Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

from Female Sub to Mistress

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Yiannis, στις 10 Ιουνίου 2007.

  1. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Αναρωτιεμαι και δεν μιλαω για την κατηγορια SWITCH.

    Γινεται μια γυναικα υποτακτικη, να υποδυθει βαση ετοιμου σεναριου εναν ηπιο ρολο
    μιας Αφεντρας ? Εχουν υπαρξει παραδειγματα στο παρελθον απο το χωρο αυτο ?

    Kαι για να γινει ακομα πιο βαρια η ερωτηση..

    Γινεται καποια Sub να παιξει τον ρολο της Mistress στον ίδιο της τον Master!?!?!

    Εσεις τι λετε?



    Y.Γ : Δεν αναφερομαι απο vanilla female να γινει Mistress. Αυτο εχει συμβει πολλες φορες και ξερω οτι γινεται και μαλιστα με επιτυχια.
    αλλα η ερωτηση αναφερεται σε καθαροαιμες υποτακτικες.
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Εφόσον το σκέφτηκες αγαπητέ και στο βαθμό που , ανήκων στη φύση δε μπορείς να σκεφτείς κάτι έξω από αυτήν , θα έλεγα ότι μόλις έδωσες την απάντηση μόνος σου.
     
  3. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    εκτος απο του σπανου τα γενεια,
    ολα γινονται...
     
  4. Zondag

    Zondag Regular Member

    O καθένας/μία μπορεί να υποδυθεί το οτιδήποτε...Ναι μια σκλάβα μπορεί να υποδυθεί την Κυρίαρχη γιατί οντας και η ίδια υποτακτική ξέρει πολύ καλά τι ακριβώς ζητάει απο αυτήν ο υποτακτικός/σκλαβος. Η διαφορά είναι στο ότι δεν παίρνει
    την απόλαυση που παίρνει μια αληθινή Κυρίαρχη από αυτή τη σχέση. Ή τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό (ένα "κριθαράκι" σαδισμού μπορεί να υπάρχει ακόμα κσι στην πιο υποτακτική προσωπικότητα). Επίσης είναι δύσκολο να την υποδυθεί
    πραγματικά καλά. Μια αληθινή Κυρίαρχη προσωπικότητα κάνει μπαμ απο χιλιόμετρα και οι υποτακτικοί έχουν καλό ένστικτο για το ποιος είναι πραγματικά Κυρίαρχος και ποιός υποδύεται.


    Το δευτερο δεν γίνεται.Γιατί ναι μεν η υποτακτική μπορεί να υποδυθεί τη Mistress αλλά ένας Μaster που εχει και ανάγκες υποταγής δεν είναι Master αλλά switch...Απλά πράγματα.
     
  5. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: Re: from Female Sub to Mistress

    [
    Θα πρέπει λοιπόν να υποθέσει κανείς ότι ο σαδισμός ,υπο κανονικές συνθήκες, συνδέεται αποκλειστικά με την Κυριαρχικότητα; Ένας υπό δε δικαιούται να είναι σαδιστής;

    [/QUOTE]

    ... Δηλαδή ένα υπό άτομο που υποδύεται τον Κυρίαρχο.. δε ¨μεταβάλλεται¨ σε switch.. ενώ ένα Κυριαρχικό αν υποδυθεί τον αντίθετο ρόλο αυτόματα χάνει την Κυριαρχικότητά του;
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor


    Σε ότι αφορά αυτό το ερώτημα θα πώ εξαρτάται!
    Εξαρτάται απο το τι είδους υποτακτική ειναι (εννοώ την ψυχοσύνθεσή της).
    Απο προσωπική εμπειρία, θα πω ναι ! Μπορεί κάλλιστα μια υποτακτική να "υποδυθεί" (εντός ή εκτός εισαγωγικών) το ρόλο της Κυρίαρχης αν της ζητηθεί και μάλιστα πολύ καλά και να το χαρεί κιόλας!!

    Το δεύτερο ερώτημα το βρίσκω εξ'ορισμού λάθος . Μιλάμε για switching , επομένως άλλη κατηγορία συναισθηματων, αντιδράσεων και λογικών. Οχι δεν θα μπορούσα και δεν θα ήθελα να "το παιξω" κυρίαρχη στον Κύριό μου.
     
  7. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: from Female Sub to Mistress

    Κι αν στο ζητήσει ο ίδιος ;;
     
  8. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: Απάντηση: from Female Sub to Mistress

    lol...καλή μου magda37 , είμαι βεβαία ότι δεν θα το ζήταγε ποτέ ο Συγκεκριμένος.

    Τώρα αν μιλήσουμε υποθετικά για κάποιον Α/άλλο..να σαι σίγουρη , ότι εμένα τουλάχιστον δεν θα με είχε υποτάξει εξ'αρχής !! (είμαι ιδιάζουσα περίπτωση ...  )

    και για να το κάνω λίγο πιο κατανοητό, εννοώ πως κάποια σενάρια δεν παίζουν με κάποιους συγκεκριμμένους ανθρώπους!! Ενας ελαφρώς switch λχ ακόμα και αν είχε σοβαρές τάσεις κυριαρχίας , εμένα σκλαβίτσα του δεν θα με έκανε ! καποια άλλη πιθανόν. Και δεν το λέω με έπαρση ή για να πω ότι εγώ είμαι κάτι. Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας ,πιστεύω ότι εχω πολύ εντονα στοιχεία στον χαρακτήρα μου , που δεν μπορεί να τα "υποτάξει" ευκολα κανείς.
    Κάποιος άλλος χαρακτήρας ίσως!!

