Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Forced Defeminization

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 11 Νοεμβρίου 2007.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η ζωή στηρίζεται στην αναγκαιότητα των βεβαιοτήτων φίλτατε, η αποδόμηση δεδομένης βεβαιότητος εξωγεννώς αντί ενδογεννώς και αντικαταστασή της με κάποια άλλη οδηγεί σε τάση υποταγής προς τον εξωγεννή παράγοντα. Θεμιτό κατ' εμέ όταν συνοδεύεται από αίσθηση απόλαυσης από την μεριά του έχοντα την προς αποδόμηση βεβαιότητα.

    Αν το περιβάλλον είναι αυστηρά ελεγχόμενο το άτομο που έχει υποβληθει στην όλη διαδικασία αργα ή γρήγορα θα μάθει να λειτουργει και ν' απολαμβάνει τις νέες βεβαιότητες.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Πιο πάντω έχω μιλήσει για την επικινδυνότητα του εγχειρήματος. Όχι μόνο στο εξωτερικό, αλλά και στο εσωτερικό περιβάλλον και το πιο μικρό απρόβλεπτο συμβάν, μπορεί να απελευθερώσει καταστροφικές ή και αυτοκαταστροφικές τάσεις.
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Ενδιαφέρον, την πρώτη φορά που διάβασα το Φάουστ, έκανα παρόμοιες σκέψεις για το Μεφιστοφελή, και το post σου tender lilly με εκπλήσσει τόσο για το κοινό της σκέψης όσο και για το συγχρονισμό της αναφοράς σου με την πολλοστή ανάγνωση του Φάουστ από μέρους μου αυτές τις μέρες. Πιθανώς θα ανεβάσω αποσπάσματα στο νήμα μου επί του θέματος.

    Καθ'υπέρβασιν θα αναφέρω εδώ για όσους δεν γνωρίζουν, ότι ο Μεφιστοφελής ήταν ένας δαίμονας στον οποίο ο μάγος Ιωάννης Φάουστ παραχώρησε την ψυχή του με αντάλλαγμα τη νεότητά του.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τι είναι η θηλυκότητα?
    Τι είναι και πως ορίζεται η φύση μιας γυναίκας?
     
    Last edited: 16 Νοεμβρίου 2007
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Αυτό που μόλις το αναλύσεις παύει να υφίσταται.
     
  6. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Ηλία, δίχως να γνωρίζω αν διαθέτεις μέτρο σύγκρισης, παραβάλεις τα προαναφερθέντα ως βάθη; Ο θάνατος τί είναι;
    Προφανώς δεν εννοώ την περίπτωση που δεν επιτρέπει να μοιραστείς την εμπειρία, αλλά αυτήν που τον έχεις προσεγγίσει* με διαφορετικούς τρόπους.

    * τόσο κοντά που να μην υπάρχει περιθώριο απόις
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Περήφανε αν κατάλαβα ορθά, μιλάς για τις τελευταίες στιγμές και με την συνειδητοποίηση ότι εδώ τελειώνει η ζωή σου. Σίγουρα πια δεν υπάρχει νόημα να κρύψεις τίποτε από τον εαυτό σου και έρχεσαι αντιμέτωπος με την πραγματική αντανάκλαση σου. Αλλά…

    Κάποτε πλησίασα κοντά στο θάνατο και το μόνο που άκουγα ήταν ένα σφύριγμα. Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν τι θα μπορούσε να είναι. Τελικά κατέληξα ότι μάλλον η ροή του αίματος στα τύμπανα μου. Το μόνο συμπέρασμα που έβγαλα από τον εαυτό μου ήταν ότι η γνώση είναι το τελικό ζητούμενο μου ακόμα και σε απλοϊκά ερωτήματα. Άντε να βγάλεις άκρη...
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Καρδούλα μου, το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι αυτό που ερωτεύομαι. Ο μόνος τρόπος για να το περιγράψω είναι η ποίηση.

    Αλλά αυτό είναι πέρα ως πέρα υποκειμενικό. Τι βλέπεις όταν κοιτάς στον "καθρέπτη";