο καρπός με γλύκανε, με στιγμάτισε και με έκανε αυτό που είμαι.

    ---------
    Οταν δε μενεις ικανοποιημενος μ αυτο που βρισκεις, το αφηνεις και ψαχνεις να βρεις αλλο που θα σε ικανοποιησει.

    Ολοι δοκιμαζουν, λες, ν αλλαξουν τον αλλον : (και τρωνε τα μουτρα τους).

    Καλο ειναι να μη νομιζουμε οπως τα μικρα παιδια , πως ειμαστε παντοδυναμοι (γιατι ως ενηλικοι πρεπει να ξερουμε πως δεν ειμαστε) και επίσης πως δεν ειμαστε τελειοι , οποτε να ψαχνεις στον αλλον την τελειοτητα που εχεις εσυ στο κεφαλι σου, εκτος απο ουτοπια, δειχνει πως δεν αποδεχεσαι πρωτα πρωτα τον εαυτο σου αφου δεν εισαι σε θεση να δεχτεις το αυτονοητο. Πως δεν μπορεις ν αλλαξεις κανεναν αλλον εκτος του εαυτου σου (κι αυτο μετα απο πολυ πολυ κοπο και διαθεση να σκιστεις μεσα σου και να πονεσεις)


    ΥΓ. Κανεις αφου εχει γεννηθει, δεν ειναι μια λευκη κολλα χαρτι. Ποσο μαλλον αν ειναι κι ενηλικος...