    Επίσης αν με ρωτησετε , αν απο αγάπη και έρωτα θα παρέμενα σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση που ο Μαστερ ζητούσε για λίγο την αλλαγή των ρόλων... Θεωρώ ότι ουδέν μονιμότερο του προσωρινού!! Αν για συναισθηματικούς λόγους παρέμενα σίγουρα δεν θα ήμουν πλέον υπο, με την έννοια που περιγράφουμε εδω. Θα ήταν μια σχέση switch....έστω με κάποιες έντονες τάσεις D/s, aλλα Μ/s ή D/s δεν θα ξαναγινόταν. Δεν θεωρώ δυνατή την "βίαια " αποκαθήλωση και μετά την επανεγκατάσταση του Κυριάρχου.

    *βία: υπο την έννοια ότι θα γινόμουν έστω και για μια βραδιά η Μιστρες Του...(χαχα είδατε τι οξύμορο που είναι?
    η Μιστρες Του!!
     
    Last edited: 11 Ιουνίου 2007
  9. gaby

    gaby Guest

    "Ασκώ σε κάποιον κυριαρχία έτσι όπως την αντιλαμβάνεται και την επιθυμεί ο ίδιος",
    είναι το ίδιο πράγμα με το
    "υποτάσσω κάποιον έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι και επιθυμώ εγώ";

    Ως μαθητευόμενη σκλάβα, επιτρέψτε μου να σας πω ότι διαφέρουν έτη φωτός αυτά τα δύο.

    Το μη συνειδητοποιημένο ή το αρνούμενο την υποτακτική του ιδιοσυγκρασία άτομο, συχνά θα βρεθεί να κάνει το πρώτο.

    Το δεύτερο απαιτεί τουλάχιστον να μην είναι υποτακτικός κάποιος για να γίνει και νομίζω είναι αυτό που κάνει την MPslave να δυσφορεί <χ> , λογικό, κι εγώ έτσι θα ένιωθα, συνειδητοποιημένη υποτακτική - και αυτό συνεπάγεται πολλά και είναι προοίμιο για άλλα τόσα - γιατί θα ήθελε ρόλο Κυρίαρχου;

    Yannis,
    έτσι λοιπόν, νομίζω ότι το πρώτο που λες, να ασκεί μία καθοδηγούμενη υποτακτική χρέη Μίστρες - αλλά μάλλον εν αγνοία της ότι είναι υποτακτική - γίνεται.
    Ίσως γι αυτό και στην ώριμη φάση η διαδρομή συνηθίζεται να είναι αντίστροφη - από Κυρίαρχη σε σκλάβα και όχι το αντίθετο.
     
    Last edited by a moderator: 11 Ιουνίου 2007
  10. χμμμ οι όροι Top και bottom πέρασαν από το μυαλό μου όταν διάβασα τα παραπάνω (όλα τα ποστ του παρώντος Thread)

    Aς απαντήσουμε πρώτα στα ερωτήματα:

    1) Ο όρος switch ή Switch αφορά μόνο ενναλαγές στις πρακτικές του πόνου οσάν πηγή για ευχαρίστηση ή και της Κυριαρχίας / υποταγής του ποιός έχει το control στο διαφέντευμα εντός πλαισίου σχέσης. Με άλλα λόγια μπορεί κάποιος να λέει οκ σήμερα θέλω να είμαι ο Κυρίαρχος της σχέσης, αύριο ο υποτακτικός?

    2) Ένας/μια υποτακτικός/η ή σκλάβος/α μπορεί να είναι και σαδιστής/ια η επιβάλεται να είναι μόνο μαζοχιστής/ρια (ή τίποτα από τα 2)?

    3) Ένας Αφέντης ή Αφέντρα μπορεί να έχει και στοιχεία μαζοχισμού ή πρέπει να έχει μόνο στοιχεία Σαδισμού (ή τίποτα από τα 2)... εδώ τίθεται ξανά η απορία ο μαζοχισμός και ο σαδισμός ισούνται με την Κυριαρχία και την υποταγή, είναι δηλαδή το ίδιο?

    4) το πολύ σωστό ερώτημα της magdas37 που δεν απαντήθηκε παραμένει "Δηλαδή ένα υπό άτομο που υποδύεται τον Κυρίαρχο.. δε ¨μεταβάλλεται¨ σε switch.. ενώ ένα Κυριαρχικό αν υποδυθεί τον αντίθετο ρόλο αυτόματα χάνει την Κυριαρχικότητά του;" και αν ΝΑΙ γιατί?

    5) τέλος με βάση και το ερώτημα 4 για σκεφτήτε μιλάμε για ρόλους σε παιχνίδια ευχαρίστησης ή μήπως για μη-αναστρέψημες καταστάσεις - οντότητες
     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor


    Δεν αρχίζεις εσύ καλέ μου Sweet_Distress με καμμιά απάντηση , μια και εχει πέσει και πολύ ησυχία?

    Μια χαρά ερωτήματα τα βρίσκω, θαρρώ κιόλας πως έχεις κατα νου ήδη τις απαντήσεις, για πες μας και μετά σου υποσχομαι θα συνδράμω (απλά εχω πει/γράψει πολλά τελευταία και μην παθουμε και overdose    )
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ως τριτος ... και μη εχων αποψη επι του θεματος ... θελω να παρατηρησω οτι στην αποψη της MPslave .. τριτος δεν χωρα με τιποτα !! .... απο τα λεγομενα της , μου μεταφερει τον σεβασμο και την εκτιμηση στον ανθρωπο της χωρις να τον γνωριζω απλα και μονο υπολογιζοντας τα κριτηρια της ....
    οι αδιαπραγματευτες απαιτησεις , αντικατοπτριζουν και αδιαπραγματευτους χαρακτηρες (με καποιες αξιες) ....